Recenze

Recenze FUJIFILM X-S10: malé rozměry, ale vysoký výkon

Luděk Bouška
4. 8. 2022 | 7 minut čtení

Model X-S10 je dalším pokračovatelem veleúspěšné řady bezzrcadlovek značky Fujifilm. Na první pohled se od ostatních modelů liší ovládáním, které velice připomíná ovládání klasických zrcadlovek a nebo bezzrcadlovek ostatních výrobců. To ocení právě majitelé jiných systémů, kteří by chtěli začít využívat všech výhod systému Fuji X, ale nechtějí si zvykat na odlišné ovládání.

Hodnocení odborníka 95%

  • perfektní kvalita obrazu i na vyšších ISO
  • bezkonkurenční barevné podání
  • velmi dobře fungující autofokus
  • sériové snímání až 30 sn/s
  • snadné a rychlé ovládání
  • kvalitní elektronický hledáček
  • displej plně výklopný a otočný
  • špičkové video
  • dotykový displej
  • vestavěný stabilizátor obrazu
  • USB-C nabíjení
  • nezlobil bych se za silnější baterku

Popis

O bezzrcadlovkách Fujifilm X se snímačem velikosti APS-C toho bylo napsáno mnoho, bez výjimky vždy je vyzdvihován obrazový výkon a naprosto specifické barevné podání snímků. Superlativy můžeme ale popsat i výkon autofokusu, rychlost, nebo například skvělé video, ale také velice širokou nabídku špičkových objektivů.

Pro naprostou většinu bezzrcadlovek Fuji X systému je také charakteristické “retro” ovládání pomocí spousty otočných voličů (pro nastavení expozičního času, citlivosti ISO, korekce expozice) a prstence na objektivu pro nastavení clony. Prostě ovládání, které dost připomíná analogové zrcadlovky staré alespoň 30 let. Není sporu o tom, že to vypadá dobře a mnoha fotografům to prostě vyhovuje.

Je tady ale také velice početná skupina fotografů, kteří nezamrzli v minulém století (myšleno tak, že nemusí být naprosto cool s foťákem, který vypadá jako mechanická zrcadlovka na film) a rukama jim prošly už i daleko modernější přístroje, jejichž ovládací prvky více odpovídají standardům 21. století.

recenze-fujifilm_x-s10_review-027

Přesně této skupině fotografů je totiž určen model Fuji X-S10. Nechybí mu nic z toho, co dělá bezzrcadlovky Fuji tak oblíbenými, liší se vlastně především tím v dnešní době vlastně klasickým ovládáním. S trochou nadsázky by se dalo říci, že výbavou, funkcemi a obecně výkonem X-S10 dost připomíná špičkový a velice oblíbený X-T4, liší se (kromě zmíněného ovládání) opravdu jen v pár věcech:

  • rozlišení displeje a hledáčku je u X-S10 trochu nižší (nic dramatického)
  • nejkratší čas s mechanickou závěrkou je zde 1/4000 s (X-T4 má 1/8000 s), ale v elektronické je u obou modelů až 1/32000 s
  • X-S10 není utěsněn proti povětrnostním vlivům
  • 4K video “pouze” v 30p, X-T4 umí až 60p
  • synchronizace s bleskem max. 1/180 s (X-T4 až do 1/250 s)

recenze-fujifilm_x-s10_review-028

Stabilizace obrazu

Účinnost tv. pětiosého stabilizátoru je až 6 EV s 18 objektivy z celkového počtu 29. S těmi ostatními je účinnost stále vynikajících 5 až 5,5 EV. 

Autofokus

Systém automatického ostření patří k těm nejdůležitějším. Jeho funkčnost do velké míry určuje, pro koho, nebo spíše pro jaký styl focení bude přístroj vhodný. Snímač čtvrté generace má AF body s fázovou detekcí rozmístěné skoro po celé své ploše, přesněji řečeno přes 91% šířky a 94,5% výšky. Všechny AF body (tedy včetně těch kontrastních) zabírají celkově 99% plochy snímače. 

Rychlost automatického zaostřování je v porovnání s předchozími modely vyšší a znatelně se zlepšilo i sledování objektu. Byl také výrazně přepracován algoritmus pro detekci tváře a očí, takže funguje opravdu velice dobře. X-S10 má AF systém v podstatě shodný s X-T4.

Samozřejmě nejspolehlivější bylo zaostřování jedním AF bodem, ale i při nastavení různě velkých skupin se autofokus chytal výborně. I když se od minulých modelů opravdu znatelně vylepšil, úplně dokonalý také není. V určitých situacích se průběžné ostření nechytalo a při sériovém snímání jsem občas pořídil třeba 2 snímky v sérii neostré. Zajímavé bylo i to, že když jsem vypnul stabilizátor obrazu při focení krátkým časy, byly fotky ostřejší, takže i když stabilizátor funguje jinak výborně, doporučil bych ho zapínat pouze v situacích, kdy je to potřeba.

recenze-fujifilm_x-s10_review-029

Snímač a procesor

Snímač a také procesor (X Processor Pro 4) jsou stejné s modelem X-T4, což je vlastně jen dobře - skoro se mi totiž chce říci, že vlastně není moc co vylepšovat. Snímač s označením X-Trans CMOS 4 má rozlišení 26,1 Mpx a maximální citlivost ISO 12 800, základní citlivost je ISO 160. Podstatnou informací je také to, že se jedná o BSI konstrukci (Back Side Illuminated), takže světlocitlivé buňky nejsou stíněny servisními obvody a jsou tedy schopné pojmout víc světla. To má zásadní vliv na množství šumu ve snímku.

recenze-fujifilm_x-s10_review-031

Kvalita obrazu

V tomto ohledu se nezměnilo nic a jak jsem už psal před chvilkou, vůbec to není na škodu. Tento odstavec je tedy téměř shodný s X-T4. 

Je normální, že v podstatě všichni výrobci digitálních fotoaparátů umožňují uživateli nastavit parametry výsledné fotky (jas, kontrast, sytost barev, ostrost, projasnění stínů a podobně). 

Fuji nabízí něco podobného, jmenuje se to Simulace filmu. Trochu vysvětlím pro ty, kteří nepoužívali, nebo nepoužívají k focení filmy. Společnost Fujifilm (jak konec konců název sám napovídá…) se odedávna zabývala výrobou fotografických a filmařských materiálů. V jejich nabídce byla velká spousta filmů, které byly mezi fotografy velice oblíbené pro své specifické barevné podání. Například film Fuji Velvia je perfektní na focení krajiny, má hodně saturované barvy a je docela kontrastní. Naproti tomu film Astia podává barvy daleko jemnější, film Acros byl zase legendárním černobílým materiálem... 

No a společnost Fujifilm dokázala tohle specifické barevné podání převést do algoritmů, které se používají v digitálních foťácích. Znamená to tedy, že pokud si zvolíte simulaci některého z oblíbených filmů, dostanete fotku s velice podobnými barvami, jako by byla focena na skutečný film. Tohle je jedna z nejsilnějších stránek bezzrcadlovek Fujifilm.

Musím podotknout, že simulace filmu se samozřejmě projeví pouze v hotovém JPEGu, pokud fotíte do RAWu, máte smůlu a jste odkázáni na svou šikovnost při zpracování a nebo na různé presety, které může nabízet váš software na zpracování RAWů. Pokud pro zpracování RAWů ale použijete software Capture One, máte i při vyvolávání RAWů přístup k simulacím filmů.

recenze-fujifilm_x-s10_review-030

Konektivita 

X-S10 umožňuje připojení chytrých zařízení pomocí WiFi, ovšem je vybaven také Bluetooth. Díky spárování chytrého mobilu a foťáku tak udržujete spojení prakticky neustále, když se tato dvě zařízení nacházejí v dosahu.

Nová aplikace Fujifilm Camera Remote umožňuje stahování fotek (to ale funguje i na pozadí), nebo třeba dálkové ovládání foťáku včetně nastavování důležitých parametrů, nebo živého náhledu na displeji mobilu.

koupit Fujifilm X-S10

 

Hlavní rysy

  • 26 Mpx (APS-C) X-Trans BSI CMOS 4 snímač
  • bajonet FUJIFILM X mount (pro objektivy Fujinon XF)
  • 425 ostřicích bodů (hybridní AF)
  • EVF hledáček o rozlišení 2,36M bodů
  • dotykový 3,0" LCD displej plně výklopný třemi směry o rozlišení 1,04M bodů
  • systémová patice pro externí blesk
  • citlivost 160–12 800 ISO (rozšiřitelná až 80–51 200 ISO)
  • režim simulace filmu
  • video ve 4K/30P
  • vestavěný stabilizátor obrazu
  • USB-C nabíjení

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer: první Laowa s automatickým zaostřováním

Recenze Fujifilm GFX 100 II

Shrnutí

Fujifilm X-S10 je bezva. Má všechny výhody, kvůli kterým jsou bezzrcadlovky Fuji tak populární, ale při tom nabízí klasické ovládání, což je pro spoustu uživatelů jiných systémů značná výhoda. Je malý, lehký a i když na pohled vypadá dost obyčejně, ukrývá se v něm nečekaně vysoký výkon.

Další recenze

Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II
Hodnocení 98%

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II

4. 4. 2024
Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF
Hodnocení 92%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF

26. 3. 2024

Diskuze

Recenze FUJIFILM X-S10: malé rozměry, ale vysoký výkon

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...