Řada objektivů Nikon se světelností f/1,8 nabízí hned několik modelů, které nemají konkurenti rádi. Je to hlavně kvůli velmi zajímavé ceně a skvělému obrazovému výkonu. Tedy kvůli špičkovému poměru výkonu a ceny. Jedním z těchto objektivů je právě Nikon AF-S 20mm f1,8G ED. Už mnohokrát jsem na něj slyšel jen samou chválu a jsem moc rád, že se mohu připojit do zástupu jeho spokojených uživatelů.

Hodnocení odborníka 85%

  • špičkový poměr výkonu a ceny
  • světelnost f/1,8
  • skvělá ostrost na všech clonách
  • malé rozměry a hmotnost
  • použitelný na FX i DX snímače
  • oproti konkurentovi snadné použití filtrů
  • poměrně výrazná vinětace na nízkých clonách

Popis

Recenze objektivu Nikon AF-S 20mm f/1,8G ED

Nabídka dvacítek není nijak zvlášť široká, ale na výběr tu určitě je. Konec konců tohle ohnisko si velice oblíbili krajináři a fotografové architektury, takže se dá očekávat, že všechny 20mm objektivy budou docela slušné.

 

Nikon už dlouhé roky nabízí objektiv NIKON 20 mm f/2.8 D AF, který je z dnešního pohledu už opravdu veterán… Kresba není špatná, ale na snímačích s vysokým rozlišením už to postě není ono. Jeho hlavní výhodou byly především malé rozměry a hmotnost. Jeho hlavní nevýhodou je ale v dnešní době absence ostřicího motoru, takže je zaostřování s kompatibilními přístroji (zrcadlovky Nikon řady D70, D80, D90, D200, D300, D7xxx, D6xx, D7xx, D8xx a profi přístroje D3 až D5) relativně pomalé a také trochu hlučné. A nesmíme zapomenout také na fakt, že světelnost byla obvyklých f/2,8, takže na hrátky s alespoň trochu rozostřeným pozadím a reportážním focením za horšího světla nic moc...

Téměř stejné parametry má také ZEISS Milvus 21 mm f/2,8 Distagon T*, ten je podstatně novější konstrukce, opticky je vynikající, ale bohužel je pouze manuálně ostřený, což pokládám za docela velkou nevýhodu. Podobně je na tom i výrazně levnější SAMYANG 20 mm f/1,8 ED AS UMC, který se pyšní alespoň světelností f/1,8, ale stále pouze manuální ostření. Dá se tedy říci, že patrně jediným vážným konkurentem by mohl být objektiv Sigma 20/1,4 ART, který je nové konstrukce, světelnost má f1,4 a je vybaven ultrasonickým motorem pro automatické zaostřování. Opticky je skutečně vynikající, ale má jednu zásadní  nevýhodu. Díky vypouklé přední čočce bohužel neumožňuje našroubování filtrů, což jeho použití především pro krajinu dost limituje. Pravda, můžete si pořídit speciální držák filtrů, ale v tom případě se připravte na další nemalou investici. No a další docela velkou nevýhodou jsou jeho rozměry a hmotnost...

Od roku 2014 mají fotografové další zajímavou alternativu: je to náš Nikon 20 mm f/1,8G ED. Z názvu můžeme vyčíst hned několik důležitých informací: AF-S znamená, že je vybaven tichým a rychlým ultrasonickým zaostřovacím motorem a na rychlosti ostření je to opravdu znát. Tím spíš, že zaostřování probíhá kompletně uvnitř objektivu, takže se nikde nic nevysouvá a neotáčí, což usnadňuje použití polarizačních a systémových filtrů. Písmeno G hned za označením světelnosti dnes najdeme u naprosté většiny aktuálně prodávaných objektivů. Znamená to, že na rozdíl od starších D objektivů nejsou “géčkové” objektivy vybaveny clonovým kroužkem. Clona se tedy nastavuje pouze z těla fotoaparátu pomocí otočných voličů. Dnes je to naprosto běžné, ale pokud byste chtěli takový objektiv použít na nějakém starším (filmovém) těle, budete mít smůlu - clonu nebudete mít jak nastavit. Písmena ED pak oznamují použití čoček vyrobených z ED skla s extrémně nízkým rozptylem, což má pozitivní vliv na kvalitu obrazu.A nesmím zapomenout také na velké zlaté N, které nás upozorňuje na použití Nanokristalických antireflexních vrstev. Nutno podotknout, že tyto antireflexní vrstvy mají ty nejvýkonnější objektivy od Nikonu.

Porovnání s konkurenty

 

Sigma 20/1,4 ART

NIKON 20 mm f/1,8 G ED AF-S

NIKON 20 mm f/2.8 D AF

cena v Kč

24 390

21 590

17 790

světelnost

f/1,4

f/1,8

f/2,8

max. clonové číslo

16

16

22

opt. konstrukce

15/11

13/11

12/9

průměr filtru

-

77 mm

62 mm

hmotnost

950 g

355 g

270 g

utěsnění

Ne

Ne

Ne

pro bajonety

Nikon, Canon, Sigma

Nikon

Nikon

Kvalita obrazu

Většinou to bývá tak, že u světelných objektivů není při plně otevřené cloně obraz moc použitelný a bývá tedy stejně potřeba alespoň trochu zaclonit. Už jsem se s tím setkal několikrát, že objektivy se světelností f/1,8 mají při nízkých clonových číslech lépe korigované obrazové vady, než objektivy s f/1,4. A tady je to podobně.

Moc mě potěšilo, že jsem se téměř nesetkal s chromatickou aberací, takže i velmi nízká clonová čísla jsou dobře použitelná. Přirozeně, že na otevřenou clonu nedosáhnete takové ostrosti, jako třeba na f/5,6 nebo f/8, kdy mi kresba přijde nejlepší, ale překvapilo mě, že je velmi dobře použitelná i plná světelnost f/1,8 a stejně tak parádně ostré snímky jsou i na clonu f/16, tedy na nejvyšším clonovém čísle.

Nepatrně horší je rovnoměrnost kresby v ploše snímku, při nízkých clonách jsou okraje snímku o něco méně ostré, ale to je docela běžné. Až při zaclonění na cca f/5,6 je fotka ostrá až do okrajů.

I v okrajích snímku by měly být rozostřené body v pozadí zobrazeny ve tvaru kruhů, respektive čoček, ovšem u tohoto objektivu (a nutno dodat, že stejně jsou na tom i daleko dražší a světelnější konkurenti) má v podobné situaci bokeh podobu těžko definovatelných tvarů (vypadá to jako zvonečky, nebo šipky - této obrazové vadě se říká sagitální koma). Se zacloněním se ale v rozích zlepšuje jak kresba, tak bokeh. Další obvyklou optickou vadou, se kterou se na ukázkových snímcích setkáte, je už zmíněná vinětace. Největší je na otevřenou clonu a zhruba od clony f/2,8 je zanedbatelná.

Design, ergonomie, ovládací prvky

Když se na objektiv podíváte, nemůžete ani na minutu pochybovat o tom, do jaké rodiny patří. Design objektivů Nikon poznáte možná hned na první pohled. Design se jen nepatrně přizpůsobuje optické stavbě objektivu, ale i zde najdete příjemně široký prstenec pro manuální zaostřování. Osobně bych uvítal, kdyby bylo ruční ostření lépe “zpřevodováno”, protože mi připadá, že chod prstence je možná až moc krátký.

V balení najdete kromě transportního pytlíku a přední a zadní krytky ještě tvarovanou sluneční clonu.  Důvod výřezů ve sluneční cloně je jediný: ušetřit na rozměrech. Účinnější totiž bývají sluneční clony plné, bez výřezů. A úplně nejlépe, když jsou obdélníkové a kopírují formát snímku. Jenže to se negativně projevuje na rozměrech, takže s takovými clonami se stejně moc nesetkáváme.

Pokud jde o ovládací prvky, na straně objektivu najdete jenom přepínač ručního a automatického zaostřování.

Autofokus

Vzhledem k tomu, že je objektiv vybaven ultrasonickým SWM motorem a že zaostřování probíhá uvnitř, je autofokus nejen tichý, ale také rychlý. Na dobré funkčnosti automatického ostření se velkou měrou podílí také světelnost f/1,8. Ostřicí senzor má k dispozici o 1,3 EV více světla, než s objektivem se světelností f/2,8 a to je docela dost. Zaostřování ve špatných světelných podmínkách je tak daleko spolehlivější. Subjektivně jsem práci autofokusu prakticky vůbec nevnímal, takže fungoval nejspíš bezproblémově.

Hlavní rysy

  • plnoformátový objektiv se světelností f/1,8
  • tichý ultrasonický SWM motor
  • optická skladba: 13 čoček v 11 skupinách
  • asférické a ED čočky
  • max. clona: f/16
  • min. vzdálenost zaostření: 20 cm
  • počet lamel clony: 7
  • rozměry: 81 x 83 mm
  • hmotnost: 355 g

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze Nikon Z8: trpělivé čekání se vyplatilo

Recenze Nikon Z9: profesionální zrcadlovky nahradí naprosto hravě

Shrnutí

Obecně bývá zvykem označovat objektivy se světelností f/1,8 za amatérské, oproti těm profesionálním jsou daleko levnější a mají horší světelnost. Když se ale podívám na tento objektiv, připadá mi, že jediného vážného konkurenta, tedy Sigmu 20/1,4 ART strčí do kapsy. Opticky mezi nimi téměř není rozdíl, ale Nikon nabízí daleko menší rozměry a hmotnost a především možnost použití klasických šroubovacích filtrů. To pokládám u krajinářského objektivu za jednu z nejpodstatnějších výhod. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8
Hodnocení 90%

Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8

21. 3. 2024
Recenze: Nikon Z f
Hodnocení 99%

Recenze: Nikon Z f

6. 2. 2024
Recenze: NIKON Z 17-28 mm f/2,8
Hodnocení 99%

Recenze: NIKON Z 17-28 mm f/2,8

28. 12. 2023
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...