LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6 | FotoŠkoda

LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6 je nejširokoúhlejší zoom, jaký jsem kdy zkoušel. Když otevřete nápadně malou papírovou krabici, možná vás udiví kvalita polstrování, které bych čekal (mnohdy bohužel marně) u daleko dražších objektivů. V plastikovém pytlíku je uložen objektiv až překvapivě malých rozměrů. Vypadá jako ze staré školy, tělo je celokovové a zpracování parádní. Tu největší parádu ale zažijete teprve v okamžiku, kdy jej nasadíte na foťák a zmáčknete spoušť. Úhel záběru je prostě neuvěřitelný a doslova hrozně návykový.

Hodnocení odborníka 90%

 • velice malé rozměry
 • minimální zkreslení - vhodný i na architekturu
 • velmi dobrá ostrost
 • vynikající vlastnosti v protisvětle
 • špičkové zpracování
 • možnost vypnutí “klikání” u clony (vhodné pro video)
 • poměrně výrazná vinětace (dá se ale použít jako tvůrčí prvek)
 • měkčí okraje i při zaclonění
 • chybí elektronické kontakty pro komunikaci s fotoaparátem

Popis

Širokoúhlé objektivy mám prostě rád. Čím širší je úhel záběru, tím zajímavější a zábavnější je focení. Kdo širokáče používá stejně rád jako já, ten ví, že je znát každý milimetr na ohniskové vzdálenosti, hodně se to projeví na úhlu záběru. Takže ohnisková vzdálenost 10 mm na fullframe snímač, to je teda něco, to se opravdu moc často nevidí. Na APS-C snímače jich pár najdete, ale na fullframe má tahle LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6 vlastně jen jediného konkurenta. Je jím Canon EF 11-24 mm F4L USM, což je skvělý zoomový objektiv, kterém je možno vytknout snad jen jediné. Je to cena necelých 84 390 Kč (červen 2020), což jej v očích naprosté většiny fotografů opravdu hodně znevýhodňuje.

LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6 je tedy mezi zoomy patrně jedinou možností, pokud toužíte po extrémně širokém úhlu záběru. Velice zajímavé je i to, že je tento objektiv konstruován přímo pro bezzrcadlovky. Proto se také podařilo dosáhnout tak příjemně malých rozměrů.

Pro koho je vhodný

Objektiv LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6 je prostě extrémně širokoúhlý zoom, úhel záběru je cca 130° na nejkratším ohnisku a to je opravdu hodně. Perfektně se tedy hodí třeba pro fotografování krajiny, kde dokáže dokonale zvýraznit popředí při maximální hloubce ostrosti. Ale překvapivě výkonný je i pro focení architektury nebo interiérů, protože nabízí vzhledem k tak širokému úhlu záběru nebývale malé soudkové zkreslení, takže všechny svislé a horizontální linie zobrazuje skutečně téměř rovné. Samozřejmě je v takovém případě extrémně důležité držet osu objektivu přesně vodorovně, což není bez stativu úplně snadné. Při sebemenším náklonu se totiž všechny vertikály začnou naklánět. Docela dobře tedy dokáže nahradit daleko dražší tilt-shift objektivy, které si s perspektivou záběru dokážou poradit po svém. Samozřejmě je třeba brát v úvahu popředí záběru, aby nebylo nepřirozeně deformované. Při troše snahy se dá použít třeba i na reportáže, kde můžete skvěle využít velké hloubky ostrosti, ale pak je nutné počítat s tím, že okraje záběru zcela zdeformují všechny obličeje nebo končetiny, které nabývají naprosto nepřirozených tvarů.

Kvalita obrazu

Vyrobit takhle širokoúhlý objektiv není úplně snadné, takže jsem počítal s určitými kompromisy v kvalitě obrazu. Ale k mému překvapení bylo těch kompromisů opravdu velice málo. Už jsem zmínil velmi malé zkreslení, to mi udělalo opravdu velkou radost. Na ukázkových snímcích se můžete sami přesvědčit, že focení rovných linií není  opravdu žádným problémem.

Samozřejmě, že mě velice zajímala i ostrost, ta je ve středu snímku vynikající už a plně otevřenou clonu a s přicloněním se samozřejmě ještě trochu zlepšuje. Maximum je cca na cloně f/8, což je docela obvyklé. Ještě clona f/11 je perfektní, při vyšším zaclonění už začíná kresbu trochu znehodnocovat difrakce. O něco menší radost jsem ale měl z ostrosti v okrajích. Stejně jako u naprosté většiny podobně širokoúhlých objektivů jsou okraje snímku měkčí, ale naštěstí to není zase taková tragedie. Horší kresba v okrajích zůstává i po zaclonění, ale myslím, že vzhledem k tak širokému úhlu záběru se to dá tolerovat.

Moc mě ale potěšily snímky v protisvětle a se sluncem přímo v záběru. Na několika ukázkových snímcích můžete vidět slunce v záběru, určitě pár reflexů najdete, ale je jich neobvykle málo. Skvělou zprávou je ale i velmi dobrý přenos kontrastu, nedochází tedy k nepříjemnému závoji. Krajináři si s reflexy dokážou poradit, ale s tímhle objektivem to nebudou mít nijak těžké ani ti, kteří reflexy ze snímku odstranit nedovedou. Díky pětilamelové cloně má slunce v záběru 10 hezkých paprsků, to se mi moc líbilo.

Chromatická aberace není ani zdaleka takovým problémem, jak by se u takového objektivu dalo čekat. Ukázkové snímky jsou toho důkazem. Všechny jsou převedeny z RAWu pouze s úpravami jasu a barevnosti, bez doostřování a bez jakýchkoliv korekcí optických vad objektivu v programu Capture One. Ten totiž objektiv Laowa nezná, takže nemá žádné profily, které by na korekci obrazových vad mohl použít. Ono by to ani moc nešlo, protože objektivu chybí elektronické kontakty pro komunikaci s tělem, takže v EXIFu snímku není zaznamenáno ani ohnisko, ani clona, ani typ použitého objektivu… Takže pokud by existoval profil objektivu, bylo by potřeba vše přiřadit ručně.

LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6 má poměrně výraznou vinětaci a to i při zaclonění. Ale osobně to nevnímám jako nějak velký problém. Je to prostě vlastnost objektivu a já se snažil využít toho kreativně. Tedy vinětace tu je, ale vlastně se mi docela líbí…  :) I přesto jsem ji napsal do nevýhod - jen pro pořádek.

Design, ergonomie, ovládací prvky

Design objektivu se mi prostě líbí, připadá mi jako návrat ke staré dobré a poctivé klasice. Tělo objektivu je totiž celokovové, včetně prstenců. Nejblíže bajonetu je umístěn klasický clonový kroužek. Velkou výhodou je, že díky přepínači na boku můžete vypnout “klikání”, takže při natáčení videa bude změna clony naprosto neslyšná.

Uprostřed je zoomovací prstenec, který je poměrně úzký, ale nijak zvlášť mě to neomezovalo. Jde na první dojem relativně ztuha, ale časem jsem zjistil, že je to záměr a vlastně výhoda. Při manuálním zaostřování s ním totiž nechtěně nepootočíte.

Nejblíže přední čočce je zaostřovací prstenec. Je široký tak akorát a klade adekvátní odpor. Tedy adekvátní, asi vlastně ideální. Nejde totiž ani moc volně a v žádném případě ani moc ztuha. Zaostřuje se velice příjemně. Je fakt, že vzhledem k velké hloubce ostrosti jsem vlastně ani moc nezaostřoval, většinou jsem na stupnici nastavil odhadovanou zaostřovací vzdálenost a bylo hotovo…  :)

Moc se mi ale líbí, jak výrobce vyřešil používání filtrů. Máte dvě možnosti: buď použijete klasický kruhový filtr s průměrem 37 mm a našroubujete ho zezadu, na zadní člen. Druhou možností je používat magnetický držák zásuvných filtrů o rozměrech 100x150 mm. Máte tak k dispozici naprosto nepřebernou škálu efektových filtrů, což ocení především krajináři. Pozor, magnetický držák jde podle videa níže nasadit pouze na verzi s bajonetem Sony E, bajonety od Nikonu a Canonu mají větší průměr... Zkoušel jsem držák filtrů nasadit na verzi s bajonetem Nikon Z a bohužel to nešlo.

Pevná sluneční clona slouží jako ochrana přední vypouklé čočky, na kterou musíte být docela opatrní, aby nedošlo k jejímu znečištění, nebo v nejhorším případě k poškození. Focení za deště tedy není nijak jednoduché, protože i když se snažíte přední člen objektivu chránit, sem tam se na něj nějaká ta dešťová kapka stejně dostane.

Hlavní rysy

 • plnoformátový objektiv s manuálním zaostřováním
 • 10 mm nejkratší ohnisková vzdálenost
 • 130° zorné pole (úhlopříčka)
 • minimální vzdálenost zaostření 15 cm
 • světelnost f/4,5-5,6 (f/22)
 • 5 lamelová kruhová clona
 • optická konstrukce 14 členů v 10 skupinách
 • zadní filtry průměr 37 mm

Shrnutí

Objektiv LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6 mě prostě bavil. Je perfektně zpracovaný, opticky je na tom velice dobře, nemusíte se obávat slunce v záběru, ani rovných linií při focení architektury, můžete prostě fotit a užívat si ohromného úhlu záběru a maximální hloubky ostrosti. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO
Hodnocení 90%

LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO

18. 6. 2020
LAOWA 24 mm f/14 2x Macro Probe
Hodnocení 81%

LAOWA 24 mm f/14 2x Macro Probe

17. 10. 2019

Diskuze

LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6

Přidat příspěvek
 • Tomáš T.
  Reagovat

  zaostřování

  Tomáš T. 01.10.2020 17:58:28
  Možná v recenzi trochu chybí zmínka, že jde o čistě manuální objektiv, pro většinu uživatelů je tohle dost důležitá vlastnost objektivu.
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:zaostřování

   Luděk Bouška 02.10.2020 14:15:33

   Dobrý den, díky za postřeh, doplnil jsem do hlavních vlastností.

 • J. J.
  Reagovat

  Perspektiva

  J. J. 15.06.2020 20:54:11
  Dobrý den,
  z tak drsné perspektivy, jak je předvedena na ukázkových snímcích, se mi udělalo zle od žaludku. Vážně. Po shlédnutí cca 15ti snímků jsem se na další už podívat nedokázal. Nápadně to připomíná perspektivu prvních 3D her, jako třeba Wolfenstein. Strašné. Jako kreativní prvek, proč ne, ale na krajiny či blízkou přírodu? Pro mě ani náhodou.
  • Petr F.
   Reagovat

   Perspektiva (Laova 10-18)

   Petr F. 16.06.2020 12:04:36
   Prohlížel jsem ukázkové fotografie a čekal, kdy se mi udělá zle od žaludku. Prohlédl jsem všechny a nic. Můj žaludek zůstal v klidu a tak jsem mohl odložit již připravenou tabletu Helicidu Zentiva.
   Ale vážně: Vlastním a samozřejmě používám již pár let Sigmu 10-20, f 3,5 a tak pro mne nebylo překvapující jak Laova funguje. Pro mne je "širokáč" opravdu zábavný a mohu říct že i flexibilní jak v architektuře tak i v krajině. Fotil jsem s ním i vážky! V úzkých ulicích měst je k nezaplacení.
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...