NIKON Z 50 mm f/1,8 S | FotoŠkoda

Byl jsem moc rád, když se mi na druhý pokus s Nikonem Z5 dostala do rukou i Sková padesátka. Tento objektiv možná proklouzl mnohým bez povšimnutí, ale dle specifikací se dost možná jedná o celkově nejlepší padesátku, jako kdy Nikon stvořil. Silné tvrzení? Podívejme se společně.

Hodnocení odborníka 96%

 • Skvělá obrazová kvalita i na plně otevřenou clonu
 • Rychlé a tiché ostření
 • Velikost i váha "tak akorát"
 • Pohyblivé části tubusu tesněny proti prachu a vodě
 • Neshledal jsem

Popis

Fyzické provedení objektivu

Začněme kompaktní velikostí objektivu, 76 mm × 86,5 mm (šířka x délka) a váhou pohodových 415 gramů. Optická konstrukce zahrnuje 12 členů / 9 skupin (včetně 2 členů ze skla ED, 2 asférických členů a členů s antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat). Kruhová clona má 9 lamel pro perfektní podání rozostřeného pozadí. Minimální zaostřitelná vzdálenost objektivu je 40 cm. Objektiv má vnitřní systém krokového ostření a akceptuje filtry o průměru 62 mm. Třešničkou na dortu je pak fakt, že všechny pohyblivé části objektivu jsou těsněny proti vnikání prachu a stékající vody. Objektiv je dodáván spolu s přepravním obalem, sadou krytek a sluneční clonou. Líbí se mi jak dal Nikon na pevná ohniska s bajonetem Z kovové ostřící kroužky. Za mě lepší než plast nebo guma. Na druhou stranu je trochu škoda, že zde chybí okénko stupnice vzdálenosti zaostřené roviny. Né, že bych počítal hyperfokální vzdálenost, ale nekonečno po tmě s baterkou se hodí.

Jak se s objektivem pracuje v praxi

Na první pohled vás zaujme rozměrnost ostřícího kroužku. Možná se to tak ani nedá nazvat, je to spíš prstenec. Doslova vás vybízí k manuálnímu ostření a že je to s funkcí focus peaking hračka. Na druhý pohled vidíte jednoduchost. Skromný a čistý design s maximální funkčností. Je to tak jednoduché a Nikon to dokázal. 

Objektiv chcete mít díky jeho jednoduchosti a výkonu (níže) stále na přístroji a perfektně tak dostojí svému zařazení. Jedná se o normální ohniskovou vzdálenost, která zhruba odpovídá úhlu záběru lidského oka. I proto jsem při testování Nikonu Z5 nepřišel na chuť dodávanému objektivu 24-50 mm, zkrátka to nebylo ono. 

Pokud fotíte svatby, produkty, ale i portréty, hodí se pro vás tento objektiv skvěle. Dokonce si troufám tvrdit, že by měl být v batohu každého fotografa, který vlastní fotoaparát s bajonetem Nikon Z. 

Obrazová kvalita

To, co spousta fotografů volí jako hlavní objektiv, by mělo šlapat na výbornou. Podávat spolehlivé výkony i na hranici možností. Takové jsou požadavky profesionálů. Dodal Nikon ideální objektiv? Ano, díky moc! Skvělá ostrost již na plně otevřenou clonu, perfektní podání rozostřeného pozadí, nulová aberace a zanedbatelná vinětace. Nestačí? Kompaktní velikost a utěsnění proti prachu a stékající vodě v objektivu o váze 415 gramů. Super!

Hlavní rysy

 • Konstrukce slibuje skvělou optickou kvalitu
 • Kompaktní velikost a velmi přijatelná váha 415 gramů
 • Odolnost proti stékající vodě a vnikání prachu
 • Rychlé, tiché, plynulé a přesné ostření díky krokovému motorku
 • Minimální zaostřitelná vzdálenost 40 cm

Shrnutí

Přiznám se, do testování jsem šel s jistou odměřeností a možná to nakonec bylo dobře. Neberte to špatně, nedám na svou padesátku dopustit, ale musím ji vždy přiclonit na f/2,5 nebo f/2,8, aby výsledek za něco stál. Vyzkoušel jsem už hodně objektivů, ale zde se hodí přiznat, že jsem Zkovou padesátku podcenil. Omlouvám se, objektiv mě moc bavil. A že se nedá cenově se zrcadlovkou verzí srovnat? Ano, nedá, ale levnější už nebude a za ty peníze sakra stojí. I proti konkurenci, je to skvělý poměr cena / výkon. Nyní už jen zbývá otázka, jaká esa si nechal Nikon v rukávu pro verzi f/1,2.

Další recenze

Recenze Nikon Z8: trpělivé čekání se vyplatilo
Hodnocení 99%

Recenze Nikon Z8: trpělivé čekání se vyplatilo

22. 6. 2023
Recenze Nikon Z30: Kreativní nástroj v kapse
Hodnocení 96%

Recenze Nikon Z30: Kreativní nástroj v kapse

1. 9. 2022
Recenze Nikon Z9: profesionální zrcadlovky nahradí naprosto hravě
Hodnocení 99%

Recenze Nikon Z9: profesionální zrcadlovky nahradí...

25. 8. 2022

Diskuze

NIKON Z 50 mm f/1,8 S

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...