Recenze Canon EOS M50 Mark II: první dojmy
- Hodnocení odborníka
- Ukázkové snímky
- Popis
- Hlavní rysy
- Diskuze
- CANON EOS M50 Mark II 13 690,-
Canon EOS M50 Mark II je stejně jako jeho předchůdce na první pohled příjemně malá a docela nenápadná bezzrcadlovka, která ale nabízí ještě lepší výkon. Je to velice univerzální, rychlý a skvěle vybavený přístroj, který je určen nejen fotografům, ale také vloggerům.
Popis
Recenze Canon EOS M50 Mark II
Jestli se někdy hodí použít přísloví “zdání klame”, je to právě v případě tohoto malého a docela nenápadného foťáčku. V kombinaci se základním objektivem spíše připomíná trochu větší kompakt, ale právě možnost výměny objektivů dělá z modelu EOS M50 Mark II nečekaně výkonný a univerzální přístroj. Pomocí redukce Canon EOS-EOS M totiž můžete naprosto plnohodnotně používat všechny objektivy s bajonetem Canon EF nebo EF-S, takže nemusíte mít žádné obavy. Pokud už vlastníte nějakou zrcadlovku Canon, starší objektivy bez problémů využijete i s novým a daleko menším tělem.
Canon EOS M50 Mark II je vybaven snímačem s rozlišením 24 Mpx s technologií Dual Pixel CMOS AF a to znamená, že dokáže velice rychle, přesně a zároveň plynule zaostřovat jak při focení, tak při natáčení videa. Navíc máte k dispozici až 143 zaostřovacích bodů, které jsou rozmístěny téměř po celé ploše snímače. Tohle žádná zrcadlovka nabídnout nemůže. A výhodou oproti zrcadlovkám je i fakt, že ty zaostřovací body jsou díky technologii Dual Pixel CMOS AF vlastně vestavěny přímo ve snímači. Znamená to, že objektivy nemohou trpět front/back focusem známým právě u zrcadlovek. V praxi se to projevuje naprosto přesným zaostřováním - kam zamíříte ostřícím bodem (nyní můžete měnit jeho velikost), tam bude opravdu zaostřeno. Hlavně při použití světelných objektivů, kdy pracujete s minimální hloubkou ostrosti je tato výhoda naprosto neocenitelná. Navíc zde nově najdete i možnost zaostření na oko, což funguje perfektně a oproti předchůdci i při průběžném zaostřování a dokonce i při videu.
Autofokus
Systém automatického ostření převzal Mark II ze zrcadlovek, jedná se o Dual Pixel CMOS AF. Znamená to, že přístroj vyhodnocuje správnost zaostření přímo v rovině snímače porovnáním fázového posunu, což je daleko rychlejší než klasické kontrastní ostření u předchozích modelů. V praxi si tedy můžete buď vybrat ze 143 zaostřovacích bodů a nebo si můžete ostřicí bod dotykem umístit prakticky kdekoliv na displeji. Mimochodem displej je výklopný a otočný, to se mi moc líbí. Jednak pro velkou variabilitu a možnost focení z velmi neobvyklých úhlů, ale také proto, že ho můžete při transportu otočit směrem k tělu, takže je perfektně chráněn proti poškození. Displej může sloužit pro volbu ostřicího bodu i při focení přes hledáček, což je velice praktické.
Samotné zaostřování je příjemně rychlé, takže nejste nijak omezeni ve focení pohybujících se objektů, EOS M50 Mark II dokonce zvládá zaostřování až do 7,4 sn/s, to je na takový foťák opravdu hodně.
Design, ergonomie, menu a ovládací prvky
Tělo modelu Canon EOS M50 Mark II na první pohled trochu připomíná EOS M5, který je také vybaven elektronický hledáčkem. Jde tedy na první letmý pohled o konstrukci připomínající zrcadlovku. Samotný hledáček má perfektní rozlišení 2,36 Mpx, ale na můj vkus by mohl být přece jen o něco větší.
Zrcadlovku připomíná i rozmístění ovládacích prvků, s ovládáním tedy nebudete mít naprosto žádné potíže. Canon na ergonomii ovládání pracuje průběžně už dlouhá léta a je vidět, že ani u nových modelů nepotřebuje dělat žádné zásadní změny. Ovládání je velice intuitivní a dost ho ulehčuje ještě dotykový displej. Jeho prostřednictvím můžete jednak volit AF bod, ale také nastavovat jednotlivé funkce a položky v menu. Menu má pak dvě uživatelská rozhraní. To jedno je prakticky zrcadlovkové, tedy vhodné pro ty, kteří mají s Canonem už zkušenosti. Základní menu je ale určeno méně zkušeným uživatelům a je graficky trochu jinak řešeno, jinak je v podstatě stejné.
Moc se mi líbil i zmíněný otočný displej, který jsem při transportu foťáku raději zaklopil displejem dovnitř, aby nedošlo k jeho poškození.
Jestliže fotíte zrcadlovkou a chtěli byste nějaký menší záložní přístroj, je EOS M50 Mark II naprosto ideální. Ovládání vám přijde velice podobné, v brašně nezabere skoro žádné místo a s redukcí použijete i zrcadlovkové objektivy.
Kvalita obrazu
Pokud jste nároční a vyžadujete kvalitu fotek jako u zrcadlovek, mohu vás uklidnit, kvalita fotek je vynikající. Velkou měrou se na tom podílí snímač s procesorem, ale nesmíme zapomínat samozřejmě na použitý objektiv. Ten setový se mi po stránce kvality moc líbil a při vhodném nastavení přístroje je velmi dobrý. Tím vhodným nastavením mám na mysli zapnutí nebo vypnutí softwarových korekcí obrazových vad objektivu, ale také redukci šumu. Právě tyto softwarové korekce se podílí na někdy až nepříjemném “vyžehlení” snímku v oblastech, kde software přístroje nedetekuje jemné detaily. Zkoušel jsem porovnat JPEG z fotoaparátu s výstupem z RAWu a všechny ukázkové snímky jsem převedl z RAWu v programu Adobe Lightroom s ne tak drastickou redukcí šumu.
Hlavní rozdíly oproti modelu Canon EOS M50
- eye AF i při AI Servo a při videu
- větší výdrž baterky
- C-RAW
- o 3 g lehčí
- Timelapse ve 4K
- AF už od -4EV
- frekvence hledáčku 60 fps
- možnost streamování
- čistý výstup přes HDMI
Hlavní rysy
- 24,2 Mpx APS-C CMOS snímač
- procesor DIGIC 8 – menší šum, lepší barevné podání
- objektivy řady EF-M (EF a EF-S pomocí volitelného adaptéru EF-EOS M)
- automatické zaostřováním s duálními pixely CMOS
- 143 zaostřovacích bodů
- otočný dotykový 3" LCD Clear View II displej s rozlišením 1,04 miliónu bodů
- citlivost v rozmezí 100–25 600 ISO
- video ve 4K a Full HD kvalitě
Diskuze
Recenze Canon EOS M50 Mark II: první dojmy
Přidat příspěvekFotoaparát Canon EOS M50 Mark II
Pavlína K. 24.11.2022 14:32:47Moc děkuji za názor. S pozdravem, Pavlína
RE:Fotoaparát Canon EOS M50 Mark II
Luděk Bouška 25.11.2022 07:58:04Dobrý den, s modelem M50 MkII si určitě polepšíte hlavně v rychlosti, nebo přesnosti zaostřování. Dnes bych ale řekl, že větší budoucnost má model https://www.fotoskoda.cz/vyhledavani/?q=eos+r10.
přechod z D5 Mark I.
Rudolf K. 20.04.2022 08:43:43RE:přechod z D5 Mark I.
Luděk Bouška 20.04.2022 10:58:42Dobrý den, já bych dal přednost modelu https://www.fotoskoda.cz/canon-eos-r6/ pro perfektně fungující AF systém. Ale je fakt, že https://www.fotoskoda.cz/canon-eos-m6-mark-ii-telo/ je menší a 1,6x crop faktor také není k zahození.
Intervalometer
Ondřej K. 09.02.2022 17:50:33zajímá mě, zda má tento fotoaparát intervalometer pro pořizování delších timelapsů (bez využití přednastavení). Můžu s ním pořizovat automaticky fotky řekněme jednou za několik minut ? Děkuji.
RE:Intervalometer
Luděk Bouška 11.02.2022 10:27:05Dobrý den, pokud se nemýlím, tak tuto funkci bohužel nemá.
Ateliér
Adam H. 24.11.2021 12:14:17pát týdnů zpět jsem si pořídíil tento fotoaparát. Venku funguje bezchybně, ale mám problém v ateliéru. Mám nastavený čas 1/160, ISO 100, měním clonu. Problém je, že v hledáčku a na displeji vidím pouze černo. Pracuji se zábleskovými světly a odpalovačem. Všechno je synchronizované, ale nic nevidím. Četl jsem, že by mohl pomoci Live View. V nastavení to bohužel nikde nemohu najít.
RE:Ateliér
Luděk Bouška 25.11.2021 13:13:37Dobrý den, z hlavy bohužel nevím, kde přesně v Menu hledat, ale někde tam najdete možnost Simulace expozice (nebo nějak podobně) pro hledáček. Když tuto funkci vypnete, budete i v ateliéru vidět normálně.
Zvuk závěrky
Lucie 05.08.2021 20:50:57RE:Zvuk závěrky
Luděk Bouška 10.08.2021 15:10:19Dobrý den, pokud se nemýlím, tak to jde pouze v tichém režimu. Jestli Canon chystá změnu firmwaru, to bohužel netušíme.
Low-pass filtr
Pavel H. 19.05.2021 22:15:48RE:Low-pass filtr
Luděk Bouška 27.05.2021 09:09:08Dobrý den, low-pass filtr, nebo také anti-aliasing filtr je běžnou součástí téměř všech snímačů u digitálních fotoaparátů jakékoliv značky. Nepoužívá se především u snímačů s vysokým rozlišením, kde postrádá význam. Slouží totiž k tomu, aby se při zvětšení snímku neprojevovala pravidelná struktura snímače na šikmých hranách. Pokud by před snímačem nebyl předřazen, byly by sice snímky trochu ostřejší, ale veškeré šikmé linie by se zobrazily zubaté. Tento efekt se dá eliminovat právě vysokým rozlišením snímače, ale dost často je potřeba softwarově odstraňovat moaré na záběrech pravidelných struktur.
Takže je to vždy něco za něco, protože když fotíte do RAWu a snímek při úpravě zlehka doostříte, bude ostrost také perfektní a rozdíl nepoznáte.