RecenzeRecenze

CANON RF 85 mm f/2 MACRO IS STM

Václav Křížek
| 5 minut čtení

Kvalitní objektiv o ohniskové vzdálenosti 85 mm je základem setu fotografa, který to myslí s portrétem alespoň trochu vážně. Obecně se vyznačuje vysokou světelností a dobrou obrazovou kvalitou. Pokud má něco navíc, je to vítaný bonus. Canon letos představil dostupnou variantu, která je nejen světelná, ale je také kompaktní, umí zvětšení 1:2 a má stabilizátor. To už je hezký set vlastností, na který se stojí za to podívat blíže.

Hodnocení odborníka 96%

 • Skvělá obrazová kvalita
 • Rychlé a tiché ostření
 • Univerzálnost objektivu na více žánrů
 • Kompaktní rozměry
 • Spolehlivý pracovní nástroj
 • Přál bych si světelnost f/1.8 jako u verze EF

Popis

Pokud vlastníte některý z nových RF objektivů, narazíte na známý design. Objektiv má dva ovládací prstence. Ten přední slouží k ovládání toho, co si v menu fotoaparátu vyberete. Já často využívám ISO, nebo kompenzaci expozice. Zadní je klasický ostřící kroužek. Na objektivu dále najdeme přepínače pro stabilizátor IS, volbu AF-MF (na objektivu lze kdykoliv ostřit ručně) a limitaci ostření v režimech 0,35 m až nekonečno, 0,5 m až nekonečno a, jak už název napovídá, MACRO volbu od minimální zaostřitelné vzdálenosti 0,35 m do 0,5 m. 

Objektiv má 78 mm x 90,5 mm a váží 500 gramů (o 75 gramů více než verze EF). V jeho těle najdeme 12 optických členů v 11 skupinách, z nichž 1 je UD pro pomoc s potlačením chromatické aberace. Povrchové úpravy čoček Super Spectra zase pomohou se zdvojováním obrazu a nežádoucími odlesky. Clona má 9 lamel. Objektiv má optickou stabilizaci obrazu o účinnosti 5 EV. Zde se dá také velmi pravděpodobně počítat se spojením s IBIS na fotoaparátech R5 a R6 k dosažení účinnosti až 8 EV, což je dobré vědět. V objektivu je ostřící STM motorek, který zajišťuje rychlé a tiché ostření, které se mimo focení hodí i pro natáčení profesionálního videa.  

Jak se s objektivem pracuje v praxi

Nevynechal jsem v horní části nic? Hezký set vlastností, že? Až při práci se ukáže, jak se dá na objektiv spolehnout. První, co vás chytne je lehkost a příjemný tvar do ruky. Konečně! S objektivem se krásně pracuje a díky jeho velikosti se mi zdál pro můj EOS R akorát. Tiché a přesné ostření, které se navíc krásně páruje s ostřením na oko, je radost využívat. Nemám výhrad. Pokud jste fanouškem detailů, mám i pro vás tento objektiv využití. Skvěle se bude hodi pro focení jídla, produktů, nebo detailů v přírodě. Navíc klidně i ruky a díky stabilizátoru i za zhoršených světelných podmínek. To je zkrátka paráda. Nejvíce mě ale potěšilo podání portrétů naší malé na vysoce otevřenou clonu. Fotky v domácím prostředí dostanou díky takovému objektivu nový rozměr. Více už v odstavci níže. 

Obrazová kvalita

Měl jsem to štěstí, že mohu srovnávat tento objektiv nejen s jeho větším bratrem o světelnosti f/1.2, ale také s objektivem EF 85 mm f/1.8 USM, který v současné době používám. Šlo mi především o posun při focení na plně otevřenou clonu f/2. Zde mohu říci, že Canon dodal a několik desítek let vývoje je znát. Ještě aby ne! Objektiv je skvěle ostrý i na plně otevřenou clonu a oproti RF 35 mm f/1.8 MACRO IS STM jsem na plnou díru nepozoroval žádnou chromatickou aberaci. Je patrná přítomnost vinětace, ale je to příjemně podáno a ani bych to u portrétu, především v exteriéru, neodstraňoval. I podání rozostřeného pozadí je příjemné s krásně kruhovým bokeh a dobrým přenosem barev.

Canon EOS R + 85 mm f/2 MACRO IS STM - 85 mm, 1/320 sec. na clonu f/2, ISO 800. Upraveno v programu Adobe Photoshop Lightroom

Hlavní rysy

 • Portrétní novinka v bajonetu RF
 • Stabilizátor obrazu s účinností 5 EV
 • Váha 500 gramů
 • Minimální zaostřitelná vzdálenost 35 cm MACRO 1:2
 • Optická soustava s UD členem pro potlačení aberace
 • Povrchvá úprava Super Spectra pro zamezení odlesků a zdvojování
 • STM krokový zaostřovací motorek
 • Ovládací prstenec s volitelnou funkcí

Shrnutí

Budu se opakovat, když řeknu, že zažíváme skvělé časy. Výrobci produkují skvostnou optiku, full frame je za babku a my se tak můžeme plně věnovat kreativitě. Objektiv si najde v následujících měsících cestu i do mého batohu, protože se s verzí v bajonetu EF zkrátka nedá srovnávat. Lze ho srovnat s verzí RF ve světelnosti f/1.2? Také ne, je to zkrátka jiná kategorie, jiná liga. Zcela upřímně si ale umím představit svatbu s dvojící RF 35 f/1.8 a RF 85 f/2. Lehké objektivy s rychlým ostřením a stabilizací budou skvělou volbou, kterou pokryjete vše a dostanete perfektní obrazový výstup.

Další recenze

Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?
Hodnocení 95%

Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?

CANON RF 16 mm f/2,8 STM - sklo, které každý potřebuje
Hodnocení 96%

CANON RF 16 mm f/2,8 STM - sklo, které každý potřebuje

První dojmy: Canon EOS R3 je první skutečně profesionální bezzrcadlovkou
Hodnocení 99%

První dojmy: Canon EOS R3 je první skutečně profesionální...

Diskuze

CANON RF 85 mm f/2 MACRO IS STM

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...