CULLMANN AMSTERDAM Maxima 520: vše přehledně na jednom místě | FotoŠkoda
Recenze

CULLMANN AMSTERDAM Maxima 520: vše přehledně na jednom místě

Anna Jirásková
11. 3. 2021 | 6 minut čtení

Často převážíte techniku a chcete v ní mít pořádek? Nebo potřebujete co nejpraktičtější zavazadlo na svatební či jiné komerční zakázky? Rozhodujete se mezi brašnou a batohem? Pak do svého výběru rozhodně zařaďte i brašnu Cullmann Amsterdam Maxima 520, která pro vás může být ideálním řešením.

Hodnocení odborníka 94%

 • pevná konstrukce, která víko a celý tvar brašny pěkně drží
 • nepromokavý a kvalitní materiál
 • dobře vyřešené upevnění popruhu mezi protilehlými rohy
 • zpevněné dno
 • pogumovaný zip
 • popruh drží nastavenou délku
 • kvalitní polstrování na popruhu
 • skryté kapsy a další přehledný úložný prostor na drobnosti
 • možnost uložit stativ
 • možnost nasunout na držadlo kufru
 • nelze spojit poutka do jednoho, což může občas překážet při nošení

Popis

Vše po ruce a na očích

Když se na brašnu Cullmann Amsterdam Maxima 520 podíváte, je na první pohled zřejmé, že je ušitá z kvalitního materiálu. Je dostatečně pevný, takže při prodírání keřem bych se nebála, že se roztrhne, dno je zesílené a ještě jsou na něm čtyři gumové "nožky", takže leží kousek nad zemí a ne přímo třeba na vlhké zemi. Třešničkou na dortu je pogumovaný zip, který před vlhkem chrání nejchoulostivější místo každého zavazadla.

Je velmi pevná a její otevírání je unikátní, nikoli ovšem nepraktické. Neodklápí se látkové víko, neotevírá se pouze rozepnutím zipu, design připomíná lékařské kufříky z počátku minulého století. Vrchní víko se rozkládá a skládá pomocí pevné konstrukce, díky níž celá brašna dobře drží tvar. Na druhou stranu vás rozhodně nepustí přes kapacitní limit, jak to můžete do určité míry udělat s poddajnějšími brašnami nebo batohy – pokud tam uložíte víc techniky, než kolik má pojmout (nebo ji naskládáte nehospodárně), zkrátka a dobře se vůbec nezavře.

Velká kapacita

Dostáváme se k velikosti. Brašna je opravdu velká. Před velkými brašnami se mám na pozoru, protože to znamená, že taháte, resp. máte možnost tahat, spoustu techniky na jednom rameni, což znamená bolesti zad a krku. Tato brašna ale není designovaná na dlouhé výlety do přírody, kde chcete mít všechno při ruce, je navržená pro fotografy, kteří chtějí mít všechno pohromadě, ale nebudou s ní chodit kilometry pěšky.

Proč si to myslím? Celý systém otevírání je evidentně určený na to, aby brašna stála na zemi a poskytovala vám perfektní výhled na výběr objektivů. A to dělá skvěle, pevná konstrukce víko nahoře při otevření drží pěkně rovně a nezavírá se. Když máte brašnu na rameni, není příliš rychlé se k technice dostat, navíc musíte vždycky otevřít celý zip, aby se víko otevřelo. K zavření je pak potřeba obou rukou, i proto, že se na rameni malinko "zkosí" a je nutné ji narovnat. Pokud ale brašna stojí na zemi, lavici, stole či čemkoliv jiném, nepředstavuje to žádný problém a svůj účel plní dobře.

Ovšem na to, jak je velká, se nosí relativně pohodlně. Hmotnost samotné brašny navýšená o techniku je sice na krku po nějaké době znát, ale polstrování popruhu je kvalitní a pohodlnému nošení napomáhá netradiční uchycení popruhu není umístěný mezi středy, ale mezi protilehlými rohy brašny, díky čemuž při chůzi "neskáče", ale dobře sedí na těle. Popruh dobře drží nastavenou délku a neujíždí. Takže pokud brašnu přece jen musíte poponést o nějaký ten kus dál, bezesporu to zvládnete.

Skryté kapsy a přehledně uspořádaný prostor

Uvnitř fotografického zavazadla snad už nemůžeme čekat nic jiného než polstrované přepážky a tato brašna není výjimkou. Polstrování je bytelné a prostor si můžete uzpůsobit aktuálním potřebám. Zajímavé ale jsou tajné kapsy, které jsou ukryté za polstrováním u zipu – stačí jenom odlepit a zjeví se vám prostor, do kterého můžete dát něco většího a plochého (třeba zásuvné filtry) a na každé straně víka také prostor pro různé příslušenství – kapsičky na paměťové karty, pera, kabelovou spoušť, mikrofon, diktafon, kabely nebo čehokoliv malého, co s sebou potřebujete mít.

Připočtěte k tomu dvě přední kapsy a poutko na vrchní straně na upevnění stativu a máte spoustu přehledného úložného prostoru k fototechnice navíc. Co bych určitě ocenila, jsou kovové úchyty popruhu místo současných plastových, byť plast vypadá velmi kvalitně.

Co se týče designu, má klasický tvar, který se velmi dobře bude kombinovat s ostatními věcmi v kufru auta. Pokud rádi hrajete tetris a oblé tvary jiných brašen či batohů vám brání využít úložný prostor na maximum, je to jedno velké plus do kolonky PRO při výběru této brašny. :) Obzvlášť pokud máte třeba jako svatební fotograf hodně techniky, potřebujete ji s sebou vozit všechnu nebo její větší část, a často ji měníte, ale pohybujete se při focení na jednom místě. A chcete mít ten správný objektiv vždy na dosah oka i ruky.

Hlavní rysy

 • voděodolný materiál
 • uzpůsobitelný vnitřní prostor
 • lze upevnit stativ
 • polstrování
 • rychlý přístup k technice

Shrnutí

Dostatečná kapacita, kvalitní materiály, velmi pevná konstrukce, šikovně řešené otevírání pro perfektní přehled o technice uvnitř. Brašna Cullmann Amsterdam Maxima 520 je dobrým řešením pro fotografy, kteří s sebou potřebují mít hodně techniky, ale neponesou ji daleko pěšky a budou se pak pohybovat na jednom místě - jako jsou třeba svatební, komerční či produktoví fotografové -, nebo chtějí mít doma veškerou techniku přehledně uloženou. Patříte mezi ně? Potom můžete zařadit tuto brašnu do užšího výběru. Recenzovala Anna Jirásková

Diskuze

CULLMANN AMSTERDAM Maxima 520: vše přehledně na jednom místě

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...