ICC profily

Co to jsou ICC profily?

Jedná se o malý datový soubor s příponou *.icc, který zcela přesně popisuje konkrétní zařízení (monitor) nebo kombinaci technologie (například papír/tiskárna). Díky danému souboru (ICC profilu) se tak můžeme spolehnout na to, že tiskový náhled (softproof) v grafickém editoru, bude barevně v souladu s následně vyvolanou nebo vytištěnou papírovou fotografií. 

K čemu ICC profily slouží?

Přítomnost ICC profilu je naprosto klíčová k tomu, abychom dosáhli přesné barevné shody na vstupu (monitor) i výstupu (tiskárna, minilab). Pomocí ICC profilů můžeme při práci s fotografiemi relativně přesně kontrolovat přímo na monitoru, jak bude vytištěná/vyvolaná fotografie vypadat, ještě než ji vytiskneme/vyvoláme. Samozřejmě za předpokladu, že používáme kvalitní, zkalibrovaný monitor.

Co je ICC profil?

Tři kroky k dosažení přesné barevnosti fotek na monitoru i v tisku

Nastavení monitoru

Základem fungujících ICC profilů je správně nastavený monitor. Pokud neupravujete fotografie, korektní barvy na vašem monitoru nejsou až tak zásadní, ale platí to i naopak. Ať už jakkoli zasahujete do obrazových dat, barevně správně nastavený monitor je absolutní nutnost!

Instalace ICC profilů

ICC profily najdete ke stažení na této stránce. Přetáhněte je do konkrétní složky viz níže. Stačí pak kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat Instalace

  • Pro OS Windows uložte profily do složky:  C:/WINDOWS/SYSTEM32/spool/driver/color
  • Pro OS Mac uložte profily do složky: /Users/<username>/Library/ColorSync/Profiles

Nastavení grafického editoru

Správu barev neboli CMS (Color management) perfektně podporují všechny produkty Adobe, tedy pro nás relevantní především Photoshop a Lightroom. Dále s CMS umí pracovat například programy Corel, Zoner Photo Studio, ACDSee. Pro naše potřeby si nastavení budeme prezentovat v programu Adobe Photoshop (u ostatních foto editorů je to velice podobné).

Minilab pro menší fotky, plotr pro velkoformát

Podle požadované velikosti finální fotografie, vaši zakázku zpracuje minilab (maloformát) Noritsu QSS-3904 G nebo DTP studio (velkoformát) na plotru Canon imagePROGRAF PRO-6100. V minilabu vyvoláváme fotografie do formátu A3 včetně. Větší fotografie než A3 tiskneme v DTP studiu na velkoformátových inkjet tiskárnách.

Každá z tiskáren má jiné profily, stáhnout si je můžete na této stránce

ICC profily pro Minilab a velkoformátový tisk ke stažení

Profily pro Minilab - tisk do 30x45

StÁHNOUT iCC profily fujicolor DP II 

 

Profily pro velkoformátový tisk

STÁHNOUT iCC profily pro velkoformátový tisk

Profesionální kalibrace monitoru

Pokud si nejste jisti nebo vás dané téma zajímá podrobně, FotoŠkoda vám v rámci nabídky služeb nabízí využití možnosti profesionální kalibrace monitoru. O odborný průběh se postarají školení specialisté vybavení špičkovou měřící technikou (kalibrační sonda XRite Eye-One Pro 2).

Bližší informace získáte na fotosluzby@fotoskoda.cz nebo na tel. č.: +420 222 929 039.

Kolik kalibrace monitoru pomocí sondy?

Kalibrace monitoru (min. sazba 1 hod) 1.490,- Kč včetně DPH. Po 18. hodině účtován příplatek ve výši 50 % za každou započatou hodinu. Doprava po Praze zdarma. Doprava mimo Prahu 15,- Kč / 1 km.

Zajímá vás to? Přečtěte si na blogu seriál o tisku a kalibraci

Zpracování a tisk od A do Z (9): tipy a triky před a při tisku
Fotoslužby
Zpracování a tisk od A do Z (9): tipy a triky před a při tisku

V následující části našeho seriálu se budeme věnovat ryze praktickým věcem, tipům a trikům, které nám mohou pomoci při předtiskové přípravě i během tisku samotného. Vycházím přitom z praxe i osobních tiskařských zkušeností. Je to vlastně takové mé osobní „tiskařské desatero“ a pevně věřím, že alespoň něco ze všech níže popisovaných bodů vám bude v budoucnu k užitku.

9 minut čtení
Zpracování a tisk od A do Z (8): výběr velikosti, formátu, papíru i technologie
Fotoslužby
Zpracování a tisk od A do Z (8): výběr velikosti, formátu, papíru i technologie

V minulých dílech jsme si řekli dostatek informací - od předtiskové přípravy a nastavení monitoru, přes editaci fotografií nebo obrazové formáty, až třeba po barevné prostory a správnou definici výstupních obrazových dat pro tisk. Dnes přistoupíme k tisku jako takovému a přiblížíme si témata tiskových technologií, výběr vhodného papíru nebo jakou velikost vlastně vytisknout.

12 minut čtení
Zpracování a tisk od A do Z (7): příprava fotografií pro tisk
Fotoslužby
Zpracování a tisk od A do Z (7): příprava fotografií pro tisk

V úvodní části našeho seriálu jsme si řekli, že pouze tištěná fotografie je skutečnou fotografií. Předešlý díl tento axiom tak trochu postavil na hlavu. Chce to však chápat v rámci tematického kontextu. Posledně jsme se totiž věnovali online fotografii neboli fotografii virtuální, pro niž platí jiná pravidla. V aktuální části se opět vracíme k fotografii tištěné a k její úpravě, respektive předtiskové přípravě. Dnes si tedy řekneme, co musíme udělat a ohlídat si, aby nám z tiskárny padaly co nejlepší výsledky.

15 minut čtení
Zpracování a tisk od A do Z (6): příprava fotografií online vs. tisk
Fototipy
Zpracování a tisk od A do Z (6): příprava fotografií online vs. tisk

Hned v úvodu našeho seriálu jsme si řekli, že pouze tištěná fotografie je skutečnou fotografií a pod to se podepisuji. Na druhou stranu by bylo zpátečnické a možná i trochu pokrytecké tvářit se, že cokoli kromě fotografie na papíře není fotografií. Zejména v 21. století, v době internetu a digitálních technologií. Proto si v rámci našeho seriálu o tisku a zpracování digitálních snímků zaslouží své místo i fotografie virtuální.

15 minut čtení
Zpracování a tisk od A do Z (5): Editace fotografií - začínáme
Fototipy
Zpracování a tisk od A do Z (5): Editace fotografií - začínáme

Každý fotograf dobře ví, že přípravou, důslednou prací se světlem, kompozicí záběru a následným cvaknutím závěrky to nekončí. V tento okamžik máme vlastně hotovo jen z poloviny. Ta další část spočívá ve zpracování fotografie: od selekce přes úpravy až po export upravených snímků, eventuálně finální výstup v podobě tisku. Dnešním článkem se zaměříme na tu část, kde řešíme především editaci (post-proces), tedy úpravy fotografie.

13 minut čtení
Zpracování a tisk od A do Z (4): Barevné prostory
Fototipy
Zpracování a tisk od A do Z (4): Barevné prostory

Dnešním článkem do naší nové série rozvíjíme komplexní téma tisku i úprav fotografií a zároveň pokračujeme v tématu oblíbené problematiky barev. Dnes se zaměříme na barevné prostory. Řekneme si něco o tom, co to vlastně barevné prostory jsou a proč bychom se o ně měli zajímat. Kromě toho také mimo jiné rozklíčujeme dávné dilema mnoha fotografů, jestli je lepší sRGB nebo Adobe RGB.

10 minut čtení
Zpracování a tisk od A do Z (3): Barvy pod kontrolou II
Fototipy
Zpracování a tisk od A do Z (3): Barvy pod kontrolou II

Fotograf ví, že světlo je to nejdůležitější a u něj to všechno začíná a často také končí. Bez světla by vlastně nebylo fotografie. Ostatně samotné slovo „fotografie“ není ničím jiným než „malování světlem“. A když už máme nějaké světlo, máme také barvy. Dnešním článkem pokračujeme v tématu správného nastavení a vyvážení barev od vstupu (fotoaparát) až na výstup (monitor, foto editor, tiskárna).

16 minut čtení
Zpracování a tisk od A do Z (2): Barvy pod kontrolou
Fototipy
Zpracování a tisk od A do Z (2): Barvy pod kontrolou

Fotograf ví, že světlo je to nejdůležitější! U světla to všechno začíná a také končí. Bez světla by vlastně nebylo fotografie. Ostatně samotné slovo "fotografie" není nic jiného než "malování světlem". A když už je řeč o světle, rozhodně nesmíme zapomenout ani na barvy. A přesně to je téma dnešního článku – barvy. Jak s nimi pracovat a hlavně: jak je dostat pod kontrolu?

13 minut čtení
Zpracování a tisk od A do Z (1): rozlišení, rastr, rozměr
Fotoslužby
Zpracování a tisk od A do Z (1): rozlišení, rastr, rozměr

Byť by se na první pohled mohlo zdát, že tisk a vyvolávání obrázků je již v moderní digitální době passé, opak je pravdou. Nejen fotografové, ale i laici mají zkrátka rádi doma obrázky (fotografie) ve fyzické podobě, a to je jen dobře. Proto přicházíme s novou sérií článků, v jejímž rámci se budeme věnovat fenoménu tisku fotografií pěkně podrobně.

11 minut čtení
všechny články o fotoslužbách

Vše co potřebujete pro přesnou reprodukci barev

Monitory
všechny velkoformátové tisky