CANON PowerShot G5 X Mark II | FotoŠkoda
Recenze

CANON PowerShot G5 X Mark II

Václav Křížek
15. 8. 2019 | 6 minut čtení

Canon letos inovoval i řadu fotoaparátů Powershot. Dočkali jsme se hned dvou modelů, která sdílí 1” BSI - CMOS snímač o rozlišení 20 Mpx a kvalitní set specifikací. Hledáte jeden kompakt pro celou rodinu? Asi už nemusíte.

Hodnocení odborníka 95%

 • Kvalitní 1" BSI-CMOS snímač s efektivním rozlišením 20 Mpx
 • Vysoká světelnost f/1,8 - f/2,8 pro focení za zhoršených světelných podmínek
 • Možnost 4K, Full HD, časosběru, panorama, filtrů
 • Velmi kvalitní grip i na větší ruku
 • Rychlejší procesor DIGIC 8
 • Předchozí model vypadal lépe
 • Kapacita baterie 200 snímků

Popis

Základní popis fotoaparátu CANON PowerShot G5 X Mark II

Výkonný fotoaparát pro každého, kdo chce dobrý výstup v tisknutelné kvalitě bez nutnosti nastavování. Canon G5X II je nástupce velmi zajímavého modelu G5X, ten vyšel na trh se skvělým setem specifikací, na nichž nástupce staví. Ve dvojce tak najdeme 1” palcový BSI-CMOS snímač e efektivním rozlišením 20 Mpx. Ten je podporován rychlým DIGIC 8 procesorem a objektivem o štědrém rozsahu 24 - 120mm a světelnosti f/1,8 - f/2,8. To už je slušné, ne? 

Asi největší změnou je design těla, ten jde nyní blíže k níže řazenému modelu a další novince, G7X III. Elektronický hledáček se přesunul z pevného na vysouvací. Co se mi líbí je vystouplý a hluboký grip, který umožňuje lepší úchop a pevnou oporu palce v zadní části fotoaparátu. Nechybí klasické fotografické režimy, plně manuální nastavení, uživatelsky nastavitelné funkční kolečko v přední části fotoaparátu a ovládání kompenzace expozice. Nově nabízí tato řada i nahrávání 4K videa.  

Fyzické provedení fotoaparátu a jak se s ním fotí

Jak už jsem zmínil výše, fotoaparát jde oproti předchůdci více kompaktním provedením těla. Je to taková klasická kapesní krabička s výraznějším gripem. To je pro mnohé určitě pozitivní zpráva, protože je nyní o něco málo lehčí a menší. Já osobně jsem ale preferoval to, jak vypadal předchůdce. Byl zkrátka díky tomu středovému hledáčku a celkovému vzhledu více fotoaparátem. Dost už nostalgie. 

Pětka nabízí funkční set ovládacích prvků, které známe již z předchozích modelů. Na nikoho tak nebafe žádné nové tlačítko stylem “...proč to tu sakra je?..”. Na vrchu najdeme ovládací kolečko fotografických režimů, kompenzaci expozice, spoušť, vyskakovací blesk s hledáčkem a tlačítko on/off. 

Oproti předchůdci dostala pětka i jiný, kompaktnější styl vyklápění displeje, který lze otočit do “selfie” módu. Celý přístroj je i nadále poháněn baterií NB-13L, na kterou nafotíte něco kolem 200 snímků. Pro klasického uživatele je to na výlet zcela dostatečné.   

Výsledná obrazová kvalita snímků

Jednopalcový snímač má tu výhodu, že pracuje dobře s hloubkou ostrosti a je celkově lepší i za zhoršených světelných podmínek. To je oproti většině běžných kompaktů znát na fotografiích na první pohled. Díky makro módu tak budete moci dosáhnout ještě lepších výsledků v detailu. Podobně tomu je u portrétu, který se dá díky vysoké světelnosti fotit na dlouhém konci objektivu velmi obstojně. A co rozlišení? 20 Mpx je krásný zlatý střed a já doufám, že u něj Canon v tomto segmentu ještě nějakou dobu zůstane. Lze z něj tisknou i větší fotografie a digitální forma snímku nezabere na vašem PC zase tolik místa. 

Pro uživatele, kteří žijí na sociálních sítích a vloggery je zde možnost využití i FULL HD, časosběrů nebo 4K videa, které je v dnešní době stále populárnější. Pokud se chcete fotit nebo natáčet, tu možnost zkrátka máte a ve velmi dobré kvalitě. Chcete si hrát s RAWem? Žádný problém, i tady se pokročilejší uživatel zabaví a díky lepšímu dynamického rozsahu je ve výsledných snímcích dostatek místa pro úpravu. 

Hlavní vlastnosti a komu Powershot G5X II doporučuji? 

Jednoznačným zákazníkem tohoto fotoaparátu budou rodiny, které chtějí kvalitnější výstup z dovolené a společenských akcí, ale nechtějí řešit výměnné objektivy a zdlouhavá nastavení. Své místo si najde i brašně vloggerů, ať už jako kamera, nebo hlavní fotoaparát pro fotku jídla, flatlay apod.

 • 1" snímač s efektivním rozlišením 20 Mpx 
 • 5x optický zoom na objektivu o rozsahu 24 - 120 (ekv. 35mm)
 • Vysoká světelnost f/1,8 - f/2,8 pro focení za zhoršených světelných podmínek
 • Možnost 4K, Full HD, časosběru, panorama, filtrů atd. 
 • Fotografie dostanete rychle přes do mobilu a online

Porovnáváte s mobilem? Nedělejte to, jednoznačně ostřejší výstup s dostatkem detailů je znát z fotografií na první pohled. Berme v potaz i fakt, že fotografie z mobilu se nedá tisknout na větší formáty. 

 

Hlavní rysy

 • 5x optický zoom na objektivu o rozsahu 24 - 120 (ekv. 35mm)
 • Vysoká světelnost f/1,8 - f/2,8 pro focení za zhoršených světelných podmínek
 • Možnost 4K, Full HD, časosběru, panorama, filtrů atd.
 • Fotografie dostanete rychle přes do mobilu a online přes Wi-Fi
 • Novější a rychlejší procesor
 • Kompaktnější design oproti předchůdci

Shrnutí

Prémiový kompaktní fotoaparát s dostatkem funkcí, které uspokojí každého. Osobně si hodně cením podobných ovládacích prvků, které znám ze zrcadlovek. Stejně tak menu. I díky tomu, spolu se skvělou obrazovou kvalitou, bych neváhal Canon Powershot G5X II doporučit kolegům z oboru jako primární fotoaparát na výlety s rodinou, nebo akce s přáteli.

Další recenze

První dojmy: Canon EOS R7 a R10
Hodnocení 93%

První dojmy: Canon EOS R7 a R10

23. 5. 2022
Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost
Hodnocení 99%

Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a...

24. 3. 2022
Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?
Hodnocení 95%

Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?

19. 1. 2022
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...