Recenze Panasonic GX9 | FotoŠkoda
Recenze

Panasonic DC-GX9

Luděk Bouška
21. 5. 2020 | 10 minut čtení

Panasonic DC-GX9 nahrazuje svého předchůdce GX8 a je lepší hned v několika ohledech. Nicméně nijak nevybočuje z řady, takže stále máte k dispozici velice malou bezzrcadlovku s výměnnými objektivy, která designem trochu připomíná hledáčkovou Leicu. Když jsem na GX9 nasadil malé světelné objektivy, legendární Leicu mi to připomínalo ještě víc…

Hodnocení odborníka 85%

 • velmi dobrá kvalita obrazu
 • výklopný elektronický hledáček
 • výklopný dotykový displej
 • funkce 4K foto a Post focus
 • nové softwarové filtry
 • výkonný stabilizátor obrazu
 • příjemně malé rozměry a hmotnost
 • intuitivní ovládání
 • vestavěný blesk
 • slabá baterka

Popis

Recenze Panasonic GX9 - co je nového

Kdybyste si vedle sebe postavili nový GX9 a jeho předchůdce GX8, hlavní změnu poznáte hned na první pohled: GX9 je ještě menší a jeho design mi přijde jaksi “učesanější”. Menší novinka je dokonce vybavena vestavěným bleskem, to předchůdce neměl. Novinek a vylepšení je ale víc. Jednou z podstatných změn je odstranění low-pass filtru ze snímače. To má za následek o něco ostřejší fotky s větším množstvím detailů. Nová je také pětiosá stabilizace obrazu, o trochu rychlejší sériové snímání, nebo Bluetooth. Zajímavým počinem je také zcela nová závěrka, která podle výrobce produkuje až o 90% menší vibrace, které mohou mít negativní vliv na ostrost fotek. A to máte možnost používat čistě elektronickou závěrku (nejkratší čas je pak až 1/16000s), která neprodukuje žádné vibrace a také žádný zvuk. Tohle se mi na bezzrcadlovkách strašně moc líbí, že s nimi můžete fotit úplně potichu a tedy nenápadně. Vylepšení se týká také samotného zpracování fotek, přibyly navíc některé softwarové filtry, které na výsledných snímcích vypadají velice dobře.

 

Všechny změny ale nejsou k lepšímu, snížení prodejní ceny přece jen musí být někde znát. Oproti modelu GX8 chybí například utěsnění přístroje vůči povětrnostním vlivům, baterka je překvapivě o něco slabší a hledáček je o trochu menší i když má vyšší rozlišení. Oproti některým konkurentům chybí novince joystick pro volbu AF bodu, ale nepokládám to za nic hrozného, protože pozici AF bodu můžete velice přesně a pohodlně určovat prstem přímo na displeji i v situacích, kdy fotíte přes hledáček. Když o tom tak přemýšlím, je vlastně jen dobře, že začíná pozvolna ubývat hardwarových ovládacích prvků, které mohou být potenciálním zdrojem poruchy.

Porovnání s předchůdcem

 

Panasonic GX9

Panasonic GX8

Senzor

20 Mpx

20 Mpx

Stabilizace obrazu

5osá (Dual IS)

4osá (Dual IS)

Rozsah ISO

100-25600

AF systém

Detekce kontrastu (DFD)

AF joystick

Ne

Rychlost snímání (C-AF)

6 fps

LCD

1.24 Mpx 3 "dotyková obrazovka

1.04 Mpx 3 "dotyková obrazovka

Hledáček

2.76 Mpx výklopný

2.36 Mpx výklopný

Zvětšení hledáčku

0,7x ekviv.

0,77x ekv.

Vestavěný blesk

Ano

Ne

Video

4K UHD @ 30p

Wi-Fi

Ano, + Bluetooth

Ano

Utěsnění proti vlhkosti

Ne

Ano

Životnost baterie

260 snímků

340 snímků

Rozměry

124 x 72 x 47 mm

133 x 78 x 63 mm

Hmotnost

450 g

487 g

 

Kvalita obrazu

Mám na jazyku větu, že kvalita obrazu se postupně vyrovnává napříč všemi podobnými fotoaparáty…  :) Kdybychom porovnávali stejné snímky vyfocené různými přístroji, určitě bychom rozdíly našli, ale troufnu si říci, že by byly opravdu velice malé. Jinými slovy: GX9 fotí opravdu parádně a to jak za kontrastního světla, kdy je potřeba větší dynamický rozsah, tak za šera, kdy přijdou ke slovu vysoké citlivosti. Schválně si prohlédněte ukázkové snímky, mě neuráží ani ISO 6400 a to je poměrně extrémní hodnota, kterou nevyužijete příliš často. Tradičně bych trochu ubral redukci šumu, ale to je maličkost.

Pokud máte rádi opravdu ostré fotky, s GX9 a vhodným objektivem si opravdu užijete svého. Při nastavení nízkých citlivostí je díky odstranění low-pass filtru ostrost fotek opravdu excelentní.

Ovládání a nastavování funkcí

Nové softwarové filtry vám mohou zkrátit čas strávený u počítače upravováním fotek na úplné minimum, nebo i na nulu. Jde jen o to, abyste si zvykli, že nastavením různých filtrů můžete výrazně ovlivnit vzhled fotek. Přístup k nim najdete v menu, ostatně jako k naprosté většině funkcí. To je trochu rozdíl oproti vyšším modelům, které mívají některé často používané, nebo zajímavé funkce vyvedeny do ovládacích prvků na povrchu těla. Na mysli mám třeba dobře známou funkci 4K Photo.

4K Photo

Rozlišení 4K  odpovídá 8 megapixelům, což v naprosté většině případů stačí na velice kvalitní výtisk fotografie velikosti A4. Mimochodem prohlížel jsem si i fotky formátu A3 a kvalita byla stále velice dobrá. Panasonic samozřejmě počítá s tím, že se výsledné snímky budou prohlížet především na televizích, takže pokud jde o rozlišení, není co řešit.

V režimu 4K fotografování tedy přístroj snímá rozlišením 8 Mpx rychlostí 30 sn/s, přičemž si můžete vybrat jednu ze tří možností:

 1. 4K Burst - nepřetržité snímání po dobu stisknutí spouště
 2. 4K Burst (S/S) - stiskem spouště aktivujete fotografování a opětovným stiskem jej zase ukončíte. Funguje to tedy jako spoušť u videokamery.
 3. 4K Pre-Burst - přístroj zaznamená jednu vteřinu před stiskem spouště a jednu vteřinu po. Zaznamená tedy celkem 60 snímků.

Sekvence snímků nasnímané jedním ze tří uvedených režimů si můžete v režimu prohlížení procházet po jednotlivých fotkách, ze kterých si vyberete ty, které chcete uložit. To jde samozřejmě přímo ve fotoaparátu, ale také v počítači v programu Adobe Lightroom.

 • 4K Burst se hodí v situacích, kdy vám nejde o zachycení konkrétního okamžiku. Nejlepší snímek (nebo nejlepší snímky) tedy vyberete až následně.
 • 4K Burst (S/S) je vhodný v situacích, kde nemůžete odhadnout klíčový okamžik. Pořídíte tedy libovolně dlouhou sérii fotek, během které zaznamenáte i nejdůležitější moment.
 • 4K Pre-Burst je ideální tehdy, kdy klíčový okamžik umíte odhadnout, ale nemůžete reagovat tak rychle, jak byste chtěli. Díky tomu, že GX9 neustále zaznamenává snímanou scénu, drží v paměti vždy poslední vteřinu, tedy posledních 30 snímků. Ty uložíte stiskem spouště a zaznamenáte ještě dalších 30 snímků.

Poslední režim mi přijde nejzajímavější, protože ukládá jen nezbytně nutné množství dat na rozdíl od předchozích dvou režimů.

Post Focus

Na rozdíl od funkce 4K photo, kterou zapínáte v menu přístroje, má Post Focus vyčleněno jedno funkční tlačítko. Znamená to tedy, že výrobce předpokládá daleko častější využité téhle funkce, než 4K Photo. O co jde?

Za funkcí Post Focus stojí rychlé a přesné automatické ostření s technologií DFD (Depth From Defocus) v kombinaci s kvalitním zpracováním obrazu v rozlišení 4K, o které se stará procesor Venus Engine. Obraz v rozlišení 4K (3840 x 2160 pixelů) se natáčí rychlostí 30 okének za vteřinu, přičemž systém průběžně ostří v různých oblastech záběru.

Ovládání funkce Post Focus je jednoduché a intuitivní. Při prohlížení se dotknete místa, na které chcete zaostřit, a systém vybere z paměti snímek, kde je ostřeno právě do této roviny. Ten se pak uloží jako samostatná fotografie.

Funkci lze kreativně využít v různých fotografických žánrech, např. u portrétů, krajinářských záběrů atd. Mimořádně užitečná je v makrofotografii, kde na přesném zaostření hodně záleží. Pro větší přesnost lze vybranou oblast snímku pětinásobně zvětšit na displeji nebo využít tzv. focus peaking čili zvýraznění kontrastních míst v hloubce ostrosti, na které se dobře ostří (např. hran předmětů). Z jednoho záběru lze vytvořit několik fotografií s různou rovinou ostření, což téměř eliminuje riziko špatně zaostřených snímků.

Autofokus, rychlost a spolehlivost

Moc se mi líbila citlivost autofokusu při focení za špatných světelných podmínek. Fotil jsem v situacích, kdy mívám se zrcadlovkou a světelným objektivem už hodně problémy a velice často se mi stává, že mi fotka prostě uteče jen proto, že zrcadlovka není schopna zaostřit. Ve stejných situacích zaostřoval Panasonic GX9 subjektivně rychleji a hlavně spolehlivěji. Problémy nastaly pouze v situaci, kdy byl hlavní objekt tmavší, než pozadí. Pak se nemohl chytit, ale to je vlastně naprosto běžná situace. Tedy velice chválím citlivost a rychlost ostření při velice špatných světelných podmínkách - myšleno skutečně skoro potmě.

Za dobrého světla fungovalo ostření naprosto bezchybně a přesně, pokud jsem zaostřoval na statické objekty. Při průběžném zaostřování foťák bleskově zaostřil tam, kam mířil ostřicí bod, ale neustále lehce přeostřoval tam a zpět a hledal správnou rovinu ostrosti. Při prohlížení fotek jsem musel uznat, že správně zaostrená byla naprostá většina snímků. Na vině může být (a osobně si myslím, že to tak bude) fakt, že Panasonic nepoužívá fázovou detekci, ale kontrastní ostření, které pro správnou činnost to přeostření tam a zpět prostě potřebuje.

Co ale fungovalo opravdu perfektně, to bylo sledování objektu, který jsem namáčknutím spouště označil. Zaostřovací bod se nenechal zmást a vždy mířil přesně tam, kam měl.

Hlavní rysy

 • Snímač Micro 4/3 s rozlišením 20,3 Mpx bez low-pass filtru
 • 5-osá stabilizace obrazu v těle "duální IS"
 • Naklápěcí elektronický hledáček 2,76 Mpx
 • 3" vyklápěcí dotykový displej s rozlišením 1,24 Mpx
 • Sériové snímání 6 sn/s včetně AF
 • 4K UHD video s frekvencí 30 sn/s
 • Vestavěný blesk
 • Nová závěrka s elektromagnetickým pohonem
 • Nové barevné režimy L. Monochrome D a Grain Effect
 • Wi-Fi + Bluetooth

Shrnutí

Panasonic GX9 je malou a lehkou bezzrcadlovkou, kterou můžete nosit klidně v kapse od bundy, kam se vejdou i malé a světelné pevné objektivy. Je to přístroj přímo zrozený pro focení momentek, je nenápadný a nebudí pozornost, takže se lidé před objektivem chovají naprosto přirozeně. Moc se mi líbil, je perfektně vybavený užitečnými funkcemi, dobře se s ním fotí a fotky jsou velice kvalitní. Snad kromě slabší baterky mu vlastně nemám co vytknout a to je myslím ta nejlepší zpráva. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

Recenze: PANASONIC 9 mm f/1,7 ASPH
Hodnocení 88%

Recenze: PANASONIC 9 mm f/1,7 ASPH

23. 6. 2022
Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý. Nebo než třetí?
Hodnocení 98%

Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý....

24. 2. 2022
Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh
Hodnocení 100%

Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh

10. 2. 2022

Diskuze

Panasonic DC-GX9

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...