LOWEPRO PhotoSport BP 24L AW III: Lehký, univerzální a překvapivě prostorný | FotoŠkoda
Recenze

LOWEPRO PhotoSport BP 24L AW III: Lehký, univerzální a překvapivě prostorný

Anna Jirásková
15. 12. 2022 | 8 minut čtení

Batoh Lowepro PhotoSport BP AW III s objemem 24 litrů jsem testovala asi dva měsíce, nosila jsem ho do práce a na výlety. Hned na začátku si mě získal tím, jak pěkně sedl na záda, a postupem času jsem v něm nacházela čím dál víc zalíbení. Je totiž variabilní a dostatečně prostorný, abych do něj dala všechno, co potřebuju – včetně lehčí péřovky nebo náhradních kalhot a samozřejmě nezbytného fotovybavení.

Hodnocení odborníka 97%

 • skvěle se nosí (i naložený a bez zapnutého bederního pásu)
 • kvalitní materiál
 • lehký
 • vyjímatelné pouzdro na fototechniku, které se dá navléknout na bederní pás
 • variabilnost
 • možnost změny na nefotografický batoh
 • užitečné vychytávky (především popruhy na upevnění foťáku na ramenní popruhy)
 • prostor na 15" notebook
 • vejde se do něj široká láhev / termoska
 • do stejné kapsy lze vložit i větší stativ
 • velká přední kapsa vně batohu
 • pohodlné stahování hlavní kapsy jednou rukou
 • ramenní popruhy nastavitelné na různě tvarovaná ramena
 • látková přepážka se hůř nasazuje zpátky
 • boční vstup do batohu jen z jedné strany (dané konstrukcí batohu vzhledem k vyjímatelnosti přepážky)
 • dno by mohlo být z (vodě)odolnějšího materiálu

Popis

Lowepro PhotoSport BP 24 l AW III: Poctivý pracant ve městě i v přírodě

Recenze na fotobatoh Lowepro PhotoSport BP 24l AW III

Začněme od toho, co můžeme vidět na první pohled. Batoh je precizně ušitý a materiály jsou sice tenčí, ale ne na úkor kvality (byť jsem se s ním nepokoušela prodírat trním, abych vyzkoušela jeho odolnost), rozhodně ovšem na úkor hmotnosti. Což není vůbec špatné, ačkoliv dno bych vzhledem k namáhanosti místa měla raději třeba z hypalonu nebo jiného robustnějšího a zcela bezpečně voděodolného materiálu než z toho, z něhož je vyrobený zbytek pláště.

U batohu tohoto rozměru hmotnost nehraje až tak zásadní roli, ale pokud už samotný batoh v základu váží hodně, přidělá vám to zbytečný pot na zádech při stoupání do kopců a vrásky na čele při balení na leteckou cestu, kde jste omezení hmotností zavazadla. Tento batoh by měl navíc co do rozměrů bez problémů projít jako příruční zavazadlo (samozřejmě záleží na konkrétních aerolinkách).

Recenze na fotobatoh Lowepro PhotoSport BP 24l AW III

Tolik k samotnému vzhledu, nasaďme si teď batoh na záda. A pěkně naložený, abychom ho důkladně prověřili. Musím říct, že jen málokterý batoh se mi nosil takto pohodlně – a dokonce i plně naložený bez zapnutého bederního pásu. V případě extrémního zatížení ho pochopitelně využijete, ale já jsem většinou bez problémů chodila i bez něho. Navíc ramenní popruhy disponují nastavovacími pásky, díky nimž batoh krásně "sedne" na různě tvarovaná ramena.

A co rozhodně musím zdůraznit – má speciální polstrovanou kapsu na notebook, do které se přesně vejde i můj 15" počítač! Je znát, že designéři zamýšleli vyprodukovat velmi univerzální kousek, který jak co do vzhledu (trochu outdoorovější, ale nijak extrémně), tak co do funkčnosti bude vyhovovat různým lidem v různých situacích.

Vyzkoušela jsem batoh i v lehkém dešti, kde obstál na výbornou, u silného deště pak máte jistotu pláštěnky, navíc u šedého batohu ve výrazné oranžové barvě, která bude dobře vidět i třeba v mlze.

Recenze na fotobatoh Lowepro PhotoSport BP 24l AW III

Univerzální a variabilní

Ačkoliv cedulka ukazuje objem 24 litrů, reálně do tohoto batohu uložíte mnohem více věcí. Je to dílo především velké přední kapsy, která je upevněná polohovatelnými popruhy s přezkou a která je ideální na (nejen vlhkou) bundu, mapu či cokoliv jiného, co chcete mít rychle po ruce, ale ne v ruce.

Tento systém znám od nefotografických batohů Osprey a je velmi důmyslný. Stejně tak odtud znám zapínání vrchního vstupu do batohu pod víkem – stahuje se pohodlně a jednoduše jednou rukou - velká výhoda ve chvílích, kdy v jedné držíte foťák a potřebujete se rychle dostat dovnitř (nebo naopak batoh rychle zavřít).

Recenze na fotobatoh Lowepro PhotoSport BP 24l AW III

Uvnitř je batoh defaultně členěný na dvě části – vrchní je určená na osobní věci, do spodní se vkládá vyjímatelné pouzdro na fototechniku. To je další důvod, proč může být objem vyšší – stačí vyjmout pouzdro, připevnit ho i s foťákem či náhradními objektivy na bederní popruh a voilà – přibyla spousta volného místa ve spodní části, kterou můžete využít. Obě "komory" jsou oddělené látkou se suchým zipem, která se může sundat, a můžete tak mít celý prostor nerozdělený.

Bohužel nasazování látky zpátky je trochu náročnější, protože kromě vrchního vstupu má batoh už jenom jeden boční (ten na fototechniku), a člověk na ty pásky suchého zipu nevidí úplně dobře. Tomuto batohu vzhledem k velikosti i odpouštím absenci zadního vstupu, boční a horní jsou u něj dostačující.

Recenze na fotobatoh Lowepro PhotoSport BP 24l AW III

Najdeme tam také dvě síťované kapsy, kapsu na zip a taky kapsu na hydrovak (využitelná i jako kapsa na cokoliv jiného ve chvíli, kdy hydrovak nepotřebujete). Na vrchní straně víka je pak větší kapsa na další drobnosti. I v tak malém prostoru tudíž můžete mít všechno hezky uspořádané.

Když ale píšu "univerzální a variabilní", nemám tím na mysli jenom vyjímatelnost pouzdra na fototechniku a přeměnu fotografického batohu na nefotografický. Součástí batohu jsou také různé popruhy a doplňky, díky nimž plochu batohu a popruhů využijete na maximum. Zvenku můžete do poutek upevnit trekové hole, už jsem také zmiňovala možnost nasazení pouzdra na bederní pás.

To (z mého pohledu) zdaleka nejzajímavější si ale schovávám na konec – totiž možnost pomocí dvou lehkých popruhů připnout foťák k ramenním popruhům, takže se vám pohupuje hezky na hrudi, kde je po ruce. Jednoduchý a geniální systém, díky kterému nemusíte nosit batoh na destičce připevněné na jednom z ramenních popruhů (takže táhne k jedné straně) nebo na popruhu (kde táhne krk).

Recenze na fotobatoh Lowepro PhotoSport BP 24l AW III

Má to pochopitelně svá úskalí – kvůli pohupování (i dopředu a dozadu při předklonu) to není ideální poloha třeba při lezení na skalách nebo zkratka tam, kde hrozí, že objektivem do něčeho praštíte (pak se víc hodí ta destička nebo ještě spíš schovat foťák do batohu), ale na běžné výlety parádní vychytávka.

A abyste si mohli batoh někde nechat a odběhnout si třeba jenom na vrchol kopce něco vyfotit, je tady další lehký popruh, který přicvaknete k již navlečeným popruhům na foťáku… A je z toho plnohodnotný popruh přes rameno. Součástí je také pouzdro, v němž jsou všechny tyto dodatečné popruhy uschované a které se dá použít na drobnosti, ale přiznám se, že toho jsem za celou dobu vůbec nevyužila.

Do boční kapsy uschováte i širokou láhev nebo termosku (za mě další velké plus, protože menší batohy často oplývají také menšími kapsami a pro "tlusté" láhve u nich není místo), případně i větší stativ než miniaturní Joby (ten pochopitelně také :) ). Tady už je ale potřeba počítat s nevyvážeností batohu, kterou musíte kompenzovat při balení.

Recenze na fotobatoh Lowepro PhotoSport BP 24l AW III

Hlavní rysy

 • možnost vložení hydrovaku až 3 l
 • vychytaný systém popruhů
 • lehká konstrukce 1,5 kg
 • vyjímatelná brašna na fototechniku

Shrnutí

Pohodlný, pečlivě ušitý z kvalitních materiálů, vhodný pro drobnější i vyšší postavy, neskutečně variabilní a co do objemu tak trochu klamající tělem. To je Lowepro PhotoSport BP 24 l AW III obohacený řadou vychytávek, při jejichž designování tvůrci zcela zjevně vycházeli z praxe a reálných zkušeností a problémů fotografů. Výsledkem je batoh, který s radostí využijete při (ne)fotografických pochůzkách ve městě či do práce, ale i při fotografických jednodenních toulkách v přírodě.

Další recenze

Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší výlety
Hodnocení 92%

Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší...

7. 9. 2023
Recenze Lowepro Flipside BP 300 AW III: šikovný pracant do města i na výlety
Hodnocení 94%

Recenze Lowepro Flipside BP 300 AW III: šikovný pracant...

2. 9. 2021
Lowepro Magnum 200 AW
Hodnocení 94%

Lowepro Magnum 200 AW

21. 3. 2019

Diskuze

LOWEPRO PhotoSport BP 24L AW III: Lehký, univerzální a překvapivě prostorný

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...