Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!

Z50 má mezi bezzrcadlovkami Nikon nelehký úkol. Nad sebou má starší a vyspělejší fullframové sourozence Z6 a Z7 a ještě ke všemu tu jsou i ti nejstarší, méně vyspělí sourozenci z rodiny bezzrcadlovek Nikon, kterým se moc nedařilo. Jedničková řada s divným palcovým senzorem a ještě divnějším crop faktorem 2,7. Takže úkol je jasný: přiblížit se skvělým modelům Z6 a Z7 a napravit pošramocenou pověst systému Nikonu 1. Podle našeho názoru se mu to povedlo naprosto skvěle.

Hodnocení odborníka 96%

  • Odolné tělo
  • Kompaktní tělo
  • Rychlost ve všech ohledech
  • Rozlišení
  • Nízká hladina šumu
  • Kompatibilita s FX objektivy
  • Otočný a výklopný LCD
  • Intuitivní ovládání
  • Ostření za horších světelných podmínek
  • Výdrž akumulátoru
  • Manipulace s SD kartou

Popis

Na první pohled je Nikon Z50 jedničkám trochu podobný, evokuje to hlavně charakteristicky vyčnívající hledáček s bleskem. A také fakt, že je neuvěřitelně kompaktní, ale podle osazení volitelnými funkčními tlačítky, oběma scrolly atd. nebude o nic ochuzen.

Něco o těle a trocha zamyšlení

Tělu vévodí hořčík tedy alespoň přední a horní části. U té zadní se to asi neočekává, tady dominuje LCD panel. Pohled na spodní stranu ještě víc umocňuje kompaktnost, Z50 je neuvěřitelně tenká. Asi i díky tomu se dá bez větších problémů ovládat jednou rukou, absolutní většina základních voličů a prvků je koncipována na pravou ruku. Vzhledem k rozměrům se i relativně dobře drží, za to nesporně díky hlubokému madlu a hlavně šikovně do vnitřní strany zapuštěnému trnu pod spouští s předním scrollem.
Spoušť objímá prstenec pro spouštění Z50. Následují nejpoužívanější tlačítka pro citlivost, korekci expozice atd. 

Hlavní volič režimů dává tušit zhruba kam Z50 zaškatulkovat, vedle poloautomatů v podobě expozičních priorit, manuálu, tu najdete i scénické režimy a efekty. Takže v hierarchii by mohla sedět padesátka na poličce s Nikonem D7500 případně D500.

Ovládací prvky pokračují i na zadní straně přes zadní scroll (ano scrolly jsou dva, takže manuální nastavování expozice je příjemnější). Vedle klasického směrového voliče je tu ta nejdůležitější triáda (menu, play a info). Zadní straně celkově dominuje displej. Ten je dotykový a otočný o 180 stupňů směrem dolů. Sice ideální pro vlogování a selfie, ale vyklápění LCD je právě bohužel směrem dolů, takže je použitelné pouze bez stativu (:. Zas na druhou stranu displej není na kloubu ale na ližinách, proto se dá i povytáhnout. To je fajn při focení makra, komponování z podhledu a snímání třeba od hrudníku.

Spodní strana vedle závitu pro stativ obsahuje šachtu pro akumulátor a SD kartu (UHS-II). Za mne osobně jedna karta stačí, určitě v této třídě. Malá vítka - tady je zřejmá daň za kompaktní tělo, karta po otevření bydlí mezi akumulátorem a otevřenými dvířky, takže jsem se s vyndaváním trochu pral, co teprve majitelé objemnějších prstů.

Boční strana obsahuje standardní komunikační porty - USB, HDMI a mikrofonní vstup (bezdrát běží na Bluetooth a Wi-Fi).
Přední straně mimo uvedeného scrollu, dvou Fn tlačítek a zámku objektivu vévodí hlavně bajonet objektivu. Ten má tendenci být opticky větší než celé tělo fotoaparátu. Není se co divit, jde o bajonet Z. Tady se nabízí otázka, proč osazovat APS-C snímač většími a dražšími skly. A proč ne? Důvodů je hned několik. Z praxe ambiciózně osazujeme své APS-C fotoaparáty novými nebo bazarovými skly pro full-frame. Protože třeba jednou (: Zkrátka tento senzor vnímá celá řada z nás jako přestupní stanici, i když v ní nemalá fotografů spokojeně a s úspěchem zůstane sedět. A zatímco cena těl klesá, cena skel má tuhle tendenci nižší. Dalším praktickým důvodem je prostě širší řada kompatibilních objektivů. Vedle Z, jsou tu klasické FX (s použitím redukce FTZ) a nové Z DX. Měl jsem možnost zkoušet poslední dvě uvedené možnosti. Postřehy:

  • Starší zrcadlovkové sklo pracuje s redukcí velmi rychle, dokonce zaostřovalo lépe ve horších světelných a kontrastních podmínkách.
  • Všeobecně Nikon osazuje svá těla nadstandardními “seťáky”. V případě nové Z DX 16-50 VR, která na první pohled plastového a pancake provedení nebudí důvěru, to platí dvojnásob. Výsledek a kresba z tak malinkého diblíka je prostě ohromující.
     

Jak se s Nikonem Z50 pracuje?

Vedle bajonetu má Nikon Z50 nemálo prvků i ze zmíněných starších zetkových sourozenců. Tělo je rezistetntní vůči vlhku, dešti a prachu. Nikon Z50 exceluje i v rychlosti, pokud rozvedu zmíněné ostření, to disponuje vším co si lze představit- ve slovníku Z50 jsou výrazy jako aktivace dotekem, detekcí obličeje, sledování pohybu,fáze, kontrast atd. o to všechno se stará 209 obrazových bodů.

Rychlost se může vztahovat i na políčka za vteřinu. Takže při focení sekvence běží nepřetržitě vúchvatných 11 snímcích za vteřinu a při videu ve 120 políčcích, tedy při rozlišení  1920 x 1080 (H.264). Využívanější asi bude v tomto případě priorita rozlišení, takže se dá očekávat nejčastější využití maxima tedy 4K UHD (3840 x 2160 při 30 sn/s).

Tohle trochu nekoresponduje s akumulátorem. Během pobytu pod nulou a prvním seznamováním chápu, že prohlížení, blesk, scénické režimy, dlouhé expozice, courání v menu atd. se do spotřeby zakousne, ale cca. necelých 200 snímků? Pravda když jsme si s Z50 padli do oka (a ano padli (:), při běžném užívání se dostávám i ke 400 snímkům. Nicméně je to určitě minimálně na další náhradní akumulátor.

Za zmínku stojí i reakce na hladinu šumu (redukce si vlastně dokáže vybrat dost velkou daň na spotřebě akumulátoru) Z50 umí citlivost až 100 až 51200 (rozšiřitelná na 204 800 ISO). Hodnocení je silně individuální, v tomto ohledu jsem “rozmazlený spratek”, ale Z50 má hladinu překvapivě dobře zvládlou. Samozřejmě hodnoty vyššího ISA jsou spíš nosič informace, ale stále si umí udržet hranu, nedrobit konturu a zachovávají věrohodnost barev.
Po obrazové stránce stojí na závěr za vypíchnutí celková reprodukce barev a dynamický rozsah.

Hlavní rysy

  • Velmi kompaktní a tenké tělo rezistentní vůči počasí
  • Rychlost snímání a ostření
  • Nízká hladina šumu a věrohodná reprodukce barev
  • Kompatibilita s FX, Z a Z DX objektivy
  • Otočný a výklopný LCD
  • Intuitivní ovládání

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze Nikon Z8: trpělivé čekání se vyplatilo

Recenze Nikon Z9: profesionální zrcadlovky nahradí naprosto hravě

Shrnutí

Nikon Z50 je velmi kvalitní 21 megová APS-C bezzrcadlovka. Odolností, koncepcí ale i cenovkou patří k vyšší řadě DSLR Nikon. V tomto případě se skutečně podařilo vtěsnat všechny výhody DSLR do malinkého kompaktního těla. K tomu můžeme připočíst výhody bezzrcadlovek třeba ve videu (4K s nebývalými možnostmi) a laťku, kterou Nikon zatím nastavil v podobě setových objektivů a máme tu skutečně silného hráče a ve všech ohledech zajímavý fotoaparát a koncept.

Další recenze

Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8
Hodnocení 90%

Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8

21. 3. 2024
Recenze: Nikon Z f
Hodnocení 99%

Recenze: Nikon Z f

6. 2. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...