Recenze: Fomei LED Ring SMD 32W | FotoŠkoda
FotoŠkoda FEST je v plném proudu!
Chci na festival!
Recenze

Recenze: Fomei LED Ring SMD 32W

Martin Hájek
23. 12. 2021 | 11 minut čtení

Kruhové LED světlo s vysokým výkonem, snadnou instalací i opětovným složením. Světlo je vybaveno regulací výkonu i barevné teploty. Je dodáváno v polstrovaném přepravním pouzdru. Jedná se o velmi univerzální světelný zdroj, který lze využít jak pro video tak fotografii. Je ideálním pomocníkem pro natáčení rozhovorů, vlogů nebo produktových videí. Stejně dobře jej však využijete pro portrétní nebo reklamní fotografii.

Hodnocení odborníka 92%

 • Příjemné rozměry
 • Nízká hmotnost
 • Vysoký výkon
 • Barevná stabilita
 • 4 oddělené sekce
 • Intuitivní ovládání
 • Regulace výkonu
 • Ovládání barevné teploty
 • Možnost bateriového napájení
 • Dobrá výdrž na baterie
 • Stativový závit
 • Přepravní brašna
 • Baterie nutno dokoupit zvlášť
 • Světlo je celoplastové, působí dost křehce

Popis

LED světla se během několika posledních let stala vyloženě fenoménem. Jedná se o velice populární příslušenství, která vynikají jak vysokým výkonem, tak relativně malými rozměry, nízkou hmotností a současně velmi malou energetickou náročností. LED světla jsou populární pro tvorbu obsahu – na web, YouTube, Instagram, TikTok či Facebook. Stejně tak je lze velice efektivně využívat bez ohledu na to, jakou techniku používáme k samotnému natáčení. LED světla tak lze kombinovat s videokamerou, digitální zrcadlovkou, bezzrcadlovkou, kompaktním fotoaparátem nebo chytrým telefonem. Navíc, sada LED světel (2 a více) vám může v případě potřeby plnohodnotně nahradit výrazně dražší ateliérové vybavení.

Fomei LED Ring SMD 32W - recenze

Fomei LED Ring 32W SMD

Jedná se o kruhové světlo s výkonem 32W, což ekvivalentně odpovídá cca 320W klasické žárovce. Světlo je vybaveno celkem čtyřmi oddělitelnými sekcemi s možností zapnutí/vypnutí. Hodnota indexu věrnosti barevného zobrazení (Ra) je 95 CRI. Jedná se o velice slušný výsledek, světlo tak působí velice přirozeně. Praktickou funkci představuje možnost nastavení teploty světla v kelvinech v rozmezí od 3000 K do 5600 K. Světlo lze také regulovat co se výkonu týče. Vnitřní průměr LED světla je 37 cm a vnější průměr 49 cm.

Fomei LED Ring SMD 32W - recenze (2)

Možnosti a využití Fomei LED Ring 32W 

Fomei LED Ring 32W může být napájeno buď ze sítě (pomocí 220V adaptéru) nebo pomocí baterie s bajonetem Sony V-Mount (typ: NP-F770/F750). Velkou výhodou jsou velmi příjemné rozměry a především nízká hmotnost, díky čemuž není problém vzít světlo kamkoli s sebou. Vzhledem ke svému kruhovému tvaru se ideálně hodí pro natáčení nebo fotografování lidí (případný kruhový odraz v oční duhovce je přirozený a nerušivý). LED světlo je velice dobře použitelné pro celou řadu disciplín foto/video – od již zmiňovaného portrétu nebo natáčení vlogů a rozhovorů, přes produktovou fotografii, markofotografii, dokument a další.

Fomei LED Ring SMD 32W - recenze (3)

Komfortní ovládání

Kompletní ovládací panel světla je umístěn na zadní straně. Nejdete zde v první řadě konektor na připojení napájení (adaptér 220V) a přepínač „Battery/Off/Cable“, kterým volíte aktuální způsob napájení LED světla. Dále zde máme dva kruhové voliče „Dimmer“ a „Color“. Prvně jmenovaným regulujeme výkon (intenzitu) světla, druhým nastavujeme barevnou teplotu – od výrazně žlutého světla (3000 K) až po lehce studenou bílou (5600 K). Ovládací panel uzavírá čtveřice červených tlačítek, jimiž zapínáme/vypínáme jednotlivé sekce (LED) světla. Ovládání je jednoduché a intuitivní a jak výkon, tak barvu lze přizpůsobit různým potřebám a způsobům využití. Na zadní straně ještě najdeme 2× patici V-Mount pro 2× baterie (Sony nebo alternativa, typ: NP-F770/F750).

Fomei LED Ring SMD 32W - recenze (4)

Výbava světla Fomei LED Ring 32W

Fomei LED Ring 32W je dodáváno v přepravním měkkém pouzdru s pevnou (a lehkou) polystyrénovou vložkou uvnitř. V ní je uloženo světlo včetně veškerého příslušenství. Kromě LED světla uvnitř najdete ještě napájecí adaptér 220V, dále základnu pro uchycení světla do stativu/na stojan, dvojici držáků ve tvaru „L“ k namontování světla na základnu a upínací šrouby. Kromě baterií je tak k dispozici vše, co budete k využití světla potřebovat. Pevná vložka v pouzdru ke světlu ještě obsahuje volný prostor, kam lze umístit baterie (Sony nebo alternativní značka - V-Mount, typ: NP-F770/F750, nejsou součástí balení, nutno dokoupit samostatně).  

Fomei LED Ring SMD 32W - recenze (5)

Praxe se světlem Fomei LED Ring 32W

Světlo Fomei LED Ring 32W jsem měl možnost vyzkoušet již na mnoha akcích – v rámci fotografování i natáčení videa. Mezi jasné plusy patří určitě možnost regulace světla, stejně jako změna teploty chromatičnosti (barevné teploty). Světlo tak lze bez problému použít samostatně, stejně tak i v kombinaci s jinými (odlišnými) typy světel. Barevně se tak poměrně snadno přiblížíte všem běžně dostupným světleným zdrojům, včetně systémových fotografických blesků (které často a rád používám).

Pokud si to rozebereme detailněji, tak první využití Fomei LED Ring 32W je coby 1 hlavní (a jediný) světelný zdroj na scéně. Jak v rámci fotografie tak i natáčení videa. Světlo se mi velice dobře osvědčilo především pro focení portrétu v interiéru, dále na ateliérové produktové/reklamní fotografie, makro ale také při kombinaci portrétu a reportáže. Stejně tak je světlo vynikající pro natáčení vlogů nebo produktových videí (menší scéna nebo 1 „mluvící hlava“ ve scéně). Jedinou nevýhodu zde vidím ve faktu, že často bylo nutné světlo umístit velice blízko ke snímané osobě (1 metr a méně), což portrétovanou či mluvící osobu většinou dost oslňovalo.

Druhé využití světla je doplňkové (druhé) světlo při natáčení videa. Popřípadě jako modulární světlo u fotografování. Pokud jej umístíte v blízkosti fotografického blesku a trochu si pohrajete s nastavením, Fomei LED Ring 32W relativně dobře simuluje náhled scény s následně ostrou expozicí za pomoci fotografického blesku.

Třetí využití světla Fomei LED Ring 32W je v tandemu s dalším světlem – ať už stejného nebo podobného typu. Se dvěma světly Fomei LED Ring 32W už lze poměrně úspěšně nahradit výrazně dražší ateliérové vybavení. Výhodou je, že tato sada je – oproti profi foto studio vybavení – více flexibilní, snadno přenosná, rychle připravená (i opět sbalená) a cenově se pohybujete lehce nad 10 tisíci korunami (bez stativů/stojanů).

Fomei LED Ring SMD 32W - recenze (6)

Hodnocení světla Fomei LED Ring 32W       

Fomei LED Ring 32Wvýkon dostačující na běžné focení nebo natáčení menších scén, tzn. 1 portrét, 1 účinkující ve videu. Světlo jsem výborně využil v ateliéru a interiéru. Pro venkovní použití sice světlo lze využít též ale jednak k tomu už je zapotřebí praktičtější typ zdroje (tedy baterie) a druhak 1 světlo je vzhledem k otevřenému prostoru často nedostačující. Do exteriéru bych tedy doporučil světla alespoň dvě. Tím spíše, chceme-li rovnoměrně nasvítit větší scénu (typicky ve spojení s širokoúhlým ohniskem).

Fomei LED Ring SMD 32W - recenze (7)

Co však jednoznačně doporučuji, je dokoupení alespoň dvojice baterií NP-F750/770. Budete-li natáčet nebo fotit převážně v ateliéru nebo v interiéru a víceméně staticky, vystačíte si se síťovým napájením. Pokud však budete světlo využívat v terénu nebo pro nějaké trochu dynamičtější fotografování/natáčení, pak se bez akumulátorů v podstatě neobejdete. Pořídil jsem si ke světlu 4× baterie o kapacitě 4400 mAh a každá dvojice vydrží zhruba 75 minut. Obě sady tedy v pohodě vystačí pro natáčení nebo fotografování po dobu 2 a 1/2 hodiny na plný výkon, což je výsledek slušný.  

 

Chci akumulátor NP-F750

 

Fomei LED Ring SMD 32W - recenze (8)

Zajímavou a praktickou vychytávkou je kovová základna s dvojitým stativovým oboustranným závitem. To umožní světlo přišroubovat na stativ nebo stojan – a to jak sólo tak včetně fotoaparátu, který je tak přímo ve středu světla. Kromě fotoaparátu (DSLR, CSC, kompakt) lze ke světlu připojit též chytrý telefon. Ovšem k tomu je zapotřebí další příslušenství (držák mobilu se stativovým závitem, není součástí sady). Možností je hodně, stačí si jen najít tu svou.

Fomei LED Ring SMD 32W - recenze (9)

 

Závěr

Žijeme v 21. století, v multimediálním věku. Technika je v současnosti již velmi dobře dostupná a není tak žádný problém, postavit si doma vlastní foto ateliér nebo si třeba pořídit mobilní, cestovní foto/video studio. Kromě samotné foto/video techniky - nezbytné pro samotný záznam obrazu (a zvuku) – je velice důležité i další příslušenství, které posune vaší tvorbu zase o několik úrovní výše. Kvalitní světlo je zde absolutní základ a často i zcela nezbytná nutnost. Fotografie, stejně tak i video je pouze o světle a když jej nemáme, nemůžeme čekat skvělý výsledek. Přitom řešení je tak prosté. Trvalá LED světla mají navíc tu výhodu, že jsou univerzální, flexibilní, výkonné a energeticky nenáročné. Fomei LED Ring 32W je toho skvělým důkazem. Zkuste a uvidíte. Model LED Ring SMD 32W je také ve verzi s integrovaným Wi-fi adaptérem.

 

Chci světlo Fomei LED Ring SMD 32W

 

Fomei LED Ring SMD 32W - recenze (10)

 

Chci světlo Fomei LED Ring SMD 32W WIFI 

 

Obsah balení:

 • Fomei LED RING SMD 32W
 • 2× držáky „L“ na spojení LED světla se základnou
 • Základna pro uchycení fotoaparátu/světla do stativu
 • Součástí základny je oboustranný stativový závit
 • Síťový adaptér + kabel
 • Přepravní taška

Hlavní rysy

 • Video/foto světlo Fomei LED Ring 32W SMD
 • 4 oddělené světelné sekce (každou lze zapnout/vypnout)
 • Plně ovladatelné s barevnou věrností CPI 95
 • Změna chromatičnosti (barevné teploty): 3 000 – 5 600 K
 • Výkon 32W s možností regulace od 0 do 100%
 • Rozměry: Vnitřní průměr 37 cm, vnější 49 cm
 • Napájení adaptérem 220V (součást balení)
 • Napájení 2× baterie V-Mount Sony (nutno dokoupit zvlášť)
 • Ke světlu je dodáváno příslušenství pro montáž na stativ/stojan
 • Přepravní měkké pouzdro

Shrnutí

Každý kameraman, fotograf či kreativní tvůrce obsahu určitě potvrdí, že kvalitní a výkonné světlo je naprostý základ a bez něj zkrátka nelze udělat kvalitní video či fotografii. Sebelepší fotoaparát, kamera (popřípadě chytrý telefon) a kvalitní objektiv sice představuje základ, ale vždy má někde své limity. LED světla jsou tedy skvělým pomocníkem v každé situaci, kdy bojujeme s nedostatkem světla. Ovšem výkonné a kvalitní světlo nám může pomoci i v situacích, kdy sice máme světla na scéně dost ale současně máme i nějaký specifický záměr. Typicky třeba fotografování nebo natáčení ve dne, v exteriéru proti slunci. Fotografové ještě donedávna dávali přednost bleskům, kameramani zase stabilním světlům. LED světla jsou výborným kompromisem, který velice dobře zastoupí obě výše zmíněné skupiny. Stabilní LED světla jsou fenomén a Fomei LED Ring 32W to jen potvrzuje.

Další recenze

Recenze FOMEI LED MINI RGB 5: Kreativita do kapsy
Hodnocení 93%

Recenze FOMEI LED MINI RGB 5: Kreativita do kapsy

22. 5. 2021
Fomei Mini LED RGB 24
Hodnocení 96%

Fomei Mini LED RGB 24

3. 12. 2020
FOMEI Digitalis Pro TX600 TTL
Hodnocení 95%

FOMEI Digitalis Pro TX600 TTL

3. 7. 2019
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...