Fotografické filtry nebo zkráceně foto filtry, patří k základnímu příslušenství fotoaparátu resp. jeho objektivu, na který se filtry nasazují. Foto filtry se šroubují na přední závit objektivu a dělí se podle typu použití (například krajinářské filtry). Foto filtry které by měl mít ve výbavě každý fotograf chrání jeho objektiv a potlačují nežádoucí reflexe. Řeč je o Protectoru, UV a Polarizačním filtru. V kreativní fotografii lze využít také filtry pro různé speciální a barevné efekty, které více či méně ovlivňují výsledný obraz. Foto filtry mohou v mnoha situacích stejně dobře fungovat též jako video filtry.
Průměr
Povrchové antireflexní vrstvy
Ovlivnění expozice
Objímka
Efekty filtrů
Filtrace
Pro černobílou fotografii
Koeficient v dioptriích
Ochranné filtry firmy Canon zaručují potřebnou ochranu vašeho objektivu, díky tvrzeným povrchovým úpravám a také objímce, u které je docíleno nižšího rizika...
Drop-in filtr o průměru 52mm je určený pro použití s profesionálními objektivy Canon EF. Cirkulární polarizační filtry firmy Canon jsou vyrobeny z vysoce kvalitního...
Cirkulární polarizační filtry firmy Canon jsou vyrobeny z vysoce kvalitního skla, které je používáno i v některých objektivech této firmy a stejně jako ony, jsou i...
Ochranné filtry firmy Canon zaručují potřebnou ochranu vašeho objektivu, díky tvrzeným povrchovým úpravám a také objímce, u které je docíleno nižšího rizika...
Zvolit ten nejlepší foto filtr je velmi důležité, protože volba nekvalitního nebo nevhodného filtru může výrazně zhoršit vlastnosti Vašeho vysoce kvalitního objektivu a tím i výslednou kvalitu fotografií nebo videa (foto filtry lze totiž v mnoha případech stejně dobře využít tež jako video filtry).
Proto nabízíme velký výběr filtrů špičkové kvality pro všechny profesionální fotografy, ale nejen pro ně. Nezapomněli jsme ani na začátečníky a běžné uživatele, kteří si fotografování užívají stejně jako profesionálové.
Pokud chcete více informací nebo poradit, s důvěrou se na nás obraťte.
Běžné filtry jsou standardně v kruhovém provedení, ale můžete se setkat i se speciálními systémy (tzv. systémovými filtry - System LEE nebo System Cokin), kde mají filtry obdélníkový tvar a vkládají se před objektiv pomocí speciálních adaptérů (držáků). Průměr filtru by měl být shodný s průměrem závitu objektivu, tento údaj je uveden na objektivu či na krytce objektivu. Je-li rozdílný průměr filtru a objektivu, lze to řešit pomocí redukce - kroužku, mající na každé straně odlišný průměr závitu! V zásadě nevadí, když pomocí redukce nasadíte větší průměr filtru na menší průměr objektivu. Opačně to však může být problém, zejména v případě širokoúhlých ohnisek (objektivů). Nasazeny foto/video filtr pak může být zdrojem nepříjemné vinětace obrazu (tmavé rohy snímku či videa).
Filtry pro stálé použití: tato skupina zahrnuje filtry pro každodenní používání, které mohou být neustále nasazeny na objektivu.
Specifická skupina filtrů, která je určena pro barevnou korekci různých zdrojů v barevné fotografii nebo pro korekci kontrastu v černobílé fotografii. Jsou vhodné zejména pro fotografování na klasický film. V moderní digitální fotografii je lze do jisté míry - a v některých případech - nahradit barevnými filtry ve specializovaných foto editorech (Adobe Photoshop, Zoner Photo Studio a další). Nicméně své pevné místo ve fotografii barevné filtry stále mají - například v kreativní, umělecké, reklamní/produktové či aktové nebo artové fotografii.
Filtry pro zvláštní efekty: na Vašich snímcích můžete dosáhnout mnoha zvláštních efektů. Díky těmto filtrům docílíte tvořivých a neobvyklých záměrů: close-up efekt, změkčení obrazu, hvězdicový efekt, přechodové filtry, ND filtry - pro použití delších expozičních časů či menšího clonového čísla.
Můžete se setkat s filtry, které mají objímku:
Speciální nízké objímky jsou vhodné i pro širokoúhlé objektivy, nedochází tak k optickým vadám jako je např.: vinětace.
S povrchovýmí antireflexními vrstvami:
Pro potlačení reflexí a zvýšení propustnosti světla, což má za následek potlačení přesvětlení a neostrosti.
Foto filtry můžete využít jak pro fotografii tak video. Využití je velice široké a lze s filtry mimo jiné též skvěle experimentovat. Nejvíce využijete foto filtry v krajinářské fotografii, zde se často kombinují polarizační filtry, ND šedé neutrální nebo přechodové filtry. V produktové, reklamní fotografii může někdy přijít vhod také polarizační filtr, pro video nebo portréty (zejména v exteriéru) je občas velice praktický ND šedý neutrální filtr - stejně jako pro kreativní, artovou a experimentální foto i video tvorbu.