RecenzeRecenze

Nikon Z9 - první dojmy

Luděk Bouška
| 9 minut čtení

Nikon Z9 jsem mohl vyzkoušet jen na chvíli, jednalo se zatím o předprodukční kus, ze kterého ještě nejdou otevřít RAWy, takže kvalitu obrazu můžete posoudit jen podle JPEGů přímo z foťáku. I tak se s vámi musím podělit o mé první dojmy, protože jsem jich doslova plný. Jedná se jednoznačně o nejrychlejší foťák, jaký jsem kdy držel v ruce, fotit frekvencí 120 sn/s, to jsem opravdu ještě nezažil. Už teď je jasné, že majitelé nejvyšší třídy zrcadlovek Nikon mají kam pokračovat.

Hodnocení odborníka 99%

 • špičkový obrazový výkon
 • velice rychlý a naprosto přesný AF systém
 • rozsah ISO 64 až 25 600
 • odolnost proti prachu a stékající vodě
 • výklopný dotykový displej
 • vynikající ovládání a dobrá ergonomie
 • chráněný snímač
 • hledáček bez zasekávání a bez blackoutu
 • zatím jsem na žádnou nevýhodu nepřišel...

Popis

Spousta profi fotografů donedávna nechtěla o bezzrcadlovkách ani slyšet, protože profesionální zrcadlovky nejvyšší třídy neměly u novějších bezzrcadlovek vhodný ekvivalent. Donedávna opravdu nebyla na trhu bezzrcadlovka, která by byla dostatečně robustní a odolná, aby vydržela práci v těch nejhorších podmínkách. Rychlost a spolehlivost AF systémů také nebyla pro profi nároky vyhovující, stejně jako třeba výdrž baterky, intuitivní ovládání a ve výčtu nedostatků bych mohl ještě dlouho pokračovat. Samostatnou kapitolou býval také elektronický hledáček, který neposkytoval dostatečně rychlé a kvalitní zobrazení ve srovnání s hledáčkem optickým. 

Všem těmto polemikám je od letoška konec. Velcí výrobci představili bezzrcadlovky splňující - a v mnoha ohledech dokonce daleko přesahující - požadavky profesionálních fotografů. 

První dojmy z Nikon Z9 - co mě zaujalo nejvíc

Není to ani tak dávno, co jsem vyzkoušel špičkový Nikon D6, který důvěrně zná a denně používá velká spousta profesionálních sportovních fotografů. Je to pracovní nástroj, na který je spolehnutí úplně vždy a i potmě ho dokážete ovládat, protože jste na něj zvyklí. Přirozeně mě zajímalo, jak budou uživatelé modelu Nikon D6 schopni přesedlat na Nikon Z9, protože modely Nikon Z6 II a Nikon Z7 II jsou ve srovnání s profi zrcadlovkou z úplně jiné planety. A došel jsem k názoru, že se Z9 bude přechod daleko snažší, i když ne úplně bezpracný. Ale vezmeme to postupně.

Recenze-Nikon-z9-prvni-dojmy-review_165

Ovládání

Když jsem viděl první fotky Z9, trochu jsem se zhrozil. Ovládací prvky na zadní straně jsou totiž dost podobné modelům Z6/7, u kterých mi ovládání nevyhovuje. Je totiž úplně jiné než u profi zrcadlovky, kterou mám “v ruce”. Ale chyba lávky, Z9 má přesně to, co mi na nižších modelech chybělo. Je to kromě jiného třeba tlačítko nastavení režimů automatického zaostřování umístěné vedle bajonetu. Většinou palcem levé ruky jej stisknu a předním a zadním rollerem nastavuji jak samotné režimy zaostřování, tak režimy volby AF bodu. Hurá! A další skvělou zprávou je, že se opět vrátilo 3D sledování objektů a chová se stejně, jako na zrcadlovkách. Ale k tomu se ještě vrátím.

Nejdříve mě trochu zaskočilo, že na místě tlačítka pro prohlížení fotek bylo tlačtko pro zamknutí snímku jako ochrana před nechtěným smazáním. Ale tohle tlačítko je naštěstí definovatelné (ostatně jako naprostá většina tlačítek), takže vaše hmatová paměť neutrpí žádnou újmu. Dokonce se takové nastavení velice hodí, protože jedním stiskem otevřete prohlížení a druhým stiskem fotku uzamknete.

Recenze-Nikon-z9-prvni-dojmy-review_166

Elektronický hledáček

Vím, že dost fotografů nemá moc v oblibě elektronické hledáčky. Přece jen pohled dotoho  optického je úplně jiný - žádné zasekávání, oko si dokáže poradit i s velkým rozsahem jasů, takže dobře vidíte jak ve světlech, tak ve stínech. Tohle elektronické hledáčky moc dobře nezvládají. Tedy až doposud.

OLED elektronický hledáček modelu Z9 sice neoslňuje parametry, jako je například rozlišení, ale zato se díky separátnímu zpracování obrazových informací skutečně nezasekává. Pohybující se objekty tedy vidíte opravdu plynule a ještě k tomu v mnoha situacích dokonce lépe než v optickém hledáčku. Kromě dnes už standardního zobrazení simulace expozice (scénu vidíte přesně tak, jak bude zachycena na fotce) si můžete zobrazení nastavit naprosto individuálně. Včetně například projasnění stínů (projeví se pouze v hledáčku, nikoliv na fotce). Tohle jsem využil třeba při focení výlovu rybníka, kdy jsem se snažil zachytit rybáře v protisvětle. Se standardním obrazením jsem viděl jen siluety… Takže za hledáček velká pochvala, subjektivně mi připadal jako možná nejlepší elektronický hledáček, se kterým jsem měl kdy tu čest.

Absence mechanické závěrky

A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, ke snímači. Je nový, je tzv. skládaný a tím pádem je neuvěřitelně rychlý v odečtu dat. A to je klíčové. Výrobce sice nikde neuvádí konkrétní údaj, ale evidentně si dost věří, že odečet bude opravdu tak rychlý, že vlastně není potřeba mechanické závěrky. Tohle tu ještě nebylo, Nikon Z9 je vůbec prvním seriozním foťákem, který mechanickou závěrku vůbec nemá. Tedy má, ale pouze pro ochranu snímače...

Rychlost až 120 sn/s se zaostřováním a měřením expozice

Právě nový BSI “skládaný” senzor je tou nejdůležitější součástkou, na které to všechno závisí. Dokáže totiž data odvádět takovou rychlostí, že můžete fotit bez obav, že budou na snímku pohybující se objekty deformovány vinou pomalého odečtu. Efekt tzv. “rolling shutter” se v záběrech projevuje skutečně neznatelně a to dokonce i při videu. 

Sekvenční snímání rychlostí 120  sn/s včetně autofokusu a nastavení expozice pro každý snímek zvlášť skutečně ještě nikdo nenabídl a vůbec nevadí, že je to “pouze” v JPEGu s rozlišením cca 11 Mpx. V plném rozlišení a v RAWU (pokud chcete, tak současně i v JPEGu) zvládá 20 sn/s, což je taky pořádný fofr… Jestliže tedy novému Z9 chceme něco vytýkat, rozhodně to nemůže být o rychlosti. A to jak focení, tak zaostřování.

Recenze-Nikon-z9-prvni-dojmy-review_167

Autofokus a 3D sledování objektů

Asi největší změnou oproti zrcadlovkám je systém automatického zaostřování. Jestliže jste se zrcadlovkou byli zvyklí používat jeden zaostřovací bod, abyste spolehlivě zachytili pohybující se objekt, budete nejspíš velice mile překvapeni, o kolik je zaostřování se Z9 spolehlivější a z uživatelského pohledu vlastně daleko jednodušší.

Už od uvedení modelů Nikon Z6/7 víme, že si bezzrcadlovky dovedou bez problémů poradit se sledováním různých objektů, nebo že hravě zvládají zaostřování na oko. Jenomže když dokážeme foťáku říci, že se má zaměřit především na lidi, zvířata a nebo vozidla, má to AF systém o to snažší. Pak sám od sebe dokáže ve scéně označit zvolený typ objektu a nic jiného jej už moc nezajímá. Díky tomu je automatické zaostřování se sledováním objektů daleko spolehlivější a málokdy se stane, že by došlo k nechtěnému zaostření třeba na popředí (kmeny stromů, větve a podobně). Volbu objektu (člověk, zvíře, nebo vozidlo) můžete buď nechat na automatice, nebo nastavit ručně, a nebo také úplně vypnout.

Jestliže ale Z6/7 dokážou sledovat pohybující se objekty celkem slušně, Z9 přináší to, co už znáte ze zrcadlovek - 3D sledování objektů. A moc se mi líbilo, že u Z9 to funguje stejně, jako u zrcadlovek. Stačí jen namáčknutím spouště označit objekt a je to. Sledovací bod je ve srovnání s bezzrcadlovkami daleko menší a tím přesnější, ale také se daleko spolehlivěji “drží” označeného objektu. Přišlo mi, že vlastně vůbec nezáleží na světelných podmínkách, naprosto žádné problémy nebyly ani s přímým protisvětlem, kdy byl označený objekt ve stínu.

Myslím si, že nový autofokus si chce pořádně osahat a vyzkoušet, abyste naplno využili jeho možností. Samozřejmě můžete fotit i “postaru” jedním bodem, ale je to docela škoda.

Recenze-Nikon-z9-prvni-dojmy-review_168

Kvalita obrazu

Na fotky jsem byl samozřejmě zvědav ze všeho nejvíc a potěšen jsem byl už od prvních záběrů. Nový snímač vypadá výborně a i když jsem měl k dispozici pouze předprodukční kus, ze kterého ještě nejdou otevřít RAWy, vypadá to, že není třeba mít naprosto žádné obavy. Prozkoumejte ukázkové fotky a zvětšte si je na 100% velikost. Jedná se o JPEG přímo z fotoaparátu, do snímků tedy nebylo nijak zasahováno.

O to víc se těším na ostrý kus a na to, až půjdou otevřít RAWy, pak teprve uvidíme skutečné možnosti.

 

Hlavní rysy

 • full frame (FF) bezzrcadlovka s 45,7 Mpx BSI stacked snímačem
 • extrémně rychlé a přesné ostření i při 120 sn/s
 • perfektní sledování objektu včetně detekce očí, postav, zvířat i vozidel
 • výkonný stabilizátor obrazu
 • sériové snímání 120 sn/s včetně automatického zaostřování
 • díky extrémní rychlosti snímače nemá mechanickou závěrku
 • dotykový displej výklopný ve dvou osách

Shrnutí

Nikon Z9 jsem zkoušel pouze pár chvil a protože jsem měl k dispozici zatím ještě předprodukční kus, mohu se s vámi podělit skutečně jen o první dojmy. A ty jsou skvělé! Neuvěřitelná rychlost, perfektně fungující autofokus, špičkový hledáček bez blackoutu, výklopný displej, ovládání na jedničku a kvalita fotek vypadá jako obvykle excelentně. Už aby tu byl ostrý kus, který budeme moci vyzkoušet pořádně a trochu déle… :)

Další recenze

Nikon Monarch M7: Nová generace dalekohledů
Hodnocení 95%

Nikon Monarch M7: Nová generace dalekohledů

Recenze Nikon D6: čistě profesionální pracovní nástroj
Hodnocení 99%

Recenze Nikon D6: čistě profesionální pracovní nástroj

Recenze Nikon Z fc: digitální klasika
Hodnocení 96%

Recenze Nikon Z fc: digitální klasika

Diskuze

Nikon Z9 - první dojmy

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...