Leofoto MT-03 + MTB-19 | FotoŠkoda

Lehký, neuvěřitelně stabilní a tak malý, že se vám prakticky schová do ruky. Ministativ Leofoto MT-03 mě zaujal už na první pohled, na ten druhý seznam kladných vlastností neustále narůstal. Využijí ho fotografové makra, cestovatelé i ti, kteří potřebují fotit třeba malé produkty v ligthboxu nebo si chtějí vyfotit selfie. Zkrátka a dobře, takový kousek by ve vaší fotovýbavě neměl chybět.

Hodnocení odborníka 93%

 • hmotnost
 • odolnost
 • variabilita
 • lze použít i s velkými zrcadlovkami
 • kvalitní zpracování
 • výborná stabilita
 • šroub u rychloupínací destičky (je potřeba ho utahovat pomocí dalšího nástroje, který u stativu není)

Popis

Minimální rozměry, maximální možnosti

Leofoto MT-03 + MTB-19

Stativ do kapsy

Už když se na ministativ Leofoto MT-03 podíváte, je vám jasné, že se koukáte na něco, co si zaslouží zvýšenou pozornost. Výjimečně kvalitní zpracování, maličké rozměry a rozložení během pár vteřin mě hned zaujalo, ale u těchto kvalit rozhodně nezůstalo.

Ačkoliv se totiž složený - řečeno lehce s nadsázkou - prakticky vejde do ruky (u mohutnější mužské dlaně by se to možná dalo říct i bez nadsázky), po rozložení jste na 23,5 centimetrech. Jistě, s velkými stativy se to samozřejmě srovnávat nedá, ovšem i s takto malým stativem se dá s trochou kreativity vyfotit opravdu hodně.

A stativ vám k tomu svou variabilitou velmi pomáhá. Nohy se ohýbají v kloubech napůl, a byť u těchto kloubů není žádný zámek, bezpečně udrží i těžkou zrcadlovku Canon 5D Mark III. Nohy navíc můžete napolohovat do tří různých pozic (kde se zaaretují) a při té nejnižší se dostanete až takřka na zem. Nohy můžete polohovat každou zvlášť, což se obzvlášť při použití velkého foťáku opravdu hodí. Proč?

Stativ má nosnost 5 kg a ani s velkou zrcadlovkou nemá při stabilitě povětšinou sebemenší problém. Drží pevně a přilepí se k podložce. Drobný problém nastává ve chvíli, kdy máte stativ rozložený na nejvyšší pozici a foťák na kulové hlavě nakloníte hodně dolů. První věcí je, že kulová hlava se ještě o malinko skloní oproti tomu, v jaké pozici ji zaaretujete. Druhou věcí je stabilita.

Stativ nepřepadává sám od sebe, ale při větším “drcnutí” by se to stát mohlo. Proto se hodí pavoučí schopnosti stativu, kdy si můžete k větší stabilitě pomoci změnou úhlu protilehlé nohy a jejím pokrčením. Elegantní a jednoduché řešení a stativ je pevný jako skála. Kromě toho to využijete i ve svažitějším terénu nebo při vyrovnávání terénních nerovností.

Leofoto MT-03 + MTB-19

Další skvělou vlastností je jeho hmotnost, která dosahuje 260 g, a když ho máte v boční kapse batohu (a vlastně kdekoliv jinde), vůbec o něm nevíte. Čtvrtlitrová sklenice vody bez sklenice. A tuhle minimalistickou hmotnost doplňuje odolnost a již zmíněná skvělá stabilita. Nezkoušela jsem ji na všech površích, ale troufám si říct, že díky gumovým koncům se udrží na čemkoli, co se nesype a vyloženě neklouže.

Jak už jsem naznačila výše, majitelé větších foťáků budou muset vynaložit o krapet více obratnosti a času při nastavování, nejde ale o nic dramatického. Ti, kteří mají foťáky menší, se nemusí bát vůbec ničeho.

Jednoduchost nade vše

Snadné ovládání a žádná změť páček a knoflíků, i to Leofoto MT-03 nabízí. Ovladač kulové hlavy, upevnění rychloupínací destičky a otočení držáku destičky a pak už pouze posuvné ovladače nohou, díky nimž měníte polohu nohou. Ty se do maximální polohy dostanou pomocí jednoduchého mechanismu, s jehož pomocí vytáhnete spodní část nohy za drážky z prohlubně v horní části nohy.

Stativ můžete bez většího zkoumání ihned použít v akci, třeba na focení makra, menších produktů v lightboxu nebo - v maximálním rozměru - třeba jako kratší selfie tyč. Nebála bych se ho využít ani při focení noční oblohy, máte-li ho na co postavit, pokud fotíte pouze směrem nahoru (aby se vám do záběru nedostala třeba nežádoucí lavička nebo keř) nebo vám v záběru nic podobného nepřekáží. Ve stabilitě vás rozhodně nezklame.

Jedinou výraznější nevýhodou je šroub u rychloupínací destičky. Není opatřený držátkem ani jinou pomůckou pro utažení, takže buď musíte utahovat pomocí delšího nehtu (ani to ale nebude úplně dokonalé) nebo jiné pomůcky, v mém případě šroubovákem, což trochu odporuje cestovnímu a intuitivnímu pohodlí. Při utažení pouze prsty se totiž destička lehce hýbá. Pokud tedy destičku nasazujete, počítejte s tím, že už ji nebudete sundavat.

A dáreček na závěr - součástí stativu je také měkoučké pouzdro, které ho ochrání před poškrábáním nebo otlučením.

Leofoto MT-03 + MTB-19

Hlavní rysy

 • 2sekční stolní ministativ s kulovou hlavou
 • minimální výška 8,5 cm
 • výška ve složeném stavu 19,9 cm
 • hmotnost 260 g
 • 3 úhly nastavení nohou - 35 / 55 / 85 °

Shrnutí

Ministativ Leofoto MT-03 oplývá řadou výhod - jsou to věci na první pohled zřejmé, jako kvalita zpracování, skutečně kompaktní rozměry nebo kulová hlava, která mu zajišťuje polohovatelnost, tak i další, které variabilitu umocňují: jeho “pavoučí” nohy, které napolohujete do mnoha vzájemných kombinací a přizpůsobíte se jakémukoliv terénu, neuvěřitelně nízká hmotnost doplněná odolností a skvělou stabilitou. Nevýhodou je šroub u destičky, na který se ale jistě dá zvyknout a vymyslet si způsob, jak destičku elegantně připnout a odepnout. Stativ ocení cestovatelé, fotografové makra i menších produktů. Ale fantazii se meze nekladou a využít ho bezpochyby můžete i na řadu dalších žánrů - záleží jen na vás, jak jeho výhody přetavíte ve svůj prospěch. Recenzovala Anna Jirásková

Diskuze

Leofoto MT-03 + MTB-19

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...