Recenze EIZO CS 2400 S (R) | FotoŠkoda

EIZO uvádí dvojici monitorů řady CS2400S a R, které kombinují špičkovou obrazovou kvalitu s nejmodernějšími možnostmi připojení a optimální úhlopříčkou 24" (61 cm). Jedná se o monitory s vynikajícím poměrem ceny a výkonu, které míří na střední segment hobby fotografů ale i profesionálů, kterým nabídne též rozšířený barevný gamut, shodný prostorem Adobe RGB (model CS2400S).

Hodnocení odborníka 98%

 • Obrazově (barevně/jasově) stálé, skvělý pro foto
 • Vyšší rozlišení s 1200 řádky (ne pouze 1080 řádky jako u Full HD monitorů)
 • Wide gamut (model CS2400 S) a matný IPS panel
 • Strohý ale praktický design
 • Velice příjemné ovládání
 • Stavitelný stojan (FlexStand)
 • Perfektně nastavené od výrobce
 • Množství portů (HDMI, DispPort, USB-C)
 • USB-C: obraz-zvuk-data i nabíjení
 • Bezkonkurenční poměr cena/výkon
 • Rozlišení „pouze“ full HD

Popis

Moderní digitální fotoaparáty disponují ultra vysokým rozlišením, špičkovou barevnou reprodukcí a množstvím nadstandardních funkcí. To klade současně zvýšené nároky na zobrazovací a reprodukční systémy – jak monitory, tak tiskárny. Každý soudný a zkušený fotograf si tak dříve či později položí adekvátní otázku, jestli má skutečně odpovídající monitor? Řeč je samozřejmě o takovém monitoru, který bude mít perfektní podání barev, dobré pozorovací úhly, slušný jas i kontrast. Zároveň by měl být barevně stálý a vhodný i pro dlouhou, nepřetržitou práci. EIZO CS2400S/R je fotografickým panelem, který míří na kreativní uživatele a je kompatibilní s PC Windows a MAC. Hlavním rozdílem mezi oběma monitory je, že model „S“ navíc disponuje širším barevným rozsahem (wide gamut), který je srovnatelný s Adobe RGB (jenž pokrývá z 99 % a dále 98% pokrytí gamutu standardu DCI-P3). Další parametry jsou shodné u obou modelů (CS2400 R i S). 

 

Fotografický monitor CS2400 S wide gamut

Základní popis CS2400S/R

Jedná se o panel s IPS technologií a úhlopříčkou 24". Rozlišení displeje činí 1920 x 1200 bodů a poměr stran je praktických 16:10, což je ideální poměr pro multimediální využití (fotografie, video, film, kancelářské práce). Maximální jas monitoru je 410 cd/m2, kontrast 1350:1 a nechybí ani podpora 10-bitového zobrazení. K jednoznačným přednostem patří zcela věrné barevné zobrazení díky možnosti hardwarové kalibrace (nastavení jasu, bílého bodu a gamma hodnoty). Technologie DUE (Digital Uniformity Equalizer) se stará o rovnoměrné rozložení jasu a homogenitu barev. Model CS2400 R dosahuje 100 % pokrytí standardů sRGB a Rec.709, zatímco model CS2400 S podporuje tzv. „wide gamut“ tedy rozšířený barevný rozsah rovnající se 99 % barevnému prostoru Adobe RGB (a 98% pokrytí gamutu standardu DCI-P3).

 

CS 2400 S a R skvělý pro foto i video

Parametry CS2400S/R

Monitor má klasické full HD rozlišení (1920 x 1200 bodů) a poměr stran 16:10, což jsou velice univerzální parametry. CS2400 S/R disponuje slušným kontrastním poměrem (1350:1) a úrovní jasu (410 cd/m²). Obrázky a snímky budete moci zpracovávat přímo na úrovni jednotlivých obrazových bodů. Obrysy textu jsou velmi čisté a přesné. CS2400 LCD panel pracuje na základě technologie IPS (Wide Gamut/CS2400 S), nabízí pozorovací úhel 178°, díky čemuž zůstávají barevné tóny i kontrast v celém zorném poli neměnné. Zásadní význam pro vysokou obrazovou kvalitu má použitá elektronika a zpracování signálu. Zde vyniká monitor svým mikroprocesorem, vyvinutým pro dokonalou reprodukci barev a přesnou kalibraci.

 

Monitor s možností HW kalibrace CS2400 S/R

Wide gamut monitor (CS2400S)

CS2400S/R je vybaven panelem s technologií IPS (In-Plane Switching) ale tou nejzásadnější vlastností je fakt, že panel pokrývá široký (fotografický, grafický) barevný prostor Adobe RGB + tiskový barevný prostor CMYK ISO-Coated V2 z více než 99 % (model CS2400 S). Celé barevné spektrum současných digitálních fotoaparátů je zastoupeno beze změn. Zaručena je také přesná simulace výsledku tisku pomocí softproofového zobrazení. Převodní tabulka LUT (Look-Up-Table) modelu CS2400 S pracuje s extrémně vysokou barevnou hloubkou (dosahující hodnoty až 16 bitů, přičemž panel dokáže reprodukovat signál s 10-bitovou hloubkou). Pro výpočet přesného zobrazení na monitoru je k dispozici více jak miliarda barevných odstínů, což do velké míry eliminuje klasické vady monitorů, jako je pruhování (banding) a přepaly (clipping), které se projevují jako mezery mezi hodnotami tónů v gradientech nebo jako barevný nádech v odstínech šedé. I jemné nuance a struktury v temných nebo sytě zbarvených oblastech jsou reprodukovány diferencovaně a věrně až do detailů. 

 

Špičkový fotografický monitor CS2400 za skvělou cenu

 

Chci monitor EIZO CS2400 S

Konektivita a propojení

Dalším velkým benefitem je u modelu CS2400 podpora USB-C rozhraní, což přináší onen luxus přenosu obrazu, zvuku i dat jediným kabelem. Současně lze přes USB-C napájet další zařízení jako je například: chytrý telefon, tablet nebo notebook, a to příkonem až 70 W. Díky USB-C tak lze z notebooku a CS2400S/R rychle vytvořit plnohodnotnou stolní pracovní stanici. Další periferie typu myš, klávesnice nebo tiskárna lze připojit přímo ke standardním portům USB-A (verze 3.0). Samozřejmě zde dále nechybí ani porty HDMI a DisplayPort.

CS2400 disponuje všemi modernímu porty včetně USB-C

Aby monitor po celou dobu životnosti zobrazoval stejná obrazová data a to stále stejným způsobem, je nezbytné provádět pravidelné kalibrace. Proto jsou u všech monitorů EIZO ColorEdge k dispozici bezeztrátové hardwarové (HW) kalibrace, které se osvědčily jako stabilnější - na rozdíl od softwarových kalibrací (SW), při nichž hrozí nežádoucí dopady na kvalitu zobrazení. Při hardwarové kalibraci se totiž nesestavuje jen korekční profil pro grafickou kartu, ale upravuje se převodní tabulka (Look-Up-Table) přímo v monitoru. Monitor poté zobrazuje korektně, nezávisle na připojené základně (PC, laptop).

 

CS2400 S a R

Povedený design monitoru

Ačkoli se v tomto případě jedná spíše o sekundární záležitost, výrobce zapracoval i na fyzické stránce monitoru. Předně je zde relativně příjemně úzký rámeček, což jednak vypadá dobře a také vás při práci nic neruší. Dále potěší stavitelný stojan i elektrostatická dotyková ovládací tlačítka, integrovaná do pravé spodní části panelu. Flexibilní stojan (FlexStand) umožňuje panel snadno natáčet do stran, vyklápět v úhlu cca 40° nebo měnit jeho výšku v rozmezí cca 15 cm. Celý panel lze také otočit o 90° (na výšku). Můžete si tak obrazovku snadno přizpůsobit přesně podle konkrétních požadavků a s ohledem na svůj pracovní prostor. Ovládání monitoru je velice jednoduché a intuitivní a není vůbec problém pohodlně a rychle ovládat nastavení základních parametrů i když pracujete při slabém světle. V případě ovládání je navíc k dispozici také světelná nápověda.  

 

CS2400 S a R má flexibilní stavitelný stojan

Stačí jen zapojit a spustit

EIZO panely jsou již proslulé svou další typickou vlastností a to, že je stačí vybalit z krabice, zapojit a rovnou můžete začít pracovat nebo tvořit. Žádné složité nastavování a ladění, vše funguje jak má. Každý jednotlivý monitor je optimálně nastaven již z továrny, kde je proměřeno množství bodů na křivkách gama v červeném, zeleném i modrém kanálu a rovnou provedena příslušná korekce. Jedinečná tovární kalibrace EIZO tak umožní uživatelům začít používat monitor s přednastavenými barevnými prostory ihned po vybalení. Podrobná tovární kalibrace stojí také za mimořádně rychlým průběhem opakovaných kalibrací prováděných uživatelem v programu ColorNavigator7Po propojení monitoru s počítačem pomocí kabelu USB-C nebo videokabelem (HDMI, DP) a kabelem USB a po nainstalování aplikace EIZO ColorNavigator 7 je take zaručeno plně automatické nastavování ICC-profilů monitoru ve Správě barev operačního systému počítače, kde si automaticky dale načítají fotografické editory. To vše zaručuje vždy barevně korektní obraz prohlížených fotografií a ještě více usnadňuje celkovou práci s monitorem.

 

CS 2400 S a R porádní volba pro fotografy

 

Chci monitor EIZO CS2400 R

Jak se s CS2400 pracuje

EIZO CS2400S/R disponuje kvalitním zobrazovacím panelem s úhlopříčkou, která je pro běžnou fotografickou/video (editorskou) práci prostě „tak akorát“. Vezmeme-li v úvahu, že u PC či laptopu sedíme většinou cca 0,75 až 1,5 metru, oněch 24“ je optimální velikost. Monitory s 27-palcovou obrazovkou nabízí o cca 15 % větší pracovní plochu, což naopak oceníte typicky u zpracování videa nebo obecně při sledování filmů. Větší panely (27“) se tak mohou zdát subjektivně lepší, ale konkrétně na práci s fotografiemi mi osobně „čtyřiadvacítka“ naprosto vyhovuje. U použitého LCD panelu je příjemné nativní rozlišení s 1200 řádky, což je pro fotografy jistě přínos oproti práci na LCD-panelech s 1080 řádky. Klidně bych si zde ovšem dokázal představit i rozlišení 2K (2560 x 1440 bodů), na které jsem jednoduše už zvyklý (ale to je do velké míry subjektivní dojem).

 

CS2400 S od EIZO je skvělou volbou pro fotografy a tvůrce obsahu

EIZO CS2400S/R je pro fotografie přímo určený, "S" model ještě více, díky rozšířenému barevnému prostoru (wide gamut)

 

Velmi kladně hodnotím možnost nastavení monitoru jak fyzicky (skvělý, flexibilní stojan) tak i co se týče připojení dalších zařízení. Nikdy nebylo snazší ovládat různé počítače pomocí jediné myši a klávesnice. Pomocí portů USB, včetně USB-C a vestavěného přepínače KVM (Keyboard Video Mouse), můžete snadno propojit myš a klávesnici s aktuálně aktivním zdrojovým počítačem nebo notebookem. PC a laptop, respektive pracovní a domácí počítač, tak můžete ovládat stejnou kombinací monitoru, myši a klávesnice.

 

 

EIZO CS2400 - pro tvůrce obsahu

EIZO CS2400S/R má flexibilní stavitelný stojan, takže si jej můžete přizpůsobit, jak je libo. 

 

Technologie IPS, skvělé pozorovací úhly, univerzální poměr stran 16:10, stabilní barevné podání, nezávislé natočení a rozšířený barevný gamut (u modelu CS2400S) odpovídající standardu Adobe RGB (1998) a dále 98% pokrytí gamutu standardu DCI-P3. To vše dohromady zajistí, že vám monitor perfektně poslouží jak k práci tak zábavu. Díky technologii LUT 16-bit zpracování (Look-Up-Table) dosáhne monitor velice přesného podání obrazu s ohromným množstvím barev bez rušivých artefaktů (pruhování, posterizace apod.). Široký pozorovací úhel je 178° a barevné odstíny i kontrasty jsou v celém zorném poli monitoru stabilní. Technologie True Black pak zajistí vynikající kontrastní poměr a úchvatnou hloubku obrazu pro fotografie, video i filmy.

 

EIZO CS2400 je překvapivě i velice dobrou volbou pro dynamický obraz (film, video)

EIZO CS2400S/R si překvapivě dobře poradí i s videem a dynamickým obrazem obecně (byť v rychlosti odezvy zrovna nevyniká).

 

Chci monitor EIZO CS2400 S

Nastavení a ovládání

Ovládání monitoru je pak pomyslnou třešničkou na dortu. Vše nastavujete ve spodní pravé části rámečku monitoru pomocí 7 nenápadných dotykových elektrostatických tlačítek. Stiskem jakéhokoli tlačítka (kromě On/Off zcela vpravo) zpřístupníte základní strukturu menu, kde dále vybíráte již příslušným tlačítkem konkrétní položku. Zleva doprava: výběr portu pro připojení (HDMI, DisplayPort, USB-C), profil monitoru (sRGB, Adobe RGB, User atd.), F1 (parametry panelu) a F2 (zrychlená volba změny profilů) a menu nastavení, kde najdete položky: signal, color, screen, preferences, jazyky a informace o monitoru. 

 

EIZO CS2400S - menu, ovládání a nastevení panelu  EIZO CS2400S - menu, ovládání a nastevení panelu  EIZO CS2400S - menu, ovládání a nastevení panelu

Ukázka menu monitoru EIZO CS2400S (od shora/dolů: připojení-konektivita, nastavení a hlavní parametry).

 

Ovládání funguje zcela logicky, pod každým elektrostatickým tlačítkem, máte při pohybu v menu vždy graficky znázorněno, jaké tlačítko k čemu slouží včetně pohybu v menu (zobrazení šipek nahoru/dolů), potvrzovacího tlačítka případně pro zrušení volby (křížek). Monitor má celkem 10 presetů profilů: sRGB, Adobe RGB, Uživatelský a Cal 1 až Cal 7. Kromě standardu (sRGB) a „wide gamutu“ (Adobe RGB) tak máte k dispozici dostatek předvoleb pro vytvoření vlastních profilů.  

 

EIZO CS2400S - menu, ovládání a nastevení panelu  EIZO CS2400S - menu, ovládání a nastevení panelu  EIZO CS2400S - menu, ovládání a nastevení panelu

Ukázka menu monitoru EIZO CS2400S (od shora/dolů: barevný prostor, aktuální nastavení, základní menu panel).

 

V menu „screen“ můžete provést základní nastavení zobrazení, tedy: barevný prostor, jas, bílý bod, gamma. Nutno podotknout, že monitor byl nastaven již z výroby velice rozumně (jas 120 cd/m2, barevná teplota D65, gamma 2.2), takže netřeba do toho příliš zasahovat. Sice jsem do toho lehce „sáhnul“ - konkrétně jas snížil na 100 cd/m2 a bílý bod na 5500 K - ale to jen proto, že fotografie upravuji převážně v noci a pod lehce teplejším typem umělého světla (mám to tak již zažité). Ale jak říkám, základní nastavení opravdu netřeba měnit.

 

CS2400 S a R - vhodná volba pro fotografie a video

Pro úpravy a práci s fotografiemi jde o vynikající volbu. 

 

Chci monitor EIZO CS2400 R

Software EIZO pro rychlou kalibraci

Každý monitor stárne a při tom se mění vlastnosti jeho obrazu. Proto je třeba grafické monitory, u nichž se vyžaduje přesný obraz po celou dobu životnosti, pravidelně kalibrovat a korigovat. Pomocí bezplatného kalibračního softwaru ColorNavigator7 od společnosti EIZO lze korekci modelu ColorEdge CS2400S/R provést jednoduše a bezeztrátově. Bezplatný software Quick Color Match pomůže i uživatelům bez hlubších znalostí správy barev zkontrolovat již na monitoru, jak budou jejich obrázky vypadat při tisku na inkoustové tiskárně Canon nebo Epson. Obrázky je tak možno ještě před tiskem optimalizovat dle specifických vlastností zvoleného fotopapíru a ušetřit náklady spojené s chybnými tisky.

 

EIZO CS2400 S disponuje rozšířeným barevným prostorem - wide gamut, zde "jen" sRGB

EIZO CS2400S - v režimu (barevný profil) sRGB

 

EIZO CS2400 S disponuje rozšířeným barevným prostorem - wide gamut, zde Adobe RGB

EIZO CS2400S - v režimu (barevný profil) Adobe RGB (rozdíl je patrný na první pohled)

Závěr

Monitory z řady ColorEdge CS2400 S/R míří do stále se rozšiřující oblasti fotografů, kreativních profesionálů a tvůrců obsahu. Jedná se o panel určený pro všechny, kteří mají vyšší nároky na obrazovou kvalitu a současně využijí rozšířený barevný gamut Adobe RGB (pouze model CS2400 S). EIZO ColorEdge CS2400 představuje výkonný pracovní doplněk do foto/video „dílny“, případně jako druhý monitor do DTP či grafických studií nebo sekundární náhledový monitor přímo do výrobního provozu. Zajímavostí je také velice příznivá cena, která svým poměrem ceny/výkonu zajistí, že CS2400 bude na trhu velice těžko hledat konkurenci.  

 

CS2400 je dokonale vybaven pro práci s fotografiemi

 

Chci monitor EIZO CS2400 S

EIZO CS2400 pohled ze shora - stojan

 

Chci monitor EIZO CS2400 R

 

 

Hlavní rysy

 • Velikost 61,1 cm (24,1") / poměr obrazu 16:10
 • IPS zobrazovací technologie / wide gamut
 • Rozlišení: 1920 bodů x 1200 řádků / 61 Hz
 • Barevný rozsah sRGB / Adobe RGB (CS 2400 S)
 • Kontrastní poměr 1350:1 / jas 410 cd/m²
 • Vynikající pozorovací úhly cca 178°
 • 1,07 mld barev a 16-bit LUT tabulka
 • Doba odezvy 19 ms (GtG)
 • Konektivita: USB-C/USB-A, HDMI, DispPort
 • Stavitelný stojan, prodloužená záruka 5 let

Shrnutí

EIZO CS2400S/R představuje vynikající fotografické monitory, určené širokému okruhu uživatelů. Vzhledem k možnostem a vysoce kvalitnímu, věrnému zobrazení s ním budou spokojeni jak nároční hobby fotografové tak profesionálové. Obrazová kvalita je vynikající, barvy syté, přechody jemné. Díky dostatečnému výkonu a poměru jasu není problém přesně doladit fotografie a video i za velice odlišných světelných podmínek. Součástí balení je: monitor, HDMI, DisplayPort, USB-C a napájecí kabel. Vzhledem k vynikající ceně jde o téměř povinné příslušenství pro každého, kdo to se svou fotografickou tvorbou myslí opravdu vážně. Výrobce k monitoru poskytuje rozšířenou 5-letou záruku!

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...