FOMATONE MG CLAS 132 24x30/50 ks
Doprava zdarma
FOMATONE MG CLAS 132 24x30/50 ks

FOMATONE MG CLAS 132 24x30/50 ks

Foma
Kód produktu: 3060568

FOMATONE MG je fotografický papír s proměnnou gradací, pracující v teplém tónu, vhodný zejména pro portrétní fotografii a práce ve stylu retro. Jeho gradace se mění při expozici pomocí barevných filtrů v širokém rozmezí od extra měkké až po ultra tvrdou.
Více o produktu »

Zjistit dostupnost Doprava zdarma
1 930,-
1930 CZK
1 595,- bez DPH
222 929 031 V případě dotazů se můžete obrátit na naše specialisty

Základní popis

Parametry

Formát papíru (cm)24 x 30
Gradacemultigradační
Počet listů50
Povrchmat
PodložkaFB (baryt)

Popis produktu FOMATONE MG CLAS 132 24x30/50 ks

Charakteristika filmového materiálu

FOMATONE MG je vyroben s použitím speciální chlorobromostříbrné emulze, která dává vyvolanému stříbrnému obrazu hnědozelený až teple hnědý tón, který lze dále ovlivnit typem vývojky. Podložka, na které se materiál vyrábí, je zbarvena v souladu s tónem vyvolaného stříbra, což dává vyniknout bohaté stupnici teplých polotónů od světle krémových až po sytě hnědozelené, hnědočerné popř. zelenočerné. FOMATONE MG má nižší citlivost, proto je vhodný především ke kontaktním pracím, lze jej však použít i jako zvětšovací papír. Speciální chlorobromostříbrná emulze tohoto papíru umožňuje aplikaci kreativních metod v rámci tzv. „lith“ procesu.

Materiály se vyrábí ve třech typech:
FOMATONE MG – s použitím papírové podložky oboustranně laminované polyetylénem (RC), povrch lesklý, matný a velvet.
FOMATONE MG Classic – s použitím barytovaného kartonu, povrch lesklý, matný a velvet.
FOMATONE MG Classic 532-II Nature a 542-II Chamois – s použitím přírodní kartonové podložky s krémovým (532-II) a chamois (542-II) odstínem, povrch hladký matný s jemným třpytem.

Použití v praxi

Fotografie pořízené na papír s FB podložkou jsou vhodné jak pro amatérskou, komerční a uměleckou fotografii, tak i pro další alternativní techniky.

Osvětlení temné komory -Při práci s tímto materiálem lze používat stejné ochranné osvětlení jako u běžných černobílých papírů, tj. žlutozelené, oranžové, červené aj. s filtrem (např. Ilford 902, Agfa G7, Agfa Y7J, Durst Sanat atd.).

Expozice - FOMATONE MG může být exponován ve všech typech zvětšovacích přístrojů a kopírek s normální nebo halogenovou žárovkou. Zvláště vhodné pro expozici jsou přístroje se speciální barevnou hlavou pro multigradační papíry. Lze použít i jiné zvětšovací přístroje, při expozici je však třeba zařadit samostatné korekční filtry. Při zvětšování je třeba vzít v úvahu, že citlivost tohoto papíru ve srovnání s ostatními papíry FOMA je podstatně nižší, proto vyžaduje adekvátně vyšší expozici. Dále je třeba respektovat Schwarzschildův efekt, který se uplatňuje zejména při dlouhých expozicích (nad 15 min), resp. malé intenzitě světla při expozici.

Řízení gradace - Gradaci lze plynule nebo stupňovitě měnit od extra měkké (gradace 0, 00) až po ultra tvrdou (gradace 5). Vzhledem k tomu, že FOMATONE MG je senzibilizován v modré a zelené oblasti spektra, řídí se gradace při expozici pomocí žlutých a purpurových filtrů. Je-li exponován pouze modrocitlivý podíl emulze (pod purpurovým filtrem), gradace se zvyšuje, je-li exponován zelenocitlivý podíl emulze (pod žlutým filtrem), gradace se snižuje. Bez použití barevné filtrace má papír gradaci speciální (2).

K řízení gradace lze použít následujících metod a zařízení:

 

  • standardní sady filtrů pro papíry s proměnnou gradací (Foma Variant Filters, Ilford Multigrade Filters apod.)
  • purpurové a žluté filtry v barevných hlavách
  • speciální zvětšovací hlavy pro papíry s proměnnou gradací
  • barevné kopírovací filtry (žlutý a purpurový)
  • barevné kopírky s programem pro papír s proměnnou gradací
  • černobílé kopírky s předřazeným purpurovým filtrem pro tvrdou a ultratvrdou gradaci

 

 

Zpracování - FOMATONE MG lze zpracovávat ručně (v miskách), příp. i strojně ve vyvolávacích automatech. Způsob zpracování se nijak neliší od zpracování ostatních papírů FOMA. Vhodné jsou všechny běžné vývojky; pro dosažení hnědozeleného tónu doporučujeme zejména vývojky Fomatol LQN a Fomatol P, pro dosažení teple hnědého tónu vývojku Fomatol PW, která byla vyvinuta speciálně pro tento papír. Obecně je třeba počítat s tím, že ve vývojkách, které produkují výraznější tón obrazu, se zpravidla snižuje využití citlivosti a kontrast. K dosažení teplejších tónů vyvolaného stříbra se doporučují kratší doby vyvolávání (optimálně do 3 min – závisí na typu vývojky). Přerušení vyvolávání před ustalováním je u tohoto materiálu velmi důležité – nedodržení doporučeného postupu může vést k nehomogenitám v šedých plochách pozitivu.

 

Z vývojek zahraničních výrobců lze pro zvýraznění tónu obrazu použít speciální vývojky pro teplý tón, např. Agfa Neutol WA, Tetenal Neutral type Liquid, Maco Lith aj.

Stránky výrobce (CZ)
Produktový list (CZ, PDF)

Parametry produktu

Formát papíru (cm)24 x 30
Gradacemultigradační
Počet listů50
Povrchmat
PodložkaFB (baryt)
Další podobné produkty

Alternativy k produktu

Alternativy k produktu

Poradna k produktu

FOMATONE MG CLAS 132 24x30/50 ks

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Další podobné produkty

Alternativy k produktu

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím