Recenze: Hollyland Mars 300 Pro - video on the air | FotoŠkoda
Recenze

Recenze Hollyland Mars 300 Pro: video on the air

Martin Hájek
24. 6. 2021 | 11 minut čtení

Hollyland Mars 300 Pro představuje bezdrátový systém pro přenos videa z digitálních fotoaparátů nebo kamer prostřednictvím rozhraní HDMI. Kromě velkého dosahu, intuitivního ovládání, spolehlivosti a samozřejmě kvalitního přenosu potěší též kompaktními rozměry.

Hodnocení odborníka 88%

 • malé rozměry a hmotnost
 • dlouhá výdrž na baterii
 • velký dosah
 • intuitivní ovládání
 • snadné zprovoznění i propojení
 • hodně možností využití a kombinací
 • aku nejsou součástí balení
 • chybí adaptér, jen jediný USB-C kabel
 • absence HDMI kabelu

Popis

Hledáte kompaktní zařízení, které vám výrazně usnadní práci při natáčení videa? Chcete mít volné ruce a tím i možnost plně se soustředit na kreativitní stránku věci? Potřebujete současně možnost dalšího náhledu obrazu v reálném čase v průběhu natáčení videoklipů, reklamních shotů, reportážních videí či filmů? Pokud jste si alespoň dvakrát odpověděli "ano", pak by právě Hollyland Mars 300 Pro mohl být přesně tím příslušenstvím, která zrovna hledáte. 

Základní popis

Hollyland Mars 300 Pro je bezdrátové zařízení pro pohodlné natáčení videosekvencí – od firemních videí přes reportáže až po regulérní filmovou autorskou tvorbu. Sada se skládá z bezdrátového přijímače (RX) a vysílače (TX), USB-C kabelu, 3× antény (jedna náhradní), 2× redukce (jedna pro umístění zařízení do sáněk fotoaparátu/kamery + druhá na stativ) a uživatelského manuálu. Vysílač má jeden HDMI vstup plus HDMI smyčku s výstupem pro zobrazení na pracovním monitoru. Přijímač je vybaven dvěma HDMI výstupy. Vysílač má při přenosu přímý dosah do vzdálenost 120 m k přijímači. V případě použití v kombinaci s chytrým telefonem/tabletem (přes aplikaci) je dosah až 90 m. Obě zařízení (TX a RX) napájí akumulátor NP-F970 (Sony, případně alternativní výrobci). Zařízení lze také napájet přes USB-C konektor – například z powerbanky nebo chytrého zařízení. Hollyland Mars 300 Pro podporuje rozlišení full HD (1920×1080 bodů) s frekvencí snímkování 60 fps.

Hollyland Mars 300 Pro 

Kde Hollyland Mars 300 Pro využijete

Jedná se o výtečného pomocníka, který se hodí všude, kde je třeba alternativní náhledový monitor  – ať už pro dalšího člena štábu a nebo naopak jako kontrolní náhled pro zákazníka. Využít jej v praxi můžete třeba pro režiséra – například když natáčíte v pohybu a je nereálné (nebo minimálně nepohodlné), aby se u monitoru kamery či fotoaparátu tísnili dva lidé. Další typickou situací je, když natáčíte reklamní spot nebo hudební klip a váš zákazník (tedy ten, kdo tu legraci platí – producent, manažer, majitel firmy atd.) tak má přímo v reálném čase k dispozici náhled všeho, co právě natáčíte. To může poté ušetřit spoustu nedorozumění i času v postprodukci. Třetí typickou situací pro využití Hollylandu jsou kurzy a vzdělávání, kde můžete vše co fotografujete/natáčíte, rovnou promítat účastníkům kurzu na velkou obrazovku, projektor, PC, nebo na jiné zobrazovací zařízení vybavené HDMI rozhraním (co bych za podobné zařízení dal, když jsem se - pár let zpátky – ještě aktivně věnoval fotografickým kurzům). Čtvrté využití Hollylandu – a klidně bych se vsadil, že jedno z nejpopulárnějších – vidím ve využití v rámci online streamů (včetně natáčení videí na YouTube a další streamovací platformy). Tím spíš, jestli natáčíte v minimalistickém štábu (1-2 lidé), takové příslušenství bude doslova k nezaplacení.

Hollyland Mars 300 Pro

Jak Hollyland Mars 300 Pro funguje

Zprovoznění, nastavení a zapojení je vcelku triviální a nepředstavuje nic složitého. Vše vybalíte z krabice, přišroubujete antény, nasadíte baterie (ty nejsou součástí balení!) nebo připojíte alternativní napájení přes USB-C. Poté stačí vysílač (TX) připojit ke kameře nebo fotoaparátu (DSLR, CSC) a přijímač k náhledovému monitoru. Zapnete a můžete rovnou natáčet. Párování proběhne automaticky a velice rychle. V případě použití více bezdrátových systémů máte na výběr z celkem 8 kanálů, kde jednoduše manuálně navolíte u každého páru zařízení jiný kanál. Druhou možností je spárovat vysílač s chytrým zařízením, které tak supluje funkci přijímače. 

Hollyland Mars 300 Pro

Praxe s Hollyland Mars 300 Pro

Existují dva základní způsoby využití. V tom prvním funguje Hollyland Mars 300 Pro klasickým způsobem jako vysílač a přijímač – tj. kameru nebo fotoaparát (DSLR/CSC) připojit přes HDMI rozhraní a přijímač připojit na interní monitor, LCD, TV/smartTV atd. Velice jednoduché propojení, celé se nastaví automaticky. V případě potřeby lze manuálně volit kanály (1-8) pomocí malého OLED displeje, kterým je vybaven jak vysílač (TX), tak přijímač (RX). Pro uchycení do stativu, rigu, steadycamu a podobně, slouží montážní upevňovací závity 1/4".

Hollyland Mars 300 Pro

Druhou možností je sledování živého záznamu prostřednictvím aplikace HollyView – přes chytré zařízení telefon nebo tablet. Pomocí aplikace pro iOS nebo Android můžete sledovat přenos vlastního videa přes Wi-Fi v reálném čase. Současně během propojení s jedním chytrým zařízením není ani třeba přijímač, ale stačí jen vysílač (jako přijímač funguje MT nebo tablet spolu s aplikací). Bonus je zde v tom, že můžete velice prakticky využít až 3 další kontrolní náhledy (jeden pro režiséra, druhý pro zákazníka a třetí pro asistenta či dalšího člena natáčecího štábu). Vysílač totiž umí vysílat na jeden přijímač + dvě chytrá zařízení (přes aplikaci) a nebo celkem do tří chytrých zařízení najednou. 

Hollyland Mars 300 Pro

Třetí možností využití Hollylandu je propojení přes PC – což se přímo nabízí například při živých přenosech nebo kurzech. Bohužel ale není k dispozici appka k Windows a MAC OS, takže je nutné to obejít pomocí programu BlueStacks, který umožní propojit laptop s OS Win nebo MAC s aplikací HollyView. Nastavení je zde trochu komplikovanější, takže doporučuji spíše zkušenějším uživatelům. 

Hollyland Mars 300 Pro

Hodnocení Hollyland Mars 300 Pro

Jak jsem již zmínil, velkou výhodou je hned několik portů: USB-C, 2× HDMI (vysílač/TX - pro propojení s kamerou/fotoaparátem, pro připojení monitoru kameramana; přijímač/RX - 2× HDMI výstup pro 2 monitory). Ačkoli je k dispozici USB-C kabel pro napájení, akumulátory zde nelze jinak než vřele doporučit – jedná se o typ NP-F970 (Sony), alternativně lze použít i jiný typ se stejnými jmenovitými hodnotami (osobně jsem použil své NP-F770/F750 s kapacitou 4400 mAh; U = 7,4V, které používám pro LED Ring video světla). Praktická je možnost montáže obou modulů (TX/RX) na fotoaparát/kameru, stativ, stojan, stabilizátor, rig či další příslušenství (rám). K tomu slouží dvojice redukcí, které jsou součástí balení. Moduly možno montovat na stojany (stativy apod.) vertikálně i horizontálně.

Hollyland Mars 300 Pro

Výdrž, dosah, synchronizace

Nejvíce bude každého zajímat, jak dlouho vám vysílač/přijímač vydrží, jaký bude dosah přenosu videa a s jakým zpožděním nutno počítat. Testoval jsem zařízení jeden den od 19:00 do 22:30 a druhý den od 10:00 do 13:30 - tedy 3 a 1/2 hodiny. V podstatě celou dobu přenos běžel (s drobnými pauzami), poté mi na nabíječce akumulátory hlásily ještě cca 50% kapacity. Výdrž by se tedy měla bez problémů pohybovat okolo 6 hodin, což je za mě velice slušný parametr. Oba TX a RX se v akci relativně dost zahřívají, na druhou stranu mají vlastní chlazení, takže by neměl být problém i s několikahodinovým záznamem (ostatně test to dokazuje).

Hollyland Mars 300 Pro

Dosah výrobce uvádí 121 metrů a 91 metrů přes aplikaci. V praxi jsem se vzdálil až na 100 m a přenos byl stále čistý a plynulý, bez jakýchkoli výpadků a sekání. Samozřejmě se vše odehrávalo ve volném prostoru – na zahradě a v parku. Na druhou stranu zde silně stínily stromy, dům a další překážky. V budovách nutno počítat se vzdáleností menší, ale i přesto opět nebyl problém vysílat v jednom pokoji v přízemí, přičemž náhledový monitor byl umístěn v pokoji v patře – ve vzdálenosti cca 20 metrů a přes 5 zdí (včetně nosné) + stropu/podlahy. Dosah je tedy velice slušný a údaje výrobce sedí.  

Hollyland Mars 300 Pro

Zpoždění při přenosu obrazu zde – dle očekávání – máme. Výrobce uvádí zpoždění cca 50 ms ale v praxi bylo ještě o něco delší (cca 0,2 sekundy) – zejména v budově a také při využití chytrých zařízeních. I přesto je to ale stále velice dobře použitelné i pro náročnější foto/video praxi.   

Hollyland Mars 300 Pro

HOLLYLAND Mars 300 pro - koupit zde!

Hlavní rysy

 • Vysílá video v kvalitě až 1080p (Full-HD) a 60 fps přes HDMI
 • 121m přímý přenos do přijímače, 91m přes aplikaci
 • Monitoring aplikací v reálném čase
 • Vysílá na jeden přijímač + do dvou aplikací / nebo až do tří aplikací
 • Vstup HDMI a výstupní smyčka na vysílači pro sledování na připojeném nebo i dalším monitoru
 • Duální HDMI výstupy na přijímači
 • Dvě antény na vysílači
 • Napájení pomocí baterie nebo portu USB Typ-C
 • Montážní závity 1/4"

Shrnutí

V 21. století už jsme si tak nějak zvykli pracovat a též ve volném čase fungovat víceméně bez kabelů. Má to spoustu výhod, odstraňuje to množství limitů a v neposlední řadě se můžeme více soustředit na to opravdu podstatné a neřešit občasné technické potíže. Současně to však s sebou nese i jistá negativa, zejména co se týče rušení signálu nebo omezeného dosahu. Hollyland Mars 300 Pro je skvělá HDMI sada pro bezdrátový přenos videa s přijímačem a vysílačem (i drobným příslušenstvím). Pokud hledáte vyloženě profesionální řešení a potřebujete nulové zpoždění, Mars 300 Pro zřejmě zcela nenaplní vaše potřeby. Jestli ale hledáte zajímavé řešení pro záznam livestreamů, YouTube videí, ke vzdělávacím účelům či jako bezdrátový video náhled, jste na správné adrese! Výtečně jej využijete, když natáčíte záběry, kde je kromě vás ještě další relevantní osoba (asistent, režisér nebo třeba zákazník). Druhou možností je externí monitor, na kterém je přeci jen sledování záběru v reálném čase mnohem pohodlnější než na malém LCD kamery, fotoaparátu, neřkuli dokonce v hledáčku.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...