LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO | FotoŠkoda

Objektiv LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO je sice “pouze” manuálně ostřený, ale to mu neubírá vůbec nic na jeho atraktivnosti, vlastně právě naopak. Na makro je prostě skvělý, opticky je vynikající, mechanicky také. Jako jeden z mála makroobjektivů umožňuje dosáhnout poměru zobrazení 2:1 a to mě na něm opravdu bavilo.

Hodnocení odborníka 90%

 • špičkové mechanické zpracování
 • vynikající obrazová kvalita
 • makro zvětšení 2:1
 • světelnost f/2,8
 • skvělý poměr výkonu a ceny
 • nemá žádné elektronické kontakty pro přenos informací do těla (clona, …)

Popis

Recenze LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO

Makroobjektivy nezkouším moc často, ale vždycky si to náramně užiju. Poslední dobou se mi dostaly do ruky především autofokusové makroobjektivy vybavené stabilizátorem obrazu, omezovačem rozsahu zaostřovacích vzdáleností a dalšími moderními vychytávkami. 

Možná by se mnou leckdo nesouhlasil, ale podle mého názoru tyhle vychytávky nejsou až tak moc potřeba, protože u makra se velice často využívá manuálního zaostřování, takže podle mého názoru je důležitější jemný a přesný chod zaostřovacího prstence. Než stabilizátor obrazu, je vždycky lepší použít buď stativ a nebo blesk (případně víc blesků…). Právě záblesk dokáže díky velice krátké době svícení výbojky (řádově tisíciny, někdy až desetitisíciny sekundy) dokonale zmrazit vše, na co jeho světlo dopadne. Navíc jste s bleskem naprostými pány světelné atmosféry… Ale to sem až tak nepatří.

Jisté je to, že i když objektiv LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO nemá žádnou z těch zmíněných moderních vychytávek, jedná se o skvělý makrobjektiv, který se dá v klidu použít také třeba na focení portrétů, nebo jako běžný teleobjektiv třeba na krajinu, produktovou fotografii a podobně.

Navíc možnost dosáhnout poměru zvětšení 2:1 rozhodně nenabízí každý makroobjektiv, tohle je stále spíše výjimka. Nutno říct, že při takhle velkém zvětšení je hloubka ostrosti skutečně minimální, takže pro dosažení úplně dokonalých výsledků určitě využijete makrosáňky a následné skládání fotek s různou rovinou ostrosti v počítači. Nicméně i při takzvaném “one-shotu” je obrazová kvalita naprosto excelentní.

Kvalita obrazu

Ostrost kresby je perfektní. Dokonce i na plně otevřenou clonu dosáhnete perfektně ostrých snímků. S přicloněním se ostrost ještě zlepšuje a to jak ve středu, tak v okrajích, maxima dosahuje cca na clonách f/4 až f/5,6. Ovšem i clony f/8 a f/11 jsou stále dobré a až na f/16 můžete pozorovat velice mírné zhoršení. Kresba je tedy velice vyrovnaná jak v ploše snímku, tak v rozsahu clon, ale i v rozsahu zaostřovacích vzdáleností.

Pokud jde o korekci dalších obrazových vad, je na tom LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO velice dobře. Především musím vyzdvihnout korekci chromatické aberace, ta je skutečně minimální i na otevřenou clonu. 

Design, ergonomie, ovládací prvky

Objektiv má tvar téměř pravidelného válce, směrem od bajonetu se ke konci objektivu rozšiřuje skutečně minimálně. Nejblíže bajonetu je klasický clonový kroužek, na kterém je zajímavé asi hlavně to, že mezi clonou f/2,8 a f/4 je daleko větší rozestup, než mezi dalšími clonovými čísly a tenhle rozestup se postupně zmenšuje. Otvor clony je složen ze 13 lamel, takže si drží kruhový tvar i do vysokých clonových čísel. Díky tomu je i při vyšších clonách velice příjemný bokeh.

Zaostřovací prstenec je opravdu široký, zabírá zhruba polovinu délky objektivu. Je celokovový, jako zbytek těla objektivu, a vroubkování má přiměřenou hrubost. Nestalo se mi, že by mi po vroubkování klouzaly prsty. Při zaostřování klade prstenec optimální odpor, ale hlavně je znát, že je vše vyrobeno s vysokou přesností. Zapomeňte na jakoukoliv vůli a nepřesnost, s jakou se běžně setkáváme u prstenců autofokusových objektivů. 

Tubus objektivu je zakončen dodávaným UV filtrem, za kterým se při zaostřování pohybuje optická soustava. Tohle řešení mám moc rád, protože i když objektiv není utěsněn proti vnikání vlhkosti a prachu, díky této konstrukci se prachu nemusíte nijak zvlášť obávat. Když si zkusíte zaostřovat mimo tělo foťáku, je hezky vidět, že se optická soustava posouvá o jiný kus vepředu než vzadu, tedy při pohledu od bajonetu. Hezky to ukazuje, že v optické konstrukci byly použity tzv. plovoucí členy, které zabezpečují právě perfektní kresbu při různých zaostřovacích vzdálenostech.

Asi jediné, co bych konstrukci (a vlastně celému objektivu) vytknul, je absence elektronických kontaktů pro přenos informací do těla fotoaparátu. Foťák tak nemá žádné informace o tom, jaká je nastavena clona, nebo vůbec o tom, jaký je vlastně použit objektiv. Při focení je to vlastně jedno, priorita clony funguje díky TTL měření expozice a v manuálním nastavení stačí sledovat clonový kroužek a jeho nastavení, ale při zpracování fotek v počítači vůbec netušíte, jakou clonu jste měli při focení nastavenu. Pokud to potřebujete vědět, je potřeba si to už při focení zapsat.

Hlavní rysy

 • špičkové mechanické zpracování
 • vynikající obrazová kvalita
 • makro zvětšení 2:1
 • světelnost f/2,8
 • skvělý poměr výkonu a ceny

Shrnutí

Objektiv LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO je úplně nový a povedl se. Zkoušel jsem verzi s bajonetem Nikon Z a je vidět, že optika v pohodě zvládá i rozlišení 47 Mpx. Po mechanické stránce není objektivu (kromě zmíněných chybějících elektronických kontaktů) co vytknout a to mě moc potěšilo. Poprvé v životě jsem si tedy užíval poměru zobrazení 2:1 bez použití mezikroužků, ale i focení reportážních portrétů, které jsem za pomoci funkce Focus Peaking dokázal správně a poměrně rychle ručně zaostřit. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6
Hodnocení 90%

LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6

11. 6. 2020
LAOWA 24 mm f/14 2x Macro Probe
Hodnocení 81%

LAOWA 24 mm f/14 2x Macro Probe

17. 10. 2019

Diskuze

LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO

Přidat příspěvek
 • Josef V.
  Reagovat

  LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO

  Josef V. 21.06.2021 00:10:44
  Tento objektiv s bajonetem EF a RF dokonce nemá ani clonový kroužek, protože se clona nastavuje jen s těla aparátu.
 • mendicus
  Reagovat

  Laowa 100 mm/F 2.8 Macro 2x

  mendicus 05.12.2020 19:29:26
  Možná by bylo objektivnější dodat že verze pro Canon EF elektronické kontakty pro přenos clony má....
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Laowa 100 mm/F 2.8 Macro 2x

   Luděk Bouška 14.12.2020 16:45:39

   Dobrý den, díky za doplnění.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...