Nový Panasonic DC-G90 nahrazuje svého předchůdce G80 a kromě lehce zmodernizovaného designu a vyššího rozlišení snímače přináší zdánlivě jen nepatrné vylepšení některých funkcí. Ta hlavní vylepšení se týkají především videa, které například není časově omezeno a nově nabízí i V-log. Znamená to, že Panasonic G90 je výrazně univerzálnější a dokáže nabídnout opravdu hodně jak fotografům, tak kameramanům.

Hodnocení odborníka 90%

  • velmi dobrá kvalita obrazu
  • výklopný dotykový displej
  • funkce 4K foto, Post focus a Live View Composite
  • výkonný duální stabilizátor obrazu
  • intuitivní ovládání
  • velice univerzální - skvělý na foto i video
  • slabší baterka

Popis

Recenze Panasonic G90 - co je nového

Kdybyste si vedle sebe postavili nový G90 a jeho předchůdce G80, změnu asi poznáte, ale na první pohled je rozdíl především designový. G90 má trošku ladnější křivky, působí o něco moderněji. Novinek a vylepšení je ale víc.

Hlavní rozdíly oproti předchůdci

  • Rozlišení snímače - rozlišení vzrostlo ze 16 Mpx na současných 20 Mpx. Před snímačem není předřazen AA filtr (předchůdce ho ale už také neměl), takže jsou výsledné snímky velice bohaté a detaily a díky softwarovému zpracování nedochází k tvorbě moiré.
  • Časově neomezená videa - kameramany určitě velice potěší, že mohou natáčet 4K videa tak dlouhá, jak chtějí. Délka záznamu je u modelu G90 omezena už pouze kapacitou paměťové karty.
  • Možnost natáčení zpomaleného Full HD videa - u modelu G80 bylo možno natáčet Full HD video s frekvencí max. 60 sn/s, zatímco G90 zvládá 120 sn/s, takže záznam můžete následně zpomalit. V tomto režimu nejde zaznamenávat zvuk a také automaticky zaostřovat.
  • Profil V-log L - tento profil nabízí výrazně vyšší dynamický rozsah, takže je ideální pro postprodukci. U vyšších modelů (GH4 a GH5) bylo možno tento profil dokoupit, zatímco u G90 je k dispozici zcela běžně.
  • Režim Live View Composite - pokud máte rádi noční fotky a dlouhé expozice, můžete nyní využít stejný režim, jako do nedávna nabízely jen bezzrcadlovky Olympus. Během dlouhé expozice můžete na displeji průběžně sledovat expozici snímku, což je pro noční fotky k nezaplacení.
  • Bluetooth - G90 využívá kromě Wi-Fi také nízkoenergetickou technologii Bluetooth, díky které můžete probíhat  Umožňuje vzdálené fotografování a bezdrátový přenos snímků do chytrého zařízení.

obrázek porovnání

Kvalita obrazu

Mám na jazyku větu, že kvalita obrazu se postupně vyrovnává napříč všemi podobnými fotoaparáty…  :) Kdybychom porovnávali stejné snímky vyfocené různými přístroji, určitě bychom rozdíly našli, ale troufnu si říci, že by byly opravdu velice malé. Jinými slovy: G90 fotí opravdu parádně a to jak za kontrastního světla, kdy je potřeba větší dynamický rozsah, tak za šera, kdy přijdou ke slovu vysoké citlivosti. Tradičně bych trochu ubral redukci šumu, ale to je maličkost.

Pokud máte rádi opravdu ostré fotky, s G90 a vhodným objektivem si opravdu užijete svého. Při nastavení nízkých citlivostí je díky odstranění low-pass filtru ostrost fotek opravdu excelentní.

Ovládání a nastavování funkcí

Nové softwarové filtry vám mohou zkrátit čas strávený u počítače upravováním fotek na úplné minimum, nebo i na nulu. Jde jen o to, abyste si zvykli, že nastavením různých filtrů můžete výrazně ovlivnit vzhled fotek. Přístup k nim najdete v menu, ostatně jako k naprosté většině funkcí. Je ale fakt, že často nastavované funkce ovládáte přes rychlé Q menu. 4K Photo a Post Focus najdete na otočném voliči vlevo, takže je k těmto funkcím velice snadný přístup.

4K Photo

Rozlišení 4K  odpovídá 8 megapixelům, což v naprosté většině případů stačí na velice kvalitní výtisk fotografie velikosti A4. Mimochodem prohlížel jsem si i fotky formátu A3 a kvalita byla stále velice dobrá. Panasonic samozřejmě počítá s tím, že se výsledné snímky budou prohlížet především na televizích, takže pokud jde o rozlišení, není co řešit. 

Rychlost především

V režimu 4K fotografování tedy přístroj snímá rozlišením 8 Mpx rychlostí 30 sn/s, přičemž si můžete vybrat jednu ze tří možností:

  • 4K Burst - nepřetržité snímání po dobu stisknutí spouště
  • 4K Burst (S/S) - stiskem spouště aktivujete fotografování a opětovným stiskem jej zase ukončíte. Funguje to tedy jako spoušť u videokamery. 
  • 4K Pre-Burst - přístroj zaznamená jednu vteřinu před stiskem spouště a jednu vteřinu po. Zaznamená tedy celkem 60 snímků.

Sekvence snímků nasnímané jedním ze tří uvedených režimů si můžete v režimu prohlížení procházet po jednotlivých fotkách, ze kterých si vyberete ty, které chcete uložit. To jde samozřejmě přímo ve fotoaparátu, ale také v počítači v programu Adobe Lightroom.

Kdy který režim použít

  • 4K Burst se hodí v situacích, kdy vám nejde o zachycení konkrétního okamžiku. Nejlepší snímek (nebo nejlepší snímky) tedy vyberete až následně.
  • 4K Burst (S/S) je vhodný v situacích, kde nemůžete odhadnout klíčový okamžik. Pořídíte tedy libovolně dlouhou sérii fotek, během které zaznamenáte i nejdůležitější moment.
  • 4K Pre-Burst je ideální tehdy, kdy klíčový okamžik umíte odhadnout, ale nemůžete reagovat tak rychle, jak byste chtěli. Díky tomu, že G90 neustále zaznamenává snímanou scénu, drží v paměti vždy poslední vteřinu, tedy posledních 30 snímků. Ty uložíte stiskem spouště a zaznamenáte ještě dalších 30 snímků.

Poslední režim mi přijde nejzajímavější, protože ukládá jen nezbytně nutné množství dat na rozdíl od předchozích dvou režimů.

Post Focus

Za funkcí Post Focus stojí rychlé a přesné automatické ostření s technologií DFD (Depth From Defocus) v kombinaci s kvalitním zpracováním obrazu v rozlišení 4K, o které se stará procesor Venus Engine. Obraz v rozlišení 4K (3840 x 2160 pixelů) se natáčí rychlostí 30 okének za vteřinu, přičemž systém průběžně ostří v různých oblastech záběru.

Ovládání funkce Post Focus je jednoduché a intuitivní. Při prohlížení se dotknete místa, na které chcete zaostřit, a systém vybere z paměti snímek, kde je ostřeno právě do této roviny. Ten se pak uloží jako samostatná fotografie.

Funkci lze kreativně využít v různých fotografických žánrech, např. u portrétů, krajinářských záběrů atd. Mimořádně užitečná je v makrofotografii, kde na přesném zaostření hodně záleží. Pro větší přesnost lze vybranou oblast snímku pětinásobně zvětšit na displeji nebo využít tzv. focus peaking čili zvýraznění kontrastních míst v hloubce ostrosti, na které se dobře ostří (např. hran předmětů). Z jednoho záběru lze vytvořit několik fotografií s různou rovinou ostření, což téměř eliminuje riziko špatně zaostřených snímků.

Autofokus, rychlost a spolehlivost

Moc se mi líbila citlivost autofokusu při focení za špatných světelných podmínek. Fotil jsem i v situacích, kdy mívám se zrcadlovkou a světelným objektivem už problémy a velice často se mi stává, že mi fotka prostě uteče jen proto, že zrcadlovka není schopna zaostřit. Ve stejných situacích zaostřoval Panasonic G90 subjektivně rychleji a hlavně spolehlivěji. Problémy nastaly pouze v situaci, kdy byl hlavní objekt tmavší, než pozadí. Pak se nemohl chytit, ale to je vlastně naprosto běžná situace. Tedy velice chválím citlivost a rychlost ostření při velice špatných světelných podmínkách - myšleno skutečně skoro potmě.

Za dobrého světla fungovalo ostření naprosto bezchybně a přesně, pokud jsem zaostřoval na statické objekty. Při průběžném zaostřování foťák bleskově zaostřil tam, kam mířil ostřicí bod, ale neustále lehce přeostřoval tam a zpět a hledal správnou rovinu ostrosti. Při prohlížení fotek jsem musel uznat, že správně zaostrená byla naprostá většina snímků. Na vině může být (a osobně si myslím, že to tak bude) fakt, že Panasonic nepoužívá fázovou detekci, ale kontrastní ostření, které pro správnou činnost to přeostření tam a zpět prostě potřebuje.

Co ale fungovalo opravdu perfektně, to bylo sledování objektu, který jsem namáčknutím spouště označil. Zaostřovací bod se nenechal zmást a vždy mířil přesně tam, kam měl.

Hlavní rysy

  • Snímač Micro 4/3 s rozlišením 20,3 Mpx bez low-pass filtru
  • 5-osá stabilizace obrazu v těle "duální IS"
  • Elektronický hledáček 2,36 milionu bodů
  • 3" vyklápěcí dotykový displej s rozlišením 1,04 Mpx
  • Sériové snímání 6 sn/s včetně AF
  • Režim Live View Composite pro dlouhé expozice
  • 4K UHD video s frekvencí 30 sn/s
  • Délka videa omezena pouze kapacitou karty
  • V-log gamma (8-bit)
  • Vestavěný blesk
  • Wi-Fi + Bluetooth

Shrnutí

Panasonic G90 je malou a lehkou bezzrcadlovkou, která překvapí svým výkonem a univerzálností. Moc se mi líbil, je perfektně vybavený užitečnými funkcemi, dobře se s ním fotí a fotky i videa jsou velice kvalitní. Snad kromě slabší baterky mu vlastně nemám co vytknout a to je myslím ta nejlepší zpráva. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II
Hodnocení 98%

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II

4. 4. 2024
Recenze Panasonic S 100 mm f2,8 Macro: nejmenší a nejlehčí makroobjektiv je skvělý i na portréty a video
Hodnocení 99%

Recenze Panasonic S 100 mm f2,8 Macro: nejmenší a...

15. 2. 2024
Recenze: PANASONIC LUMIX S 18 mm f/1,8
Hodnocení 94%

Recenze: PANASONIC LUMIX S 18 mm f/1,8

13. 10. 2022
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...