Canon EOS 5D ve čtvrté generaci nabízí to nejlepší, co dnes fotoaparáty Canon umí. Je ideálním skloubením rychlosti a obrazové kvality, což z něj dělá naprosto univerzální přístroj. Ostatně jak tak sleduji celou řadu jeho předchůdců, přesně to měli konstruktéři na mysli, když přišli s prvním modelem EOS 5D.

Hodnocení odborníka 95%

  • špičkový obrazový výkon
  • minimální šum na vysokých citlivostech
  • výkonný AF systém se 61 body
  • rozsah ISO 100 až 32 000 (po rozšíření až 102 400)
  • odolnost proti prachu a stékající vodě
  • dotykový displej
  • Dual Pixel RAW
  • 4K video
  • slot na CF a SDXC karty
  • nemá výklopný blesk
  • displej by mohl být výklopný

Popis

Recenze Canon EOS 5D Mark IV

Když v roce 2005 představil Canon model EOS 5D, bylo to opravdu NĚCO. Fullframe snímač s rozlišením 12 Mpx byl tehdy vlastně z říše snů. Fotografové konečně dostali přístroj, na kterém mohli plnohodnotně využít své EF objektivy, které používali na kinofilmových přístrojích. Byl to přístroj relativně malých rozměrů (oproti profi řadě neměl integrovaný bateriový grip) a v té době nabízel dokonalou kvalitu fotek.

O tři roky později už byla ale situace trochu jiná, protože i konkurence mezi tím představila svůj model, které první generaci EOSu 5D převyšoval. Jenže Canon se nenechal zaskočit a ještě v tomtéž roce uvedl Canon EOS 5D Mark II a konkurenci tedy zase o dost předběhl. Mark II totiž nabízel rozlišení 21 Mpx a uměl natáčet Full HD video. Jenže druhý model měl s tím prvním stejný AF systém s pouhými devíti AF body, které byly soustředěny na malé ploše uprostřed hledáčku. A to byla jedna (možná dokonce jediná) věc, kterou fotografové na řadě 5D kritizovali.

Canon EOS 5D Mark III (rok 2012), to už byla jiná káva. Rozlišení nepatrně vzrostlo na 22 Mpx, rychlost sériového snímání se z 3,9 sn/s zvýšila na slušných 6 sn/s, ale nejpodstatnějšími vylepšeními byla maximální citlivost ISO 102 400 a zcela nový AF systém se 61 ostřicími body. Třetí model byl prostě parádní a dodnes jej používá velká spousta profesionálů. Dá se říci, že konečně naplnil myšlenku, která řadu 5D provázela od začátku: jednalo se o velice univerzální přístroj, který skvěle fotil i za velmi špatných světelných podmínek, byl docela rychlý a stál zhruba polovinu ve srovnání s nejvyšší řadou EOS 1D.

Porovnání s předchozími modely

 

Canon EOS 5D

Canon EOS 5D Mark II

Canon EOS 5D Mark III

Canon EOS 5D Mark IV

Datum představení

22 srpen 2005

17 září 2008

2 březen 2012

25. srpen 2016

Rozlišení

12.7 Mpx

21 Mpx

22 Mpx

30 Mpx

Procesor

Digic II

Digic 4

Digic 5

Digic 6

ISO

100 - 1600 (3.200)

100 - 6400 (25.600)

100 - 25.600 (102.400)

100 - 32 000 (102.400)

Počet ostřících bodů

9

9

61

61

LCD

2,5" (230.000)

3" (920.000)

3,2" (1.040.000)

3,2" (1.620.000) dotykový

Sériové snímání

3 sn./s

3,9 sn./s

6 sn./s

7 sn/s

Video

-

1920 x 1080 (30sn./s)

1920 x 1080 (30sn./s), 1280 x 720 (60 a 50sn./s)

4K (30sn/s), Full HD (60 sn/s), HD (120sn/s)

Karty

CF

CF (UDMA)

CF (UDMA)/SD/SDHC/SDXC

CF (UDMA)/SD/SDHC/SDXC

Pokrytí hledáčku

98%

98%

100%

100%

Integrovaná GPS

-

-

-

Ano

 

Canon EOS 5D Mark IV - co je nového

Výkonnější autofokus

AF systém byl převzat ze zmíněného Canonu EOS 1D X Mark II. Funguje skvěle. Líbilo se mi nové tlačítko na zadní straně přístroje, které slouží k volbě režimu výběru AF bodu.

HDR video a C-log

Funkce, která se objevila tuším už u modelu EOS 760D umožňuje zaznamenávat videa s extrémně velkým dynamickým rozsahem. Funguje to tak, že přístroj snímá video rychlostí 60 sn/s, ale každý druhý snímek exponuje jinak. Výsledkem je video s frekvencí 30 sn/s s perfektně prokreslenými světly i stíny.

Dual Pixel RAW

Tahle vychytávka se mi líbila nejvíc, žádný jiný foťák ji nemá. Díky tomu, že jsou jednotlivé pixely složeny ze dvou fotodiod, může přístroj velice rychle a přesně zaostřovat v režimu živého náhledu a při videu. Tohle už od Canonu pár let známe a poprávu s touto technologií sklízí úspěchy.

Dual Pixel RAW umí zaznamenat snímek tak, že každá fotodioda z jednoho pixelu zaznamená obraz zvlášť. A protože se nejedná o zcela totožné snímky, ale o snímky s nepatrným posunem, využívá toho Canon při dalším zpracování obrazu. Nutno podotknout, že tyto snímky mají pochopitelně dvojnásobnou velikost oproti běžným RAWům.

V programu Digital Photo Professional je možné DODATEČNĚ upravovat rovinu zaostření, nebo posun rozostřených částí obrazu. Pořídili jsme dva printscreeny, na kterých je vidět posun roviny ostření. Posuďte sami – ostrost ucha a ostrost čenichu veverky je rozdílná:

Měřicí snímač se 150 000 pixely

EOS 5D Mark IV měří expozici pomocí speciálního snímače se 150 000 pixely pro měření barevných složek RGB a infračerveného světla. Tento snímač také spolupracuje s AF systémem fotoaparátu, kterému pomáhá zjišťovat a sledovat barevné objekty a rozpoznávat obličeje.

Další vylepšení

  • Dotykový LCD displej - 3,2in, přibl. 1,62 milionů bodů
  • GPS - Integrovaná s automatickou aktualizací času, zeměpisná délka, zeměpisná šířka, nadmořská výška a koordinovaný světový čas
  • Wi-Fi - vestavěná s podporou FTP/FTPS, kompatibilní s aplikací Canon Camera Connect

Design, ergonomie, menu a ovládací prvky

Ergonomie ovládání je u Canonu tradičně perfektní. Je vidět, že pokud nepotřebují u nových modelů nijak zásadně měnit ovládání, mají to prostě za ty roky už vychytané. To je super pro fotografy, kteří se sžili s jiným modelem a plánují přejít na výkonnější a/nebo novější stroj.  Jestliže jste někdy měli v ruce nějaký starší Canon EOS 5D, nečeká vás skutečně téměř žádné překvapení, ergonomie opět zůstala zachována. Jednou z hlavních změn je nový dotykový displej, který slouží jednak k určování ostřicího bodu při natáčení videa, ale také pro ovládání a nastavování funkcí. K displeji mám ale jednu drobnou připomínku: je škoda, že není výklopný a otočný, jako třeba u modelu EOS 6D Mark II. Tohle by se určitě hodilo spoustě fotografů.

Autofokus

Systém automatického ostření je u Canonu vynikající a nabízí spoustu možností uživatelských přizpůsobení podle toho, jakou situaci se chystáte fotit. V menu je nastavení autofokusu věnováno hned několik samostatných záložek. Skvělé je i to, že AF systému pomáhá i senzor měření expozice, takže zaostřování je opravdu velice spolehlivé a to i při sledování pohybujícího se objektu.

Dual Pixel CMOS AF

Zaostřování v režimu živého náhledu (live view) umí Canon v posledních letech dobře, což se nedalo prohlásit o předchozím modelu. Ten totiž zaostřoval na základě porovnání kontrastu, a to trvalo přece jen déle.

Systém zaostřování s dvojitými pixely funguje na velice podobném principu, jako hlavní AF senzor při zaostřování přes hledáček. To znamená, že zaostřování v živém náhledu je daleko rychlejší a plynulejší, než u modelů s kontrastním ostřením. Právě rychlost a plynulost AF v režimu live view můžete využít nejen při focení pohybujících se objektů, ale především při natáčení videa (ostatně především kvůli videu byl tento systém původně vyvinut). Přečtěte si podrobný popis systému Dual Pixel CMOS AF na stránkách českého zastoupení výrobce.

Kvalita obrazu

Na fotky jsem byl zvědav ze všeho nejvíc a hned na úvod musím říct, že jsem byl moc potěšen už od prvních záběrů. Měření expozice fungovalo excelentně, což není s novým senzorem pro měření vlastně žádné překvapení.

Nový snímač má jednak vyšší rozlišení, ale to není ten hlavní rozdíl. Největší pokrok vnímám v dynamickém rozsahu. Canon na tom zapracoval už u modelu EOS 80D a především u EOS 1D X Mark II. Je fakt, že 5D Mark IV nedosahuje takových kvalit, jako zmíněná vlajková loď, ale oproti předchůdcům je ten rozdíl opravdu znatelný. To je jedna z nejlepších zpráv pro příznivce Canonu, kteří si právě na dynamický rozsah stěžovali u předchozích modelů.

Šum při vysokých citlivostech

Nejvíc mě asi potěšil výkon při nastavení vysokých citlivostí. Jak vidíte v galerii ukázkových fotek, jsou snímky na ISO 4 000 čisté a v podstatě bez šumu. Jenže ono to pokračuje i na vyšších citlivostech.

Jak můžete vidět na ukázkových snímcích, je bez problémů použitelná i nejvyšší nativní citlivost ISO 32 000. Šum samozřejmě uvidíte, ale rozhodně nepůsobí nijak rušivě. Redukce šumu byla nastavena na střední hodnotu a myslím si, že by klidně mohla být nastavena i na nižší úroveň, protože už jsou snímky trochu “přežehlené” a trpí lehkou ztrátou detailů. Ale není to nic zásadního a s trochou nadsázky se dá říci, že třeba pro reportážní focení nemusíte citlivost prakticky vůbec řešit.

Moc se mi líbí barevnost i při těch vysokých citlivostech, tohle se Canonu povedlo. A povedlo se mu také vyvážení bílé, tedy WB. Perfektně funguje i při AWB, tedy automatickém nastavení WB. Barvy byly velice přirozené. Přesvědčte se sami v galerii ukázkových fotek. Schválně si je stáhněte v plném rozlišení, ať vidíte, o čem píšu.

Hlavní rysy

  • full frame snímač CMOS s rozlišením 30,4 megapixelů s obrazovým procesorem DIGIC 6+
  • ISO 100 až 30 000 rozšířitelná na 50 až 102 400 - perfektní výsledky za jakéhokoliv osvětlení
  • širokoplošný retikulární systém automatického zaostřování se 61 body z nichž je 41 křížových (při použití telekonvertoru 21)
  • umožňuje zaostřovat dokonce i za měsíčního svitu při úrovní osvětlení -3 EV (při LV - 4 EV)
  • nové tlačítko pro výběr oblasti automatického zaostřování
  • 3,2 palcový dotykový displej
  • pokročilý měřící snímač RGB+IR s rozlišením 150 tisíc pixelů včetně samostatného procesoru DIGIC 6
  • sekvenční snímá s až 7 snímky za vteřinu (21 RAW fotografií v sérii, JPEG neomezeno)
  • režimy Silent Single a Silent Continuous - naprosto minimální rušení okolí
  • video 4K (4 096 x 2 160) při rychlostech snímání 30, 25 a 24 snímků za sekundu (120 FPS při HD)

Shrnutí

V úvodu jsem psal o tom, že celá řada EOS 5D byla zamýšlena jako naprosto univerzální přístroje, které nabídnou perfektní kvalitu obrazu i při špatném světle, dostatečnou rychlost i pro akční fotografii, špičkovou odolnost a kvalitní konstrukci, která snese i profesionální využití, ale také relativně malé rozměry. Myslím, že v případě modelu Canon EOS 5D Mark IV se tuto myšlenku podařilo beze zbytku naplnit. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

Recenze: Canon EOS R6 Mark II
Hodnocení 99%

Recenze: Canon EOS R6 Mark II

8. 2. 2024
Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v malých a dostupných přístrojích
Hodnocení 93%

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v...

29. 9. 2022
Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost
Hodnocení 99%

Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a...

24. 3. 2022
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...