RecenzeRecenze

Canon EOS R5: první dojmy

Luděk Bouška
| 7 minut čtení

Canon EOS R5 jsem mohl vyzkoušet jen na pár hodin. Moc jsem se na to těšil, protože mám vynikající zkušenosti s jeho předchůdcem. Byl jsem opravdu překvapen, co všechno může EOS R5 nabídnout, je naprosto univerzální. Předně kvalita fotek je excelentní. Stejně výborná je ale i rychlost a perfektně fungující autofokus. Protože se jednalo o velice krátké zkoušení předprodukčního kusu, přečtěte si alespoň mé první dojmy.

Hodnocení odborníka 99%

 • špičkový obrazový výkon
 • minimální šum na vysokých citlivostech
 • velice rychlý a naprosto přesný AF systém
 • rozsah ISO 100 až 51 200 (po rozšíření až 102 400)
 • odolnost proti prachu a stékající vodě
 • výklopný a otočný dotykový displej
 • vynikající ovládání a dobrá ergonomie
 • chráněný snímač
 • Dual Pixel RAW
 • 8K video
 • zatím jsem na žádnou nepřišel...

Popis

První dojmy z Canon EOS R5

Už od příchodu modelu Canon EOS R se mnozí poptávali po přístroji, který by byl schopen uspokojit potřeby těch opravdu nejnáročnějších. Ne, že by bylo “erko” špatné, to ani náhodou, ale přece jen svými parametry nijak zvlášť neoslnilo. Spíš bych řekl, že se jednalo o jakýsi “průzkum bojem”. Prostě to zkusíme a uvidíme, co na to bude trh říkat.

Canon EOS R5 - co mě zaujalo nejvíc

Nový EOS R5 vypadá hned od začátku daleko sebevědoměji. Má nový snímač (to tu už dlouho nebylo), který je navíc stabilizovaný a ještě ke všemu umí spolupracovat se stabilizátorem v objektivu. No konečně, chtělo by se zvolat! Funguje to fakt hezky. Na to, že jsem fotil s fullframe přístrojem s vysokým rozlišením, mi přijde ¼ s z ruky v pohodě (na 24 mm). Zkoušel jsem i ½ s, ale úspěšnost byla o dost menší. Takže za stabilizátor pochvala.

Vlastně ještě víc než stabilizátor mě ale bavilo zaostřování. Oproti předchozím modelům funguje především sledování objektu o moc lépe. Detekce obličeje a očí se nespletly skoro vůbec, procento přesně zaostřených fotek bylo opravdu vysoké. Graficky mi to dost připomínalo bezzrcadlovky Sony, u kterých to funguje podobně skvěle. Zaostřování je navíc velice rychlé (vím, záleží to dost na objektivu), takže dokáže uostřit i 20 sn/s. Tu rychlou sérii jsem zkoušel jen chvilku…  :)

Radost jsem měl také z ovládání. Je vidět, že u Canonu naslouchají fotografům. U modelu EOS R se objevila inovativní dotyková ploška, se kterou si ale málokdo věděl rady a dokázal ji používat tak, jak si přáli konstruktéři. Tak tuhle plošku u EOS R5 už nenajdete. Místo ní je klasický joystick a ovládání tak daleko víc připomíná legendární model EOS 5D, který je (podle mého názoru) modelem R5 dokonale nahrazen a v mnoha ohledech jej převyšuje.

Ovládání tedy spojuje to dobré jak z modelu EOS R, tak z EOS 5D Mk IV, což myslím udělá radost mnohal fotografům. Kromě tradičních tlačítek a otočných voličů máte k dispozici dnes už vlastně také tradiční dotykový displej, který při focení přes hledáček funguje pro volbu zaostřovacího bodu. Můžete ale využít i zmíněný joystick, jak je libo. Já oba způsoby kombinoval…

Řešení, kdy jedinému funkčnímu tlačítku přiřadíte až pět různých funkcí, mě nadchlo už u EOS R. Po jeho stisknutí si zadním otočným voličem vyberete funkci a předním nastavíte konkrétní hodnotu (citlivost, WB, režim zaostřování, režim výběru AF bodu, …).

Přístroj se perfektně drží a přestože rozměrově nijak zvlášť nepřevyšuje konkurenci, držel a hlavně ovládal se mi jednoznačně nejlépe ze všech fullframe modelů bezzrcadlovek, které jsem za poslední dobu testoval. 

Kvalita obrazu

To nejlepší nakonec. Na fotky jsem byl samozřejmě zvědav ze všeho nejvíc a potěšen jsem byl už od prvních záběrů. 

Nový snímač vypadá výborně a i když jsem měl k dispozici pouze předprodukční kus, ze kterého ještě nejdou otevřít RAWy, vypadá to, že není třeba mít obavy ani ze šumu a ani z dynamického rozsahu. Prohlédněte si ukázkové snímky a uvidíte sami. Doporučuji vám, abyste si udělali čas a stáhli si jednotlivé fotky v plném rozlišení. Zvětšte si je a prohlédněte si, jak jsou ostré a jak si Canon EOS R5 dokáže poradit s rozsahem jasů a se šumem. Jen musím upozornit, že se jedná o JPEGy přímo z foťáku, tedy bez jakýchkoliv zásahů. 

Zastavit se ale musím u nového formátu HEIF, se kterým jsme se poprvé setkali (myšleno u foťáku) u modelu Canon EOS 1D X Mark III. Zatím neznám moc technických podrobností, ale jedná se vlastně o daleko kvalitnější JPEG. Při stejném datovém objemu obsahuje HEIF daleko víc obrazových informací a dokáže daleko lépe zachytit velký rozsah jasů - koneckonců je to vidět na ukázkových snímcích. Některé jsou totiž převedeny z HEIFu a troufnu si říci, že je to na nich poznat na první pohled. Z HEIFu do JPEGu jsem převáděl přímo ve fotoaparátu, tedy plně automaticky. HEIF by měl umět otevřít Zoner, ale bohužel se mi to nepodařilo i přes to, že v programu proběhlo potřebné nastavení tak, jak mělo. Každopádně HEIF je skvělý a mám takový pocit, že se s ním (snad, doufám...) budeme ve foťácích setkávat častěji.

Šum při vysokých citlivostech

Jak vidíte v galerii ukázkových fotek, jsou snímky na ISO 4 000 čisté a v podstatě bez šumu. Jenže ono to pokračuje i na vyšších citlivostech. Šum samozřejmě uvidíte, ale rozhodně nepůsobí nijak rušivě. Redukce šumu byla nastavena na střední hodnotu a myslím si, že by klidně mohla být nastavena i na nižší úroveň, protože už jsou snímky trochu “přežehlené” a trpí lehkou ztrátou detailů. Ale není to nic zásadního a s trochou nadsázky se dá říci, že třeba pro reportážní focení nemusíte citlivost prakticky vůbec řešit.

Hlavní rysy

 • kompaktní full frame (FF) bezzrcadlovka se 45 Mpx snímačem
 • extrémně rychlé a přesné ostření
 • perfektní sledování objektu včetně detekce očí
 • skvěle zaostřuje i na oči zvířat
 • výkonný stabilizátor obrazu
 • nový formát HEIF

Shrnutí

Canon EOS R5 jsem zkoušel pouze pár hodin a neměl jsem k dispozici návod, abych mohl vyzkoušet všechny zajímavé funkce a možnosti, které nabízí. Protože jsem měl zatím ještě předprodukční kus a protože ještě nejdou otevřít RAWy, mohu se s vámi podělit skutečně jen o první dojmy. A ty jsou skvělé! Už se těším, až pořádně otestuji ostrý kousek, má radost z perfektně fungujícího foťáku a skvělých fotek se totiž může jedině zvětšit. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

CANON RF 24-70 mm f/2,8 L IS USM
Hodnocení 98%

CANON RF 24-70 mm f/2,8 L IS USM

CANON RF 15-35 mm f/2,8 L IS USM
Hodnocení 97%

CANON RF 15-35 mm f/2,8 L IS USM

CANON RF 85 mm f/2 MACRO IS STM
Hodnocení 96%

CANON RF 85 mm f/2 MACRO IS STM

Diskuze

Canon EOS R5: první dojmy

Přidat příspěvek
 • Pavel Král
  Reagovat

  GPS

  Pavel Král 28.07.2020 16:00:27
  Dobrý den, může se informace o GPS přidat z mobilu - resp. z aplikace Camera Connect ?
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:GPS

   Luděk Bouška 29.07.2020 09:56:59

   Dobrý den, zatím jsme ještě neměli možnost to prověřit, ale předpokládám, že ano.

 • Klail Milan
  Reagovat

  HEIF

  Klail Milan 11.07.2020 08:26:59
  Tak jsem to šel překontrolovat .Sony RX 10 nastaveno na AUTO (focení domu a krajiny) automat nastavil 200, F 3,2 a ISO 125. To samé jsem dal na "M" a vysledek ? Budete se divit HEIF jako vyšitý AUTO lepší. Co vy na to , tak to asi nebude takový zázrak to HAIF, když s tím fotí u Sony každý amatér a nic nikam nepřevádí protože neví nic.
  • Jan Foltýn
   Reagovat

   ?

   Jan Foltýn 19.07.2020 12:51:14
   Promiňte, ale při vší úctě nerozumím Vašemu textu. Snad chápu pointu sdělení, ale vše před ní prostě není česky.
 • Klail Milan
  Reagovat

  HEIF

  Klail Milan 11.07.2020 08:08:12
  Sony RX 10 má taky už dávno něco podobného jako je HEIF, moje manželka neumí fotit teda abych jí neurazil fotit umí ale nevyzná se a tak fotí v HEIFu neboli AUTO ! A fotky super.
 • Milan Klail
  Reagovat

  uchycení fotoaparátu na stativ

  Milan Klail 11.07.2020 07:53:36
  Když připojím foťak na stativ s větším to zn. težším sklem tak to přepadává a není to dobrý. Mate nějakou plošinku, která by posouvala střed váhy do osy stativu. Řeším to neoriginálním udělátkem.
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:uchycení fotoaparátu na stativ

   Luděk Bouška 20.07.2020 10:29:39

   Dobrý den, u teleobjektivů je to řešeno stativovou objímkou objektivu. Jiné řešení výrobce nenabízí a to ani u ostatních značek.

 • Libor
  Reagovat

  Canon EOS R5

  Libor 10.07.2020 04:51:50
  Canon EOS R5
  na nejnovějšího Canona se moc těším, jen mi vadilo utajování přesných parametrů (rozlišení - živím se focením krajiny, architektury a leteckých snímků) do poslední chvíle a absence slibované GPS. To je pro foceni krajin a momentek i leteckých snímků při cestování po světě (třeba s cestováním Canon už nepočítá
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím