DJI FPV | FotoŠkoda

Kdo by si kdy pomyslel, že se DJI pustí i do této, kutilům, modelářům a nadšencům vyhrazené oblasti? Uvidíme, jestli se DJI povede oslovit tímto počinem širokou veřejnost. A to je otázka, která momentálně víří "droní" svět. Je totiž nutno podotknout, že řídit tento dron z pohledu první osoby je pro piloty zvyklé vidět "celý" dron na obloze hodně "jiné" létání.

Hodnocení odborníka 90%

 • agresivní design oproti svým předchůdcům
 • zvuk při zapnutí jen podtrhuje konstrukci a zaměření dronu
 • pevná, konstrukce letounu i ramen
 • pogumování přistávacích ploch; při položení na stůl je příjemné neslyšet klepnutí plastu o stůl
 • tříramenné vrtule, jejichž uchycení na motory je stejné jako u MAVIC AIR 2 a PRO
 • propracovaná kabeláž k periferiím
 • kryt gimbalu jde sejmout daleko lépe než u MAVIC dronů
 • FPV brýle
 • možnost akrobatického létání, ale zároveň možnost dostat dron pod kontrolu "panic" tlačítkem
 • jednoosý elektronický gimbal vám věrně znázorňuje průběh letu a klopení zatáček dronu
 • dálkový ovladač velmi připomíná herní ovladače, tudíž je velmi přátelský pro uchopení
 • v balení jen jedna baterie pro dron
 • výdrž baterie cca 16 min. při normálním režimu, při sportovním cca 8 min. a při manuálu odečtěte další 2 minuty
 • dron je neskladný (ramena se nesklápějí) a pro jakýkoliv převoz, mimo určený kufr, je nutné sejmout vrtule
 • ovladač nemá držák pro sekundární zobrazovací zařízení
 • hmotnost dronu
 • podle zákona musíte mít při létání s sebou dalšího pilota, který "hlídá" okolí
 • přední antikolizní čidla dron nezastaví, jen upozorní pilota na překážku nepřehlédnutelným blikáním barev v brýlích
 • v balení chybí jakýkoliv držák na baterii pro brýle. Baterii musíte mít třeba v kapse.

Popis

DJI FPV ve verzi FPV COMBO

Recenze DJI FPV © Oliver Tichý© Oliver Tichý

Nejedná se však o klasické "COMBO", na jaké jsme zvyklí. V tomto případě toto označení znamená tyto položky: DRON, FPV BRÝLE, OVLADAČ, jednu BATERII pro DRON a jednu BATERII pro FPV BRÝLE.

Co dalšího je součástí balení, najdete na produktové kartě, já bych zde však chtěl zvláště vyzdvihnout adaptér USB-C/USB-A, kterým jednoduše propojíte nejen FPV brýle, ale i dron s dalšími periferiemi.

Dron je se vším dalším příslušenstvím umístěn promyšleně a jednoduše v papírových krabicích.

Recenze DJI FPV © Oliver Tichý© Oliver Tichý

Dron

Váhou 795 g nepatří FPV (first person vision) dron mezi nejlehčí drony a ani s rozměry 178 x 232 x 127 mm bez vrtulí se nemůže rovnat malým sportovním dronům. S vrtulemi pak naroste, do délky i šířky o dalších cca 75 - 80 mm.

Ramena letounu se nesklápějí, takže ačkoliv dron není velký, jen tak do kapsy ho určitě nedáte. Na druhou stranu se dron, díky tomuto kompaktnímu šasi, jeví jako velmi robustní a pevný.

Místo pro SD kartu najdeme, společně s vstupem USB-C, v přední části dronu. Jiný otvor pro připojení nebo tlačítko na dronu nenajdete.

Vrtule mají tři pevná ramena, která vám to po "nakopnutí" dronu dávají hlasitě najevo. Výrobce uvádí rychlost v provozní příručce takto: normální/sportovní/manuální (N/S/M) režim - 15 m/s, 27 m/s, 39 m/s. Rozpětí rychlosti 54 – 140 km/h? To už je pořádná nálož pro pilotáž.

Letoun dostal do vínku cca 295 g vážící Li-Po 6S akumulátor o kapacitě pouhých 2000 mAh, díky čemuž se dá nabít už za cca 45 – 50 minut. Vedle vypínače na akumulátoru jsou umístěny čtyři miniaturní diody, které indikují jeho celkové nabití. Akumulátor se dá nabít jen z dodávané nabíječky, speciálním dvoukolíkovým vstupem.

Baterie by měla udržet letoun až 20 minut ve vzduchu. Naše zkušenost z praxe je však poněkud jiná. V normálním módu maximálně 16 minut a při dalších dvou režimech byl letový čas dramaticky kratší. Provozní teploty jsou stanoveny v rozmezí -10 až 40 stupňů celsia.

Recenze DJI FPV © Oliver Tichý© Oliver Tichý

FPV brýle

Brýle váží cca 420 g včetně čelenky a antén. Obvodová guma na brýlích je z příjemného materiálu a ani po silném utažení netlačí na tváři nebo čele.

Dvě obrazovky uvnitř brýlí mají velikost 2" při rozlišení 1440 x 810 px a obnovovací frekvenci 144 Hz. Režim živého náhledu je v rozpětí 28 – 40 ms. Dosah přenosu je 6 km a v režimu FCC výrobce uvádí až 10 km.

Baterie LiPo 2S určená pro brýle se k těmto připojuje speciálním kabelem. Baterie se nedá k čelence nebo brýlím připevnit, což je škoda. Kapacita baterie je 1800mAh a výdrž výrobce uvádí cca 1 hodinu a 50 minut. Vzhledem k výdrži baterie v dronu je kapacita této baterie více jako dostatečná.

Na brýlích najdeme velmi dobře umístěná tlačítka a malý joystick. Vše je určeno k ovládání a pohybu v menu. Dále je zde tlačítko pro nahrávání a čtyři vstupy. Na pravé straně jsou dva vstupy - jeden pro micro SD kartu a druhý pro USB-C kabel. Tímto USB-C vstupem přes dodávanou redukci můžeme připojit další zobrazovací zařízení, které však, v živém náhledu, nemá na displeji letová data. Na levé straně jsou vstupy pro sluchátka a pro napájecí kabel brýlí.

Dále jsou na spodní části brýlí posuvníky, které vám pomohou zaostřit obraz v brýlích. Nabíjení baterie pro brýle trvá cca 2,5 hodiny.

Recenze DJI FPV © Oliver Tichý© Oliver Tichý

Dálkový ovladač

Dálkový ovladač prošel opravdu velkou proměnou a ergonomicky se podobá spíše ovladačům ke hrám, což však není vůbec na škodu. Drží se velmi dobře a všechna ovládací tlačítka jsou v dosahu i kratších prstů.

Páčky jsou kovové a ovládání je hodně lehké, skoro bez odporu, což by hlavně začínajícím pilotům mohlo činit problém. Pro velké prsty zase není jednoduché páčky po vyjmutí z prostoru pro uložení našroubovat do příslušných míst v jednotlivých ovladačích.

Příjemné je, že ovladač má přímo na těle očko pro uchycení popruhu na krk, nepříjemné, alespoň pro mě, je však absence držáku pro zobrazovací zařízení. Vstup do ovladače je jen jedním USB-C. Nabíjení baterie v ovladači trvá cca 2,5 hodiny.

Recenze DJI FPV © Oliver Tichý© Oliver Tichý

Kamera

Kamera je vybavena 1/2,3" snímačem s efektivním rozlišením až 12 Mpx a clonou f/2,8. Rozsah ISO je 100 – 12800, rychlost elektronické uzávěrky 1/50 – 1/8000 s. Video lze natáčet v rozlišení 4K (50/60p) nebo FHD, které nabízí 50/60/100 a 120p. Maximální datový tok videa činí 120 Mb/s.

Formát videa může být MP4 a MOV (video kodek H.264 i H.265), snímky se ukládají pouze do formátu JPEG s maximální velikostí 3840 x 2160 pixelů. Dron i brýle podporují kartu o velikosti 256 GB.

Fotky i videa odpovídají uváděným hodnotám. Nikoho neurazí, ale postprodukce bude přece jen potřeba. Video, i díky jednoosému gimbalu, velmi dobře ukazuje, jak se dron při letu chová, resp. kam a jak se naklání. Tím umocňuje zážitek z létání nejen přímo při letu, ale i při následné produkci.

Recenze DJI FPV © Oliver Tichý© Oliver Tichý

Autor fotografií: Oliver Tichý
Foceno na film Kodak Portra 400

Hlavní rysy

 • rychlost letu až 140 km/h
 • vizuální kontrola a řízení z pozice dronu - brýle FPV V2
 • video 4K při 60 fps
 • 150° širokoúhlý zorný úhel
 • RockSteady EIS (Electronic Image Stabilization) pro plynulý záznam
 • dosah až 10 km s OcuSync 3.0
 • snímání překážek vpředu a dolů
 • nouzová brzda a vznášení
 • 3 režimy létání (N / S / M)

Shrnutí

Jedná se o velmi povedený letoun pevné konstrukce, který se vám uvede hodně drsně hned při zapnutí. Tento dron si své fanoušky určitě najde, a bude hlavně vyhovovat těm, kteří nemají talent si FPV vyrobit a zároveň chtějí mít nejen závodní dron, ale myslí i na bezpečnost. Doporučuji tento dron spíše pro již zkušené piloty, a jelikož je ovládání velmi "rychlé", skoro bez odporu, je třeba mít v prstech určitou míru citu. Už při letu v "N" módu je let ostřejší, živější a pro plynulost letu vyžaduje více zkušeností pilota. Oproti malým závodním dronům se mi FPV od DJI kvůli své velikosti a pevným ramenům jeví jako méně skladný. K základnímu DJI FPV Combo si bude muset pilot, pokud nechce se svým dronem létat jen pár minut, pořídit ještě nabíječku pro více baterií a hlavně větší množství baterií. Počty jsou zde jasné. K základní ceně se tedy musí připočítat další, vcelku vysoké náklady. Vhledem k ceně dronu a jeho vlastnostem bych také určitě zvážil pořízení DJI Care pro případ nepředvídatelné nehody. I přes všechna vyjmenovaná negativa se mi s dronem bude určitě létat dobře (až u sebe odstraním blok z brýlí - jen třeba trefit se na místo vzletu při přistávání mi dalo dost přemýšlení, jak to udělat, abych si je nemusel sundat). Pokud jsem létal bez brýlí, jak jsem zvyklý, byl požitek z letu velmi příjemný.

Další recenze

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší ze všech
Hodnocení 95%

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší...

22. 2. 2024
Recenze LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer: první Laowa s automatickým zaostřováním
Hodnocení 99%

Recenze LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer: první Laowa...

20. 2. 2024
Recenze Panasonic S 100 mm f2,8 Macro: nejmenší a nejlehčí makroobjektiv je skvělý i na portréty a video
Hodnocení 99%

Recenze Panasonic S 100 mm f2,8 Macro: nejmenší a...

15. 2. 2024
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...