Nikon D810 se prodává už čtyři roky a dokonce už má svého nástupce. I tak ale stále patří k těm nejlepším fotoaparátům, které kdy spatřily světlo světa. Jeho kvality se podařilo překonat jen třem novějším fullframe přístrojům, které jsou ale o dost dražší. Právě kombinace kvality a ceny Nikonu D810 z něj nyní dělá neuvěřitelně zajímavou možnost volby. Po odečtení ceny velice praktických dárků, které s D810 dostanete, totiž tělo vychází na necelých 57 000 Kč (červenec 2018). A to dělá z Nikonu D810 jednoznačně nejlepší přístroj v poměru výkonu a ceny.

Hodnocení odborníka 97%

  • Znatelně vylepšené ostření
  • Velmi tichá závěrka
  • Obrazová kvalita
  • Lepší ergonomie
  • Nastavitelné nízké ISO 32
  • Více nastavení a nové možnosti nastavení videa
  • Během krátkého testování jsem zatím na nic nepřišel :-)

Popis

Recenze profesionální zrcadlovky Nikon D810

Nikon D810 se začal prodávat v létě roku 2014 a nahrazoval modely D800/800E, které nabízely také rozlišení 36 Mpx. Jenže D810 přišel se spoustou inovací a jednou z nich byl nový snímač, který nebyl vybaven Low-pass filtrem a nejnižší nativní citlivost měl ISO 64. Tohle byl (nebo vlastně je, protože D810 se stále prodává) důvod extrémně vysoké kvality obrazu a také doposud nejvyššího dynamického rozsahu napříč všemi fotoaparáty. (!!!). Stejných hodnot dosahují jen několikanásobně dražší Hasselblad X1D a pak novější Nikon D850. Zatím žádný jiný přístroj nemůže nabídnout tak extrémně vysokou schopnost zachytit v jednom snímku prokreslené jasy a stíny i při velice kontrastním světle (viz ukázka níže).

AF senzor

Senzor automatického ostření je totožný s předchozími modely, ale byl vylepšen jeho výkon. Celkem 51 zaostřoacích bodů, nové režimy volby AF bodu (například možnost volby skupiny bodů Group), ale hlavně daleko výkonnější sledování zaostřeného objektu, což byl u předchůdců docela často kritizovaný problém. S D810 a rychlými objektivy už tedy není žádný problém fotit třeba sport - to s předchůdci nebylo nijak snadné. Je fakt, že u nového Nikonu D850 je AF systém ještě dokonalejší, ale za daleko vyšší cenu.

RGB senzor

RGB senzor měří expozici, vyvážení bílé barvy a také pomáhá automatickému ostření. Nikon D810 má RGB senzor s rozlišením 91 000 bodů, takže dokáže měřit expozici s vyšší přesností a dokáže také detekovat lidské obličeje. Tuhle funkci samozřejmě znáte z kompaktů a mobilů, takže vám to možná nepřipadá nijak zvláštní. Jenže kompakty a mobily používají k měření expozice přímo obrazový snímač s daleko vyšším rozlišením, kterému nedělá problémy poznat obličeje.

Díky tomu, že zrcadlovky používají pro měření expozice speciální senzor, nebyla detekce obličejů možná do té doby, dokud neměl měřící senzor dostatečné rozlišení. Takže ještě lépe měří expozici s prioritou lidské tváře, což oceníte například při focení v protisvětle. Běžný měřící systém byste museli přepnout třeba na bodové měření, jinak by v protisvětle pravděpodobně vyšla jen tmavá silueta.

O to lepší zprávou je fakt, že RGB senzor předává naměřené informace i systému automatického ostření, detekce obličeje se projeví i v daleko lépe fungujícím autofokusu. Klidně si vyzkoušejte zapnout automatický výběr ostřícího bodu a přístroj si spolehlivě vybere právě lidský obličej i v situaci, kdy se před ním vyskytuje jiný kontrastní objekt. A nebojte, detekci obličeje můžete samozřejmě i vypnout, kdyby bylo potřeba.

Porovnání s novějším modelem

 

Nikon D850

Nikon D810

Rozlišení

46 Mpx

36 Mpx

Obrazový procesor

Expeed 5

Expeed 4

Počet zaostřovacích bodů

153

51

Pokrytí hledáčku

100 %

100 %

Displej

Výklopný

Pevně vestavěný

Dotykové ovládání na displeji

Ano

Ne

ISO

ISO 64 - 25 600 (32 - 102 400)

ISO 64 - 12 800 (32 - 51 200)

Měření expozice

180 000 bodů

91 000 bodů

Rychlost sériového snímání

až 9 sn/s

až 7 sn/s

Video

4K

Full HD

Podsvícená tlačítka

Ano

Ne

Vestavěný blesk

Ne

Ano

Sloty na karty

SDXC/XQD

SDXC/CF

Design, ergonomie, menu a ovládací prvky

Jestliže znáte zrcadlovky Nikon, nečeká vás skutečně téměř žádné překvapení, ovládání je prakticky stále stejně (až na drobnosti) od řady D7xxx výš. Ergonomie ovládání je u Nikonu tradičně perfektní. Je vidět, že pokud nepotřebují u nových modelů nijak zásadně měnit ovládání, mají to prostě za ty roky už vychytané. To je super pro fotografy, kteří se sžili s jiným modelem a plánují přejít na výkonnější a/nebo novější stroj.

Autofokus, rychlost

Už v prvních odstavcích jsem se zmínil o velice dobře fungujícím ostřicím systému, který má 51 ostřicích bodů a funguje skutečně spolehlivě. Na tom se podílí i RGB senzor, který předává AF senzoru informace o barvě zaostřeného objektu, čímž se podstatně zpřesňuje jeho sledování.

Při recenzování jsem používal především objektiv Tamron SP 24-70/2,8Di VC USD, Nikon AF-S 50/1,8G a také nový Tamron 70-200/2,8 VC USD G2. Právě s Tamronem 70-200 G2 byla rychlost zaostřování doslova perfektní. A nejenom rychlost, ale také přesnost. Jak můžete vidět na pár snímcích z kajakářského kanálu v pražské Troji, je obličej sportovce zaostřen správně.

Režim 3D sledování objektu, které pro tento typ pohybu využívám nejraději a opět vše v pohodě. Autofokus nezmátly ani tyčky, kterým se kajakář musí vyhnout.

Kvalita obrazu

Na fotky, respektive na jejich kvalitu, jsem pyšný ze všeho nejvíc. Měření expozice funguje excelentně, při zapnutí funkce Active D-lighting není žádný problém s rozsahem jasů.

Dynamický rozsah

Sami si udělejte obrázek i o dynamickém rozsahu, tedy o schopnosti zachytit prokreslené jasy i stíny v jednom záběru. Protože je D810 doposud nejvýkonnějším přístrojem, pokud jde o dynamický rozsah, našel jsem snímek s extrémním rozsahem jasů a zkusil pár úprav při úpravách RAWu, abyste viděli, jaké informace se ukrývají ve zdánlivě úplně podexponovaných, ale i ve zdánlivě přepálených částech snímku. Nejedná se tedy o HDR, ale pouze o jeden jediný snímek z RAWu. Další komentáře asi nejsou potřeba, představu  si udělejte sami...

Šum při vysokých citlivostech

Jak vidíte v galerii ukázkových fotek, jsou snímky na vysoké citlivosti vzhledem k tak vysokému rozlišení velice slušné. I fotka z jazzového klubu vyfocená na ISO 12 800 je na tom velice dobře, je převedena z RAWu. V JPEGu je na tak vysokých citlivostech šum přece jen horší.

Hlavní rysy

  • nový 36,3 Mpx CMOS FX snímač
  • kvalita snímků na stejné úrovni jako u středoformátových přístrojů
  • absence low pass filtru pro zachování nejjemnějších detailů a ostrosti kresby
  • obrazový procesor EXPEED 4 pro maximální kvalitu obrazu
  • 3,2" LCD RGBW monitor s rozlišením 1 229 000 bodů s nastavením vyvážení bílé a jasu
  • sériové snímání s frekvencí až 7 sn./s
  • odolné tělo z hořčíkové slitiny

Shrnutí

Nikon D810 je i čtyři roky do jeho uvedení stále na absolutní špičce, pokud jde o kvalitu obrazu. V poměru výkonu a ceny dnes nenajdete lepší profesionální fotoaparát, v ceně totiž dostanete i základní objektiv a nejvýkonnější externí blesk, jaký dnes Nikon nabízí. Pokud začínáte budovat profesionální fotovýbavu, není co řešit, nic lepšího za tu cenu dnes prostě neseženete.

Další recenze

Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II
Hodnocení 98%

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II

4. 4. 2024
Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF
Hodnocení 92%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF

26. 3. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...