Recenze Aputure LED RGB AL-MC: Malé, velké světlo | FotoŠkoda
Recenze

Recenze Aputure LED RGB AL-MC: Malé, velké světlo

Martin Hájek
25. 11. 2021 | 9 minut čtení

Aputure LED RGB představuje malé a výkonné světlo do interiéru i exteriéru. Jak již sám název napovídá, světlo je unikátní především v tom, že nabízí bohatou škálu barevných variací světla. Jako takové je tedy ideálním pomocníkem pro kreativní nebo experimentální využití. Mimo jiné světlo samozřejmě dobře poslouží ke svému primárnímu účelu – nasvícení scény, předmětu, portrétu – s praktickým přispěním jak možnosti regulace intenzity světla tak i chromatičnosti (barevné teplotě).

Hodnocení odborníka 92%

 • Malé rozměry
 • Vysoký výkon
 • Výdrž a rychlé nabíjení
 • Intuitivní ovládání
 • Regulace výkonu
 • Změna barevné teploty
 • RGB barvy
 • Barevné efekty
 • Magnety
 • Stativový závit
 • Bezdrátové připojení
 • Příslušenství (difuzér, brašna)
 • Malý OLED LCD
 • Cena

Popis

Seznámení s Aputure LED RGB AL-MC

Lehké, malé LED video světlo, které se vejde pohodlně do kapsy. Také co se týče výkonu, hravě do kapsy strčí i výrazně větší „kolegy“. Světlo umožňuje jak regulaci světelného výkonu, tak i teploty světla. Tím to však celé pouze začíná. Rozměry světla jsou: 93×61×17 mm (Š×V×H). Pro instalaci světla na stativ (nebo stojan) poslouží vestavěný stativový závit 1/4" 20 (na spodní části světla). Zajímavostí je dvojice silných magnetů na zadní straně světla, které zabezpečí, že světlo bude dokonale držet na všech kovových površích. Materiál Aputure LED RGB tvoří kombinace kovu a plastu, díky čemuž světlo působí velmi robustně a odolně. Aputure LED RGB zobrazí až 100 úrovní (od 0 do 100 %) nastavení intenzity světla. Hodnoty CRI = 94 a TLCI = 97. Barvy tak působí velice přirozeně.

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

Možnosti a vlastnosti světla Aputure LED RGB AL-MC

LED světlo řady MC umožňuje regulovat sílu od 0 do 100 % a současně dovoluje ovládat barvu (chromatičnost) světla v rozsahu od 3 200 do 6 500 K s odkrokováním po 100 K. Velice dobře tak lze simulovat různé, běžně dostupné světelné zdroje od žárovky (cca 3 200 K), přes zářivky (4 000 – 5 000 K), denní světlo (5 500 K) až po fotografický blesk (6 000 K). Dále je světlo vybaveno Bluetooth rozhraním. Lze jej tak spárovat s chytrým zařízením (telefon, tablet), kdy poté můžete světlo pohodlně ovládat i vzdáleně – přes aplikaci Aputure Sidus Link. Aputure LED RGB podporuje technologii Sidus Mesh, umožňující ovládat více zařízení.

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

Funkce RGB: HSI, FX

Zajímavou funkci představuje „HSI“, kterou lze ovlivňovat parametry odstínu, sytosti a jasu (Hue, Saturation, Brightness) v rozmezí od 1 do 360°. Funguje to zhruba tak, že 0° = červená, 50° = žlutá, 100° = zelená°/teplá, 150° = zelená/studená, 200° = modrá/teplá, 250° = modrá/studená, 300° = fialová, 360° = červená. Kromě nastavení HSI (různé barvy světla) a CCT (intenzita a teplota světla) má Aputure LER RGB ještě devět vestavěných speciálních efektů (FX). Zde jsou k dispozici režimy: paparazzi, ohňostroj (fireworks), žárovka (bulb), TV, blesk (lightning), party, pulsující světlo, policejní auto (cop car) a oheň (fire). Využití efektů je do jisté míry diskutabilní. Pro experimentování v rámci specifických filmových hrátek, proč ne? Ale pro jiné, vážnější (nebo dokonce komerční) využití to moc nevidím. Ale to je samozřejmě velice individuální, fantazii se zde meze nekladou. Na druhou stranu, osobně jsem si dost vyhrál především s RGB světly, kde je to využití, variování a experimentování opravdu bohaté.  

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

Výkon a další parametry světla Aputure LED RGB AL-MC

LED světlo napájí integrovaná baterie s kapacitou 2600 mAh, která vydrží svítit až dvě hodiny na maximální výkon. V praxi se tato hodnota osvědčila, dokonce jsem se dostal ještě lehce přes deklarované 2 hodiny. Akumulátor nabijeme pomocí USB-C kabelu. Podporováno je PD (Power Delivery) rychlé nabíjení. Jako bonus můžeme světlo dobíjet také standardní bezdrátovou nabíječkou, podporující Qi standard bezdrátového nabíjení jako jsou například bezdrátové nabíječky k mobilním telefonům. Nutno však počítat s tím, že se vám v takovém případě doba nabíjení minimálně zdvojnásobí.

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

Ovládání světla Aputure LED RGB AL-MC

Samotné ovládání světla je i vzhledem k jeho vskutku extra malým rozměrům tak snadné a minimalistické jak to jen jde. Veškerá nastavení vyřešíte pomocí jediného ovladače – multifunkčního rolleru. Jeho otáčením vybíráte mezi volbami v menu. Stiskem rolleru potvrzujete vybranou volbu a delším podržením rolleru se dostanete v menu o úroveň výše. Nastavení a menu zobrazuje malý OLED LCD na horní straně světla. Kromě displeje a multifunkčního kolečka na světle najdete ještě jedno tlačítko – on/off (zapnutí/vypnutí). Toť vše. Ano, tak jednoduché to je.

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

Světlo Aputure LED RGB AL-MC v praxi

hodnocení světla po stránce jeho výkonu, využití, rozměrů i možností jde relativně vysoko. Velkým benefitem jsou určitě malé fyzické rozměry. Světlo se vejde pohodlně do kapsy. Ve fotobatohu nebo fotobrašně se na tak malé světlo najde místo vždy. V balení je navíc ke světlu dodáváno praktické pouzdro (kapsa včetně kovové karabiny), které můžete připnout buď k fotobatohu nebo třeba na opasek kalhot – pomocí zadního oka. Součástí výbavy světla je také praktický difuzér, který příjemně změkčí světlo (ovšem na druhou stranu také část světla pohltí!).

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

Pro montáž světla na stativ slouží závit a výborně se mi také osvědčila dvojice magnetů na zadní straně. Díky nim jde světlo okamžitě přichytit ke stojanu, stativu, gimbalu nebo k čemukoli jinému, kovovému. Navíc magnety jsou opravdu silné, takže se nemusíte bát, že by světlo spadlo. Jen jsem si pro jistotu dával velký pozor, abych světlo neumístil do těsné blízkosti k fotoaparátu či chytrému telefonu (zejména paměťovým kartám by se to možná nemuselo úplně líbit). 

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

Světelný výkon - síla, intenzita, barevná teplota – dostačující na jakékoliv komornější typy focení nebo natáčení, zejména v ateliéru/interiéru se mi světlo dobře osvědčilo a lze s ním dělat velice slušné a působivé efekty. Pro venkovní použití je světlo také výborné i když zde bych již doporučoval raději dvojici světel – zejména pro záběry, kde je třeba rovnoměrně nasvítit větší záběr.

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

RGB a simulace efektů. RGB barvy jsou super, člověk se s nimi krásně vyřádí. Skvěle použitelné jak při natáčení tak pro oblast fotografie. Co se týče speciálních efektů a různých simulací, zde bude jejich využití - jak jsem již zmínil výše - trochu diskutabilní. Už jen z toho pohledu, že jsou převážně založeny na „mihotání“ a prudkých změnách intenzity světla. Výsledek? Docela od toho bolí oči a to není jen můj dojem ale i lidí, které jsem se světlem bezprostředně „konfrontoval“. Na druhou stranu, kameramani můžou FX využít pro různé kreativní hrátky a experimenty.

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

Po stránce výdrže baterky a dalších možností, jako například dálkové řízení přes Bluetooth, nemám světlu vůbec co vytknout.

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

Chci světlo Aputure LED RGB AL-MC

Co dodat na závěr?

Výkon LED RGB světla je dostatečný na focení/natáčení detailů či menších věcí typu: produkty, šperky, jídlo a podobně. Stejně tak lze LED RGB Aputure světlo použít jako sekundární (druhý) světelný zdroj – doplňující nějaké větší, primární světlo/světla. Na komplexnější scény jako je portrétní fotografie bych však volil buď jiný typ světla nebo alespoň dvojici LED RGB světel. Což není ani tak o nedostatečném výkonu jako spíše o malé plošné svítivosti (tady prostě na velikosti opravdu záleží). 

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

Koupit Aputure LED RGB AL-MC

Balení obsahuje:

 • Světlo Aputure LED RGB AL-MC
 • Difuzér pro větší rozptyl světla
 • Stylová brašna na světlo (vč. difuzéru)
 • Kabel pro nabíjení USB-C 
 • 4× suchý zip (2 páry) s podlepovou páskou  

Aputure LED RGB AL-MC video/foto světlo

 

Hlavní rysy

 • Video/foto světlo Aputure LED RGB
 • Řada Aputure MC, 48 RGB LED diod
 • Změna chromatičnosti (barevné teploty): 3 200 – 6 500 K
 • Plně ovladatelné LED s barevnou věrností CPI 95
 • Úplné řízení barev HSI (odstín, sytost, jas)
 • Regulace světla 0 - 100% výkonu
 • OLED displej s ovládacím kroužkem
 • Kompatibilita s Aputure Sidus Link aplikací
 • FX nastavení (speciální efekty)
 • Integrovaná baterie, až 120 min
 • Bezdrátové nabíjení kompatibilní s Qi standardem
 • Rychlé nabíjení PD přes USB-C rozhraní

Videorecenze

Shrnutí

Aputure LED RGB AL-MC je vynikající volbou pro kreativní fotografy a video tvůrce, kteří si rádi hrají se scénou, se světlem a hledají nové výzvy a cesty, jak svou tvorbu něčím novým ozvláštnit a posunout ji zase o kus dál. Světlo LED RGB nabízí dostatek prostoru a možností pro zase trochu jiné uchopení záběru a kompozice. Hrátky se světlem, tvorba různých barevných (světlených) efektů nebo simulace barevných filtrů, to jsou přesně situace, kde se s tímto drobným leč účinným příslušenstvím vyloženě najdete. Světlo je vybaveno stativovým závitem, dvojicí silných magnetů a v balení najdete mimo jiné ještě dva páry suchých zipů (s podlepovou páskou) pro rychlé uchycení světla téměř kamkoli vás napadne.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...