RecenzeRecenze

První dojmy: Canon EOS R3 je první skutečně profesionální bezzrcadlovkou

Luděk Bouška
| 7 minut čtení
První dojmy: Canon EOS R3 je první skutečně profesionální bezzrcadlovkou

Canon EOS R3 jsem mohl vyzkoušet jen na chvíli, jednalo se zatím o předprodukční kus, ze kterého se ani nesmí zveřejnit žádné obrazové výstupy. I tak se s vámi musím podělit o mé první dojmy, protože jsem jich doslova plný. Jedná se nepochybně o nejrychlejší foťák, jaký jsem kdy držel v ruce. Autofokus funguje neuvěřitelně díky zaostřování okem a propracovanému sledování objektů. Prostě tohle musíte zažít a vyzkoušet, pak teprve dokážete plně pochopit mé nadšení.

Hodnocení odborníka 99%

 • špičkový obrazový výkon
 • minimální šum na vysokých citlivostech
 • velice rychlý a naprosto přesný AF systém
 • rozsah ISO 100 až 102 400
 • odolnost proti prachu a stékající vodě
 • výklopný a otočný dotykový displej
 • vynikající ovládání a dobrá ergonomie
 • chráněný snímač
 • USB nabíjení
 • zatím jsem na žádnou nevýhodu nepřišel...

Popis

Není to ani tak dávno, co Canon představil model EOS 1D X Mark III, který je pro focení sportu bez nejmenších pochybností naprostou špičkou. Už tenkrát jsme se ptali, proč v téhle nejvyšší kategorii Canon nepředstaví bezzrcadlovku, jenže to evidentně ještě nebyl ten správný čas. Až s odstupem mi došlo, že tou dobou ještě nebyly k dispozici potřebné technologie, aby taková bezzrcadlovka mohla podávat požadovaný výkon. A ten čas nastal právě teď.

canon-eos-r3-prvni-dojmy_004

Canon EOS R3 je profi bezzrcadlovka vybavená vertikálním gripem, takže na pohled dost připomíná (i když je o trochu menší a lehčí) zmíněný EOS 1D X Mark III, mají dokonce stejnou baterku. Při pohledu na zadní stranu ty podobnosti pokračují. Ovládací prvky jsou totiž rozmístěny skoro stejně a k mé velké radosti nechybí ani unikátní dotykové plošky na tlačítcích AF-ON, které slouží k velice rychlé volbě AF bodu. Při tom ale nechybí nic z toho, na co jste si měli možnost zvyknout u EOS R5 a předchozích modelů. Jestliže jsem loni psal, že ovládání u EOS R5 dost připomíná EOS 5D Mark IV, tak u R3 se blíží právě 1D X Mark III. Z obou systémů je tedy použito to nejlepší a případný přechod ze zrcadlovky myslím nebude pro fotografa vůbec žádný problém.

canon-eos-r3-prvni-dojmy_003

První dojmy z Canon EOS R3 - co mě zaujalo nejvíc

Rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost

Rychlost je pro akční focení naprosto zásadní. Nemám na mysli pouze sériové snímání (zde 30 sn/s včetně automatického zaostřování a měření expozice pro každý snímek), nebo automatické zaostřování. V úplném základu jde asi hlavně o rychlost odvádění dat ze snímače a dostatečný výpočetní výkon procesoru, který musí data zpracovat.

Právě nový BSI “skládaný” senzor je tou nejdůležitější součástkou, na které to všechno závisí. Dokáže totiž data odvádět takovou rychlostí, že je bez problémů možné používat pro akční záběry elektronickou závěrku bez obav, že budou na snímku pohybující se objekty deformovány vinou pomalého odečtu. Efekt tzv. “rolling shutter” se v záběrech projevuje skutečně neznatelně a to i při videu. Elektronickou závěrku můžete dokonce použít i při focení s bleskem.

Sledování objektů

Od uvedení modelů Canon EOS R5 a EOS R6 už víme, že si bezzrcadlovky Canon dovedou bez problémů poradit se sledováním různých objektů, nebo že hravě zvládají zaostřování na oko. Jenomže když dokážeme foťáku říci, že se má zaměřit především na lidi, zvířata a nebo vozidla, má to AF systém o to snažší. Pak sám od sebe dokáže ve scéně označit zvolený typ objektu a nic jiného jej už moc nezajímá. Díky tomu je automatické zaostřování se sledováním objektů daleko spolehlivější a málokdy se stane, že by došlo k nechtěnému zaostření třeba na popředí (kmeny stromů, větve a podobně).

Při zaostřování na vozidla si dokonce můžete vybrat, jestli má mít prioritu stroj jako celek a nebo helma závodníka.

Zaostřování okem

Aby to bylo všechno ještě jednodušší a rychlejší, EOS R3 dokáže zaostřit tam, kam se právě díváte. Tenhle systém není u Canonu nový, byl použit už na několika modelech zrcadlovek na film. Tenkrát to ale nefungovalo úplně dobře, protože plocha pokrytí AF senzoru byla poměrně malá a zaostřovacích bodů bylo ještě méně…

Canon EOS R3 ale k zaostřování používá prakticky celý snímač (systém Dual Pixel CMOS AF), takže když je senzor pohybu oka správně nakalibrován, funguje to bezvadně. Právě ta kalibrace na oko uživatele je zásadní a dá se před uložením dokonce ještě několikrát upřesnit pro různé pozice hledáčku vůči oku.

Jestliže máte nakalibrováno, už vás nezajímá ani joystick pro volbu AF bodu, ani dotyková ploška na tlačítcích AF-ON. EOS R3 prostě zaostří tam, kam se podíváte. Stačí se podívat, namáčknout spoušť a autofokus vše ostatní zařídí. Sleduje pohledem označený objekt, dokud máte namáčknutou spoušť a nebo dokud pohledem a opětovným namáčknutím neoznačíte jiný objekt. 

Skvělé je i to, že se dá zaostřování okem vypnout/zapnout stiskem tlačítka, takže v situaci, kdy vám tenhle způsob zaostřování nepřijde vhodný, můžete zaostřovat obvyklým způsobem.

Kvalita obrazu

Na fotky jsem byl samozřejmě zvědav ze všeho nejvíc a potěšen jsem byl už od prvních záběrů. 

Nový snímač vypadá výborně a i když jsem měl k dispozici pouze předprodukční kus, ze kterého ještě nejdou otevřít RAWy, vypadá to, že není třeba mít obavy ani ze šumu a ani z dynamického rozsahu. Zdůraznit musím hlavně šum při nastavení vysokých citlivostí. Vzhledem k tomu, že se jedná o reportérský stroj, který bude používán často za mizerného světla, není žádným překvapením, že citlivosti ISO 32 000 a vyšší jsou stále vynikající. Víc ale budu moci vyzkoušet až s ostrým kusem, pak zde uvidíte i ukázkové fotky.

canon-eos-r3-prvni-dojmy_002

canon-eos-r3-prvni-dojmy_005

 

Hlavní rysy

 • kompaktní full frame (FF) bezzrcadlovka s 24 Mpx BSI snímačem
 • extrémně rychlé a přesné ostření
 • perfektní sledování objektu včetně detekce očí, postav, zvířat i vozidel
 • výkonný stabilizátor obrazu
 • sériové snímání 30 sn/s včetně automatického zaostřování
 • zaostřování okem

Videorecenze

Další videorecenze

Canon EOS 850D

Canon RF 85 mm f/1,2 L USM

Shrnutí

Canon EOS R3 jsem zkoušel pouze pár chvil a protože jsem měl k dispozici zatím ještě předprodukční kus, mohu se s vámi podělit skutečně jen o první dojmy. A ty jsou skvělé! Už se těším, až pořádně otestuji ostrý kousek, moje radost z perfektně fungujícího foťáku a skvělých fotek se totiž může jedině zvětšit. Dovolím si ale tvrdit jednu věc: Canon EOS R3 je první skutečně profesionální bezzrcadlovkou pro focení sportu napříč značkami.

Další recenze

CANON RF 16 mm f/2,8 STM - sklo, které každý potřebuje
Hodnocení 96%

CANON RF 16 mm f/2,8 STM - sklo, které každý potřebuje

CANON RF 100-400 mm f/5,6-8 IS USM - dostupný univerzál
Hodnocení 96%

CANON RF 100-400 mm f/5,6-8 IS USM - dostupný univerzál

Recenze CANON RF 100-500 mm: Univerzální objektiv fotografa přírody
Hodnocení 98%

Recenze CANON RF 100-500 mm: Univerzální objektiv...

Diskuze

První dojmy: Canon EOS R3 je první skutečně profesionální bezzrcadlovkou

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím