Objektiv s rozsahem 70-300 mm je historicky velmi oblíbenou volbou u začínajících fotografů pro jeho univerzálnost. Panasonic nedávno přišel s jeho variantou pro bajonet L, která je, alespoň dle specifikací více než jen “univerzál”. Jak si povede vůbec první 70-300 mm s bajonetem L?
Začněme s exteriérem. Objektiv váží 790 gramů a jeho tělo ze slitin hořčíku a hliníku je kompletně utěsněno proti prachu a stříkající vodě. Při ovládání zoomu se tubus vysová a zasouvá. Mimo ostřící a zoom kroužek nese i několik ovládacích prvků, jako jsou AF-MF, zapnutí O.I.S. stabilizace obrazu, zámkem LOCK v poloze 70mm a limitací ostření v polohách FULL a od 3M do nekonečna. V balení objektivu nechybí bajonetová sluneční clona.
Mimo klasický rozsah clonových čísel, v tomto případě od f/4,5-5,6 až f/22 je zajímavé, že výrobce zkouší přinést do toho segmentu zajímavou změnu v podobě 11 lamelové clony, která by měla přinést jisté zlepšení v podání rozostřeného pozadí a to tam jistě je. Bokeh je zejména ve střední části záběru hezky kruhové.
Další zajímavou vlastností je minimální zaostřitelná vzdálenost 54 cm, což je na objektivech podobného rozsahu nevídaná hodnota. Výsledkem je maximální zvětšení 0,5x. U focení v lese jsem tak na hmyz neměl prakticky žádnou limitaci a pokud jsem to zvládl na S5 uostřit, byla mi odměnou zajímavá fotka.
Optickou soustavu o 17 členech v 11 skupinách (1 UED + 1 UHR + 2 ED) doplňuje lineární ostřící motorek o kterém prakticky nevíte. Je rychlý a přesný. To se mi líbí.
Objektiv jsem na testování dostal s fotoaparátem Lumix S5 a byla to na focení skvělá kombinace. Ač jsem vlastně toto tělo nikdy neměl v ruce, byl jsem potěšen jeho výkonem a intuitivním ovládáním.
Objektiv na něm hezky seděl a ostření bylo, jak jsem již psal výše, na výbornou. Zkrátka na něj nebylo potřeba myslet. U objektivu tohoto typu to na divokou přírodu asi úplně není, ale i tak jsem člověk, který si rád scénu přiblíží. Zde byla jednoznačně vidět práce s rozostřeným pozadím a jeho příjemné podání. Ani k této vlastnosti není třeba příliš dodávat, je zkrátka fajn.
Před každým testováním si o objektivech sleduji videa, hledám více informací apod. Zde musím snad poprvé nesouhlasit s názorem nejznámějšího testovacího serveru na světě. Objektiv je na 300 mm a plně otevřenou clonu zcela v pořádku. O tom ale níže.
Pokud si kupujete objektiv 70-300 mm za více než 30 tisíc korun tak čekáte, že bude kvalitu obrazu bez kompromisu. Musím říct, že mě uspokojila. Jak jsem již psal výše, setkal jsem se s názory, že tomu tak není, ale já to neshledávám. Na 300 mm a plně otevřenou clonu jsem fotil a obraz je dostatečně proostřený, zcela bez aberace či vinětace. Za mě tedy palec nahoru.
Pokud vyrábím objektiv v tomto rozsahu a za takovou cenu, neměl bych si dovolit kompromis. Panasonic ho tady nedopustil a přidal navrch pár zajímavých vlastností jako zvětšení 0,5x, velmi příjemné podání bokeh nebo vylepšení “star” efektu na světlech. Výrobce dodal i dobrou obrazovou kvalitu na ohnisku 300 mm a tak není pochyb, že si tento objektiv najde cestu k mnoha zapáleným fotografům, kteří potřebuji kvalitní univerzál.