Recenze

Recenze MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader: odolný batoh do deště i na poušť

Anna Jirásková
2. 12. 2021 | 9 minut čtení

Fotobatoh do přírody musí podle mě v základu splňovat několik věcí – být z odolného materiálu, abych se nemusela bát projít kolem keře, být pohodlný na zádech i při větším zatížení a mít prostor i na osobní věci, jako je třeba mikina nebo svačina. Batoh od Manfrotta tohle všechno splňuje a přidává i další vlastnosti, které vás při toulkách po lesích a horách rozhodně potěší.

Hodnocení odborníka 95%

  • robustní a pevná konstrukce
  • kvalitní látka s kevlarovými vlákny
  • nepromokavý povrch
  • dno s výstupky a pevnou látkou
  • velmi pohodlný na zádech
  • dva hrudní popruhy
  • variabilní popruhy na připevnění příslušenství
  • prostor na techniku i osobní věci
  • zámek na zipy
  • nepromokavé a robustní YKK zipy s velkými poutky
  • polohování ramenních popruhů přesně podle představ
  • příjemný design
  • pláštěnka do deště i do horka
  • menší bederní popruh, který by mohl být i níže posazený
  • otevírání zepředu (pro mě nepohodlné, pro někoho může být příjemnější než zezadu)
  • použité popruhy na připevnění např. stativu blokují přístup do přední kapsy

Popis

MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader: Hezký, robustní a pohodlný

MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader recenze

Manfrotto nedávno přišlo s celou řadou designově podobných batohů, které se pyšní stejným materiálem i dalšími funkcemi, v řadě z nich se liší, stejně jako ve velikosti. Já jsem se v dnešní recenzi podrobněji podívala na "zlatý střed", MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader ve velikosti M.

Už když jsem ho viděla, bylo mi jasné, že mám před sebou velmi kvalitní výrobek. Povrchová textilie byla na omak velmi pevná stejně jako vnější polstrování batohu, zipy YKK mluví samy za sebe, o kvalitě ušití ani nemluvě. A to jsem ještě vůbec nevěděla, že mřížka na povrchu, která je velmi příjemná na pohled, je také vysoce funkční – ona ta mřížka je totiž tvořená z kevlarových vláken, a kdyby se náhodou stalo, že se textilie natrhne, trhlina se zastaví o první kevlarové vlákno, na které narazí. Zůstane tak jen na miniaturním kousku a nebude se šířit dál. A že mřížka je udělaná natěsno, takže kosočtverečky jsou opravdu malé. Tady velký palec nahoru za spojení designu a funkce.

Pokud by ovšem kvalita batohu spočívala pouze v textilii na jeho povrchu, bylo by to velmi málo. Naštěstí musím říct, že tady jenom začíná. Na zádech je neskutečně pohodlný – mohou za to pěkně tvarovaná robustní záda a bohatě polstrované popruhy, které si pomocí suchého zipu a spony navíc můžete nastavit, jak potřebujete (při zvedání těžkého batohu suchý zip sice trochu praská, jako by se snažil odlepit, ale nezdálo se mi, že by popruh změnil polohu, takže to nejspíš bylo jenom pár "chloupků", které se pak zase nalepily zpět).

MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader recenze

Musím ocenit také dva hrudní popruhy, které si navíc můžete nastavit podle svých preferencí, jsou k dispozici poutka – opravdu mi na túře ulehčily. Bederní pás bych si dokázala představit o kus delší a robustnější. Chápu ovšem, že to bylo na úkor toho, aby se dal úsporně uložit na záda a nepřekážel ve chvílích, kdy není potřeba.

Nahoře se nachází poutko na poponášení, jiná už ne. Někomu by mohlo chybět poutko na boku či na spodní straně, aby mohl batoh pohodlně uložit nad hlavou třeba ve vlaku, pro mě je to jeden z těch méně podstatných detailů.

MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader recenze

Multifunkční v mnoha směrech

U zad ještě chvíli zůstanu. Souvisejí totiž s jednou funkcí, kterou Multiloader M má, a to je možnost přeměny z dvoupopruhového batohu na jednopopruhový. Je to jednoduché – stačí vycvaknout levý popruh a na jeho místo zacvaknout pravý. Levý potom schováte do prostoru mezi batohem a zády. Musím ale říct, že při velikosti batohu a představě plného naložení si moc nedokážu představit, že bych jeho tíhu nesla jenom na jednom rameni; možná snad ve chvílích, kdy v něm té techniky nebude moc – někdo to ale může vidět jinak.

MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader recenze

Na přední části batohu najdete ve všech rozích malé kapsičky se skrytými konci od popruhů. Nejsou tam jen tak – batoh totiž umožňuje pomocí popruhů a těchto konců upevnit spoustu věcí řadou způsobů. Jedna část popruhu se zahákne za speciální háčky, druhá se zacvakne. Takhle jsem nesla stativ, ale dokážu si představit, že to bude třeba karimatka nebo něco jiného. Nejdou tedy používat úplně libovolně a zaháknout třeba za látková poutka, protože z těch se časem vyvléknou (vlastní zkušenost, kdy jsem chtěla stativ mít pěkně zepředu uprostřed), ale to je jenom drobná vada na kráse a spíš než chyba batohu chyba moje, že jsem nerespektovala pevná poutka.

Dalším multifunkčním prvkem je pláštěnka. Ptáte se, jak může být pláštěnka multifunkční? Tahle je totiž oboustranná – černá strana do deště, stříbrná strana naopak do horka, kde odrážením tepla zabraňuje přehřátí techniky. Batoh je tak v tomto ohledu skvělým společníkem jak do zimy a deště, tak do horké pouště.

MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader recenze

Prostorný parťák do všech rozmarů počasí

Skvělé vlastnosti do terénu doplňuje voděodolnost samotné látky, kdy jsem ani při (pravda, mírném) dešti pláštěnku vůbec nepotřebovala, ultrapevná a nepromokavá podlážka s výstupky, aby nestál v mokru úplně celou vahou, nejen opravdu velkorysý prostor na fototechniku doplněný kvalitními polstrovanými přepážkami, ale také horní kapsa na osobní věci (i tam jde dát fototechniku, protože součástí jsou vyjímatelné přepážky) – svačinu, telefon, mikinu a další věci –, možnost uložení stativu a láhve na vodu či pohodlně robustní zipy, které půjdou dobře ovládat i v rukavicích. Potěší i kapsička zepředu, a pokud se chystáte na (minimalistickou) delší cestu, kde potřebujete i komunikovat s okolím jinak než přes telefon, tak i kapsa na notebook.

MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader recenze

Byl by to outdoorový batoh par excellence, nebýt jedné pro mě velmi podstatné věci – otevírání zepředu, jehož (do určité míry subjektivní) nevýhody jsou trochu zmírněné možností otevření z boku. Ať už se snažíte uložit stativ zepředu (jak to spíš zamýšleno nebylo), nebo do strany, jak to má být, popruhy brání otevření zipu, a pokud si nechcete odírat prokřehlé prsty při prostrkávání jezdce zipu pod popruhem, musíte ho zkrátka rozepnout, abyste se dostali k technice. (Což může být součástí bezpečnostního systému, mě to ale spíš zdržovalo.) Pokud použijete pláštěnku, je potřeba ji pokaždé sundat, tady to nezachrání ani boční vchod. Na pravý popruh jde upevnit Capture od Peak Designu, takže pro foťák nemusíte neustále sundavat batoh (kvůli dešti to ale v druhé části výletu bylo potřeba).

Nemusíte samozřejmě pokládat batoh na záda, stačí ho postavit na podlážku a trochu naklonit k sobě (technika nevypadává, toho není třeba se bát), ale i tak je to pro mě o dost nepohodlnější než přístup zezadu. Přístup zepředu skýtá i jisté bezpečnostní riziko, kdy se vám k technice může dostat vlastně kdokoliv, to ale v Manfrottu vyřešili chytře. Tři zipy totiž mají speciální konstrukci, díky níž je můžete zamknout do integrovaného číselného zámečku (vhledem k tomu, že přední kapsa se ovládá dvěma jezdci, mohly by tuto speciální konstrukci mít oba). Z batohu do terénu je tak rázem i bezpečné cestovní zavazadlo.

MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader recenze

S předním otevíráním souvisí i jedna unikátní vlastnost tohoto batohu: můžete ho otevřít takřka úplně. Zkrátka propojit boční a přední otevírání a mít dokonale otevřený přístup k technice ze všech stran, což se sice podle mě využije spíš v ateliéru než v upršeném lese (hlavně když je potřeba, aby při tom batoh opravdu ležel), na principu to ovšem nic nemění. Navíc je to opravdu záležitost volby, aby se něco takového nestalo samovolně, je na spodní straně "zarážka", díky níž přední víko funguje jako u jiných batohů.

MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader recenze

Hlavní rysy

  • kapacita 2 (bez)zrcadlovky + až 6 objektivů / dronů a příslušenství
  • více vnějších upevňovacích bodů
  • ochranný systém přepážek M-Guard
  • pláštěnka proti slunci/dešti
  • kvalitní tkanina

Shrnutí

Manfrotto PRO Light 2 Multiloader je bezesporu zamýšlený jako outdoorový batoh – na povrchu je pevná nepromokavá látka vylepšená kevlarovými vlákny, YKK zipy, dno je velmi pevné, rovněž nepromokavé a se dvěma výstupky, aby batoh případně neseděl celou vahou na vlhké zemi a záda i ramena jsou v opravdovém pohodlí i při celkem těžkém batohu. Rovněž prostorností i vnitřním řešením je velmi příhodný na túry do přírody. Mně ale k outdoorovému batohu nesedí otevírání zepředu, což může být do jisté míry záležitost vkusu. Objektivní nevýhody takového otevírání částečně řeší zámek na zipy a také otevírání z boku.

Další recenze

Recenze Manfrotto stolní stativ: pomocník (nejen) při domácím focení
Hodnocení 89%

Recenze Manfrotto stolní stativ: pomocník (nejen) při...

3. 2. 2022
Recenze MANFROTTO RedBee-310 Backpack: fotobatoh tak akorát
Hodnocení 93%

Recenze MANFROTTO RedBee-310 Backpack: fotobatoh tak akorát

5. 8. 2021
MANFROTTO Befree 3-Way Live Alu - recenze novinky
Hodnocení 95%

MANFROTTO Befree 3-Way Live Alu - recenze novinky

20. 8. 2020

Diskuze

Recenze MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader: odolný batoh do deště i na poušť

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...