Leica C-lux | FotoŠkoda

Kompakt s označením Leica C-lux 3 se objevil víc než před deseti lety. Měl také velký rozsah zoomu, ale nejdelší ohnisko končilo jen na 125 mm. Nový model Leica C-lux má se svým dávným předchůdcem pramálo společného, na první pohled vás nejspíš zaujme rozsah zoomu 24 - 360 mm a velký snímač, ale těch rozdílů je daleko víc. Skoro bych řekl, že společné mají pouze označení...

Hodnocení odborníka 93%

 • velmi dobrá kvalita obrazu především na krátkém ohnisku
 • dotykový displej s funkcí touch-pad
 • funkce 4K foto a Post focus
 • příjemně malé rozměry a hmotnost
 • výkonný stabilizátor obrazu
 • intuitivní ovládání
 • nabíjení přes USB
 • displej by mohl být výklopný
 • na dlouhém ohnisku je obraz trochu měkčí

Popis

Recenze Leica C-lux

Leica C-lux je poměrně malý kompakt, který je vybaven zoomem s rozsahem 24 - 360 mm (v přepočtu na kinofilm), takže se perfektně hodí i na focení vzdálenějších objektů, například divoce žijících zvířat a podobně. Je vybaven také velkým 1” (13,2 x 8,8 mm) snímačem s rozlišením 20 megapixelů, přičemž si samozřejmě můžete zvolit požadovaný poměr stran snímku (4:3, 3:2, 1:1 nebo 16:9). Snímač typu 1” je cca 4,3x větší než běžný 1/2,33” snímač používaný v běžných kompaktech, což přináší velmi dobrý odstup signálu od šumu a tudíž i nižší hladinu šumu při vyšších citlivostech až po nejvyšší ISO 12 800. Nový obrazový procesor se stará o mimořádně kvalitní a realistické snímky s výtečnou kresbou detailů, výraznými kontrasty a jemným neagresivním barevným podáním, jak jsme u přístrojů značky Leica zvyklí.

Nový dotykový displej

Rozlišení displeje je 1,24 milionu bodů, přičemž ten je dotykový a můžete jej tedy použít pro volbu zaostřovacího bodu, nebo pro prohlížení fotek. Volba ostřicího bodu probíhá klasicky, tedy na displeji se dotknete místa, kam má přístroj zaostřit a ten to ihned provede. Tenhle způsob zaostřování využijete nejspíš především při natáčení videa. Můžete tak bez problémů dělat velice efektní přeostřovačky na různě vzdálené objekty během jednoho záběru.

Hlavní displej ale můžete použít i při focení přes hledáček, pak totiž obrazovka slouží v podstatě jako touch-pad u notebooků. Poslední dobou se takové využit dotykového displeje objevuje stále častěji a postupně tak nahrazuje známé křížové voliče a nebo novější a pohotovější joysticky, které na zadních stranách fotoaparátů ještě ani nestačily zdomácnět.

Kvalita obrazu

Mám na jazyku větu, že kvalita obrazu se postupně vyrovnává napříč všemi fotoaparáty s podobnou velikostí snímače…  :) Kdybychom porovnávali stejné snímky vyfocené různými přístroji, určitě bychom rozdíly našli, ale troufnu si říci, že by byly opravdu velice malé. Jinými slovy: Leica C-lux fotí opravdu parádně a to jak za kontrastního světla, kdy je potřeba větší dynamický rozsah, tak za šera, kdy přijdou ke slovu vysoké citlivosti. Schválně si prohlédněte ukázkové snímky, mě neuráží ani ISO 6400 a to je poměrně extrémní hodnota, kterou nevyužijete příliš často. Tradičně bych trochu ubral redukci šumu, ale to je maličkost.

Pokud máte rádi opravdu ostré fotky, s Leicou C-lux si opravdu užijete svého, ale především na kratších ohniscích, tedy při širších úhlech záběru. Když zazoomujete na nejdelší ohnisko, je obraz poněkud měkčí, ale naštěstí je stále dobře použitelný.

Ovládání a funkce

Nové softwarové filtry vám mohou zkrátit čas strávený u počítače upravováním fotek na úplné minimum, nebo i na nulu. Jde jen o to, abyste si zvykli, že nastavením různých filtrů můžete výrazně ovlivnit vzhled fotek. Přístup k nim najdete v Q menu (tlačítko Fn3), ostatně jako k naprosté většině často používaných funkcí a nastavení.

4K Photo

Rozlišení 4K  odpovídá 8 megapixelům, což v naprosté většině případů stačí na velice kvalitní výtisk fotografie velikosti A4. Mimochodem prohlížel jsem si i fotky formátu A3 a kvalita byla stále velice dobrá. Výrobce u tohoto přístroje samozřejmě počítá s tím, že se výsledné snímky budou prohlížet především na televizích, takže pokud jde o rozlišení, není co řešit.

 

Rychlost především

V režimu 4K fotografování (funkční tlačítko Fn1) tedy přístroj snímá rozlišením 8 Mpx rychlostí 30 sn/s, přičemž si můžete vybrat jednu ze tří možností:

 • 4K Burst - nepřetržité snímání po dobu stisknutí spouště
 • 4K Burst (S/S) - stiskem spouště aktivujete fotografování a opětovným stiskem jej zase ukončíte. Funguje to tedy jako spoušť u videokamery.
 • 4K Pre-Burst - přístroj zaznamená jednu vteřinu před stiskem spouště a jednu vteřinu po. Zaznamená tedy celkem 60 snímků.

Sekvence snímků nasnímané jedním ze tří uvedených režimů si můžete v režimu prohlížení procházet po jednotlivých fotkách, ze kterých si vyberete ty, které chcete uložit. To jde samozřejmě přímo ve fotoaparátu, ale také v počítači v programu Adobe Lightroom.

 

Kdy který režim použít

 • 4K Burst se hodí v situacích, kdy vám nejde o zachycení konkrétního okamžiku. Nejlepší snímek (nebo nejlepší snímky) tedy vyberete až následně.
 • 4K Burst (S/S) je vhodný v situacích, kde nemůžete odhadnout klíčový okamžik. Pořídíte tedy libovolně dlouhou sérii fotek, během které zaznamenáte i nejdůležitější moment.
 • 4K Pre-Burst je ideální tehdy, kdy klíčový okamžik umíte odhadnout, ale nemůžete reagovat tak rychle, jak byste chtěli. Díky tomu, že C-lux neustále zaznamenává snímanou scénu, drží v paměti vždy poslední vteřinu, tedy posledních 30 snímků. Ty uložíte stiskem spouště a zaznamenáte ještě dalších 30 snímků.

Poslední režim mi přijde nejzajímavější, protože ukládá jen nezbytně nutné množství dat na rozdíl od předchozích dvou režimů.

Post Focus

Stejně jako 4K photo má Post Focus vyčleněno jedno funkční tlačítko - má označení Fn2. Znamená to tedy, že výrobce předpokládá stejně časté využití téhle funkce, jako funkce 4K Photo. Je tedy evidentní, že se výrobce snaží uživateli co nejvíce usnadnit cestu k perfektním fotografiím. O co v případě funkce Post Focus jde?

Za funkcí Post Focus stojí rychlé a přesné automatické ostření v kombinaci s kvalitním zpracováním obrazu v rozlišení 4K, o které se stará výkonný procesor. Obraz v rozlišení 4K (3840 x 2160 pixelů) se natáčí rychlostí 30 okének za vteřinu, přičemž systém průběžně zaostřuje na objekty v různých oblastech záběru.

Ovládání funkce Post Focus je jednoduché a intuitivní. Při prohlížení se dotknete místa, na které chcete zaostřit, a systém vybere z paměti snímek, kde je ostřeno právě do této roviny. Ten se pak uloží jako samostatná fotografie.

Funkci lze kreativně využít v různých fotografických žánrech, např. u portrétů, krajinářských záběrů atd. Mimořádně užitečná je v makrofotografii, kde na přesném zaostření hodně záleží. Pro větší přesnost lze vybranou oblast snímku zvětšit na displeji nebo využít tzv. focus peaking čili zvýraznění kontrastních míst v hloubce ostrosti, na které se dobře ostří (např. hran předmětů). Z jednoho záběru lze vytvořit několik fotografií s různou rovinou zaostření, což téměř eliminuje riziko špatně zaostřených snímků.

Autofokus, rychlost a spolehlivost

Velice se mi líbila citlivost autofokusu při focení za špatných světelných podmínek. Fotil jsem v situacích, kdy mívám se zrcadlovkou někdy docela problémy a velice často se mi stává, že mi fotka prostě uteče jen proto, že zrcadlovka není schopna zaostřit. Ve stejných situacích zaostřoval C-lux docela rychle a hlavně spolehlivě. Problémy nastaly pouze v situaci, kdy byl hlavní objekt tmavší než pozadí. Pak se autofokus nemohl chytit, ale to je vlastně naprosto běžné. Tedy velice chválím citlivost a rychlost ostření i při špatných světelných podmínkách.

Za dobrého světla fungovalo ostření naprosto bezchybně a přesně, pokud jsem zaostřoval na statické objekty. Při průběžném zaostřování foťák bleskově zaostřil tam, kam mířil ostřicí bod, ale neustále lehce přeostřoval tam a zpět a hledal správnou rovinu ostrosti. Při prohlížení fotek jsem musel uznat, že správně zaostřená byla naprostá většina snímků. Na vině může být (a osobně si myslím, že to tak bude) fakt, že C-lux nepoužívá fázovou detekci, ale kontrastní ostření, které pro správnou činnost to přeostření tam a zpět prostě potřebuje.

Co ale fungovalo opravdu perfektně, to bylo sledování objektu, který jsem namáčknutím spouště označil. Zaostřovací bod se nenechal zmást a vždy mířil přesně tam, kam měl. Dokonce i při focení běžícího člověka zvládl C-lux nejen správně sledovat označený objekt, ale také průběžně zaostřovat. Přiznám se, že jsem byl velice příjemně překvapen, nestává se často, že by i kompakt (i když velice výkonný) dokázal zakhle spolehlivě zaostřovat pohybující se objekt.

Konektivita

Konektivita je na perfektní úrovni, samozřejmě zde nechybí WiFi modul, ale nově máte k dispozici také Bluetooth, takže Leica C-lux a chytrý telefon tak mohou být prakticky neustále propojené a nijak zvlášť se to neprojevuje na spotřebě energie. Skvělé je, že tento model můžete pomocí chytrého telefonu i dálkově ovládat. Samotná aplikace Leica FOTOS sice není v češtině ale její ovládání je velice intuitivní.

Velkou pochvalu si zaslouží i nabíjení pomocí Micro USB. C-lux jsem nabíjel nabíječkou na mobil a nebo z power banky, pokud bylo potřeba. Tohle je velice praktická vychytávka, kterou by měly mít úplně všechny foťáky.

Hlavní rysy

 • Snímač 1” s efektivním rozlišením 20 Mpx
 • Elektronický hledáček 2,33 milionu bodů
 • 3" dotykový displej s rozlišením 1,24 milionu bodů
 • Sériové snímání 10 sn/s včetně AF
 • 4K UHD video s frekvencí 30 sn/s
 • Wi-Fi + Bluetooth

Shrnutí

Leica C-lux je malým kompaktem, který můžete nosit klidně v kapse od bundy, kam se vejde úplně bez problémů. Je to přístroj přímo zrozený pro focení na výletech, je nenápadný, nebudí pozornost a váží jen pár gramů. Moc se mi líbil, je perfektně vybavený užitečnými funkcemi, dobře se s ním fotí a fotky jsou velice kvalitní. Především při focení pohybu jsem ocenil dotykový displej a spolehlivý autofokus. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

Recenze: Leica SOFORT 2
Hodnocení 82%

Recenze: Leica SOFORT 2

1. 12. 2023
Recenze Fujifilm GFX 100 II
Hodnocení 99%

Recenze Fujifilm GFX 100 II

23. 11. 2023
Recenze: FUJIFILM Instax Pal
Hodnocení 77%

Recenze: FUJIFILM Instax Pal

9. 11. 2023
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...