Martin Rak: Technika emoce a atmosféru nenahradí

Martin Rak: Technika emoce a atmosféru nenahradí

Hostem FotoŠkoda FESTu je i známý krajinář Martin Rak, kterého jsme nedávno vyzpovídali v rámci našeho pravidelného seriálu "Jak fotí". Nahlédněte do zákulisí jeho tvorby přímo v terénu.

Neúspěch vás posune dál

  • Martine, baví tě stále fotit východy a západy slunce? Nechtěl by si zkusit i jiné žánry, nebo motivy? 

Barevné západy a východy slunce jsou sice krásné, ale už se mi trochu okoukaly. Čím dál víc mě baví fotit intimnější a ne tak dramatické scény. Moc rád fotím v lese, u vody, různé detaily atd. Z pěkného východu slunce mám ale samozřejmě vždycky radost :)

  • Jak často vyrážíš do terénu? Plánuješ i měsíce dopředu?

Momentálně vyrážím fotit několikrát  do týdne, ale ne vždycky se vrátím s fotkou. Když se mi ale aspoň jednou do měsíce nějaký snímek podaří, mám z něj velkou radost. V současné době dopředu moc neplánuji, ale od příštího roku doufám, že bude zahraničních výjezdů víc.  

  • Dá se v dnešní době z krajinářské fotografie uživit?

Tuto otázku dostávám dost často a odpověď na ní není úplně snadná :) Dá se to, ale je potřeba dělat různé věci okolo - kurzy, přednášky, zakázky, různé spolupráce atd. Díky tomu je moje práce rozmanitá a mám možnost spolupracovat se spoustou zajímavých lidí. Existují však fotografové, kteří se dokáží slušně uživit jen svou volnou tvorbou. Těch je ale v celosvětovém měřítku naprosté minimum. 

  • Máš nějaký krajinářský cíl, kterého by si chtěl dosáhnout? Co třeba soutěže. 

Mým cílem je, aby mě moje práce pořád bavila. Občas něco do soutěží pošlu, ale maximálně jednou dvakrát do roka. Letos jsem byl vybrán jako jeden z porotců v mezinárodní soutěži CeWe Photo Awards, což byla pro mě moc zajímavá zkušenost, ale zároveň náročný úkol, protože vybrat vítězné snímky z obrovského množství kvalitních fotografií opravdu nebylo snadné.

  • Co by si poradil začínajícím fotografům krajiny abys jim ušetřil postup trial a error. 

Myslím si, že by si všichni měli zažít i neúspěchy, aby se posunuli dále. Chce to hlavně trpělivost a odhodlání. Zkrátka vyrážet fotit kdykoliv to jde a neřešit přehnaně techniku, která je sice důležitá, ale emoce a atmosféru do snímku nedostane. To je práce fotografa.

Martin Rak bude 3. 11. 2021 od 18:00 hostem u nás ve studiu. Sledujte FotoŠkoda FEST na našem YouTube na Facebooku přímo z pohodlí domova. Těšíme se na vaše dotazy.  

CHCI SLEDOVAT ŽIVĚ

Čekejte prosím...