Potřebujete naložit hodně techniky, kufr se do terénu nehodí a autem se na vrchol kopce opravdu nedostanete, i kdybyste chtěli. Pomalu už se smiřujete s představou bolavého krku a zad… S batohem Manfrotto Bumblebee 230 se ale ničeho takového bát nemusíte. Neskutečné pohodlí na zádech, velkolepý objem a kvalitní materiály – tím a mnoha dalšími přednostmi se chlubí tento kousek z dílny italské značky Manfrotto.

Hodnocení odborníka 91%

 • velmi pohodlný na zádech
 • příjemně obemkne boky
 • možnost uložit notebook
 • vejde se tam opravdu hodně techniky
 • kapsa na bederáku
 • kvalitní materiál: nepromokavý, pevný, odolný
 • suchý zip na zipu hlavní komory
 • držadlo "na boku"
 • přístup výhradně zepředu
 • nemá moc prostoru na osobní věci (na delší trek do přírody)

Popis

Parťák na náročné focení

Manfrotto Bumblebee 230BB - recenze © Anna Jirásková

Pohodlí až na prvním místě

Na první pohled je celkem velký, na první potěžkání i prázdný celkem těžký. A když si ho nasadíte na záda, jakékoli podezření z toho, že vás budou už jenom z váhy batohu bolet záda, okamžitě mizí – ultraměkké ramenní popruhy se krásně přizpůsobí ramenům a rozloží váhu, k čemuž vydatně pomáhá i masivní, taktéž ultraměkký bederní pás. Záda mají navíc speciální úpravu, díky níž si připadáte, jako byste seděli v pohodlném křesle.

Manfrotto Bumblebee 230BB - recenze © Anna Jirásková

Vyztužení ve spodní části krásně obemkne boky (obzvlášť když si zapnete bederní pás) a celý batoh se tak krásně usadí na těle. Korpulentnějším postavám by tvarované vyztužení mohlo být nepohodlné, ale majitelé průměrných postav se mohou radovat.

Pohodlnější batoh jsem snad na zádech ještě neměla, a to jsem ho měla na zádech i plně naložený technikou (a že se jí tam vejde!) – co v ruce takřka neunesete, na zádech se rozplyne. Tedy ne úplně, samozřejmě cítíte váhu, ovšem snášíte ji s širokým úsměvem na tváři.

Manfrotto Bumblebee 230BB - recenze © Anna Jirásková

Veškerá výbava na zádech

Jak už jsem zmiňovala a jak je koneckonců vidět i na fotce, technikou můžete batoh doslova napěchovat. Co na fotce vidět není, je polstrovaná kapsička na bederním pásu, do které můžete uložit objektiv, se kterým třeba potřebujete rychle střídat ten, který máte na foťáku nasazený.

Chcete-li ale být neustále v pohotovosti a číhat na nečekané snímky, musíte mít foťák neustále na krku. Batoh má totiž přístup výhradně z přední strany, což výrazně snižuje schopnost rychle reagovat. Je to skvělý společník na cesty z bodu A do bodu B, kam s sebou potřebujete přinést spoustu techniky, na focení momentek ale není úplně uzpůsobený. Tím spíš, že byste ho museli položit na záda, abyste z něj vytáhli požadovanou techniku, nebo ho neustále drželi ve vzduchu, což není nejpříjemnější.

Manfrotto Bumblebee 230BB - recenze © Anna Jirásková

U předního přístupu může být problém, že se k technice dostane každý, kdo chce (a troufne si). Pokud tam není vytvořené určité zabezpečení – a to tady je. Suchý zip zhruba v horní třetině klasického zipu dělí hlavní komoru na dvě části, a pokud budete mít všechny čtyři jezdce nahoře, minimálně včas uslyšíte, že se vám někdo do batohu dobývá. Tohle opatření má ještě jednu funkci – jestliže máte dva jezdce před suchým zipem a dva jezdce za ním, můžete si s jeho pomocí vytvořit z hlavní komory dvě takové menší, z nichž každá bude mít extra přístup.

Pokud uvažujete nad tím, že byste si ho pro jeho pohodlí vzali na několikadenní túru do hor, asi vás trochu zklamu. Do přihrádek na techniku můžete samozřejmě uložit i náhradní oblečení či mapu, stan, spacák a karimatka se tam ale už nevejdou – a nepřipnete je ani zepředu. Pokud si vystačíte bez tohoto vybavení a hodláte spát po horských chatách v teplých postelích, tak směle do toho! Doporučuji se ale vyhnout úzkým mezerám a nízkým skalám, batoh je opravdu velký. :)

Velkou výhodou je, že do něj uložíte i notebook a do menších kapsiček třeba čtečku nebo drobné příslušenství. Samozřejmostí u batohu specializovaného na převoz fototechniky je i možnost upevnění stativu a nechybí ani pružná kapsa na láhev s vodou.

Manfrotto Bumblebee 230BB - recenze © Anna Jirásková

Kvalita zvenku i zevnitř

Batoh je vyrobený z opravdu pevných a robustních materiálů (což se odrazilo i na rozměrech a hmotnosti). A jak jsem měla možnost ho vyzkoušet v běžném dešti, i skutečně nepromokavých. Pro velké průtrže mračen je k dispozici pláštěnka, intenzitu ale budete muset vyzkoušet sami, takový déšť jsem během testování nezažila. :)

Vnitřek je členěný pomocí klasických polstrovaných "plyšových" přepážek, které si nastavíte podle techniky (nebo dalších věcí), kterou potřebujete uložit. Suché zipy by mohly být malinko pevnější, není to ovšem nic zásadního. Navíc je součástí přepážkové sady i uzavíratelná část, kam můžete dát buď objektivy (jako na fotce), nebo tam zavřít něco drobného, co by jinak poletovalo mezi přihrádkami.

Co mě hodně potěšilo, je poutko na levé straně. Může se to zdát jako hloupost, ale když potřebujete těžký batoh odložit a nechcete s ním švihnout, takové poutko se opravdu hodí.

Manfrotto Bumblebee 230BB - recenze © Anna Jirásková

Kromě opravdu pohodlného bederáku se batoh pyšní i hrudním popruhem na háček, který je opravdu pevný a skvěle drží. Možná až příliš, jeho uvolnění vyžadovalo trochu zápasení, ale to chce pravděpodobně jenom ochodit.

Hlavní rysy

 • DSLR s objektivem 70-200 mm f/2.8
 • až 10 dalších objektivů
 • stativ do boční kapsy / na bederní pás
 • na bederním pásu kapsa na objektiv / osobní věci
 • madla na přenášení

Shrnutí

Summa summarum, tenhle batoh se vám skvěle osvědčí, když potřebujete v maximálním (a velmi nadstandardním) pohodlí přenést velké množství techniky (pak ale musíte počítat s velmi omezeným prostorem na osobní věci jako je třeba náhradní oblečení). Jeho speciální záda budou ta vaše chovat jako v bavlnce, o měkoučkých ramenou a bederním pásu ani nemluvě. Nevýhodou je výhradní přístup zepředu, ovšem pokud budete mít batoh jenom jako úložný prostor a nepotřebujete rychle reagovat, nemusí vám to vadit. Skvělé je, že do něj můžete uložit i notebook a opravdu velké množství techniky. Je vyrobený z velmi kvalitních materiálů, které odolají jak dešti, tak drobnějším větvičkám (o kameny jsem ho třít nezkoušela :) ). Zkrátka a dobře – vyzkoušejte sami a uvidíte, že nebudete litovat. Recenzovala Anna Jirásková

Další recenze

Recenze Manfrotto stolní stativ: pomocník (nejen) při domácím focení
Hodnocení 89%

Recenze Manfrotto stolní stativ: pomocník (nejen) při...

3. 2. 2022
Recenze MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader: odolný batoh do deště i na poušť
Hodnocení 95%

Recenze MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader: odolný batoh...

2. 12. 2021
Recenze MANFROTTO RedBee-310 Backpack: fotobatoh tak akorát
Hodnocení 93%

Recenze MANFROTTO RedBee-310 Backpack: fotobatoh tak akorát

5. 8. 2021

Diskuze

Fotobatoh MANFROTTO Bumblebee 230BB

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...