Pár slov k Namibii
Namibie - to je obrovská plocha s pouze cca 2 500 000 obyvateli, nádhernou přírodou, obrovským množstvím zvířat, kde můžeme potkat ještě zvířata žijící mimo park ve volné přírodě: nosorožce, žirafy, pouštní slony, antilopy atd.
Etosha je unikátní národní park, solná pánev, která zabírá převážnou část parku, dává scenériím i zvířatům bělavý ráz a věřte, že fotku z Etoshi bez problémů poznáte se 100% jistotou. Zvířata v Namibii jsou opravdu divoká, žijí přirozeně ve svém prostředí. V Namibii je nejstarší poušť světa Namib s nejvyššími dunami na světě, do které se zamilujete na první pohled a ve spojení s Mléčnou dráhou na obloze a hvězdami od jednoho konce horizontu přes celou klenbu a až k horizontu druhému vás poušť Namib dostane na celý život. Namibie je oázou bezpečí na africkém kontinentě. Díky jedné z nejnižších hustot osídlení na světě a minimální kriminalitě. Pokud se umíte chovat ve volné přírodě, pak se není čeho obávat.
Výborná infrastruktura - Namibie má skvěle udržovanou silniční síť. Páteř tvoří několik asfaltových silnic spojujících větší města. Zbytek jsou prašné, ale skvěle udržované a poměrně velmi široké silnice, na kterých můžete bez problémů jezdit 100km/h. Nepotkáte moc aut. Někdy žádné.
A to nejdůležitější?
Namibie je nejen podle nás jednou z nejfotogeničtějších zemí na světě. Jsou zde pouště, hory, kopce, travnaté savany, moře, kamenitá údolí, vyschlé řeky, písečné duny, neuvěřitelně pestrá fauna a flóra…
Opravdu každý fotograf si zde najde to své.
Program expedice
Program je kompletně podřízen focení a kvalitě ubytování tak, abychom si expedici maximálně užili a měli v obou případech maximální komfort.
DEN 1
- Odlet Praha/Vídeň, pravděpodobně noční let.
DEN 2
- Přílet do Windhoeku (zatím podle možných/dostupných letenek v ranních nebo dopoledních hodinách), celní formality, víza, převzetí aut a přesun směrem k našemu prvnímu fotografickému místu, směrem ke Kolmanskopu. Cestou nákup zásob a hlavně vody. Přesun směrem ke Kolmanskop. Ubytování na trase.
DEN 3
- Přejezd do Luderitz (ubytování). Budeme projíždět přes Aus. Krása toho místa nám vytáhne fotoaparáty z brašen a určitě se tam chvilku zdržíme. V opuštěném „diamantovém“ městečku zafoukaném pískem, Kolmanskopu, kterým budeme projíždět, opět sundáme krytky objektivů a budeme lovit atmosféru tohoto tajemného místa. Budeme doufat, že se nám poštěstí dojet na pobřeží Atlantického oceánu před západem slunce.
DEN 4
- Z Luderitz se vydáme k nádherné poušti Namib, do Sesriem. Cestou budeme projíždět opět přes Kolmanskop a přes Aus. V Sesriem budeme ubytovaní uvnitř parku, takže navečer budeme relaxovat a nabírat síly na zítřejší opravdu brzký ranní odjezd k dunám, kde budeme mít šanci zachytit nádherné ranní světlo ještě než přijedou první turisté. Zvolili jsme tuto nákladnější variantu, abyste si mohli opravdu užít focení bez davů.
DEN 5
- Brzký ranní odjezd k dunám, Deadvlei a Sosusvlei. Focení mrtvých stromů v pánvi Deadvlei a pískových dun v Sussusvlei, možná se poštěstí potkat přímorožce, který zapózuje. Návrat do lodge a relaxace u bazénu nebo s fotoaparátem kolem lodge, jelikož pouštní krajina při západu slunce odkrývá nádherné fotogenické scény. Odpoledne se vydáme směrem na sever, ke Swakopmundu. Ubytujeme se v Solitaire nebo Cha-re.
DEN 6
- Ranní odjezd směrem ke Swakopmundu. Projedeme Walvis Bay, hlavní namibijský přístav, kde možná zahlédneme plameňáky. Projedeme Swakopmund, kde si můžeme užit německou koloniální atmosféru s řízkem a bavorským pivem u oběda. Budeme se přesunovat po pobřeží Atlantiku směrem k Henties Bay, kde budeme nocovat. Henties Bay - městečko pod dunami Namibu, náš cíl: dostat se co nejblíže Skeleton Coast. Ubytování: Henties Bay.
DEN 7
- Odjezd směr Torra Bay, Skeleton Coast. Pojede se po pobřeží, po solné silnici: vlevo Atlantik, vpravo duny, projedeme bránou UGAB GATE do parku, kde jsou pobřežním zasypané vraky lodí – v současné době, pokud budeme mít štěstí, najdeme 2 vraky, které písek úplně nepohřbil. Směrem na Torra Bay je odbočka na Cape Cross s obrovskou tulení kolonií. Od pobřeží zamíříme do vnitrozemí nádhernou krajinou k Palmwag, kde budeme nocovat. Palmwag je v unikátním krajinném prostředí velmi málo navštěvovaná oblast se zvířaty (pokud nám bude přát štěstí, můžeme vidět pouštní slony, lvy, nosorožce, sudokopytníky...).
DEN 8
- Bude nás čekat cca 6 hodinový přejezd k vodopádům Epupa, které leží na hranicích s Angolou. Řeka Kunene zde přímo tvoří hranici. Jedeme před obdobím dešťů, takže je neuvidíme v plné síle, ale krása tohoto místa vám i tak vezme dech. Cestou už budeme potkávat jedince místních kmenů (Himby, Herery, Owamby…), kteří v této oblasti žijí. Nádherný barevný etnický chaos uvidíme v Opuwu, posledním větším městem před Epupou. Večer nás bude čekat focení vodopádů se sluncem za zády. Nocování: Epupa Falls Lodge.
DEN 9
- Kdo se ráno nenechá ukolébat nádherným šuměním vody a nebude si chtít přispat, může fotit vodopády s baobaby v protisvětle, může si projít malou vesničkou Epupa a poznat místní usedlíky. Určitě nás zaujmou výrobky Himbů: náramky, náhrdelníky, korále, košíčky. Je fajn podpořit místní komunitu nákupem jejich výrobků. A krásně se s nimi smlouvá… :)
Během dopoledne se vypravíme na návštěvu do himbské vesnice, kde nám nádherné Himbky zatančí, zazpívají, pozvou nás do svých obydlí a my budeme moci do sytosti fotit. Odpoledne přejedeme do města Opuwa, kde budeme i nocovat. Zájemci, které uchvátí divoká a nádherná atmosféra kmenů, jejichž příslušníci do Opuwa jezdí/chodí nakupovat zásoby, prodávat dobytek, může jít ještě navečer fotit.
DEN 10
- Brzy ráno vyjedeme směrem k národnímu parku Etosha, cca 2 hodiny cesty a východní bránou GALTON vjedeme do parku. Západní část parku byla otevřena pro veřejnost až v roce 2015, jsou zde napajedla, kde si užijeme hojnost divokých zvířat, které se sem stahují, před obdobím dešťů. Cestou do kempu už budeme hledat zvířata a zcela jistě je potkáme u napajedel. Dolonite Camp, kde budeme ubytováni, je umístěný na kopci s nádherným výhledem do krajiny.
DEN 11
- Časný ranní odjezd k napajedlům, abychom využili ranního světla. Návrat do kempu, snídaně, zabalení věcí a pomalu budeme přejíždět parkem k dalšímu ubytování v Okaukueju. Cestou se zastavíme v nejnovějším kempu v parku, v Olifantsrus, který je pouze pro auta se stany. Olifantsrus jsou bývalá sloní jatka a pozůstatky po zabíjení slonů a jejich porcování jsou zde zachované jako memento pro budoucí generace. Okaukuejo má jedno z nejnádhernější napajedel v parku, je osvícené celou noc a opravdu s vysokou pravděpodobností je možné zde potkat kriticky ohrožené nosorožce černé.
DEN 12
- Program bude stejný jako předešlý den: kdo bude chtít, tak brzký ranní odjezd k napajedlům, abychom zachytili ranní světlo a divoká zvířata. Poté návrat a snídaně, zabalení a klidný přesun parkem k dalšímu ubytování v Halali. Cestou budeme stavět u napajedel a můžeme vyhlásit soutěž, kdo první uvidí lva nebo slona… I Halali má nasvícené napajedlo, kde zájemci místo spaní můžou celou noc (jako v Okaukueju) čekat na žíznivá zvířata.
DEN 13
- Ani tento den se nebude lišit od předchozích. Kdo ještě nebude mít dost ranního focení, tak brzký ranní odjezd k napajedlům, abychom opět zachytili ranní světlo a divoká zvířata. Poté návrat a snídaně, zabalení a klidný přesun parkem se zastávkami u napajedel v této části parku k východní bráně. Můžeme se zastavit v pevnosti Namutoni, u které je vyhlášené napajedlo Klein Namutoni. Vyjedeme východní bránou Namutoni a přejedeme do Roy's Rest Camp, kde bude naše strategické ubytování pro možnost ranního přejezdu ke kmeni Ju Hoansi (původní obyvatelé pouště). Nocování: Grorfontain.
DEN 14
- Ranní přesun ke komunitě Ju Hoansi, kde s nimi můžeme tancovat, zpívat, poslouchat jejich příběhy nebo vyrazit na lov do pouště. Je to nesmírně milý a přátelský národ a focení s nimi si opravdu užijeme. V pozdním odpoledni se přesuneme do ubytování v Grootfontainu.
DEN 15
- Určitě neodjedeme, aniž bychom navštívili místo s největším dopadeným meteoritem vcelku, Hoba meteoritem. (Byl dokonce v roce 1955 prohlášen národní památkou.) Je největším meteoritem (v kuse), který byl kdy nalezen. A je zároveň i největším kusem přirozeně se vyskytujícího železa na povrchu Země. Váží 60 tun (rozměry jsou zhruba 3 x 3 metry). Předpokládá se, že na Zemi spadl před 80 000 lety a byl objeven zcela náhodou, když na něj při orání země narazil místní farmář v roce 1920. Tam, kde meteorit dnes leží, leží pravděpodobně od svého dopadu. Vědci si ale dosud lámou hlavu s tím, že nezanechal prakticky žádný kráter.) Potom se už budeme přesunovat směrem k Windhoeku. Ve městě Okahandja ještě navštívíme vyhlášené tradiční trhy s místními výrobky, bylo by škoda nevyužít příležitosti nakoupit poslední dárky nebo suvenýry. Dojedeme do Windhoeku, kde bude naše poslední noc.
DEN 16
Ubytování
Ubytování ve dvoulůžkových pokojích vyšší střední třídy minimálně se snídaní v ceně (odkazy na ubytování vám zašleme)
Doprava
Letecky. Na místě terénními automobily.
V ceně je zahrnuto:
- Nadstandardní ubytování se snídaní.
- Doprava po destinacích.
- Vstupy.
- Všechny nutné poplatky.
- Strava dle rozpisu v itineráři - svačiny a obědy z nakoupených zásob.
- Pojištění storna zájezdu.
- Cestovní připojištění.
- Pojištění CK proti úpadku.
V ceně není:
- Jídlo a pití nad rámec ubytování.
- Letenky - cena se pohybuje aktuálně 14.580 - 20.000,- Kč (s jejich nákupem vám rádi pomůžeme) - nechceme zbytečně navyšovat cenu zájezdu a vydělávat na letenkách.
- Návštěva u Himbů nebo Křováků - na srazu si do mluvíme aktivitu, která se vám bude líbit viz: https://www.lcfn.info/ovahimba/programs-rates .
Proč jet s námi
- K dispozici budete mít min.1 zkušeného lektora, průvodce, kteří znají region a místní podmínky.
- Máme připravené trasy a itinerář s těmi nejlepšími místy.
- Během celé fotoexpedice budete mít možnost individuálních konzultací při fotografování přímo v terénu.
- Máme rádi i úplné fotografické začátečníky a fyzicky méně zdatné
Doporučené vybavení
- Objektivy všech ohnisek včetně teleobjektivů na fotografování zvířat.
- Stativ.
- Polarizační filtry.
- Náhradní baterie, nabíječky baterií.
- Čelovka/příruční svítílna.
- Čistící a ochranné pomůcky na objektivy a fotoapráty.
- Obuv kvalitní turistická, není ale nutná horská obuv, celokožené pohorky a podobně.
- Dalekohled.
- Plavky.
Informace k aktuální situaci
Namibie bude! V tuto chvíli je před odletem, resp. příletem doložit testem, že jste covid negativní - test nesmí být starší než 72 hodin. Nově nemusíte test podstupovat na namibijské straně a nemusíte se bát ani žádných omezení. Odlétat budeme z Vídně, dopravu tam vám samozřejmě zajistíme. O detailech vás budeme včas informovat.