RecenzeRecenze

CANON RF 24-105 mm f/4 L IS USM

Václav Křížek
| 4 minuty čtení

Zoom objektiv o rozsahu 24-105 mm patří již delší dobu jako univerzální objektiv na full frame fotoaparáty značky Canon. Když vyšla první bezzrcadlovka společnosti Canon, fotoaparát EOS R, vyšla i RF verze tohoto objektivu. Jak si stojí a zaslouží si označení “setový”?

Hodnocení odborníka 97%

 • Vynikající optická kvalita
 • Krásné podání rozostřeného pozadí
 • Tiché, rychlé a přesné ostření
 • Univerzálnost objektivu
 • Perfektní stabilizátor
 • Nevidím smysl v přidání ovládacího kroužku

Popis

Fyzické provedení objektivu a jak se s ním fotí

Objektiv RF je kompaktní velikosti, má 83.5 x 107.3mm (ŠxD) a váží 700 gramů. Jeho tělo je tvořeno kvalitním plastem, který je pevně poskládán dohromady. Má 3 kroužky, zoom, ostření a ovládací kroužek, na který si můžete nastavit libovolnou funkci. Přední člen chrání, podobně jako u dalších L objektivů, fluorové vrstvy. Na objektivu dále najdeme přepínač optické stabilizace (výrobce hodnotí 5 EV), AF/MF a zámek zoomu. 

Na první pohled i omak je objektiv RF 24-105 kompaktnější, než sourozenci s EF bajonetem. Zoom jde snadno ovládat a ostřící kroužek má plynulý zátah. 

Objektiv je dále osazen ostřícím motorkem Nano USM, který skvěle pracuje jak ve fotografii, tak videu. Ostření mi přišlo rychlé a tiché a mohl jsem se na něj 100% spolehnout. Ostatně, to také u objektivu tohoto typu očekávám. 

Objektiv akceptuje 77mm filtry a já bych doporučil pořádný polarizační filtr, který dodá vašim fotografiím nový rozměr a odliší je od jiných. 

77mm filtry pro RF 24-105

Podívejme se na mě pro mě důležité snímky

Opravdu velmi přijemně jsem byl překvapen již prvního večera. Fotografie na vyhlášení vítězů Sportovní fotografie roku 2019 jsem pořizoval s plně otevřenou clonou. Výsledné fotografie vlastně není třeba upravovat. Podobně tomu je i na fotografii na vysoké ISO s kamarádovým fotoaparátem v ruce. Níže se podívejte na výřez snímku, který jsem fotil na plně otevřenou clonu. Finální fotografii veverky je na širší ohnisko, opět s plně otevřenou clonou f/4. Tu jsem již zpracoval v programu Adobe Photoshop Lightroom. Výsledný verdikt níže. 

Výsledná obrazová kvalita snímků a hodnocení

Protože byl tento objektiv prvního svého druhu s bajonetem RF, měl nelehkou úlohu. Rumory hovoří o novém těle, které bude mít vyšší rozlišení, než EOS R. Objektiv tak musí skvěle vykreslit, velmi pravděpodobně, i snímače s 50 a více megapixely. Zvládne to? Za sebe si troufám tvrdit, že ano, dokonce jsem mu dal známku 97, což ho, alespoň na mém žebříčku, řadí na druhé místo hned za objektiv Sony 600mm f/4 GM. Až neskutečný optický výkon začíná již na plně otevřenou clonu f/4, kdy je obraz skvěle proostřený a to dokonce tak, že jsem váhal fotky v Lightroom doostřovat. Opravdu! Skvělý obraz doplňuje spolehlivá stabilizace obrazu, rychlé a přesné ostření a krásné podání rozostřeného pozadí. Musím říct, že budu objektiv je s těžkým srdcem vracet, protože bych pro něj našel mnoho uplatnění.

Komu Canon RF 24-105 mm f/4 L IS USM doporučuji? 

Objektiv bych doporučil jako jasnou volbu pro první sklo na vašich R a RP bezzrcadlovkách. Zvládne skvěle rodinné události, cestování, krajinařinu, ale i kompletní záběr profesionála. Tohle je sklo, které je připraveno na každou situaci a já bych se ho nebál použít.

 

Hlavní rysy

 • 5krokový stabilizátor obrazu
 • motor Nano USM
 • asférické a UD prvky
 • odolný vůči prachu a vlhkosti
 • přední a zadní optický člen ošetřený fluorovou vrstvou

Shrnutí

Jak jsem již psal výše. Toto sklo mě velmi potěšilo a byl na něj spoleh. Krásně pracovalo jak na večerní společenské akci, tak v terénu u veverek. Jeho obrazová kvalita mi u klíčových snímků vykouzlila úsměv na tváři, což už je po testování tolika objektivů a fotoaparátu spíše výjimečné.

Další recenze

Recenze CANON RF 100-500 mm: Univerzální objektiv fotografa přírody
Hodnocení 98%

Recenze CANON RF 100-500 mm: Univerzální objektiv...

Recenze Canon EOS M50 Mark II: první dojmy
Hodnocení 90%

Recenze Canon EOS M50 Mark II: první dojmy

Canon EOS 1D X Mark III
Hodnocení 98%

Canon EOS 1D X Mark III

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím