CANON RF 100-400 mm f/5,6-8 IS USM - dostupný univerzál
- Hodnocení odborníka
- Ukázkové snímky
- Popis
- Hlavní rysy
- Shrnutí
- CANON RF 100-400 mm f/5,6-8 IS USM 17 990,-
Dlouhé objektivy s bajonetem RF aby jeden pohledal. Výrobci třetích stran nic a u Canonu nalezneme pouze CANON RF 100-500 mm f/4,5-7,1 L IS USM. I proto výrobce reaguje a fotografickým nadšencům pouští ven dostupnější sklo, které má tento problém adresovat. Zvládne to?
Hodnocení odborníka 96%
- Velmi dobrá obrazová kvalita i na plně otevřenou clonu
- Stabilizace IS 5,5 EV včetně spojení s IBIS na finálních 7,5 EV
- Velmi rychlý NANO USM motorek ostření
- Minimální zaostřitelná vzdálenost dovolí téměř makro 1:2
- Ovládací prstenec pro volitelnou funkci
- Možnost spojení s telekonvertory
- Světelnost limitující pro opravdovou izolaci objektu od pozadí
- Provedení v plastu
Popis
Fyzické provedení objektivu Canon RF 100-400 mm
Canon se v provedení tohoto druhu skel vrací tak trochu k dobám, kdy byla populární řada objektivů s bajonetem EF-S, tedy skla na jejich cropové zrcadlovky. Nečekejme tedy těsnění bajonetu, nebo tubusu objektivu, ale spíše plastové provedení těla, které se však zákazníkovi odmění nižší cenou.
Objektiv má 12 členů v 9 skupinách. 1× UD, 1 × PMo asférický člen. 9 lamelové kruhová clona bude produkovat spolehlivé bokeh, její rozsah je f/5.6-32 / a na delším konci f/8.0-45. Další proměnné hledejme i u minimální zaostřitelné vzdálenosti, 1,2 m při 100 mm / 0,88 m při 200 mm / 0,95 m při 300 mm / 1,05 m při 400 mm. Objektiv je lehký a vyvážený i při vysunutém tubusu. Váží 635 g a měří 164,7 mm. To zvládne i menší brašna. Mimo Nano USM ostřícího motorku najdeme uvnitř i optický stabilizátor s hodnotou 5,5 EV a při spojení s fotoaparáty s IBIS až 8 EV.
Z vnějšku najdeme ochranné vrstvy Super Spectra, na těle pak přepínače ostření a stabilizace a celkém 3 ovládací kroužky. První u těla fotoaparátu slouží k ovládání ZOOM, druhý je na ostření a třetí je klasický ovládací prstenec, kde si navolíte funkce jako ovládání clony, ISO, kompenzace expozice a podobně. Objektiv není utěsněn proti prachu a vodě a je dodáván bez sluneční clony ET-74B, kterou lze dokoupit.
Jak se s objektivem pracuje v praxi
V praxi jsem využíval již mnoho objektivů podobného rozsahu. Od skel společnosti Canon 100 - 400 I & II, přes oblíbené objektivy s rozsahem 150 - 600 až po pevná skla (ano, ta se asi nesluší srovnávat) 300 nebo 500mm. Na první dobrou mě tedy překvapila váhá tohoto zoomu, která je nižší než u známého objektivu s bajonetem EF 70-300 mm f/4,0-5,6 IS II USM. To se dalo skvěle uplatnit na cestách, kdy jsem nechal pevná skla doma, protože jsem očekával hlavně focení krajiny.
To mě přivádí k dalšímu logickému zamyšlení. Je rozsah clony od 5,6 do 8 limitující? S představením nové řady objektivů s bajonetem RF pozoruji, zejména oproti starším EF sklům, zásadní věc, jsou ostré již na plně otevřenou clonu. To platí i pro toto sklo, kde při správné technice focení i na tyto clony dostanu zajímavou hloubku ostrosti a lehce odpíchnu objekt od pozadí. V druhé řadě mi také dochází další zásadní věc, na své R6 se nemusím bát zvednout ISO abych dostal odpovídající rychlost závěrky a zmrazil tak akci.
Jak pracuje stabilizace? Objektiv se po připojení na EOS R6 chová dobře, zapne se spojení IS v objektivu a IBIS v těle fotoaparátu a obraz se prakticky nehne. To je vhodné jak na lepší sledování objektu na dlouhém ohnisku, tak pro fotografie statických objektů v místech, kde není tolik světla. Z ruky jsem tak na ohnisku 400 mm udržel každý třetí snímek na 1/20s.
Rychlost ostření je za mě jednoznačně další skvělou vlastností tohoto objektivu. Nano USM je znát. V hledáčku nevidím postupné zaostření objektu, ale okamžitou a konzistentní práci. Pro ostření projíždějícího motocyklu jsem volil AF s detekcí lidí a pouze přesunul počáteční zónu do místa, kde mi vjede jezdec do zlatého řezu. V další aplikaci také často volím bod s asistencí okolních.
Pro koho je objektiv určen?
Jasným adeptem na produkt je nadšený fotograf na fotoaparátech EOS RP, EOS R, nebo R6, který fotí krajinu, přírodu, nebo třeba sport a chce zkrátka více detailu. A to nemyslím jen výřez ze vzdálené krajiny, ale i věci kolem nás. Krajinář zase trochu ulehčí zádům a protože stejně pro proostřený snímek přicloňuje, na cloně mu tolik nesejde. Sportovní fotograf se zase nemusí bát kompromisu na IQ při plně otevřené cloně.
Obrazová kvalita Canon RF 100-400 mm
Rozlišovací schopnost objektivu mě mile překvapila. Díky jeho minimální zaostřitelné vzdálenosti dosahujeme zvětšení až 0,41x (detailně 0,09× při 100 mm / 0,24× při 200 mm / 0,34× při 300 mm / 0,41× při 400 mm) což je velmi použitelné na detaily rostlin, techniky apod. To vše i na plně otevřenou clonu, což se dá hodnotit slovem “výborně”.
Hlavní rysy
- Univerzální 100 – 400mm zoom rozsah
- Optický stabilizátor obrazu s rozsahem 5,5 EV
- Kompaktní lehké provedení
- Hmotnost 635 g a délka 164,7 mm
- Nanomotor USM ostření
- Kontrola aberace pomocí UD členu
- Super Spectra ochranné vrstvy
- Ovládací kroužek objektivu
Shrnutí
Pokud přidáte RF 100 - 400 mm do svého batohu, nemusíte se nijak stydět. Se svou rekordně nízkou váhou, univerzálním rozsahem ohnisek a velmi dobrou obrazovou kvalitou vás odmění krásnými snímky ve všech situacích všedního života.