Recenze

Canon EOS R6: První test předprodukčního kusu

Václav Křížek
6. 8. 2020 | 6 minut čtení

Na celý týden jsem si mohl vyzkoušet nový fotoaparát Canon EOS R6, který byl představen spolu s jeho našlápnutějším sourozencem, Canonem EOS R5. Celá kampaň Canonu byla dle mého zaměřena hlavně na video u nových fotoaparátů a možnost využití rozlišení 8K u R5. Jak se ale v recenzi dozvíme, u těchto přístrojů najdeme oproti původnímu EOS R mnohem více posunů a zlepšení, které z nich dělají skvělou volbu pro moderního fotografa.

Hodnocení odborníka 98%

  • Vynikající plnoformátový snímač
  • Skvělá citlivost ISO
  • Spolehlivé a rychlé ostření Dual Pixel CMOS AF II
  • Práce s relativně malými sobory RAW
  • Utěsnění proti prachu a vlhkosti
  • 4K 60p a Full HD 120p video
  • Celkově velmi dotažený hybridní fotoaparát
  • Nenašel jsem

Popis

Canon EOS R6 - první dojmy

Abych dodržel návaznost na recenzi EOS R5 kolegy Boušky, budu používat podobné názvy odstavců. Na první pohled se jedná o známý design Canonu, s klasickým rozložením tlačítek. Fotoaparát příjemně padne do ruky. V porovnání s originálním Rkem se mi zdá lépe poskládaný dohromady a například krytky baterie a dvířek SD karet (2x UHS-II) mají lépe vyřešená těsnění proti prachu a vlhkosti. 

Oproti originálnímu EOS R již není na zadním panelu přítomný dotykový volič, který byl k radosti uživatelů nahrazen joystickem, nebo, jak Canon říká, “multiovladačem automatického zaostřování”. I tlačítko AF-ON se posunulo více doleva a váš palec na něj nyní po uchopení fotoaparátu přirozeně dosedne. Rozdílně s R5 a R chybí na R6 displej horního panelu. Oproti originálnímu Rku také přibyl lety prověřený otočný volič/kolečko na zadní straně a tlačítko RATE, které je vedle tlačítka MENU. Pro mě osobně je to zajímavé, protože předhodnocení fotek v terénu využívám pro usnadnění třídění doma u PC.

Co mě zaujalo nejvíc

Uvítal jsem využití 20,1 Mpx full frame snímače, protože je to i na dnešní dobu akorát, znamená to čistější výstup na vyšší ISO a méně dat celkově pomáhá při práci jak ve fotoaparátu (mezipaměť, náročnost na paměťové karty, snímky za vteřinu), tak při práci v následném postprocesu (převedené DNG z RAWu má 22MB).

Dalším výrazným posunem je neuvěřitelné ostření Dual Pixel AF II v kombinaci s 12 sn./s s režimem Servo AF a 20 sn./s s tichou elektronickou závěrkou a režimem Servo AF. Kdo mě sleduje na sociálních sítích, mohl naživo sledovat můj údiv nad touto funkčností. To, že ostření na oko lidí funguje perfektně je již známá věc, ale po přidání ostření na zvířata se z tohoto fotoaparátu stává ještě kompletnější nástroj. V testovacích snímcích (JPEGy přímo z fotoaparátu) naleznete focené vlaštovky a jiřičky. Podotýkám, že to bylo ostřeno v dešti, na objektiv o pevném ohnisku 500mm a na plnou automatiku. Pokud jsem letícího ptáka, který náhle mění směr, udržel v hledáčku, fotoaparát ho našel a zaostřil. Neuvěřitelné. Pro porovnání vám tak dojde, že focení prolétajícího ptáka ve scéně z jedné strany na druhou, nebo focení sportovních událostí, je hračka. Zajímavá je i výdrž nové baterie, kterou jsem s posledním dílkem měnil až po 500 snímcích. Znamená to tedy, že vydrží více než 600 fotek

Trochu mě mrzí, že jsem svou RF 35mm před výletem neaktualizoval na nejnovější firmware. Plně bych byl tak schopný využít v praxi kombinaci snímačové IBIS a stabilizace v objektivu. Výrobce udává až 8 EV. I tak jsem dal ale z ruky 1 vteřinu (snímek s ohništěm v galerii).

Obrazová kvalita EOS R6

Fotoaparát jsem nijak nešetřil. Testovací snímky jsem dělal v režimu RAW + JPEG a zde jsem ocenil práci s rychlou kartou, mezipamět jsem při sekvenčním snímání nezahltil. Výsledné fotografie rovnou z fotoaparátu můžete najít v galerii. Chtěl jsem ale také zkusit dynamický rozsah snímače. Fotku při západu slunce (níže) jsme exponoval na slunce a pak vytáhl stíny. Nutno dodat, že jsem to dělal z formátu DNG, který lze zatím jako jediný v Adobe Photoshop Lightroom editovat. Z R6 jsem soubory CR3 konvertoval pomocí beta verze Adobe DNG konvertor 12.4 (volně stažitelné z Adobe stránek). JPEG najdete v galerii. Na druhou stranu vypadá snímek, alespoň pro mě, jako extrémně vytažené HDR a raději bych takovou kompozici stále fotil na více expozic a poté se snažil dosáhnout co nejpřirozenějšího podání scény. Trend moderních fotografů, které poslední dobou vídám na kurzech, akcích i v terénu ale takový je. Přijdu, vyfotím z ruky a jdu dál. Právě pro takové lidi tu ten obrazový výkon je a to je určitě dobrá zpráva. Výkon na vyšší ISO netřeba nijak hloubkově zkoumat. Rozlišení plnoformátového CMOS snímače tomuto velmi napomáhá a tak se můžete těšit na snímky, který jsou i na ISO 25600 při dobrém zpracování použitelné.

Zpracovaná fotografie z předprodukčního fotoaparátu Canon EOS R6. Převedno z formátu CR3 na DNG pomocí Adobe  DNG convertor 12.4 BETA.

EXIF: Canon EOS R6 + RF 35mm f/1,8 IS STM, 35 mm, 1/60 sec., f/16, ISO 125

Hlavní rysy

  • 20,1 Mpx plnoformátový snímač CMOS
  • Systém ostření Dual Pixel CMOS AF II
  • Vestavěná stabilizace čipu IBIS s účinností až 8EV
  • Světelnost ISO až 102 400
  • Citlivost AF do –6,5 EV
  • Video 4K 60p 10 bit interně, Full HD 120p

Shrnutí

Canon EOS R6 je pro mě za 10 let u této značky skvělým strojem. Dokáže perfektně ostřit, podává obdivuhodný výkon na vysoké ISO, má dobrou stabilizaci obrazu v těle, nepokulhává ve videu a jeho zpracování i ergonomie jsou na jedničku. Hybridní fotograf dnešní doby (video i fotky) se může těšit na nástroj, který ho nezklame. Nutno připomenout, že se rozrůstá i řada objektivů RF po jejichž testování se sami přesvědčíte, že adaptování EF skel je pro vás spíše dočasné. Nyní už zbývá jediná otázka. Nebude R6 trochu konkurovat v prodeji R5? Pro spoustu hobby fotografů zřejmě 20,1 Mpx stačí a tak je finální rozhodnutí na dobrou promyšlenou :-)

Další recenze

Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II
Hodnocení 98%

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II

4. 4. 2024
Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF
Hodnocení 92%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF

26. 3. 2024

Diskuze

Canon EOS R6: První test předprodukčního kusu

Přidat příspěvek
  • Edit
    Reagovat

    zrcadlovka a nebo bez ??

    Edit 19.09.2021 14:28:27
    Plánuji koupi nového těla a stále se nemohu rozhodnout jestli přejít na 5dmark4 a nebo EOS R6 Fotografuji hlavně svatby a portréty. Jde mi hlavně o výstup a výdrž baterie. Neřeším váhu .).) děkuji
    • Luděk Bouška
      Reagovat

      RE:zrcadlovka a nebo bez ??

      Luděk Bouška 22.09.2021 14:45:14

      Dobrý den, pokud jde o výdrž baterie, je na tom Canon EOS 5D Mark IV lépe, ale na focení svateb a portrétů bych si vybral Canon EOS R6 kvůli autofokusu (ostření na oči, ...).

  • Radovan K.
    Reagovat

    Srovnání

    Radovan K. 10.03.2021 04:24:41
    Dobrý den, jak podle Vašeho názoru a zkušeností dopadá srovnání Canonu R6, resp. R5 s Leicou SL2 ?
    • Luděk Bouška
      Reagovat

      RE:Srovnání

      Luděk Bouška 12.03.2021 10:04:37

      Dobrý den, záleží na tom, co konkrétně Vás zajímá, nicméně rozdíly mezi R5 a Leicou SL2 nejsou nijak propastné. Řekl bych, že pokud jde o zaostřování, je na tom o něco lépe R5 - má "fázové" ostření. Pokud jde o kvalitu obrazu, bohužel jsem neměl možnost oba přístroje přímo porovnat, ale tipnul bych si, že Leica SL2 bude mít o fous lepší dynamický rozsah. Ale je to jen můj odhad, žádný z nezávislých "testovacích" serverů se modelem SL2 bohužel nezabýval. Nicméně velice podobný hardware má Panasonic S1R a ten v testu serveru dxomark.com získal 100 bodů, zatímco Canon EOS R5 jich získal 95.

  • Radek
    Reagovat

    Porovnání

    Radek 01.09.2020 08:53:02
    Pěkná recenze. Je možné srovnání se Sony A7 lll nebo A7R lll? Asi jsem vyselektoval tyto modely a rozmýšlím se, jde mi především o portréty, svatby.. Děkuji
    • Luděk Bouška
      Reagovat

      RE:Porovnání

      Luděk Bouška 03.09.2020 13:37:43

      Dobrý den, pokud můžete, zastavte se u nás na prodejně a vyzkoušejte si je... Každý z uvedených modelů je jiný a nevím, jestli se dají takhle jednoduše porvnat. Obecně bych u Sony očekával trochu lepší dynamický rozsah, ale to je jen jedno kritérium... S Canonem se mi daleko lépe fotí, líp se drží a ovládá. Ale to je zase hodně subjektivní.

  • Petr
    Reagovat

    Canon EOS R6

    Petr 09.08.2020 11:30:57
    Upřímně to vůbec není lákavé. Za cca 74 000 pořídit FF o 20 Mpx, což je dle mne na fotografii už pod hranou, když se podíváte i jinam co dostanete v bezzrcadlech za tuto cenu.
    • Lubomír H.
      Reagovat

      Re: Petr

      Lubomír H. 19.08.2020 09:50:49
      Tvá reakce je něco podobného, jako když teď po diskusích frčí až hysterické obhajoby, že pro fotografy je nej superostrý 27" 4K BenQ za 13K, tedy v porovnání se "slepými" 24" chudinkami od EIZO s trapným 1920 rozlišením.

      Na kvalitní reportáže pro časopisový tisk A4 ti, pokud to umíš, stačí na pohodu 8 Mpix. S 20 Mpix si v pohodě vytiskneš fineart metrový obraz. Umění není nacpat do malého políčka 50 Mpix, ale u těch ideálních dvaceti posouvat potenciál jejich možností za předpoklad možného, třeba právě v dynamickém rozsahu atp.

      Více pruhů neznamená více Adidas. Ale tohle prostě mnohým nevysvětlíš ;).
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...