Recenze: COLBOR VAP1 – už žádné kabely I. | FotoŠkoda
Recenze

Recenze: COLBOR VAP1 – už žádné kabely I.

Martin Hájek
23. 3. 2023 | 5 minut čtení

VAP1 a VM2 set je praktické příslušenství ke studiovým LED světlům COLBOR řady CL. Díky těmto dvěma malým „krabičkám“ bude focení i natáčení výrazně jednodušší a především mobilnější. VAP1 a VM2 set totiž skvěle přizpůsobí vaše Colbor světla k bateriovému použití, což skýtá nesporné výhody na place.

Hodnocení odborníka 88%

 • Malé a skladné řešení
 • Lehké a odolné
 • Snadná instalace i „ovládání“
 • Decentní a nenápadné
 • Pojme 2 baterie NP-F
 • Je potřeba ještě dokoupit VM2 set

Popis

LED světla jsou čím dál populárnějším příslušenstvím jak pro foto tak video aplikace. Disponují slušným výkonem a současně nízkou energetickou náročností. K dalším benefitům LED světel patří dlouhá životnost, barevná stálost nebo vysoký index CRI (barevná věrnost, přirozené vyzařování světla). Na druhou stranu, k přísně sledovaným parametrům bude vždy patřit výdrž, což je často faktor zcela zásadní.

COLBOR VAP1 a VM2 set img_1

COLBOR LED světla

Nová řada LED světel Colbor nabízí jak dostatečný výkon, tak možnost řízení světla – regulace intenzity, barvy i charakteru. K dispozici máme 4 typy světel COLBOR, konkrétně: Colbor PL5Colbor PL8BColbor PL8R a Colbor CL60/Colbor CL100X. Každý typ je určen pro specifický druh použití. Jedno však mají společné, nabídnou hodně muziky za dobrý peníz a uspokojí velice široký záběr v oblasti focení i natáčení

 

COLBOR VAP1 a VM2 set img_2

Baterie nebo síť?

Všechna LED světla (nejen Colbor) fungující buď na bateriové nebo na síťové napájení. Světla napájená baterií mají výhodu „volného pohybu“ ale nevýhodu omezené výdrže. Naopak studiová světla, která napájíte z elektrické sítě, sice mohou svítit neustále (teoreticky, limit minimálně v podobě přehřívání je zde samozřejmě vždy), na druhou stranu jsou zase limitována kabely, potažmo dostupností síťovým zdrojem (220V). Ideální řešení tak může představovat „hybridní“ napájení, tedy jak bateriemi tak ze sítě.

 

COLBOR VAP1 a VM2 set img_3

COLBOR VAP1 adaptér pro baterie NP-F

Deska Colbor VAP1 je praktické příslušenství, které v kombinaci se světly Colbor řady CL, umožní napájet světla také pomocí baterií typu NP-F. Jak to funguje? Pomocí desky VAP1 propojíte baterie typu NP-F se světlem Colbor CL (60, 60M, CL100X). Výhodou je, že kdykoli se ocitnete v situaci, kde není dostupné 220V síťové napájení, Colbor VAP1 + 2× NP-F baterie váš problém vyřeší.

 

COLBOR VAP1 a VM2 set img_4

 

Pokud tedy vlastníte alespoň dvě NP-F baterie, máte po problému. Drobnou vadou na kráse zde může být skutečnost, že potřebujete navíc ještě speciální set Colbor VM2, pomocí něhož propojíte desku VAP1/baterie NP-F se samotným světlem (bez VM2 setu vám totiž deska VAP1 nebude příliš platná).

 

COLBOR VAP1 a VM2 set img_5

 

Chci desku Colbor VAP1 pro baterie NP-F

Použití a funkce desky VAP1

VAP1 umožní připojení k adaptéru VMP (V-mount, součást setu VM2) a poté lze napájet světla Colbor dvojicí L/NP-F Sony nebo alternativní značky baterií s ekvivalentním napětím. A proč jsou třeba baterie hned dvě? Protože jejich kombinací dostanete napětí cca 14,8 V, což je současně standardní výstupní výkon V-Mount baterie. VAP1 pojme 2× baterii typu: NP-F550, 750 a 950.

 

COLBOR VAP1 a VM2 set img_6

 

Colbor desku VAP1 propojíte s LED světlem Colbor řady CL (60, 60M, 100X) a desku k samotnému světlu připojíte přes V-Mount adaptér (součást setu VM2). Napájení poté probíhá přes kabel D-tap/USB-C a konektory D-tap a USB-C s tím, že první konektor (D-tap) připojíte do desky VAP1, druhý konektor (USB-C) do světla Colbor řady CL. 

 

COLBOR VAP1 a VM2 set img_7

 

Chci COLBOR VM2 set na propojení VAP1/LED světla CL

 

Hlavní rysy

 • Adaptér/deska VAP1 Colbor
 • Pro aku typu NP-F s napětím 14,8V
 • Kompatibilita s LED světly řady CL
 • Umožňuje vložit 2× aku NP-F
 • Nutno použít ještě V-Mount adaptér a kabel
 • Max. výkon 50 W
 • Materiál: plast
 • Barva: černá

Shrnutí

Adaptérová deska VAP1 na baterie NP-F Colbor umožňuje připojení ke světlu Colbor řady CL prostřednictvím setu VM2 (adaptér pro V-Mount baterie + speciální propojovací kabel). Poté může napájet světla řady Colbor dvěma bateriemi Sony řady L/NP-F s ekvivalentním napětím. Kombinované napětí dvou NP-F baterií je 14,8 V, tedy standardní výstupní výkon V-Mount baterie. Deska umožňuje použití baterií NP-F550, 750 a 950 pro napájení LED světel Colbor CL60, CL60M, CL100X. K desce VAP1 ještě třeba dokoupit set Colbor VM2 (není součástí).

Další recenze

Recenze COLBOR VM2 Set: už žádné kabely II.
Hodnocení 94%

Recenze COLBOR VM2 Set: už žádné kabely II.

20. 4. 2023
Recenze: COLBOR BP65 parabolický softbox
Hodnocení 94%

Recenze: COLBOR BP65 parabolický softbox

16. 3. 2023
Recenze: COLBOR LED světlo PL8R
Hodnocení 96%

Recenze: COLBOR LED světlo PL8R

2. 3. 2023
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...