RecenzeRecenze

CANON EF 70-300 mm f/4-5,6 IS II USM

Václav Křížek
| 4 minuty čtení

Objektiv s ohniskovou vzdáleností 70-300mm je zřejmě nejrozšířenějším teleobjektivem na trhu. Mnoho hobby fotografů se po něm poohlíží pro jeho cenovou dostupnost a poměrně slušný optický výkon oproti širokorozsahovým sklům. Jak si vedla nejaktuálnější 70-300mm od Canonu v našem testu?

Hodnocení odborníka 90%

 • Spolehlivý výkon a univerzální využití objektivu
 • Dobrý stabilizátor obrazu o účinnosti 4 EV
 • Neslyšné a rychlé NANO USM ostření
 • Ideální váha
 • Plastová konstrukce

Popis

Zcela nová optická konstrukce objektivu přináší 17 členů ve 12 skupinách (včetně UD skla), na předělaném tubusu najdeme nově LCD displej s detaily o ohnisku, zaostřené vzdálenosti, nebo otřesech optické soustavy. Díky tubusu z tvrzeného plastu je objektiv velmi lehký, váží něco málo přes 700 gramů, což potěší všechny cestovatele. Objektiv skvěle doplní základní širokoúhlé ohnisko, které většinou pořídíte přímo s fotoaparátem. Objektiv má 9 lamelovou kruhovou clonu a NANO USM ostření (skvěle pro fotografii i video). Perfektní kombinace funkcí pro jemné podání rozostřeného pozadí a rychlé zaostření objektu. Objektiv je dále vybaven optickou stabilizací o účinnosti 4 stopy. Volitelným příslušenstvím je sluneční clona ET-74B a pouzdro LP1222.

Fyzické provedení objektivu a jak se s ním fotí

Tubus objektivu je dobře poskládán dohromady. V jeho přední části najdeme ostřící kroužek, v zadní pak ZOOM, tlačítko MODE na přepínání funkcí LCD, dále zámek ZOOMU a přepínače AF/MF a IS ON/OFF. 

Nepřítomnost červeného kroužku na přední části objektivu se trochu odráží i na celkovém pocitu, který je sice chvalitebný, ale na jedničku to není. Né, že by nepracoval dobře, ale posun zoomu se mi zdá až moc lehký a necítil jsem v něm takovou plynulost, jako například u objektivu 100-400mm II, což je samozřejmě objektiv jiné kategorie. 

Co se týče ostření, je NANO USM poslední novinkou a nelze mu nic vytknout. Objektiv díky němu zaostří prakticky okamžitě a bez jakéhokoliv zvuku. Díky posuvnému mechanismu motorku má objektiv skvělý výkon i při sledování pohybujícího se objektu. Protože jsem fotil na EOS R, nebál jsem se ani manuálního ostření s využitím funkce focus peaking. Na focení ptáků v zarostlém bodlákovém poli ideální. Ostření pomocí ostřícího kroužku bylo plynulé a jednoduché. 

Výsledná obrazová kvalita snímků

Skvělý vstup do světa teleobjektivů, tak bych označil výkon tohoto skla. Poměrně dobře přenáší ostrost i na plně otevřenou clonu, pokud ale chcete pohlednější výkon, bude třeba trošku přiclonit. Na druhou stranu mě ale mile překvapil portrét kolegy (v galerii), který byl v protisvětle. Objektiv skvěle přenesl kontrast a v odraženém protisvětle jsem neviděl na finálním snímku žádný nechtěný odraz. 

Komu objektiv Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM doporučuji?

Budu se opět opakovat. Objektiv je ideální pro fotografy, kteří chtějí hodně dosahu za slušné peníze. Pokud fotíte na cropovém těle (EOS 800D, 77D, 7D II apod.) bude výsledné ohnisko tohoto objektivu na rozsahu 112-480mm, to už je dobré přiblížení a nebál bych se ho tedy doporučit ani sportovním fotografům v exteriéru, fotografům divoké přírody a fotografům krajiny, kteří využijí zoom na detail v krajině. 

Recenzoval a fotil Václav Křížek

Hlavní rysy

 • Dobrý rozsah ohnisek pro univerzální využití objektivu
 • Optická stabilizace s výkonem 4 EV
 • Zcela nová optická konstrukce s UD sklem
 • NANO USM ostření
 • LCD stavový displej objektivu s možností změny funkcí

Shrnutí

Pokud hledáte objektiv se solidním výkonem, který se hodí pro focení sportu, přírody, letadel, nebo vzdálených detailů v krajině, pořiďte si toto sklo. Ideálně se na něm naučíte práci s dlouhým ohniskem a časem se poohlédnete po něčem speciálnějším pro konkrétní žánr.

Další recenze

Recenze CANON RF 100-500 mm: Univerzální objektiv fotografa přírody
Hodnocení 98%

Recenze CANON RF 100-500 mm: Univerzální objektiv...

Recenze Canon EOS M50 Mark II: první dojmy
Hodnocení 90%

Recenze Canon EOS M50 Mark II: první dojmy

Canon EOS 1D X Mark III
Hodnocení 98%

Canon EOS 1D X Mark III

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím