Recenze Canon EOS M50 Mark II: první dojmy | FotoŠkoda
Recenze

Recenze Canon EOS M50 Mark II: první dojmy

Luděk Bouška
25. 2. 2021 | 6 minut čtení

Canon EOS M50 Mark II je stejně jako jeho předchůdce na první pohled příjemně malá a docela nenápadná bezzrcadlovka, která ale nabízí ještě lepší výkon. Je to velice univerzální, rychlý a skvěle vybavený přístroj, který je určen nejen fotografům, ale také vloggerům.

Hodnocení odborníka 90%

 • velice malé rozměry a dobré držení
 • dobrá kvalita obrazu i na vyšších ISO
 • velmi dobře fungující autofokus
 • rychlost sériového snímání až 10 sn/s
 • snadné a rychlé ovládání
 • výklopný a otočný dotykový displej
 • 4K video
 • poměrně malý hledáček

Popis

Recenze Canon EOS M50 Mark II

Jestli se někdy hodí použít přísloví “zdání klame”, je to právě v případě tohoto malého a docela nenápadného foťáčku. V kombinaci se základním objektivem spíše připomíná trochu větší kompakt, ale právě možnost výměny objektivů dělá z modelu EOS M50 Mark II nečekaně výkonný a univerzální přístroj. Pomocí redukce Canon EOS-EOS M totiž můžete naprosto plnohodnotně používat všechny objektivy s bajonetem Canon EF nebo EF-S, takže nemusíte mít žádné obavy. Pokud už vlastníte nějakou zrcadlovku Canon, starší objektivy bez problémů využijete i s novým a daleko menším tělem.

recenze_canon-eos-m50-mark-ii-review-044

Canon EOS M50 Mark II je vybaven snímačem s rozlišením 24 Mpx s technologií Dual Pixel CMOS AF a to znamená, že dokáže velice rychle, přesně a zároveň plynule zaostřovat jak při focení, tak při natáčení videa. Navíc máte k dispozici až 143 zaostřovacích bodů, které jsou rozmístěny téměř po celé ploše snímače. Tohle žádná zrcadlovka nabídnout nemůže. A výhodou oproti zrcadlovkám je i fakt, že ty zaostřovací body jsou díky technologii Dual Pixel CMOS AF vlastně vestavěny přímo ve snímači. Znamená to, že objektivy nemohou trpět front/back focusem známým právě u zrcadlovek. V praxi se to projevuje naprosto přesným zaostřováním - kam zamíříte ostřícím bodem (nyní můžete měnit jeho velikost), tam bude opravdu zaostřeno. Hlavně při použití světelných objektivů, kdy pracujete s minimální hloubkou ostrosti je tato výhoda naprosto neocenitelná. Navíc zde nově najdete i možnost zaostření na oko, což funguje perfektně a oproti předchůdci i při průběžném zaostřování a dokonce i při videu.

Autofokus

Systém automatického ostření převzal Mark II ze zrcadlovek, jedná se o Dual Pixel CMOS AF. Znamená to, že přístroj vyhodnocuje správnost zaostření přímo v rovině snímače porovnáním fázového posunu, což je daleko rychlejší než klasické kontrastní ostření u předchozích modelů. V praxi si tedy můžete buď vybrat ze 143 zaostřovacích  bodů a nebo si můžete ostřicí bod dotykem umístit prakticky kdekoliv na displeji. Mimochodem displej je výklopný a otočný, to se mi moc líbí. Jednak pro velkou variabilitu a možnost focení z velmi neobvyklých úhlů, ale také proto, že ho můžete při transportu otočit směrem k tělu, takže je perfektně chráněn proti poškození. Displej může sloužit pro volbu ostřicího bodu i při focení přes hledáček, což je velice praktické. 

Samotné zaostřování je příjemně rychlé, takže nejste nijak omezeni ve focení pohybujících se objektů, EOS M50 Mark II dokonce zvládá zaostřování až do 7,4 sn/s, to je na takový foťák opravdu hodně.

recenze_canon-eos-m50-mark-ii-review-046

Design, ergonomie, menu a ovládací prvky

Tělo modelu Canon EOS M50 Mark II na první pohled trochu připomíná EOS M5, který je také vybaven elektronický hledáčkem. Jde tedy na první letmý pohled o konstrukci připomínající zrcadlovku. Samotný hledáček má perfektní rozlišení 2,36 Mpx, ale na můj vkus by mohl být přece jen o něco větší.

Zrcadlovku připomíná i rozmístění ovládacích prvků, s ovládáním tedy nebudete mít naprosto žádné potíže. Canon na ergonomii ovládání pracuje průběžně už dlouhá léta a je vidět, že ani u nových modelů nepotřebuje dělat žádné zásadní změny. Ovládání je velice intuitivní a dost ho ulehčuje ještě dotykový displej. Jeho prostřednictvím můžete jednak volit AF bod, ale také nastavovat jednotlivé funkce a položky v menu. Menu má pak dvě uživatelská rozhraní. To jedno je prakticky zrcadlovkové, tedy vhodné pro ty, kteří mají s Canonem už zkušenosti. Základní menu je ale určeno méně zkušeným uživatelům a je graficky trochu jinak řešeno, jinak je v podstatě stejné.

recenze_canon-eos-m50-mark-ii-review-049-vyklopny-displej

Moc se mi líbil i zmíněný otočný displej, který jsem při transportu foťáku raději zaklopil displejem dovnitř, aby nedošlo k jeho poškození.

Jestliže fotíte zrcadlovkou a chtěli byste nějaký menší záložní přístroj, je EOS M50 Mark II naprosto ideální. Ovládání vám přijde velice podobné, v brašně nezabere skoro žádné místo a s redukcí použijete i zrcadlovkové objektivy.

Kvalita obrazu

Pokud jste nároční a vyžadujete kvalitu fotek jako u zrcadlovek, mohu vás uklidnit, kvalita fotek je vynikající. Velkou měrou se na tom podílí snímač s procesorem, ale nesmíme zapomínat samozřejmě na použitý objektiv. Ten setový se mi po stránce kvality moc líbil a při vhodném nastavení přístroje je velmi dobrý. Tím vhodným nastavením mám na mysli zapnutí nebo vypnutí softwarových korekcí obrazových vad objektivu, ale také redukci šumu. Právě tyto softwarové korekce se podílí na někdy až nepříjemném “vyžehlení” snímku v oblastech, kde software přístroje nedetekuje jemné detaily. Zkoušel jsem porovnat JPEG z fotoaparátu s výstupem z RAWu a všechny ukázkové snímky jsem převedl z RAWu v programu Adobe Lightroom s ne tak drastickou redukcí šumu.

recenze_canon-eos-m50-mark-ii-review-051-bocni-pohled

Hlavní rozdíly oproti modelu Canon EOS M50

 • eye AF i při AI Servo a při videu
 • větší výdrž baterky
 • C-RAW
 • o 3 g lehčí
 • Timelapse ve 4K
 • AF už od -4EV
 • frekvence hledáčku 60 fps
 • možnost streamování
 • čistý výstup přes HDMI

recenze_canon-eos-m50-mark-ii-review-058-horni-pohled

Hlavní rysy

 • 24,2 Mpx APS-C CMOS snímač
 • procesor DIGIC 8 – menší šum, lepší barevné podání
 • objektivy řady EF-M (EF a EF-S pomocí volitelného adaptéru EF-EOS M)
 • automatické zaostřováním s duálními pixely CMOS
 • 143 zaostřovacích bodů
 • otočný dotykový 3" LCD Clear View II displej s rozlišením 1,04 miliónu bodů
 • citlivost v rozmezí 100–25 600 ISO
 • video ve 4K a Full HD kvalitě

Další recenze

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v malých a dostupných přístrojích
Hodnocení 93%

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v...

29. 9. 2022
Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost
Hodnocení 99%

Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a...

24. 3. 2022
Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?
Hodnocení 95%

Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?

19. 1. 2022

Diskuze

Recenze Canon EOS M50 Mark II: první dojmy

Přidat příspěvek
 • Pavlína K.
  Reagovat

  Fotoaparát Canon EOS M50 Mark II

  Pavlína K. 24.11.2022 14:32:47
  Dobrý den, prosím, chtěla bych se zeptat. Jsem laik a používám fotoaparát Canon EOS 1200 D, nicméně zvažuji výměnu právě za CANON EOS M50 Mark II černý + 15-45 mm. Je to krok správným směrem, doporučujete? Fotoaparát používám zejména k fotografování, občas video, nicméně fotím jak v interiéru, tak v exteriéru.
  Moc děkuji za názor. S pozdravem, Pavlína
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Fotoaparát Canon EOS M50 Mark II

   Luděk Bouška 25.11.2022 07:58:04

   Dobrý den, s modelem M50 MkII si určitě polepšíte hlavně v rychlosti, nebo přesnosti zaostřování. Dnes bych ale řekl, že větší budoucnost má model https://www.fotoskoda.cz/vyhledavani/?q=eos+r10.

 • Rudolf K.
  Reagovat

  přechod z D5 Mark I.

  Rudolf K. 20.04.2022 08:43:43
  Dobrý den, mám výbavu plnou obj. na EOSy. A plánuji přechod na bezzrcadlovku. Věnuji se focení spíše zvěře, lidí než krajině (divoká příroda zvěř/ptactvo aktivity plazení, čekaná, šoulačka). Láká mě funkce zaostření na oko. Co by jste mi doporučoval M50/M5/M6 a získat tak z objektivů pár milimetrů ohniska navíc nebo plnotučný FF R6?
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:přechod z D5 Mark I.

   Luděk Bouška 20.04.2022 10:58:42

   Dobrý den, já bych dal přednost modelu https://www.fotoskoda.cz/canon-eos-r6/ pro perfektně fungující AF systém. Ale je fakt, že https://www.fotoskoda.cz/canon-eos-m6-mark-ii-telo/ je menší a 1,6x crop faktor také není k zahození.

 • Ondřej K.
  Reagovat

  Intervalometer

  Ondřej K. 09.02.2022 17:50:33
  Dobrý den,

  zajímá mě, zda má tento fotoaparát intervalometer pro pořizování delších timelapsů (bez využití přednastavení). Můžu s ním pořizovat automaticky fotky řekněme jednou za několik minut ? Děkuji.
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Intervalometer

   Luděk Bouška 11.02.2022 10:27:05

   Dobrý den, pokud se nemýlím, tak tuto funkci bohužel nemá.

 • Adam H.
  Reagovat

  Ateliér

  Adam H. 24.11.2021 12:14:17
  Dobrý den,
  pát týdnů zpět jsem si pořídíil tento fotoaparát. Venku funguje bezchybně, ale mám problém v ateliéru. Mám nastavený čas 1/160, ISO 100, měním clonu. Problém je, že v hledáčku a na displeji vidím pouze černo. Pracuji se zábleskovými světly a odpalovačem. Všechno je synchronizované, ale nic nevidím. Četl jsem, že by mohl pomoci Live View. V nastavení to bohužel nikde nemohu najít.
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Ateliér

   Luděk Bouška 25.11.2021 13:13:37

   Dobrý den, z hlavy bohužel nevím, kde přesně v Menu hledat, ale někde tam najdete možnost Simulace expozice (nebo nějak podobně) pro hledáček. Když tuto funkci vypnete, budete i v ateliéru vidět normálně.

 • Lucie
  Reagovat

  Zvuk závěrky

  Lucie 05.08.2021 20:50:57
  Dobrý den, lze prosím vypnout či ztisit elektronický zvuk závěrky? Vím že je možnost v režimu scény tichý režim, to je ale z fotografického hlediska nesmysl, potřebovala bych vypnout zvuk či ho ztisit kompletně v módech P, priorit či manuálu. Pokud to nelze, mohl by to Canon upgradovat do nového firmware? Děkuji
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Zvuk závěrky

   Luděk Bouška 10.08.2021 15:10:19

   Dobrý den, pokud se nemýlím, tak to jde pouze v tichém režimu. Jestli Canon chystá změnu firmwaru, to bohužel netušíme.

 • Pavel H.
  Reagovat

  Low-pass filtr

  Pavel H. 19.05.2021 22:15:48
  Někde jsem se dočetl,že na snímači této bezzrcadlovky je zabudován tzv.low-pass filtr k odstranění moaré...Vlastním zrcadlovky Canon EOS 600D a 700D a ze snímků poznám ,že nejsou ideálně ostré,jak bych si představoval.Např.Panasonic do svých aparátů tento filtr již nepoužívá..Je někde "nějaká záruka",že snímky s Can.Mark II budou ostré a proč tam Canon tento filtr vlastně pořád dává??Děkuji za ev.odpověď....
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Low-pass filtr

   Luděk Bouška 27.05.2021 09:09:08

   Dobrý den, low-pass filtr, nebo také anti-aliasing filtr je běžnou součástí téměř všech snímačů u digitálních fotoaparátů jakékoliv značky. Nepoužívá se především u snímačů s vysokým rozlišením, kde postrádá význam. Slouží totiž k tomu, aby se při zvětšení snímku neprojevovala pravidelná struktura snímače na šikmých hranách. Pokud by před snímačem nebyl předřazen, byly by sice snímky trochu ostřejší, ale veškeré šikmé linie by se zobrazily zubaté. Tento efekt se dá eliminovat právě vysokým rozlišením snímače, ale dost často je potřeba softwarově odstraňovat moaré na záběrech pravidelných struktur.

   Takže je to vždy něco za něco, protože když fotíte do RAWu a snímek při úpravě zlehka doostříte, bude ostrost také perfektní a rozdíl nepoznáte.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...