Manfrotto MKBFRTA4BM-BH Nerissimo | FotoŠkoda

Na cestách je znát každý gram. Platí tady minimaxová strategie - za minimum úsilí maximum výkonu. Chcete lehké, funkční a spolehlivé věci, u kterých se nemusíte bát, že vás nechají na holičkách, když je budete nejvíc potřebovat. Stejně jako u všeho ostatního, co si na cesty balíte, platí to i u fototechniky a příslušenství, možná ještě víc. Přece jenom trochu chladu a nepohodlí skousnete, ale když vám dojde baterka ve foťáku, nebo vás vypeče stativ v momentě, pro který jste cestu vážili… Na stativ Manfrotto BeFree se na cestách můžete spolehnout.

Hodnocení odborníka 92%

 • lehký (hliník)
 • ve složeném stavu opravdu kompaktní
 • upínání destičky - není potřeba ničím kroutit, stačí jeden pohyb a pevně drží (i při nevodorovných polohách)
 • dobře vyřešené odpružení
 • ohýbání nohou
 • omyvatelné gumové držadlo na noze
 • velká nosnost
 • stabilní na rozličných površích
 • 3 polohy - 22°, 54°, 89°
 • kulová hlava - ideální pro focení krajiny a noční oblohy na cestách
 • při skládání je pro plynulost potřeba správně pootočit nohy
 • nelze ohnout nohy zpět z jakékoli pozice
 • chybí očko na zatížení pro větší stabilitu

Popis

Cestovní stativ i pro profesionály

Recenze Manfrotto BeFree MKBFRTA4BM-BH © Anna Jirásková

Lehký, skladný a praktický

Byť má trochu krkolomný název, určitě tuhle speciální edici Nerissimo vlajkové lodi cestovních stativů od Manfrotta nepřehlédněte. Už fakt, že ho Manfrotto považuje za svou vlajkovou loď, je výmluvný. Sází na něj jako na jeden ze svých top produktů v kategorii a myslím, že právem. Byť má své mouchy (a co je nemá), určitě vás nechá plně soustředit na fotku, aniž byste se museli strachovat o svá záda nebo o stabilitu při focení.

Jako obrovské plus vnímám nízkou hmotnost. Při cestování je to jeden z rozhodujících požadavků a tenhle stativ ho splňuje na výbornou. I rozměry ve složeném stavu jsou víc než příjemné. Krásně ho připevníte i k menšímu batohu a nikde nevyčuhuje a nepřekáží, nehrozí, že ho při prolézání trochu nepřístupnějšího terénu někde odřete o strom nebo kámen. Navíc je k němu přiložené i pouzdro, takže pokud budete chtít mít stoprocentní ochranu, není problém.

Recenze Manfrotto BeFree MKBFRTA4BM-BH © Anna Jirásková

Hodně se mi líbí i ohýbání nohou a to, jak jejich pomocí můžete “obalit” středovou tyč. Můžete samozřejmě nohy neohýbat a jednoduše spustit středovou tyč dolů, výrobce ale myslel na maximální kompaktnost a ohnuté nohy perfektně zapadnou kolem hlavy a velikost celého stativu se tak ještě o pár čísel zmenší. Je škoda, že se nedají ohnout zpět z jakékoli pozice, při užívání to ovšem není překážka.

Recenze Manfrotto BeFree MKBFRTA4BM-BH © Anna Jirásková

Vynikající nosnost a stabilita

Manfrotto inzeruje nosnost 8 kilogramů, tím máte naprosto volnou ruku ve výběru techniky. Můžete si být jistí, že unese i ty největší teleobjektivy na profesionálních zrcadlovkách (byť jsem dlouhý teleobjektiv nezkoušela, protože není v mé fotovýbavě) - co ušetříte na váze stativu, můžete tak doplnit fototechnikou. Zároveň si troufnu říct, že se o techniku nemusíte vůbec bát - dalším pozoruhodným prvkem je totiž upínání destičky.

Není třeba nikde kroutit šroubkem na utažení, tady se destička upevňuje jednoduchým a rychlým páčkovým mechanismem, který je až překvapivě bezpečný. Manfrotto to má všechno pečlivě vyměřené, a když pořádně utáhnete destičku na foťáku, nemusíte se bát, že by ze stativu odcestovala někam, kde byste ji viděli neradi. Což má ještě jednu výhodu - nemusíte si lámat hlavu s tím, že máte prsty větší, než je prostor na utahování šroubu, tento mechanismus je rychlejší a páčku můžete ovládat i zespodu.

Abych vyzkoušela jeho stabilitu, zkoušela jsem simulovat velmi silný vítr a s potěšením musím říct, že neprojevil tendenci kácet se k zemi ani to nebylo výrazně vidět na fotkách. Až do 1/80 byly snímky ostré. Má velmi dobře vyřešené odpružení, které uzemňuje kývání. Stejně tak byla ostrá i dlouhá expozice (tady už bez simulace silného větru :) ). K dokonalé stabilitě chybí ještě očko na umístění zátěže (jestliže ve vás dřímá MacGyver, i s tím si poradíte, záhybů na provázek je na stativu až až).

Recenze Manfrotto BeFree MKBFRTA4BM-BH © Anna Jirásková

Dalším velkým plusem je gumové omyvatelné držadlo na noze. Není sice tak pohodlné jako měkčí držadla u jiných stativů, můžete ho ale otřít hadříkem úplně dočista. Počítá se zkrátka s tím, že nebudete ve sterilním prostředí, ale že se občas ocitnete v dešti nebo v blátě. Kromě toho hezky odizoluje chlad z hliníku ve velkých mrazech.

Všestranný pomocník

Jak už jsem zmínila, můžete ho použít ve třech různých polohách. Může tak být velmi vysoko a vyhnout se tak třeba křoví v jinak perfektním úhlu záběru, nebo naopak velmi nízko a zachytit krajinu či noční oblohu od země. Kulová hlava je na to ideální, a protože jde o stativ na cesty, kde se obvykle fotí krajiny či noční obloha, jednalo se o logickou volbu. Byť můžete fotit od země, stále je fotoaparát umístěný na středové tyči, pokud tedy hledáte stativ speciálně na makro, asi to nebude volba č. 1.

Nohy se utahují otáčením a mají 4 sekce. Opět se vrátím k velikosti, protože právě takový počet sekcí umožňuje tak neuvěřitelnou kompaktnost. Skládat nejdou tak lehce (je třeba je správně pootočit) jako rozkládat, na funkčnost to však nemá vliv.

Recenze Manfrotto BeFree MKBFRTA4BM-BH © Anna Jirásková

Hlavní rysy

 • 40 cm ve složeném stavu
 • nosnost až 8 kg
 • maximální výška 150 cm
 • destička 200PL Pro
 • speciální edice Nerissimo
 • matný černý povrch zabraňuje odleskům světla

Shrnutí

Vlajková loď cestovních stativů Manfrotto je hrdým nositelem tohoto titulu. Byť má své drobné nedostatky, jedná se bezpochyby o výborný stativ, který uspokojí i náročného fotografa. Je lehký, neuvěřitelně skladný a kompaktní, myslelo se i na to, že bude používaný i v nehostinných podmínkách. Navíc se k němu dodává i pouzdro, takže stoprocentní bezpečí před odřením zaručeno. Je bytelný a nemusíte se kolem něj plížit po špičkách, aby se mu něco nestalo. Navíc je na svou váhu opravdu stabilní. Nehodí se pro všechny žánry, při focení těch hlavních cestovních - krajiny a noční oblohy - vás i díky kulové hlavě dokonale podpoří. Ať už jste fotograf začátečník, či profesionál, má vám tento stativ co nabídnout. Recenzovala Anna Jirásková

Další recenze

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní teleobjektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní...

21. 9. 2023
Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší výlety
Hodnocení 92%

Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší...

7. 9. 2023
Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0
Hodnocení 95%

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první...

1. 9. 2023
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...