Recenze

BENQ SW271C: Recenze profesionálního fotografického monitoru

Václav Křížek
11. 8. 2022 | 5 minut čtení

Profesionální kreativec, a já záměrně neříkám, zda dělá fotky nebo video, si při nákupu nevybírá hlavní fotoaparát nebo kameru podle ceny, ale podle jeho vlastností. Jen málokdo se nad pořizovací cenou nového přístroje pozastaví na delší dobu. U monitorů je to ale jiná písnička, a my se tak často setkáváme s faktem, že uživatelé doma editují svou práci na notebooku, mobilním telefonu, nebo dokonce televizi. Proč to tak je? V dnešní recenzi si ukážeme, jak udělat další krok směrem ke kvalitnějšímu obrazovému výstupu.

Hodnocení odborníka 100%

  • Perfektní reprodukce barev, kontrastu i detailu
  • Vysoké rozlišení 4K
  • Odnímatelná sluneční clona eliminuje odlesky
  • Nastavitelný stojan včetně otočení do portrétní polohy
  • Jeden kabel pro vše - USB-C umožňující přenos obrazu/zvuku/dat a napájení
  • Hotkey Puck G2 - přednastavené profily pro jednotlivé režimy zpracování
  • Režím Gamut Duo pro zobrazení sRGB a AdobeRGB vedle sebe
  • Nenašel jsem

Popis

BENQ SW271C - co nabízí fotografům?

V objemné krabici se mi do rukou dostává monitor, který váží něco málo přes 10 kilogramů. Kvalitně poskládaný přístroj ze kterého nemám pocit, že by mě chtěl nějak uhranout tím, jak vypadá, na povrchu se nic neleskne. Váha možná není specifikací, kterou by někdo při nákupu monitoru řešil, přichází na řadu až doma, když dáváte monitor na pracovní stůl. V tomto ohledu je jasné, že bude zapotřebí pevný stojan / noha. V setu dostáváte velmi kvalitní stojan, který se skládá se široké základny a vertikální nohy, na které lze po uchycení monitor pohodlně a bez přílišných tlaků a lomcování výškově nastavit v rozsahu 150 mm. Pokud  preferujete vlastní stojan nebo rameno, má monitor klasický VESA držák 100 x 100 mm. Samozřejmostí je u tohoto produktu také možnost rotace do portrétní polohy. Proč byste to dělali? Protože máte pak více místa na edit vlasntí fotky, portrétu, nebo videa a ovládací panely programu si přesunete na druhý monitor. 

Nyní ke specifikacím, IPS LED podsvícený monitor má rozměry 65 × 50 × 29 cm což je ona úhlopříčka 27” v názvu. Monitor má rozlišení 3840 × 2160 s dobou odezvy 5 ms a obnovovací frekvencí 60 Hz, 163 PPI, pozorovací úhel 178°. Poměr stran 16:9. Obrazovka je matná a prakticky bez odlesků. S jasem 300 nitů a nativním kontrastem 1000:1 je schopna zobrazit až 1,07 miliardy barev a to né v 8, ale 10 bitech ve 100% sRGB a 99% AdobeRGB. Teploty barev v 5000K ,6500K ,9300K, či vlastní podle uživatele.

U nových monitorů jako je tento je (konečně!) i možnost přenosu obrazu, zvuku, napájení a dat v jednom kabelu USB-C / Thunderbolt a to je pro kreativce v dnešní rychlé době neskutečné ulehčení práce. K tomu je monitor vybaven čtečkou SD karet a dalšími porty USB pro ještě širší možnosti využití. V mém případě to tedy při testu znamenalo pohon notebooku naprosto bez problémů. Vlastní edit jsme pak dělali na přístroji Mac Mini M1. 

DETAIL MONITORU

Proč si pořídit fotografický monitor?

Specifikace jsou samozřejmě základ, ale berme to ve zkratce tak, že tento monitor zvládne vše, co na něm zobrazíte. Proč tedy editovat fotky a video na takovém přístroji? Fotografický monitor dokáže věrně a hlavně přesně zobrazit všechny detaily, barvy a kontrast ve vašich fotkách a videu. Pokud to tak není, budete pak vlastně opravovat chyby monitoru, které ve vašich datech nejsou. IPS monitory mají tu výhodu, že mají široký pozorovací úhel a opravdu vysokou barevnou přesnost, perfektně se hodí právě pro editování fotek

Je tu i další, více osobní úhel pohledu. Když jsem s fotkou v roce 2010 začínal, měl jsem to štěstí, že mi s vyvrácením některých zlozvyků pomohl zkušený fotograf. Řekl mi jednu zásadní věc a to sice, že zkalibrovaný dobře nastavený monitor vám věrně zobrazí vaši tvorbu. Od toho jsem se odrazil a nikdy mě nenapadlo do dnešní doby jít jinou cestou. Na to toto téma samozřejmě existuje řada publikací. Ve zkratce to ale znamená, že jsem schopen k zákazníkům dodat maximální možnou kvalitu obrazu a to nejen v elektronické, ale i tištěné podobě. Barvy, ostrost a kontrast jsou naprosto přesné. To je pro profesionální práci stěžejní.

chci se podívat na benq sw271c

Hlavní rysy

  • 27" PhotoVue Monitor pro fotografy
  • 4K rozlišení 3840 x 2160
  • Technologie AQCOLOR zajišťující přesnou reprodukci
  • Rozhraní USB-C umožňující přenos obrazu/zvuku/dat a napájení
  • Technologie HDR s podporou video formátu 24/25/30p
  • 10bitová barevná hloubka
  • Kompatibilní s formáty HDR10 a HLG

Shrnutí

Možná trochu ze široka, ale doufám, že jsem vám touto recenzí dodal odvahu posunout se zase o kousek dál. Nebojte se investovat do kvalitního obrazu, ve výsledku vám to opravdu pomůže k lepší tvorbě. BENQ SW271C a jemu podobné modely od tohoto výrobce jsou kvalitním nástrojem pro všechny, kteří to myslí se svou tvorbou vážně a pokud se fotkou už živíte, není snad jiná cesta.

Další recenze

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF
Hodnocení 92%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF

26. 3. 2024
Recenze: Rollei Rock Solid Beta Mark III
Hodnocení 94%

Recenze: Rollei Rock Solid Beta Mark III

21. 3. 2024
Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8
Hodnocení 90%

Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8

21. 3. 2024

Diskuze

BENQ SW271C: Recenze profesionálního fotografického monitoru

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...