IRIX Edge systém filtrů je v našem e-shopu poměrně novou záležitostí. Byl jsem velmi zvědavý, jak si systém povede a vzal ho do terénu spolu s objektivem IRIX 15mm f/2,4 Blackstone pro Canon. Kombinaci jsem nasadil na fotoaparát Canon EOS 5DS R, kde nebyla o rozlišení nouze.

Hodnocení odborníka 91%

 • Okamžitý výsledek na finální fotografii
 • NANO, Antireflexní a proti tekutinám odolné vrstvy
 • Rozměr 100x150mm se hodí pro většinu objektivů
 • Lze použít s jiným 100mm držákem filtrů (LEE, Haida..)
 • Neovlivňuje ostrost fotografie
 • Lehký posun vyvážení bíle do teplých barev
 • Bajonetové uchycení na objektivy IRIX (redukce na závit lze dokoupit)

Popis

Recenze systémových filtrů IRIX

Víte, co je přechodový šedý filtr? Jak už název napovídá, jedná se o sklo, které pomůže s vyvážením světelnosti ve scéně a je z poloviny šedé. Problémem digitálních fotoaparátů, tedy oproti lidskému oku, je fakt, že nedokážou zaexponovat scénu tak dobře. Většinou krásně vykreslíte popředí, ale né mraky. Mraky jsou "přesvětlené". Přechodovým filtrem si jednoduše mraky "zastíníte" a ty budou hezky prokreslené.

Nyní se podívejme, co slibuje výrobce papírově a co lze očekávat. Filtry IRIX Edge je systém, jehož základem je kvalitní optické sklo, které nese NANO, antireflexní a olej a vodu odpudivé vrstvy. Už toto samo o sobě je do základu dobrá zpráva, protože technologie jde kupředu a jak jsem sám níže vyzkoušel, všechno se to kladně projevilo v terénu. Hliníkový držák IHF-100 o váze 71g nabízí jednoduché zasunutí pro 2 filtry. K dispozici jsem měl IRIX filtr GND8 Soft nano 100x150 mm a IRIX filtr GND8 Hard nano 100x150 mm. Ten první jmenovaný vidím jako jasnou volbu pro krajináře, protože krásně pomůže s udržením kresby na obloze. 

 

Fyzické provedení sady filtrů a držáku

Držák je vyroben z leteckého hliníku. Sám nepoznám rozdíl mezi leteckým a normálním hliníkem, ale na váze to oproti kovovému držáku poznat rozhodně je. Jednoduše jsem ho pomocí redukčního kroužku IFHA-100-A15 a západky s pružinkou nasadil na objektiv IRIX 15mm f/2,4 Blackstone. Trochu mě zde mrzelo, že se celá sestava dala až příliš jednoduše otáčet a tak jsem musel držák i s kroužkem vždy pro přesun sundavat. Sáňky, které lze po opotřebování měnit, jsou vyrobeny z plastu a berou 2 filtry.

Jak jsem již zmínil výše, filtry jsou vyrobeny z kvalitního optického skla a ikdyž jsem je v horkém dni bral upocenou rukou, nějaké zásadnější šmouhy to nezanechalo. Kritická čast vyndání z obalu a nasazení do držáku je vyřešena právě balením jednotlivých filtrů. Ty jsou dodávány v kvalitním pouzdru, každý má své. Je z tvrzené pěny s textilním potahem a měl jsem z něj pocit, že vydrží věčnost. Třešničkou na dortu je zašitý magnetek u otvoru pouzdra. Ten je silný akorát, aby po vsunutí filtru do pouzdra udžel jeho strany u sebe. Když toto porovnám s pouzdry ostatních výrobců, moc se mi to líbí.

Výsledná obrazová kvalita snímků

Opět se odkazuji na úvod, když řeknu, že hlavním přínosem šedých přechodových filtrů je pomoc s vysoce kontrastní scénou, kdy potřebujete mít dobře zaexponované popředí i oblohu. Filtr s měkkým přechodem pro mě tuto službu dělal velmi dobře. Co musím navíc dodat je fakt, že i lehce polarizoval. To přisuzuji vrstvám na filtru. Ostatně, podívejte se na porovnání níže bez a s filtrem (vlevo je bez). Snímek vpravo je celkově zajímavější. Finální kvalita obrazu je dokonalá a po lehké barevné korekci se dočkáme výsledné fotografie (pod porovnávací), kterou bych se nebál prezentovat. 

Hlavní vlastnosti systému filtrů IRIX a komu ho doporučuji?

Nejlepší předností jsou

 • Perfektní optické vlasnosti bez zhoršení ostrosti výstupu
 • Ochranné vrstvy filtrů pro práci v terénu
 • Okamžitý výsledek na lokaci
 • Řešení balení filtrů
 • Lehký a odolný držák

Pro všechny krajináře se nyní objevila další zajímavá volba a rozměr 100 x 150mm považuji za dobrý tah. Právě fotografům krajiny bych ho tedy doporučil. Osobně přistupuji k použití filtru až při velmi specifických světelných podmínkách a focení krajiny by byla přesně aplikace, kde bych filtry využil. Ostatně krajinu fotím nejraději právě při podmínkách "na hraně". 

Recenzoval a fotil Václav Křížek

Hlavní rysy

 • Pomáhá s velmi světelně kontrastní scénou
 • NANO, antireflexní a proti tekutinám odolné vrstvy
 • Rozměr 100x150mm se hodí pro většinu objektivů
 • Lze použít s jiným 100mm držákem filtrů (LEE, Haida..)

Shrnutí

Systémové filtry jsou i v dnešní digitální době nepostradatelnou součástí vybavení většiny krajinářů, alespoň těch, co to myslí s fotkou trochu vážně. Systém IRIX je určitě zajímavou volbou, protože využívá velmi kvalitního optického skla a nejmodernějších ochranných vrstev, které ještě více umocňují kvalitu výsledného snímku. V kombinaci s objektivy IRIX budou skvělou volbou pro mnoho fotografů.

Další recenze

IRIX 15 mm f/2,4 Blackstone
Hodnocení 88%

IRIX 15 mm f/2,4 Blackstone

13. 6. 2019
IRIX 11 mm F4 Blackstone
Hodnocení 90%

IRIX 11 mm F4 Blackstone

5. 4. 2018
Irix 15 mm f/2,4
Hodnocení 85%

Irix 15 mm f/2,4

17. 12. 2016
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...