Recenze: Leofoto LS-223C+LH-25 | FotoŠkoda
Recenze

Recenze: Leofoto LS-223C+LH-25

14. 4. 2022 | 8 minut čtení

Velmi malý a lehký karbonový stativ Leofoto ze série Ranger. Jak uvádí výrobce, "extrémně kompaktní stativ" je vlastně velmi trefné označení, perfektně vystihující tuto kombinaci stativu (LS-223C) a stativové hlavy (LH-25). Stativ včetně hlavy v této velikost se vám pohodlně vejde do téměř jakéhokoli fotobatohu nebo fotobrašny (ať už dovnitř, nebo na vnější stranu), navíc tento stativ i s hlavou disponuje velmi solidní stabilitou a nosností. Více v následující recenzi.

Hodnocení odborníka 95%

 • Malé rozměry a hmotnost
 • Povedený design a kvalitní materiály
 • Špičkové provedení, vysoká kvalita
 • 3-sekční nohy
 • Systém Twist-Lock
 • Lze sklopit až o 90°
 • Malá ale pevná kulová hlava
 • Ovládání hlavy jedinou páčkou
 • Kvalitní kovové hroty součástí stativu
 • Příslušenství (brašna, multifunkční nářadí, hroty)
 • Velký šroub pro montáž destičky k hlavě (může být problém pro větší prsty)
 • Destička stativové hlavy – bez „nářadí“ dostatečně neutáhnete/nepovolíte

Popis

Leofoto Ranger LS-223C + LH-25 – to je kompaktní ale vysoce výkonný set karbonového ministativu a kulové hlavy, který nabízí zcela excelentní poměr hmotnosti 0,72 kg a nosnosti až 10 kg. To vše především díky robustní konstrukci vrstveného karbonu (10 vrstev) a kompaktním rozměrům 27 cm na délku včetně kulové hlavy. Výrobce navíc dodává k setu i slušnou porci příslušenství jako je pouzdro, hroty obal na příslušenství a soupravu s nářadím.

 

Leofoto LS-223C + hlava LH-25 img1

Karbonový stativ Leofoto Ranger LS-223C

Stativ Leofoto Ranger LS-223C je připraven přímo k použití, protože je dodáván včetně kulové hlavy Leofoto LH-25 (o té ale až později). Leofoto LS-223C je nejmenší stativ řady Ranger. Ve složeném stavu má pouhých 20 cm a váží 540 gramů. Perfektně se vejde do každé tašky. V rozloženém stavu je maximální pracovní výška stativu 31 cm. Jedná se o klasický tripod (3 nohy), které jsou nastavitelné ve 3 úhlech. Nohy LS-223C Ranger lze roztáhnout tak, že dostanete stativ až těsně nad zem (cca 6 cm od země). Díky tomu je předurčen například k makrofotografii. Stativ je vyroben z 10-vrstev pevných a lehkých uhlíkových vláken.

 

Leofoto LS-223C + hlava LH-25 img2

Nohy stativu LS-223C Ranger

Klasická „trojnožka“ má nohy vybaveny systémem Twist-Lock, takže lze stativ díky trojici pevných a snadno manipulovatelných zámků velmi rychle sklopit i rozložit. Tři polohy umožňují stativ použít buď v klasickém rozložení s nohami pod malým úhlem vyklopení, stejně jako všechny 3 nohy vyklopit pod úhlem cca 45° nebo až téměř 90°. Na bok a spodní stranu těla stativu umístil výrobce ještě závity pro příslušenství – například přišroubování dalšího, pomocného ramena nebo závaží pro extra stabilitu. Využití stativu Leofoto Ranger LS-223C je díky vysoce flexibilním nohám i jeho základně hodně široké a uplatníte jej na více typů fotografování i natáčení.

 

Leofoto LS-223C + hlava LH-25 img3

Hlava LH-25

Hlava je dodávána se stativem jako komplet. Má výšku cca 7 cm a hmotnost necelých 180 g. Minimální pracovní výška je zhruba 4,5 centimetru. Hlava je kulová a stejně jako stativ LS-223 C unese až neuvěřitelných (vzhledem ke své velikosti) 10 kg. Hlava je vybavena jedinou hlavní páčkou, která řídí jak rotaci okolo základny, tak kulový čep, včetně náklonu a frikce. Je to velice praktické a jednoduché, neboť vše ovládáte jedinou páčkou. Ta má navíc jemný a velmi příjemný chod ale současně i pevně drží. Základna stativové hlavy umožňuje rotaci dokola (360°) kolem své osy. Zároveň můžete pohybovat kulovým čepem kolem celé jeho osy nebo jej (i s upínací destičkou) sklopit o 90°– pro fotografování „na výšku“. Na horní části hlavy je destička o rozměrech cca 2,5×3,5 cm.

 

Leofoto LS-223C + hlava LH-25 img4

Chci stativ Leofoto LS-223C + LH-25

Příslušenství ke stativu Ranger LS-223 C

Stativ je dodáván s brašnou včetně délkově nastavitelného popruhu. Uvnitř brašny je velká kapsa s příslušenstvím, kde najdete sadu hrotů (3 ks) z nerezové oceli, dále pytlík s manuály (Ranger LS-223C + LH-25), plastovou karabinou a sadou imbusových klíčů. Karabinu s imbusovými klíči lze ponechat v brašně, stejně jako ji můžete nosit u sebe (na klíčích, na opasku, na kalhotách) nebo ji připnout zvenku na brašnu či samotný stativ. Budete ji mít tak kdykoli po ruce. Hodí se například též k utažení (nebo povolení) šroubu fixující destičku k základně fotoaparátu.

 

Leofoto LS-223C + hlava LH-25 img5

Praktické využití stativu Ranger LS-223C

Celý set (stativ i s hlavou) je vhodný pro bezzrcadlovku i DSLR s menším až středním teleobjektivem. Samotný stativ má nosnost 10 kg. Velkou výhodou je opravdu až překvapivě malá hmotnost i rozměr daného řešení. Karbonový stativ LS-223C váží 530 g a kulová hlava LH-25 pouhých 172 g. Jsou tedy perfektní pro cestování, neboť jde o velice skladné příslušenství. Vzhledem k výšce stativu je ideální pro makrofotografii nebo produktovou fotografii, kdy potřebujete fotografovat těsně nad zemí. Nohy stativu sestávají ze tří segmentů, kde průměry jednotlivých trubek jsou 22, 19 a 16 mm.

 

Leofoto LS-223C + hlava LH-25 img6

 

Kulová hlava Leofoto LH-25 překvapí též svými malými rozměry ale současně vysokou pevností i přesností nastavení. Hlava je vyrobena na CNC frézách z černého eloxovaného leteckého hliníku, se zabudovanou libelou. S hmotností pouhých 172 g zvedá bez problémů i mnohonásobně těžká zatížení. Výška hlavy je pouhých 7 cm a udržuje těžiště sestavy velmi nízko, což snižuje mimo jiné nežádoucí vibrace. Hlava má stativový závit 3/8" a velkou křídlovou matici pro ovládání přesného nastavení fotoaparátu (nebo jiné techniky). Přesné nastavení horizontálního posunu umožňuje stupnice v dolní části hlavy. Vertikální náklon kulového kloubu je možný až do 90°. Rychloupínací destička je kompatibilní se standardem Arca-swiss.

 

Leofoto LS-223C + hlava LH-25 img7

Hodnocení stativu Ranger LS-223C a LH-25

Malý, kompaktní, velice příjemný a skvěle skladný karbonový stativ, který je vyroben z příjemného materiálu. Má 3-sekční nohy, prstence/zámky pro odemknutí/zamknutí nohou, dále zámky/pojistky pro vyklopení nohou do 3 pozic (normální trojnožka, vyklopení cca 45°, vyklopení téměř o 90°). Při použití stativu co nejníže, se dostanete s fotoaparátem pouhých 13 cm nad zem! Nohy stativu jsou opatřeny standardně gumovými koncovkami, ty ale lez vyšroubovat a zaměnit za kovové hroty, které jsou součástí balení.

 

Leofoto LS-223C + hlava LH-25 img8

 

Hlava Leofoto LH-25 je otáčivá okolo celé své osy, hlava je kulová – rotaci stejně jako náklon (kulové hlavy) ovládáte jedinou páčkou. Je to jednoduché, rychlé a efektivní.  Malá destička je uchycena pomocí jednoho masívního šroubu. Zde mám pouze dvě výtky: 1) šroub na samotné destičce má je třeba utahovat/povolovat pomocí šroubováku mince nebo přiložené karabiny (rukou to nedotáhnete dost); a za 2) Šroub k montáži/demontáži destičky k hlavě stativu je relativně velký a blízko u horního okraje hlavy/destičky. V případě fotoaparátu je hůře přístupný, zejména pro lidi s většími prsty. Montáž/demontáž tak může být pro někoho složitější. Stativ je vynikající pro makrofotografii, kde vám umožní dostat se až velice blízko k fotografovanému subjektu, stejně jako lze být těsně nad zemí (13 cm).

 

Leofoto LS-223C + hlava LH-25 img9

 

Kromě „dospělých“ fotoaparátů (DSLR/CSC) lze stativ stejně dobře použít v kombinaci s chytrým telefonem nebo kompaktem. Osobně jsem stativ během testu párkrát využit též jako decentní, nenápadný stojan pro fotografický blesk. Díky malým rozměrům totiž lze stativ umístit na místa, kde je použití klasického stativu nebo stojanu, nemyslitelné.  

 

Leofoto LS-223C + hlava LH-25 img10

Chci stativ Leofoto LS-223C + LH-25

Hlavní rysy

 • Leofoto stativ Ranger LS-223 C + hlava LH-25
 • Délka stativu v složeném stavu: 20 cm
 • Výška hlavy cca 7 cm
 • Stativ včetně hlavy max. výška 37 cm
 • Maximální zátěž až 10 kg
 • Nohy: 3× po třech sekcích
 • Hmotnost 720 g
 • Stativová hlava: Kulová
 • Systém upínání: Arca-Swiss
 • Materiál: Karbon a hliník

Shrnutí

Stolní stativ Leofoto LS-223C představuje nejmenší stativ řady Ranger. Toto extrémně kompaktní příslušenství má složenou délku nejvýše 20 centimetrů (+ 7 cm kulová mini hlava) a váží pouze 540 gramů (+ dalších cca 172 g hlava). Ranger LS-223 se skvěle vejde do téměř každé tašky nebo brašny. Při rozložení je maximální pracovní výška 30 centimetrů a minimální pracovní výška pouhých 13 cm nad zemí. Navzdory nízké hmotnosti má stativ s hlavou nosnost až 10 kilogramů. Výrobce dodává spolu se stativem také brašnu, sadou hrotů z nerezové oceli a multifunkční sadu nářadí. Perfektní řešení, hledáte-li kompaktní stolní nebo makro stativ s vysokou stabilitou. Kromě toho můžete navíc počítat i s 10-letou zárukou.

Další recenze

Leofoto MT-03 + MTB-19
Hodnocení 93%

Leofoto MT-03 + MTB-19

23. 7. 2020
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...