Objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 35 mm je volbou reportážních fotografů po celém světě. Není divu, je tak nějak širokoúhlý a přesto dokáže díky vysoké světelnosti zdůraznit detail ve snímku. Jak se mi to povedlo v recenzi?

Hodnocení odborníka 98%

 • Skvělá ostrost už na plně otevřenou clonu f/1,4
 • Úžasné bokeh a celkové podání rozostřeného pozadí
 • Vyjímečný přenos barev a kontrastu
 • Neslyšné a přesné AF
 • Utěsnění proti vlivům počasí
 • Vyšší váha

Popis

Inovovaná verze Lkové pětatřicítky přišla na trh v roce 2015. Optická soustava je oproti původní 35mm L zcela nová, zahrnuje 14 členů v 11 skupinách. Absolutní novinkou je použití BR členu, který výkonem přesahuje kvality fluoritového, Super UD a UD skla. Objektiv tak lépe odráží modré světlo a ve výsledku to znamená větší odolnosti proti aberaci a zabarvení a zdvojení hran (jak je vidět na testovacích snímcích, ostrost a mikrokontrast je v podání s jinými skly na excelentní úrovni). V optické soustavě nechybí 2 asférické členy s SWC vrstvou a jeden UD člen. Minimální zaostřitelná vzdálenost je 28 cm a objektiv akceptuje 72mm filtry. 

Objektiv má kruhový USM motorek pro rychlé a přesné ostření a je vybaven jedním přepínačem AF/MF. Manuální přetočení v AF módu je povoleno. Objektiv je utěsněn proti prachu a vlhkosti gumové těsnění bajonetu je přítomné. 

Jako všechny L objektivy je i tento dodáván se sluneční clonou (EW-77B) bajonetového typu a ochranným pouzdrem LP1219.

Fyzické provedení objektivu a jak se s ním fotí

Plastový tubus objektivu by se na první pohled mohl zdát, jako slabina tohoto objektivu, ale není tomu tak. Moderní slitiny plastů jsou zcela jiná záležitost a mimo jiné pomohou s nižší váhou objektivu. Ten i tak váží 760 gramů. 

Na těle EOS R působí objektiv až masivním dojmem a bude mnohem lépe vyvážen na zrcadlovce 1DX II. Poměrně často jsem díky elektronickému hledáčku sáhl po manuálním ostření, to je plynulé a díky využití focus peaking funkce EOS R jsem mohl s přehledem ostřit. Zajímavá byla i práce ostření na oko. Fotoaprát to díky novému firmwaru zvládá dobře, ale co objektiv? Opět nezklamal a zaostřil i v tmavých podmínkách metra. 

Možná se opakuji a rozhodně to neberte jako návod, ale na kvalitu L objektivů Canon nedám dopustit. Zažil jsem s těmito skly nespočet lijáků, sníh, mráz i poušť a vždy jsem fotil dál a dál. Pro mě je to zkrátka základ, na který se chci spoléhat a technika musí vydržet.

Výsledná obrazová kvalita snímků

Asi budu muset začít testovat i základnější objektivy. Kvalita tohoto skla předčila má očekávání a já jsem podruhé použil hodnocení 98. 2 body od 100 dělí tento objektiv pouze vyšší váha a pro některé možná nepřítomnost IS. 

Zajímavé je, že chcete neustále fotit na f/1,4. Jednak se mi neskutečně líbí podání rozostřeného pozadí a zadruhé je objektiv už na tuto hodnotu zcela ostrý. Jeho výkon mě tak ohromil, že ho řadím nad výkon nedávno testovaného Sony FE 600mm f/4 GM. Ano, prakticky neporovnatelné, ale výstupy se mi líbí o chlup více. 

Komu objektiv CANON EF 35 mm f/1,4 L II USM doporučuji?

Asi tento odstavec příště vynechám, protože je jasné, že si každý koupí to nejlepší, na co má. Hodí se pro svatební a reportážní fotografy všech úrovní. Cena naprosto odpovídá úrovni kvality, kterou tento pracant doručí. 

Hlavní rysy

 • Vysoká světelnost f/1,4
 • Zcela nová optická konstrukce
 • BR, UD a asférické členy s SWC vrstvou
 • Rychlé a přesné USM ostření
 • Odolnost proti prachu a vlhkosti

Shrnutí

Neskutečný výkon, ostrost a podání rozostřeného pozadí. Tato kombinace hravě předčí alternativy, o kterých budete při nákupu uvažovat. Zmíním to zcela otevřeně, Sigma i Tamron mají velmi povedené objektivy s ohniskem 35 mm, ale ostrost není všechno. Recenzoval Václav Křížek

Další recenze

Recenze: Canon EOS R6 Mark II
Hodnocení 99%

Recenze: Canon EOS R6 Mark II

8. 2. 2024
Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v malých a dostupných přístrojích
Hodnocení 93%

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v...

29. 9. 2022
Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost
Hodnocení 99%

Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a...

24. 3. 2022
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...