Recenze Gitzo GK1545T: Vše, co fotograf-cestovatel potřebuje | FotoŠkoda
Recenze

Recenze Gitzo GT1545T: Vše, co fotograf-cestovatel potřebuje

Anna Jirásková
9. 12. 2021 | 8 minut čtení

Na cestách hraje roli každé deko a stativ není v tomto ohledu výjimkou. Zároveň s sebou ale nechcete mít lehké peříčko, které se při sebemenším vánku začne chvět jako osika. V karbonovém stativu od značky Gitzo se snoubí všechno, co fotograf-cestovatel potřebuje, a to na profesionální úrovni. Je neskutečně lehký, neuvěřitelně stabilní a ovládání je jednoduchost sama i v rukavicích.

Hodnocení odborníka 99%

 • nízká hmotnost
 • neuvěřitelná stabilita
 • dobře ovladatelné zámky u polohování nohou
 • pohodlné ovládání i v rukavicích
 • zvlášť polohovatelné nohy
 • očko na popruh (dalo by se využít i pro závaží)
 • snadno odšroubovatelné patky
 • jemný a tak akorát tuhý chod panoramatické osy
 • ve složeném stavu nohy chrání hlavu
 • ergonomické pogumované zámky, které se dají úplně odšroubovat
 • výška
 • vodováha na hlavě
 • chybí návlek na nohu / nohy do chladu
 • "jenom" dvě polohy nohou

Popis

Gitzo GT1545T: Stvořený pro cestování nalehko

Recenze Gitzo GT1545T + GH1382TQD

Kdo tráví hodně času na trecích a zároveň fotí, dobře ví, že se každý kilogram navíc pěkně pronese. Hned při prvním potěžkání jsem si řekla, že tenhle stativ byl dělaný na míru těm, kteří cestují nalehko (a nechtějí si odpustit techniku :) ), protože je to jeden z nejlehčích stativů v této kategorii, které jsem kdy držela v ruce, ne-li vůbec nejlehčí.

Přesně v duchu cestování nalehko je i minimalistický design, který oplývá jednoduchým, ale funkčním a naprosto dostačujícím ovládáním – na hlavě se nacházejí pouze dvě kolečka (nepočítáme-li to na upevnění stativové destičky): jedno na ovládání panoramatické osy, druhé na ovládání koule.

Recenze Gitzo GT1545T + GH1382TQD

Nízká hmotnost je ale pouhou částí snového cestovatelského stativu, další, stejně podstatnou, je stabilita, která u tohoto stativu dosahuje fascinující úrovně. Stativ má 4 sekce, navíc je karbonový, což obvykle znamená více než malou pravděpodobnost, že se v nejvyšší možné poloze bude chvět. Ne tak u tohoto.

Nezkoušela jsem ho v silném větru na návětrném místě (tam by jeho váha byla nejspíš opravdu handicapem, spíš než chvění by ale hrozilo překocení), ale zkoušela jsem na něm simulovat nárazy větru a různé nečekané otřesy, s nimiž se v nejvyšší poloze vyrovnal na výbornou, výrazně lépe než mnohem těžší stativy. Při dvouvteřinové spoušti jsou snímky ostré, středový sloupek se jen slabě zachvěl a hned náraz absorboval.

O něco větší tendenci chvět se i po dvou vteřinách měl v nejnižší poloze s naplno vysunutým středovým sloupkem a vyoseným fotoaparátem (těžkou zrcadlovkou), což je ale zcela pochopitelné. Po zasunutí středového sloupku o necelou třetinu už se takřka nechvěl. Netuším, jak to designéři v Gitzu provedli, ale za tohle si zaslouží ovace vestoje.

Recenze Gitzo GT1545T + GH1382TQD

Jednoduchost a profesionalita

Stativ je nezvykle vysoký, při svých 165 centimetrech jsem si musela stoupat na špičky, abych pohodlně viděla na displej foťáku, když byl stativ v maximální výšce. Tento stativ tak určitě potěší i ty, kteří vyrostli o kus výš, a nebudou se při ovládání muset zbytečně sklánět.

Samozřejmostí jsou nohy, které se dají polohovat každá zvlášť, bez toho si stativ profesionální úrovně, mezi které Gitzo GK1545T rozhodně patří, vůbec neumím představit. Dají se zafixovat jenom ve dvou polohách, což se mi na první pohled zdálo málo (vždyť většina stativů má 3 polohy), na druhou stranu se dá výška regulovat i dlouhým středovým sloupkem, takže mi to nepřipadá jako až tak závažný nedostatek.

Nohy mají i příjemně ovladatelné ergonomicky tvarované pogumované zámky, které mají dvojí jištění, takže se vám nestane, že ho náhodou povolíte. Skvělé je i to, že zámek můžete úplně odšroubovat a stativ, resp. části noh, klidně i přímo na místě bez jakýchkoli dalších přídavných pomůcek jednoduše vyčistit od písku nebo jiných nečistot.

Recenze Gitzo GT1545T + GH1382TQD

Vychytané jsou i zámky na polohování, které jsou velmi jednoduché – jenom je posunete prstem doprava. Dobře se tak ovládají i v rukavicích, což mi obzvlášť teď v zimě přišlo velmi vhod. Vhod by mi přišel i návlek alespoň na jedné z noh, ale pokud má člověk rukavice, tak to jde i bez něj. Bez rukavic je kov na ruce nepříjemně studený.

Panoramatická osa klouže pěkně jemně, ne moc rychle, aby bylo možné nastavit i malé posuny. Kolečko, které upevňuje kouli, se dá utáhnout opravdu hodně, takže po lehkém povolení má koule příjemnou tuhost. Jenom je třeba dát si pozor na přílišné povolení, kdy se koule uvolní až příliš, takže je nutné fotoaparát držet. Všechno drží jako přibité, včetně těžké zrcadlovky na vyosené kouli.

Na chvíli se zastavím u středového sloupku. Když jsem říkala, že stativ je konstrukcí velmi jednoduchý a má dvě polohy nohou, vůbec to neznamená, že by vám poskytl jenom dvě polohy, ve kterých můžete fotit. Středový sloupek je vyjímatelný a součástí balení je také trubička, přesně dlouhá jako úchyt mezi nohami a hlavou, takže můžete fotit v klidu i bez něj (a eliminovat tak potenciální chvění na nulu). Pokud byste narazili na makroobjekt, můžete středový sloupek jednoduše otočit a fotit vzhůru nohama (a klidně úplně u země).

Recenze Gitzo GT1545T + GH1382TQD

S tímto jednoduchým variabilním řešením souvisí jedna drobnost, na kterou je potřeba si dávat pozor. Když jsem zkoušela pevnost utažení panoramatické osy, velmi snadno jsem povolila celou hlavu, což je postup k výměně či otočení sloupku. To se může relativně lehce stát i v terénu, kdy si zapomenete osu povolit a budete chtít otáčet. Pohyb povolující se hlavy je ale rychlý a oproti tužší panoramatické ose až příliš snadný, takže by vám to jistě záhy došlo.

Samotný středový sloupek nemá háček pro přidání závaží, ale můžete využít očko, které primárně slouží k upevnění popruhu (rovněž součást balení). A třešničkou na dortu jsou velmi snadno odšroubovatelné patky, místo nichž pak můžete dát hroty (a opravdu to oceňuji, u nemalého množství stativů byla výměna patky záležitost, u které se člověk zapotí).

V balení kromě popruhu a trubičky najdete také sadu klíčů, návod a jenom tenoučký obal. Ten ale u cestovního stativu stejně nejspíš běžně nevyužijete a dáte si stativ do kapsy batohu, nebo právě na popruh. Na závěr musím vyzdvihnout servis, který Gitzo nabízí jako jedna ze dvou značek na trhu - když se vám náhodou stane, že se poškodí některá z "pohyblivých" částí (část nohy, objímka zámku apod.), můžete ji sehnat samostatně jako náhradní díl.

Recenze Gitzo GT1545T + GH1382TQD

Hlavní rysy

 • kompaktní set stativu a kulové hlavy
 • lehký (1,45 kg)
 • nosnost 10 kg
 • stabilní
 • maximální výška 163,5 cm
 • reverzibilní středový sloupek

Shrnutí

V jednoduchosti je síla a u tohoto stativu to platí dvojnásob. Má všechno, co fotograf na cestách využije, a nemá žádné zbytečnosti navíc, které by ho většinou pouze zdržovaly nebo přidávaly stativu na váze. A na váhu se u tohoto kousku hledí hodně – je velmi lehký a na svou hmotnost (i na hmotnost mnohem těžších stativů) neuvěřitelně pevný. K dokonalosti mu chybí jenom úplné drobnosti – návlek na nohu do chladného počasí a třeba o jednu polohu noh víc. Tyto nedostatky ale bohatě vyvažuje nejen famózními základními vlastnostmi typu hmotnost a stabilita, ale také detaily, jako jsou reverzibilní středový sloupek, vychytané zámky u noh, příjemně tuhá panoramatická osa nebo pohodlné ovládání v rukavicích. Zkrátka a dobře, tohle je stativ, který sice stojí dost, ale vyplatí se každá koruna, kterou za něj utratíte.

Další recenze

GITZO GK1545TA Traveler Alpha
Hodnocení 90%

GITZO GK1545TA Traveler Alpha

13. 3. 2020
Gitzo Mini Traveler
Hodnocení 90%

Gitzo Mini Traveler

11. 12. 2019

Diskuze

Recenze Gitzo GT1545T: Vše, co fotograf-cestovatel potřebuje

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...