Špicberky - fotoexpedice | FotoŠkoda

Špicberky - fotoexpedice

Náročnost
Začátečník, Středně pokročilý, Pokročilý
Lokalita
externí kurz
Ukázat na mapě

Špicberky, země, kde příroda a lidé žijí v těsném sousedství a partnerství. Vydejte se spolu s Michalem Krause a Jakubem Hodáněm po stopách sobů, bělokurů nebo polárních lišek a zažijte kouzlo tamní krajiny, dost možná i zalité polární září.

Do ledové divočiny za zvířaty i polární září

Divoká zvířata a lidé žijí na Špicberkách v těsném sousedství. Stačí se vydat kousek za město Longyearbyen a prakticky s jistotou můžeme fotografovat soby špicberské, což je nejmenší poddruh soba a současně nejseverněji žijící býložravec naší planety.

Potkat můžeme také bělokury, jediné pozemní ptáky, kteří zvládnou zdejší zimu, a podle počasí možná už i první hosty přilétajících na svá hnízdiště z jihu. Pomyslným vrcholem asi pro většinu fotografů bude setkání s polárními liškami. Šance na jejich fotografování je poměrně velká, ale samozřejmě jako vždy v divoké přírodě záleží na mnoha faktorech.

Severská příroda je vždy chudší na počet druhů, ale má zvláštní kouzlo a stojí za to ji zažít. Může nám také nabídnout zajímavé příležitosti ke krajinářské fotografii, a to – s trochou štěstí – i s polární září.

Jak náročné to bude?

Hlavní výzvou při fotografování v zimní arktické přírodě je samozřejmě teplota, která může klesat hluboko pod nulu. Bohužel, počasí je stále nevyzpytatelnější, takže i rozpětí možných teplot je značně široké – zhruba od +4 do -30 °C. Každopádně je třeba být připraven na tu nejnáročnější variantu.

Samotné focení není příliš fyzicky namáhavé, nachodíme spíše jednotky kilometrů, nejčastěji po rovině. Podle zájmu a dohody na místě se můžeme vydat i do okolních kopců a na náhorní plata, kam je výstup o něco namáhavější, ale zvládnutelný pro člověka s průměrnou fyzickou kondicí.

Je potřeba být dobře vybaven do mrazivého počasí. Teploty mohou klesnout až k -30 °C a subjektivní vnímání zimy zhoršuje i případný vítr. Kvalitní oblečení a boty jsou nutností (s výběrem vám rádi poradíme), ale nemusíte se obávat, že když bude zima nesnesitelná, budete vydání napospas osudu.

Vaše bezpečnost je naší prioritou. Proto vás na cestách vždy doprovázíme dva a není tak problém, aby se případně část fotografů pod vedením jednoho z průvodců odebrala do ubytování dříve. Odpočinek ve vyhřátém pokoji je nejlepší motivací pro další den v mrazivém počasí.

Co budete potřebovat?

Pokud jde o fotografickou techniku, doporučujeme teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností okolo 400 mm či více – ideální je například zoom 100-400 mm a podobné. Zvířata jsou nicméně na Špicberkách vůči přítomnosti člověka poměrně tolerantní a i s o něco kratším ohniskem se mohou povést zdařilé snímky. Arktická příroda skýtá i možnosti pro fotografování krajiny, takže se vyplatí mít sebou i kratší ohniska, například širokoúhlý a/nebo základní zoom a případně stativ.

Oblečení s vámi rádi probereme, ale rozhodně budete potřebovat kvalitní zimní boty a oblečení v klasickém vrstvení, od funkčního prádla, přes střední zateplovací vrstvu, ochranu před větrem, až po izolační vrstvu zabraňující promrznutí (péřová bunda). Neobejdete se bez dobré čepice do mrazivého počasí a kvalitních rukavic, které vám ochrání prsty a současně dovolí fotografovat.

Program​

 • 1. den se sejdeme na letišti v Praze, odkud odletím do Osla. Protože navazující lety v rámci jednoho dne prakticky neexistují, přespíme v hotýlku poblíž letiště.
 • 2. den po snídani odletíme do Longyerbyenu, ubytujeme se a stihneme nějakou lehkou procházku.
 • 3. až 8. den se budeme věnovat focení místní přírody.
 • 9. den je odjezdový – odlétáme brzy ráno a odpoledne už jsme zpět v Praze

Ubytování a stravování

Ubytovaní budeme v dvoulůžkových pokojích ve městě Longyearbyen. Hotel má sice společné, ale velmi čisté a příjemné koupelny a toalety blízko pokojů. Vařit si můžeme buď sami (k dispozici je vybavená kuchyň), nebo vyzkoušet místní restaurace. Jedna je přímo u hotelu a další jsou pak níže v městečku, kam se dá buď dojít, nebo zajet autem.

Upozorňujeme ale, že na Špicberkách je velmi draho – orientační ceny v restauracích jsou zhruba 300 Kč za polévku, 420 Kč za pizzu a 800 Kč za hlavní chody.

Doprava

 • letecky (letenky nejsou v ceně, budeme je nakupovat koordinovaně)
 • na místě automobily

​Cena zahrnuje

 • ubytování na 7 nocí v Longyearbyenu
 • ubytování na 1 noc v Oslu (při letu na Špicberky)
 • dopravu v Oslu i na Longyearbyenu
 • naše průvodcovské služby včetně fotografických konzultací – my si nejedeme zafotit, ale postarat se, abyste si odvezli povedené snímky a skvělé zážitky!
 • pojištění CK proti úpadku
 • po návratu kurz zpětné vazby a postprodukce

​Cena nezahrnuje

 • mezinárodní letenku – v rozpětí cca 13 000 až 15 000 Kč
 • osobní cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (rádi vám obojí sjednáme)
 • strava

​Proč jet s námi

 • K dispozici budete mít zkušené průvodce, kteří znají region a místní podmínky.
 • Máme připravené trasy a itinerář s těmi nejlepšími místy.
 • Během celé fotoexpedice  budete mít možnost individuálních konzultací při fotografování přímo v terénu.
 • Po návratu máte zdarma kurz, kde budeme konzultovat vaše fotografie a podíváme se i na jejich úpravy.

Proč ještě jezdit s námi? Máme pro vás hned 10 důvodů!

Doporučené vybavení

 • objektivy všech ohnisek včetně teleobjektivů na fotografování zvířat
 • stativ
 • polarizační filtry
 • náhradní baterie, nabíječky baterií
 • čelovka/příruční svítilna
 • čisticí a ochranné pomůcky na objektivy a fotoaparáty
 • obuv a oblečení do severských podmínek

Kdo vás bude doprovázet

Michal Krause se fotografii věnuje déle než dvacet let, od roku 2015 profesionálně. Jeho fotografie divoké přírody byly oceněny v mezinárodních soutěžích Nature’s Best, Wildlife Photo Contest, Nature Photographer of the Year nebo Natural Landscape Photography Awards i tuzemském Czech Press Photo. Patří mezi světovou skupinu ambasadorů fotografické techniky FujiFilm X-PHOTOGRAPHERS, je ambasadorem značky f-stop a spoluzakladatelem soutěže Czech Nature Photo. Pořádá individuální fotografické kurzy a je autorem několika úspěšných e-knih o úpravách fotografií.

Jakub Hodáň fotí divokou přírodu déle než deset let a jeho fotografie za tu dobu dosáhly předních umístění v soutěžích jako je Czech Nature Photo, Comedy Wildlife Photography Awards nebo prestižní Australian Nature Photographer of the Year. S fotoaparátem navštívil při svých výpravách za divokou přírodou pět kontinentů – miluje tropické pralesy i mrazivé severské pláně, ale jeho srdeční lokalitou je jednoznačně Austrálie, kam se vydal už několikrát a nemíní s tím přestat ani v budoucnu.

Špicberky - fotoexpedice
Krajina Zvířata

Špicberky - fotoexpedice

67 900,-
Termín
Volná místa
9 dní
Sobota 11. březen 2023, 6:00
až Neděle 19. březen 2023, 23:59
externí kurz
více než 3

Špicberky - fotoexpedice

Náročnost
Začátečník, Středně pokročilý, Pokročilý
Lokalita
externí kurz
Ukázat na mapě

Další kurzy

Fotografujeme zvířata - ZOO Jihlava
Fotografujeme zvířata - ZOO Jihlava
Příroda Zvířata

Fotografujeme zvířata - ZOO Jihlava

Fotografování zvířat patří k jedné z nejoblíbenějších (a zároveň i nejobtížnějších) disciplín mezi amatéry i profesionálními fotografy. Jak focení správně načasovat, jak překonat mříže,...

LektorPetr Jan Juračka
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 890,-
Bez termínu
Vltavské vyhlídky
Vltavské vyhlídky
Krajina Zážitek

Vltavské vyhlídky

Máte rádi přírodu a krajinářskou fotografii? Navštivte s námi proslulé i méně známe vyhlídky, které lemují dominantu vodních toků v ČR - Vltavu. Výhledy, které se nám naskytnou mají své...

LektorJaroslav Hora a Miroslav Zigo
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 790,-
Bez termínu
Potůčkovky
Potůčkovky
Krajina Příroda

Potůčkovky

Vydejte se s námi na fotovýlet zaměřený na specifickou krajinářskou fotografii. Pojeďte s námi fotit potůčky a vodopády! Celodenním výletem vás provede zkušený lektor a fotograf Jaroslav...

LektorJaroslav Hora
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 990,-
Bez termínu
Lofoty, Vesterály a polární záře! - fotoexpedice
Lofoty, Vesterály a polární záře! - fotoexpedice
Krajina Zážitek

Lofoty, Vesterály a polární záře! - fotoexpedice

Vydejte se s námi na osmidenní expedici za krásnou přírodou na Lofoty a Vesterály! Staňte se lovci polární záře, vyfotografujte si soby, losy, velryby, ale především krásné přírodní...

LektorCzech Photo Travel
Lokalitaexterní kurz
Nejbližší termín20. 9. 2023
35 900,-
> 3 volných míst
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...