Fotobatoh F-Stop Loka: Pohodlí v ultralightovém balíčku | FotoŠkoda
Recenze

Recenze Fotobatoh F-Stop Loka: Pohodlí v ultralightovém balíčku

Anna Jirásková
18. 8. 2022 | 10 minut čtení

Ultralightový batoh F-Stop Loka mi dělal společnost déle než tři měsíce. Za tu dobu jsem měla možnost ho vytáhnout na spoustu výletů a musím říct, že jsem z něj nadšená. Mám pocit, že jsem konečně našla fotobatoh, který by mě mohl doprovázet na několikadenním treku – skvěle se nosí, je takřka nafukovací a je neskutečně lehoučký.

Hodnocení odborníka 99%

 • hezky sedí na zádech
 • velmi příjemně se nosí (i díky bedernímu a hrudnímu popruhu)
 • přizpůsobí se dobře jak na dvoumetrového muže, tak na ženu o výšce 165 cm (tak akorát dlouhá záda)
 • má kovový rámeček
 • robustní jezdce na zip (látková)
 • zadní přístup (+ horní)
 • dá se na něj upevnit Peak Design capture
 • má spoustu poutek, aby se dal "ověsit" zvenku
 • "nafukovací" dojem
 • prostor na hydrovak
 • obří přední kapsa
 • hypalonové dno
 • má dost široké kapsy na boku na uložení širokých Nalgenek / široké termosky
 • ramenní popruh se dá dobře nastavit tak, aby ležel na rameni i zádech
 • potí se pod ním záda
 • když je batoh (polo)prázdný, horní víko (i to menší na něm) jde špatně otevírat jednou rukou
 • součástí není pláštěnka

Popis

F-Stop Loka: Batoh pro každého

Fotobatoh F-Stop Loka - recenze © Anna Jirásková

První zkouškou u větších fotobatohů vždycky je, jestli dobře sednou na záda. Zatímco trekové batohy jsou už rovnou uzpůsobené na svůj účel a vyrábějí se v mnoha mužských a ženských variantách, trekových fotobatohů je poskrovnu, a tvarování podle zad, které najdeme u lepších krosen, je spíš minimalističtější.

O to příjemnější je, když vám nějaký batoh krásně padne. I díky ultralightovým materiálům se Loka měkce přizpůsobí zádům a je tak akorát dlouhá na ženská záda postavy o výšce 165 cm. Zároveň je pohodlná i dvoumetrovému muži. Nevýhodou těchto těsně přiléhajících zad je to, že se pod nimi člověk celkem potí a "vlnkování" to úplně nezachrání.

Ramenní popruhy jsou pevné, ale zároveň relativně tenké a měkké, takže se dobře přizpůsobí ramenům. Okraje jsou tvrdší, takže na túry nedoporučují vyrážet v tílku (kvůli možnému spálení ramen to obecně nedoporučuji, ale tady kvůli tomu, že na zpocené holé pokožce popruhy dost tlačí). "Utažení" na horním konci si můžete jako u krosen upravit popruhy, takže jsem přesvědčená, že ať má člověk jakkoli tvarovaná ramena, najde si ideální polohu.

Fotobatoh F-Stop Loka - recenze © Anna Jirásková

Co musím rozhodně kvitovat, je lehký kovový rámeček po celém obvodu zad. Kdo někdy nesl nějaký větší batoh, ví, jak je důležité, aby se batoh "nehroutil", pokud se vám náhodou nepovede přesně vybalancovat do stran hmotnosti vybavení uloženého uvnitř. Díky rámečku se lépe rozloží váha a táhne na jednu stranu méně, než kdyby tam žádný nebyl.

Tady rozložení váhy perfektně dolaďuje bederní a hrudní pás. Pokud máte i méně naložený batoh a nepoužíváte ani jedno, po nějaké době se ramena celkem ozývají. Bederák a hrudní popruh tohle naprosto eliminují a batoh pocitově až nadnáší. A s objemem 37 litrů ho můžete naložit opravdu hodně.

Fotobatoh F-Stop Loka - recenze © Anna Jirásková

Jedním dechem musím dodat, že bederák je polstrovaný velmi úsporně (daň za ultralightovou verzi), a jakmile ho rozepnete, trochu se povolí, takže ho po opětovném zapnutí musíte dotáhnout. Hrudní popruh je na nejvyšší pozici relativně nízko, takže ho musím nosit pod prsy (aby nedošlo k mýlce - on se dá nosit i nad nimi, ale ne tak, aby to bylo pohodlné, muži nebudou mít problém :) ), ale já takhle nosím i jiné batohy, takže mi to až tak nevadí.

Několikrát jsem zmínila, že je batoh ultralightový. Znamená to nejen méně polstrovaný bederák, ale také tenkou látku, která sice na první pohled budí obavy, aby vydržela drsnější zacházení, ale po třech měsících intenzivního používání jsem nezaznamenala nejmenší tendence k roztržení nebo povolování švů. Outdoorový vzhled doplňuje hypalonové dno, z kterého jsem obzvlášť nadšená. Tady se opravdu nemusím bát vlhka od země.

Fotobatoh F-Stop Loka - recenze © Anna Jirásková

F-Stop Loka: Na trek, výlet i do města

Abych batoh pořádně vyzkoušela, tahala jsem ho nejen na výlety do přírody, ale i do práce či na nákupy. Všude obstál na výbornou. Uvnitř se nachází kapsa na hydrovak (další plus na delší cesty, kde bude nouze o vodní zdroje), kam by se daly uložit menší notebooky. Můj 15,6" notebook se tam nevejde, ale v pouzdře jsem ho prostě nosila v hlavní kapse a nic se mu nestalo. Spolu s kabely, myší a vším jiným, co jsem si potřebovala do práce vzít – a ještě zbyl prostor na nákup cestou domů.

Na menším výletě se vám ho snad ani nepodaří naplnit k prasknutí, i kdybyste s sebou měli náhradní oblečení a jídlo pro tři. Počítám samozřejmě i s tím, že uvnitř máte foťák. Já jsem konkrétně měla f-stopové pouzdro velikosti S, které mi poskytlo hodně prostoru na foťák s nasazeným objektivem, dva další objektivy a ještě další věci navíc podle potřeby (nabíječky, náhradní baterku, powerbanku, doklady, mapy nebo telefon).

Pokud se divíte, že si na menší výlet vozím powerbanku, tak samozřejmě nevozím. Jenom mi pouzdro s poutkem a vnitřní kapsou posloužilo jako skvělý příručák na cestě do Skotska, který jsem pak uložila do velké krosny. Na týdenní trek po horách, kdy jsme tahali všechno jídlo s sebou, byla Loka bohužel přece jenom malá, ale nebýt jídla, sbalila bych se i do ní.

Fotobatoh F-Stop Loka - recenze © Anna Jirásková

Využila bych k tomu poutek umístěných velmi strategicky na různých místech vně batohu, takže bych si tam připevnila karimatku (spacák se vejde i s oblečením a outdoorovým vybavením dovnitř) a stativ, kdybych jela sama, myslím, že bych na přední stranu v pohodě upevnila i stan. Na několikadenní trek nabízí batoh prostor víc než velkorysý. Spoustu věcí schováte do fotopouzdra, takže zbyde místo i na dehydrované jídlo, pokud nechcete fotit, tak máte o spoustu místa navíc.

Kromě hlavní kapsy nabízí batoh i menší horní kapsičku a obří přední kapsu, která je ideální na uschování map, bundy nebo zmiňovaného jídla. Do bočních síťovaných kapes se zase krásně vejdou široké Nalgenky (případně v zimě široká termoska), díky vrchním poutkům by se tam dal vložit i stativ nebo jiné vyšší vybavení (tady je jenom pak potřeba dávat pozor na vyvážení batohu). Na obou stranách bederáku jsou pak menší kapsičky třeba na kapesník nebo cokoliv menšího, co potřebujete mít po ruce, třeba náhradní baterku. Nebo poskytne prostor na odložení krytky.

Zatímco tak Loka na první pohled vypadá relativně malá, můžete ji "nafouknout" do opravdu velkých rozměrů a uložit tam na první pohled nepředstavitelné množství věcí. A co rozhodně potěší, je možnost připevnění držáku Capture od Peak Designu. Je sice potřeba ho celý odšroubovat a po přiložení z obou stran šroubky zase upevnit, ale to je jenom drobný detail. A všichni, kdo měli možnost chodit po horách s Capture, vědí, jak příjemná varianta to oproti klasickému popruhu je.

Fotobatoh F-Stop Loka - recenze © Anna Jirásková

Vše uvnitř v bezpečí a snadno přístupné

Velmi významnou (a jak jste si možná mohli všimnout v mých minulých recenzích batohů, pro mě důležitou) třešničkou na dortu je hlavní zadní přístup k technice. Protože s vloženým fotopouzdrem batoh bez problémů sám stojí – pokud nemáte na spodní straně nafukovací karimatku –, člověk se může dostat k věcem uvnitř i s nasazenou pláštěnkou (měla jsem vlastní, není součástí batohu), což je v dešti paráda. Nehledě na to, že si člověk neumaže záda ve chvíli, kdy musí batoh položit, aby se k něčemu dostal.

Hrany zadního otvoru trochu kryjí zip fotopouzdra a zabraňují samovolnému vypadnutí, což malinko ztěžuje otevírání pouzdra, ale to je drobnost, nad kterou ráda přivřu oči. Navíc nemusíte pouzdro zavírat na zip, hrany batohu drží víko na místě tak, aby nic nevypadlo. Zadní přístup je pak doplněný horním.

Žádný batoh není úplně dokonalý. Jedním z mála větších nedostatků je podle mě to, že v (polo)prázdném stavu se horní víko (i kapsička na něm) špatně otevírají jednou rukou. Je to opět daň za ultralightové řešení, které má ale ve výsledku mnohem více benefitů než záporů, tak mu to nutné obouruční rozepínání a zapínání ráda odpouštím.

Fotobatoh F-Stop Loka - recenze © Anna Jirásková

Hlavní rysy

 • hmotnost 1,02 kg
 • možnost vložení 6 druhů ICU výplně
 • přenesení váhy z ramen na boky
 • zadní EVA tvarovaný prodyšný panel
 • vodě- a oděruodolný materiál
 • odolné natřikrát přehnuté úchyty na vrchní straně a po stranách
 • několik kapes na osobní věci a další příslušenství
 • kompatibilita s různými hydratačními systémy

Shrnutí

Summa summarum, tenhle lehoučký fotobatoh nabízí spoustu výhod jak fotografům-trekařům, tak těm, kteří vyrážejí na výlety bez fototechniky. Začněme objemem 37 litrů, praktickými kapsami a „úložným prostorem“ vně batohu a pokračujme přes zadní přístup a hypalonové dno až k širokým bočním kapsám a opravdu příjemnému nošení díky nastavitelným měkkým ramenním popruhům a bedernímu a hrudnímu popruhu. Perfektně sedí na zádech, má je tak akorát dlouhá, a byť se s ním člověk potí víc než třeba u síťovaných zad nefotografických batohů, je to skvělý parťák. A nejen na treky – v pohodě s ním můžete vyrazit do města, na nákup (opravdu velký nákup) nebo do práce.

Další recenze

F-Stop Dyota 20
Hodnocení 91%

F-Stop Dyota 20

16. 1. 2020

Diskuze

Recenze Fotobatoh F-Stop Loka: Pohodlí v ultralightovém balíčku

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...