Recenze

Nikon Z Fc vs Nikon Z50 vs Nikon Z30

Luděk Bouška
1. 12. 2022 | 10 minut čtení

Jestliže uvažujete o bezzrcadlovce Nikon s menším DX (APS-C) snímačem, můžete si vybírat hned ze tří možností. Nejdelší dobu je v prodeji model Nikon Z50, který postupně doplnily další dva. Nikon Z Fc mnohé zaujme parádním retro designem a Nikon Z30 zase menšími rozměry. Ale když se podíváte na porovnání parametrů, výběr si určitě neulehčíte, jsou totiž téměř shodné. Ale jenom téměř. Každý je určen pro jiného fotografa.

Hodnocení odborníka 96%

  • špičkový obrazový výkon
  • minimální šum na vysokých citlivostech i se zachováním barevnosti
  • velice výkonný AF systém s detekcí očí a zvířat
  • výklopný a otočný dotykový displej (Z Fc a Z30)
  • nejdelší expoziční čas 900 s (Z Fc)
  • vestavěný blesk (Z50)
  • připojení k chytrému telefonu pomocí WiFi a Bluetooth
  • 4K video
  • slušel by jim ještě kratší expoziční čas než 1/4000 s

Popis

Nikon Z fc - design, ergonomie a ovládací prvky jako na klasice

Vlastně trochu netradičně začínám právě tímto odstavcem, protože u Nikonu Z fc je právě tahle kapitola myslím nejdůležitější. Odhaduji, že Z fc bude svět dělit pouze na dvě skupiny fotografů

Na ty, kteří ho ztrhají proto, že se snaží vzhledem navázat na (z dnešního pohledu) prehistorický přístroj z 80. let, se kterým má společného tak akorát výrobce. Retro? To je pro hipstery a další jim podobné blbečky. Vždyť se s tím nedá pořádně fotit, jak špatně se to drží! Kde je nějaký grip, do kterého pohodlně zaplují prsty pravé ruky? No to se zase Nikon vyznamenal, zlatej …… !!!  Název modelu nebo výrobce si doplňte dle libosti.

Druhá skupina fotografů možná pootevře ústa a rozzáří se jim oči. Tak na tohle jsem čekal dlouhé roky! Konečně normální foťák, se kterým se dá fotit úplně stejně, jako jsem fotil desítky let před digitálem! Je to malý, lehký, ovladače jsou na chup přesně umístěné tam, kde vždycky byly, když jsem ještě jen tak pro radost fotil stařičkou a nesmrtelnou “eFeMdvojkou”. A že to samo dokáže zaostřovat na oči nebo zvířata? Cože? Ono to umí 11 fotek za vteřinu a natáčí to 4K video? Má to dotykový displej, který se dá vyklopit a otočit? No bezva!!! Třeba se to někdy bude hodit

Nikon Z50 - služebně nejstarší

Na pohled připomíná zmenšenou moderní zrcadlovku, nebo bezzrcadlovku. Ovládací prvky jsou standardně rozmístěny přesně tam, kde jsme dnes u současných Nikonů zvyklí, takže jestliže přecházíte ze zrcadlovky, a nebo hledáte druhé tělo k bezzrcadlovce Nikon vybavené větším FX (full frame) snímačem, nečeká vás absolutně žádné překvapení. Vše je tam, kde to hledáte, vše funguje tak, jak očekáváte.

Nikon Z50 dokonce nabízí (jako jediný z naší trojice) vestavěný blesk, což je příjemný bonus. Elektronický hledáček s rozlišením 2,36 mil. bodů je stejný, jako u modelu Z Fc. Dotykový displej má úhlpříčku 3,2” a je výklopný v ose objektivu. Displej je tedy o 0,2” větší než u Z30 neb Z Fc, ale jeho pravá část je vyhrazena dedikovaným dotykovm “tlačítkům”, takže obrazová část je s ostatními srovnatelná - i když přece jen o něco větší.

Nikon Z30 - malý, ale stejně výkonný

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Nikon Z30 je vlastně skoro stejný jako Z50, jenom nemá elektronický hledáček. A vlastně by to byla skoro pravda. Ovládací tlačítka jsou rozmístěna skutečně skoro stejně, stejná je i baterka (stejná je i u Z Fc). Rozdíl je ale v displeji, který je zde oproti Z50 nejen výklopný, ale i otočný. Tak to má i Z Fc a tohle řešení je mnoha fotografům daleko příjemnější, protože výrazně usnadňuje například focení na výšku těsně u země. Nezanedbatelnou výhodou je také možnost zaklopení displeje směrem k tělu, takže je chráněn proti poškození například při transportu.

001_recenze-nikon-z_fc_vs_z50_vs_z30-review

Špičkový autofokus, rychlost a přesnost

Jak jsme u bezzrcadlovek Nikon Z zvyklí, s použitím nativních Z objektivů je zaostřování velice rychlé a také přesné. Detekci oka jsem vyzkoušel několikrát a fungovala parádně. Tedy až do té chvíle, kdy moje malá neteř pobíhala těsně kolem mě a snažila se uniknout objektivu. V téhle situaci to autofokus prostě nestihnul a ani se mu nedivím.

Zaostřování na zvířata už tak běžné není, takže jsem byl zvědav i na něj. Fungovalo perfektně na kočičí oči, jsou výrazné. Tmavé psí oči na tmavé psí hlavě už dělaly trochu problémy, ale občas se to také povedlo. Detekci zvířat nabízí po aktualizaci firmware už i Z50, ale tato funkce není tak snadno dostupná (musíte ji zapínat v Menu) jako u Z30 nebo Z Fc.

Každopádně za autofokus, jeho rychlost a přesnost také pochvala. Líbilo se mi, jak výrazně nastavený režim autofokusu ovlivňuje měření expozice. Pokud jsem zaměřil na obličej klasickým sledováním objektu, zaostřovalo to samozřejmě korektně, nicméně expozici přístroj měřil poctivě z celého snímku, jak bych u matricového měření správně předpokládal. Pokud jsem ale sledování obličeje a oka nechal na detekci oka, byla expozice nastavena podle obličeje, snímky byly o dost světlejší. To se mi líbilo. Nikon prostě ví, že když zaostřujete na obličej, tak má prostě jasnou prioritu. Zajímavostí je, že při nastavení detekce zvířat systém bez problémů detekoval lidské oko, nicméně expozici měřil čistě matricově, obličej byl tedy o dost tmavší než v předchozím případě. 

Pokud jde o citlivost autofokusu, je znát, že je model Z50 na trhu nejdéle, horší světelné podmínky nezvládá tak dobře. Citlivost je u Z50 v rozpětí -2EV až +19EV, zatímco novější Z Fc a Z30 zaostřují už od -4,5EV.

002_recenze-nikon-z_fc_vs_z50_vs_z30-review

Kvalita fotek 

Na fotky jsem byl přirozeně zvědav také a musím říct, že jsem byl moc potěšen už od prvních záběrů. Měření expozice fungovalo excelentně, při zapnutí funkce Active D-lighting nebyl žádný problém s rozsahem jasů. V ukázkových snímcích vidíte “pouze” JPEGy přímo z foťáku, tedy bez jakýchkoliv zásahů. 

Nikon Z Fc - dynamický rozsah

1 2 3 4 5 6 7
  1.  zesvětleno o 3 EV
  2.  zesvětleno o 2 EV
  3.  zesvětleno o 1 EV
  4.  bez úprav
  5.  ztmaveno o 1 EV
  6.  ztmaveno o 2 EV
  7.  ztmaveno o 3 EV

Nikon Z50 - dynamický rozsah

1 2 3 4 5 6 7
  1.  zesvětleno o 3 EV
  2.  zesvětleno o 2 EV
  3.  zesvětleno o 1 EV
  4.  bez úprav
  5.  ztmaveno o 1 EV
  6.  ztmaveno o 2 EV
  7.  ztmaveno o 3 EV

Nikon Z30 - dynamický rozsah

1 2 3 4 5 6 7
  1.  zesvětleno o 3 EV
  2.  zesvětleno o 2 EV
  3.  zesvětleno o 1 EV
  4.  bez úprav
  5.  ztmaveno o 1 EV
  6.  ztmaveno o 2 EV
  7.  ztmaveno o 3 EV

Nejvíc mě potěšil výkon při nastavení vysokých citlivostí. Jak vidíte v galerii ukázkových fotek, jsou snímky na ISO 1 000 čisté a naprosto bez šumu. Jenže ono to pokračuje i na vyšších citlivostech. Fotky na ISO 3 200 jsou také čisté a jak můžete vidět, redukce šumu zafungovala perfektně i zde a to byla v přístroji nastavena na střední hodnotu.

Skoro bych řekl, že střední hodnota redukce šumu Normal redukuje šum až příliš. ISO 6 400 už totiž začíná ztrácet detaily, ale i tak jsou myslím snímky použitelné. Dobrou zprávou je ale to, že zhruba do ISO 25 600 vypadají fotky dost podobně, takže i takhle vysoké citlivosti můžete bez obav používat. Sport, reportáže a podobně - žádný problém. Platí tady to samé, co u dynamického rozsahu: když budete fotit do RAWu, nastavíte si při zpracování v počítači redukci šumu přesně podle svých představ a pak jsou použitelné i daleko vyšší hodnoty ISO.

Moc se mi líbí barevnost i při těch vysokých citlivostech, tohle se Nikonu tradičně povedlo. A povedlo se mu také vyvážení bílé, tedy WB. Perfektně funguje i při AWB, tedy automatickém nastavení WB. Barvy byly velice přirozené.

Nikon Z30 - citlivost ISO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  1.  ISO 100
  2.  ISO 200
  3.  ISO 400
  4.  ISO 800
  5.  ISO 1600
  6.  ISO 3200
  7.  ISO 6400
  8.  ISO 12800
  9.  ISO 25600
  10.  ISO 51200

Nikon Z50 - citlivost ISO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  1.  ISO 100
  2.  ISO 200
  3.  ISO 400
  4.  ISO 800
  5.  ISO 1600
  6.  ISO 3200
  7.  ISO 6400
  8.  ISO 12800
  9.  ISO 25600
  10.  ISO 51200

Nikon Z Fc - citlivost ISO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  1.  ISO 100
  2.  ISO 200
  3.  ISO 400
  4.  ISO 800
  5.  ISO 1600
  6.  ISO 3200
  7.  ISO 6400
  8.  ISO 12800
  9.  ISO 25600
  10.  ISO 51200

Konektivita (WiFi, Bluetooth, …)

Už to u Nikonu není žádná novinka, ale neustále mě baví. Mám na mysli SnapBridge. To je aplikace v mobilu, kterou se můžete připojit k foťáku. Pomocí Bluetooth stahujete z foťáku kopie fotek v rozlišení 2 Mpx kdykoliv, kdy jsou obě zařízení v dosahu. Stahovat samozřejmě můžete i fotky v plném rozlišení, ale to trvá pochopitelně docela dlouho při velikosti jednotlivých souborů.

Spárování probíhá velice snadno, stačí jen na telefonu zapnout Bluetooth, spustit aplikaci, v menu foťáku najít položku Připojit k chytrému zařízení a pak už jen plníte pokyny a je to. Od té doby se o to nemusíte nijak starat. Co nafotíte foťákem, to můžete z mobilu prakticky ihned sdílet na nejrůznější sociální sítě.

Pomocí aplikace SnapBridge můžete foťák i dálkově ovládat. Tentokrát to není přes Bluetooth, ale přes WiFi. Stačí si jen vybrat položku Remote photography a oba přístroje se samy během pár vteřin propojí. Na displeji telefonu pak vidíte živý náhled fotografované scény a dotykem si můžete na displeji telefonu určit, kam má přístroj zaostřit.

Co mě u všech tří modelů trochu mrzí, je absence výstupu pro sluchátka. Videomakeři by to jistě dost ocenili.

Naopak radost mi udělalo USB nabíjení. Z30 a Z Fc jsou vybaveny konektorem USB-C, zatímco starší Z50 má ještě konektor Micro-USB, od kterého se dnes už ustupuje.

003_recenze-nikon-z_fc_vs_z50_vs_z30-review

Nikon Z Fc - hlavní výhody a nevýhody

+ výklopný a otočný displej

+ nejdelší čas expozice 900 s

+ USB-C

+ citlivost autofokusu

+ elektronický hledáček

+ (retro design)

 

- nemá blesk

 

Nikon Z50 - hlavní výhody a nevýhody

 

+ vestavěný blesk

+ největší displej

+ elektronický hledáček

 

- pouze výklopný displej

- Micro-USB

- nejméně citlivý autofokus

 

Nikon Z30 - hlavní výhody a nevýhody

+ USB-C

+ citlivost autofokusu

+ výklopný a otočný displej

+ nejmenší rozměry

 

- nemá hledáček

Hlavní rysy

  • DX CMOS snímač s rozlišením cca 21 Mpx
  • standardní rozsah citlivosti je ISO 100 - 51 200 a s rozšířením ISO 204 800
  • výklopný a otočný dotykový displej a 100% elektronický hledáček u Z Fc
  • vestavěný blesk u Z50
  • absence hledáčku u Z30
  • 4K video, Wi-Fi a NFC
  • sériové snímání až 11 sn/s

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer: první Laowa s automatickým zaostřováním

Recenze Fujifilm GFX 100 II

Shrnutí

Každý z modelů má své výhody a nevýhody, ale nedá se říci, že by byl některý z nich lepší. Každý je prostě určen někomu jinému. Z30 je nejmenší, ale nemá hledáček, Z50 zase jako jediný nabízí vestavěný blesk, ale displej je pouze výklopný. Z Fc nemá blesk, ale umí fotit až 900 s a ještě k tomu vypadá jako starý foťák na film. Jisté je ale to, že chybu neuděláte ani s jedním z nich, protože všechny jsou stejně rychlé a kvalita fotek je ve všech případech parádní.

Další recenze

Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II
Hodnocení 98%

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II

4. 4. 2024
Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF
Hodnocení 92%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF

26. 3. 2024

Diskuze

Nikon Z Fc vs Nikon Z50 vs Nikon Z30

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...