Řada objektivů Nikon Z se světelností f/1,8 nabízí hned několik modelů, všechny jsou vynikající. Je to hlavně kvůli skvělému obrazovému výkonu a perfektnímu zpracování. U objektivu Nikon Z 20 mm f/1,8 S tomu není jinak, vyloženě mě nadchly vlastnosti v protisvětle a perfektní kresba.

Hodnocení odborníka 95%

  • špičkové zpracování a odolnost
  • světelnost f/1,8
  • skvělá ostrost na všech clonách
  • prvotřídní vlastnosti v protisvětle
  • velmi dobře korigované zkreslení
  • oproti konkurentovi snadné použití filtrů
  • relativně velké rozměry

Popis

Recenze objektivu Nikon Z 20mm f/1,8 S

Nabídka dvacítek obecně není nijak zvlášť široká, pro bezzrcadlovky to platí dvojnásob. Vybrat se ale dá, protože přes FTZ adaptér můžete použít i zrcadlovkové objektivy s bajonetem F. Tohle ohnisko si velice oblíbili krajináři a fotografové architektury, takže se dá očekávat, že všechny 20mm objektivy budou docela slušné.

Nikon už dlouhé roky nabízí objektiv NIKON 20 mm f/2.8 D AF, který je z dnešního pohledu už opravdu veterán… Kresba není špatná, ale na snímačích s vysokým rozlišením už to prostě není ono. Jeho hlavní výhodou byly především malé rozměry a hmotnost. Jeho hlavní nevýhodou je ale v dnešní době absence ostřicího motoru, takže je zaostřování s kompatibilními přístroji (zrcadlovky Nikon řady D70, D80, D90, D200, D300, D7xxx, D6xx, D7xx, D8xx a profi přístroje D3 až D5) relativně pomalé a také trochu hlučné. Na bezzrcadlovce bude s FTZ adaptérem fungovat, ale zaostřovat budete muset ručně. A nesmíme zapomenout také na fakt, že světelnost byla obvyklých f/2,8, takže na hrátky s alespoň trochu rozostřeným pozadím a reportážním focením za horšího světla nic moc...

Téměř stejné parametry má také ZEISS Milvus 21 mm f/2,8 Distagon T*, ten je podstatně novější konstrukce, opticky je vynikající, ale bohužel je také pouze manuálně ostřený, což pokládám za docela velkou nevýhodu pro jakékoliv akční focení. Podobně je na tom i výrazně levnější SAMYANG 20 mm f/1,8 ED AS UMC, který se pyšní alespoň světelností f/1,8, ale stále pouze manuální ostření. 

Dá se tedy říci, že patrně jediným vážným konkurentem by mohl být objektiv SIGMA 20/1,4 ART, který je nové konstrukce, světelnost má f1,4 a je vybaven ultrasonickým motorem pro automatické zaostřování, které bude na bezzrcadlovkách fungovat bezvadně. Opticky je skutečně vynikající, ale má jednu zásadní  nevýhodu. Díky vypouklé přední čočce bohužel neumožňuje našroubování filtrů, což jeho použití především pro krajinu dost limituje. Pravda, můžete si pořídit speciální držák filtrů, ale v tom případě se připravte na další nemalou investici. No a další docela velkou nevýhodou jsou jeho rozměry a hmotnost...

Vidíte, skoro bych zapomněl na ještě jednoho rivala - dokonce z vlastní rodiny: je to NIKON AF-S 20 mm f/1,8G ED. Z názvu můžeme vyčíst hned několik důležitých informací: AF-S znamená, že je vybaven tichým a rychlým ultrasonickým zaostřovacím motorem a na rychlosti ostření je to opravdu znát. Tím spíš, že zaostřování probíhá kompletně uvnitř objektivu, takže se nikde nic nevysouvá a neotáčí, což usnadňuje použití polarizačních a systémových filtrů. Písmeno G hned za označením světelnosti dnes najdeme u naprosté většiny aktuálně prodávaných zrcadlovkových objektivů Nikon. Znamená to, že na rozdíl od starších D objektivů nejsou “géčkové” objektivy vybaveny clonovým kroužkem, ale hlavně s FTZ adaptérem bude v pohodě zaostřovat i na bezzrcadlovkách! Písmena ED pak oznamují použití čoček vyrobených z ED skla s extrémně nízkým rozptylem, což má pozitivní vliv na kvalitu obrazu. A nesmím zapomenout také na velké zlaté N, které nás upozorňuje na použití nanokristalických antireflexních vrstev. Nutno podotknout, že tyto antireflexní vrstvy mají ty nejvýkonnější objektivy od Nikonu.

Mohlo by se tedy zdát, že objektiv Nikon Z 20/1,8 S má opravdu vážného konkurenta. Ale jen na papíře. Je sice fakt, že “zrcadlovkový” model není vůbec špatný a ještě ke všemu je zhruba o třetinu levnější, ale to je tak všechno. 

Stačí si oba objektivy porovnat naživo a hned je jasno. Nikon Z 20/1,8 S je už na první pohled daleko kvalitnější, zpracování se prostě nedá porovnat. Tělo je celokovové a to včetně zaostřovacího prstence, je utěsněné proti vnikání prachu a nečistot (to osobně považuji za jednu z nejdůležitějších vlastností) a je také o dost větší a těžší. Asi si řeknete, že tohle zrovna výhoda není. Máte pravdu. Ale když se nad tím zamyslíte, tak to znamená, že konstruktéři měli daleko víc prostoru pro navrhování zcela nové optické soustavy, která už nemusí brát v úvahu sklopné zrcadlo u zrcadlovek… A to je myslím ta největší výhoda - kvalita obrazu je skutečně parádní. Dokonce i na otevřenou clonu je kresba vynikající, v protisvětle je jen málokterý objektiv takhle dobrý, ...

Porovnání s konkurenty

 

Sigma 20/1,4 ART

NIKON 20 mm f/1,8 G ED AF-S

NIKON Z 20 mm f/1.8 S

cena v Kč (konec září 2020)

24 690

19 790

30 990

světelnost

f/1,4

f/1,8

f/1,8

max. clonové číslo

16

16

16

opt. konstrukce

15/11

13/11

14/11

speciální čočky

2 ASPH, 2 FLD, 5 SLD

2 ASPH, 2 ED

3 ASPH, 3 ED

průměr filtru

-

77 mm

77 mm

hmotnost

950 g

355 g

505 g

utěsnění

Ne

Ne

Ano

 

Kvalita obrazu

Většinou to bývá tak, že u světelných objektivů není při plně otevřené cloně obraz moc použitelný a bývá tedy stejně potřeba alespoň trochu zaclonit. Už jsem se s tím setkal několikrát, že objektivy se světelností f/1,8 mají při nízkých clonových číslech lépe korigované obrazové vady než objektivy s f/1,4. A tady je to podobně. 

Moc mě potěšilo, že jsem se téměř nesetkal s chromatickou aberací, takže i velmi nízká clonová čísla jsou dobře použitelná. Přirozeně, že na otevřenou clonu nedosáhnete takové ostrosti, jako třeba na f/4 nebo f/5,6, kdy mi kresba přijde nejlepší, ale překvapilo mě, že je velmi dobře použitelná i plná světelnost f/1,8 a stejně tak parádně ostré snímky jsou i na clonu f/11, na nejvyšším clonovém čísle je už obraz dost měkký vlivem difrakce. Dobré je, že velmi dobře v porovnání se středem záběr jsou na tom i okraje a rohy. 

I v okrajích snímku by měly být rozostřené body v pozadí zobrazeny ve tvaru kruhů, respektive čoček, u tohoto objektivu se to docela povedlo, bokeh je velice příjemný. Schválně jsem zkusil pár snímků noční oblohy a i v okrajích jsou hvězdičky v pořádku - posuďte sami. 

Další obvyklou optickou vadou je vinětace. Největší je na otevřenou clonu a zhruba od clony f/2,8 je zanedbatelná.

Vyloženě pochválit musím vlastnosti v protisvětle. Na mnoha ukázkových snímcích uvidíte slunce v záběru, ale při tom nechybí kontrast a neruší téměř žádné reflexy. Tohle se vidí opravdu málokdy.

Design, ergonomie, ovládací prvky

Když se na objektiv podíváte, nemůžete ani na minutu pochybovat o tom, do jaké rodiny patří. Design objektivů Nikon Z poznáte možná hned na první pohled. Typický válcovitý tubus s velice širokým zaostřovacím prstencem, vše kovové a utěsněné proti povětrnostním vlivům. Výrobce se snažil zachovat pokud možno stejné rozměry u celé řady pevných skel pro snadné použití příslušenství pro natáčení videa.

V balení najdete kromě transportního pytlíku a přední a zadní krytky ještě tvarovanou sluneční clonu.  Důvod výřezů ve sluneční cloně je jediný: ušetřit na rozměrech. Účinnější totiž bývají sluneční clony plné, bez výřezů. A úplně nejlépe, když jsou obdélníkové a kopírují formát snímku. Jenže to se negativně projevuje na rozměrech, takže s takovými clonami se stejně moc nesetkáváme.

Pokud jde o ovládací prvky, na straně objektivu najdete jenom přepínač ručního a automatického zaostřování.

Autofokus

Vzhledem k tomu, že zaostřování probíhá uvnitř, je autofokus nejen tichý, ale také rychlý. Na dobré funkčnosti automatického ostření se velkou měrou podílí také světelnost f/1,8. Ostřicí senzor má k dispozici o 1,3 EV více světla než s objektivem se světelností f/2,8 a to je docela dost. Zaostřování ve špatných světelných podmínkách je tak daleko spolehlivější. Subjektivně jsem práci autofokusu prakticky vůbec nevnímal, takže fungoval naprosto bezproblémově.

Hlavní rysy

  • plnoformátový objektiv se světelností f/1,8
  • tichý a rychlý autofocus
  • optická skladba: 14 čoček v 11 skupinách
  • asférické a ED čočky
  • max. clona: f/16
  • min. vzdálenost zaostření: 20 cm
  • počet lamel clony: 9
  • rozměry: 84,5 x 108,5 mm
  • hmotnost: 505 g

Shrnutí

Obecně bývá zvykem označovat objektivy se světelností f/1,8 za “amatérské”, oproti těm “profesionálním” jsou levnější a mají horší světelnost. Když se ale podívám na tento objektiv, za amatérský ho rozhodně nemohu považovat. Kvalita zpracování, odolnost a špičková kvalita obrazu, to jsou ryze profesionální vlastnosti. Připadá mi, že jediného vážného konkurenta jiné značky, tedy Sigmu 20/1,4 ART strčí hravě do kapsy. Především možnost použití klasických šroubovacích filtrů pokládám u typicky krajinářského objektivu za jednu z nejpodstatnějších výhod.

Další recenze

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF
Hodnocení 92%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF

26. 3. 2024
Recenze: Rollei Rock Solid Beta Mark III
Hodnocení 94%

Recenze: Rollei Rock Solid Beta Mark III

21. 3. 2024
Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8
Hodnocení 90%

Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8

21. 3. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...