Canon EF 24mm f/1.4L II USM | FotoŠkoda
Recenze

Canon EF 24mm f/1.4L II USM

Václav Křížek
31. 10. 2019 | 4 minuty čtení

Stejně jako je zoom jistým kompromisem co se týče světelnosti, je pevné ohnisko kompromisem zoomu. Mnoho uživatelů však stále volí pevná skla pro jejich vysokou optickou kvalitu a i proto tady máme pevný širokoúhlý objektiv EF 24mm f/1.4L II USM, který je určen těm nejnáročnějším uživatelům. Jak si vedl v naší recenzi?

Hodnocení odborníka 93%

 • Vysoká světelnost pro dokonalou separaci objektu od pozadí
 • Rychlé a tiché ostření
 • Ideální reportážní sklo na svatbu
 • Dobře vyvážené v kombinaci s FF tělem
 • Na f/1,4 silně vinětuje

Popis

Objektiv je tvořen 13 členy ve 12 skupinách. Nechybí ani ty asférické a UD pro dokonalou kresbu. Má průměr a délku 83,5 × 86,9 mm a váží 650 gramů. V jeho srdci najdeme 8 lamel clony do kruhu a USM motorek prstencového typu, který umožňuje plné manuální přetočení i v režimu AF. Objektiv akceptuje 77mm široké filtry a je dodáván s EW-83K clonou, která je vylepena stélkou pro minimalizaci odsleků. Nechybí ani ochranný sáček.  

Fyzické provedení objektivu a jak se s ním fotí

Konstrukce objektivu vás na první pohled a dotek zaujme velmi poctivým provedením. Nic se neklepe a vše je pečlivě poskládáno. Objektiv je dle výrobce prachotěsný a je přítomné i gumové těsnění bajonetu. Díky velikosti a váze je na na full frame fotoaparátu velmi dobře vyvážen. 

Jak jsem již zmínil v úvodu, kompromisem za světelnost je fakt, že budete muset zoomovat pomocí vlastních nohou. To mi ale nevadilo. Objektiv se hodí na celkové městské scény, ale i detail v celku. Co se týče ostření, je naprosto tiché a rychlé. Prstenec ostření se točí velmi plynule.

Velmi příjemné je podání hvězdice na snímku, která vznikne při přiclonění a focení do sluníčka. Oproti zoomu 16-35mm f/4 má méně paprsků a více se mi líbí. Pokud jste krajinář, je to zajímavá změna. 

Výsledná obrazová kvalita snímků

Díky pověstné kvalitě L objektivů jsem nečekal jiný výsledek. Objektiv je centrálně ostrý už od plně otevřené clony f/1,4 (snímky níže) a s přiclonením podává až neskutečný výkon. Daní za to je zvýšená vinětace (první snímek se žlutým listem v ruce) na plně otevřenou clonu, je patrná už na zadním displeji fotoaparátu. Pokud fotíte velmi kontrastní scénu, ukáže se i nějaká aberace. Není to ale nic, s čím by si neporadil software pro úpravu RAW. f/1,4 vás vlastně neustále láká, protože fotografovaný objekt vyniká. Díky použití takové světelnosti navíc držíte ISO na minimálním nastavení, což jistě potěší všechny, kteří rádi zkoumají snímky ve 100% náhledu a řeší šum. Podání barev a přenos kontrastu je skvělý.

Komu objektiv Canon EF 24mm f/1.4L II USM doporučuji?

Objektiv bych doporučil pro všechny, kteří chtějí maximální obrazový výkon a to i s moderním snímačem fotoaparátu. Umím si představit svatebního fotografa, který má 24mm a 85mm na dvou full frame tělech jako ideální kombinaci. S objektivem bych se nebál ani na krajinu, pevné ohnisko vás nutí více přemýšlet o kompozici. Finální třešničkou na dortu je po přiclonění hvězdička díky 8 lamelové cloně. Paráda!

Hlavní rysy

 • Vysoká svetelnost f/1.4
 • Asférické a UD členy optické soustavy
 • Subwavelength Structure ochranné vrstvy
 • USM motor - neomezené manuální ostření
 • Tesněno proti prachu včetně gumového tesnění bajonetu
 • Vysoká odolnost

Shrnutí

Objektivu se nedá prakticky nic moc vytknout. Byl jsem trochu zklamaný z vinětace na zcela otevřenou clonu, ale software si s tímto poradí na jedno kliknutí.

Další recenze

První dojmy: Canon EOS R7 a R10
Hodnocení 93%

První dojmy: Canon EOS R7 a R10

23. 5. 2022
Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost
Hodnocení 99%

Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a...

24. 3. 2022
Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?
Hodnocení 95%

Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?

19. 1. 2022
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...