Recenze: MEIKE makroblesk MK-MT24 II Twin Lite | FotoŠkoda
Recenze

Recenze: MEIKE makroblesk MK-MT24 II Twin Lite

Martin Hájek
13. 1. 2022 | 10 minut čtení

MK-MT24 II Twin Lite je makroblesk kombinující dvojici MK-R200 II blesků a odpalovače MK-GT620 II. Skvěle se hodí pro makrofotografii (což je ostatně již samo zaměření blesku), ale stejně tak dobře jej využijete pro detaily nebo také na portrétní fotografii. Dobrou zprávou je i to, že výrobce k makroblesku dodává spoustu praktického příslušenství.

Hodnocení odborníka 88%

 • Dostatečný výkon, možnost řízení blesků
 • Dlouhá výdrž na jedno nabití
 • Automatika (TTL) i manuální nastavení (M)
 • Bezdrátové odpalování
 • Možnost řízení (master) i podřízení (slave)
 • Široká škála standardního příslušenství
 • Redukce - lze využít s téměř každým objektivem
 • Rozptylky pro změkčení světla
 • Asistenční LED světlo s vysokým výkonem
 • Kromě makra lze použít i pro jiné typy focení
 • Relativně vysoká hmotnost adaptéru s blesky (příliš namáhá AF, nebezpečí spadnutí adaptéru z objímky objektivu)
 • Mohl by být větší rozsah stažení blesků (max. – 3EV a 1/64 s)

Popis

Makrofotografie představuje bohatý a fascinující (mikro)svět. Jeho hlavní kouzlo spočívá v tom, že v běžném životě je tento nepatrný svět lidskému zraku skryt. Obrovskou výhodou makrofotografie je, že pro působivé snímky nemusíme chodit vůbec nikam daleko, neboť zajímavá makro témata najdeme v podstatě úplně kdekoli. Stačí zakleknout do trávy, vylézt na půdu, sejít do sklepa nebo prostě jít do parku či na zahradu a pozorně se dívat.

Meike MK-MT24 II Twin Lite - makroblesk (1)

Základy k makrofotografii

Myslím tím samozřejmě základy technické. Díky velkému fotografickému boomu v poslední dekádě je dnes velice dobře dostupná v podstatě jakákoliv technika k fotografování, makrofotografii nevyjímaje. Jelikož zde hovoříme o velmi blízkém snímání – fakticky zobrazujeme předměty, faunu, flóru v měřítku od 1:1 do cca 10:1 (tedy až 10x zvětšené). To nám umožňuje zachytit svět, který bývá normálně skryt a díky tomu nakoukneme do úplně jiné dimenze - světa nepřeberných barev, tvarů i nálad. Jenže již z principu věci nám tak nějak logicky vyplývá, že k tak specifickému druhu focení, bude nejspíš zapotřebí i dosti specifické příslušenství. Základem je makroobjektiv – tedy takové sklo, které nám umožní přiblížit se na vzdálenost jen pár centimetrů. Pár centimetrů mezi fotografovaným objektem a objektivem (pro přesnost ještě doplňme že u digitálních zrcadlovek a bezzrcadlovek se minimální ostřící vzdálenost měří od plochy senzoru).

Meike MK-MT24 II Twin Lite - makroblesk (2)

Stativ nebo světlo

Pro rozumné výsledky v makrofotografii potřebujete kromě pořádného makroobjektivu ještě stativ nebo nějaký světlený zdroj (v ideálním případě samozřejmě obojí). Stativ je vynikající pro statické scény, blesk zase spíše pro ty trochu dynamičtější. Ale pomůže vám pochopitelně i v situacích, kdy se nic nehýbe. Osobně dávám většinou přednost raději stativu nebo rovnou přirozenému světlu, popřípadě si pomohu odraznými deskami. Ovšem kvalitní světlo pro makro se hodí vždy. Vyzkoušel jsem makroblesk, konkrétně MEIKE MK-MT24 II Twin Lite (pro Canon) a jak jsem s ním byl spokojen?

Meike MK-MT24 II Twin Lite - makroblesk (3)

MEIKE MK-MT24 II Twin Lite

V makrofotografii se nám bohužel stává velmi často, že fotografujeme v takových podmínkách, kde nám přirozené svetlo absolutně nedostačuje. Řešit to lze buďto již výše zmíněným stativem nebo fotografovat z ruky a pomoci si odraznými deskami, popřípadě přídavnými světelnými zdroji. Makroblesk MEIKE model MK-MT24 II Twin Lite poskytne dostatek světla a navíc má jako bonus množství dalších funkcí. Jedná se o sadu, která se skládá z řídící (odpalovací) jednotky MK-GT620II a 2× zábleskových hlav MK-R200 II. Díky dvojici nastavitelných lamp rovnoměrně nasvítíme fotografovaný objekt a za pomoci redukčních kroužků půjde adaptér nasadit téměř na každý objektiv. Směrové číslo každého ze dvojice blesků je GN 10 a bezdrátový odpalovač blesků je nastaven na frekvencí 2,4 GHz. K dispozici je množství režimů a nastavení, díky čemuž lze blesk velice dobře přizpůsobit různým podmínkám.

Meike MK-MT24 II Twin Lite - makroblesk (4)

Režimy MEIKE MK-MT24 II Twin Lite

Makroblesk MEIKE MK-MT24 II Twin Lite pracuje v několika režimech. Předně je to automatika – tedy i TTL mód, dále jej lze využít i v režimu manuálním a do třetice je to kombinace. Měření a sílu záblesku tedy lze nechat na automatice, ovšem s možností uživatelských zásahů. Tak například můžeme řídit intenzitu záblesku pomocí expoziční kompenzace blesku. Také lze blesky rozdělit, aby blýskaly v různých poměrech (1:1, 2:1, 3:1 apod.), což představuje zajímavou variantu, když chcete kreativně pracovat se světlem. V manuálním (M) módu lze obě zábleskové hlavy regulovat od plného výkonu 1/1 do 1/64 výkonu.

Meike MK-MT24 II Twin Lite - makroblesk (5)

Každý ze dvou blesků má k dispozici 3 skupiny (A, B, C) a 2× 4 kanály (celkem tedy 8: S1/1-4 a S2/1-4). Na odpalovači (řídící jednotce) poté lze nastavit, jakou skupiny má řídit a jakým způsobem (auto/TTL, Manuálně/M nebo vypnout/off). Řídící jednotka funguje ve standardním režimu jako „Master“ ale lze ji v případě potřeby použít též jako podřízený modul (slave). K tomu účelu je řídící jednotka také vybavena hot-shoe paticí – na propojení s další zábleskovou hlavou, kterou může poté odpalovat přímo.

Meike MK-MT24 II Twin Lite - makroblesk (6)

Chci koupit makroblesk MEIKE MK-MT24 II pro Canon 

Co je v balení a jak to poskládat

Makroblesk MEIKE MK-MT24 II Twin Lite je dodáván ve stylové pevné brašně, která se pohodlně vejde do fotobatohu nebo fotobrašny. Po otevření máme k dispozici dvojici zábleskových hlav a řídící jednotku. Vedle hlavní trojice vybavení je v brašně také slušná řada příslušenství. Kromě hlavního kruhového adaptéru (pro montáž zábleskových hlav) zde najdeme celkem 7 redukcí s různými rozměry závitů - 52, 55, 58, 62, 67, 72 a 77 mm – což pokryje téměř všechny typy (a průměry) běžně používaných objektivů. Dále jsou v balení ještě 2× rozptylky světla (k nasazení přímo na zábleskové hlavy); 2× redukce s hot-shoe paticí; 2× stojánky s otvory pro umístění zábleskových hlav i řídící jednotky/odpalovače (například pro postavení na stůl) a 2× pouzdro s nasazovacím sklem a sadou barevných filtrů (v případě, že by se vám chtělo experimentovat s barvami). Řídící jednotka je vybavena též stativovým závitem a také USB konektorem (stejně jako obě zábleskové hlavy). Jako napájení slouží 2× AA baterie (pro řídící jednotku) a 2× AAA baterie pro každou zábleskovou hlavu.      

Meike MK-MT24 II Twin Lite - makroblesk (7)

Chci koupit makroblesk MEIKE MK-MT24 II pro Nikon 

MEIKE MK-MT24 II Twin Lite v praxi

Na sadě makroblesku MEIKE MK-MT24 II je skvělá flexibilita celého řešení. Můžete použít buď celý komplet nebo jen jeho část. Obě zábleskové hlavy fungují společně stejně tak i každá zvlášť. Díky bezdrátovému řízení mohou být hlavy blesku umístěny jak na adaptéru přímo na objektivu, stejně tak je můžete dát na stativ, stojan nebo kamkoli jinam. Zábleskové hlavy možno natáčet v úhlu cca 100° a současně s nimi lze pohybovat dokola v adaptéru nasazeném na objektiv. Zajímavostí je také výkonově regulovatelná asistenční LED dioda u základny (odpalovací jednotky) MK-GT620 II. Ta slouží buď jako pomocník autofokusu u hodně tmavých scén a nebo ji lze využít jako regulérní světelný zdroj (stabilní LED světlo, s nastavitelnou intenzitou ve 12 úrovních). Blesky podporují vysokorychlostní synchronizaci až 1/8000. Díky slušnému výkonu lze i v exteriéru ve dne nasimulovat „noc“. Když zvolíme dostatečně krátký čas (např. 1/250 s) a vyšší clonové číslo (F8, F11), při expozici jen pomocí blesků na popředí dosáhneme snadno efektu, že vše „za“ bude silně podexponované (viz ukázkové fotky).

Makroblesk MEIKE - focení s bleskem a bez blesku (1)

Makroblesk MEIKE - focení s bleskem a bez blesku (2)

Makroblesk MEIKE - focení s bleskem a bez blesku (3)

Využití makroblesku na kompletní změnu kompozice scény - stejné snímky, čas i místo

Foto s makrobleskem (vpravo) a bez blesku - jen s přirozeným denním světlem (vlevo) 

Meike MK-MT24 II Twin Lite - makroblesk (8)

Chci koupit makroblesk MEIKE MK-MT24 II pro Sony

Obsah balení

 • 1 x Meike MK-GT620 TTL odpalovač
 • 1 x Kruhový držák blesků
 • 2 x Meike MK-R200 blesk
 • 2 x MK-R200 rozptylný filter na blesk
 • 2 x MK-SZ rozptylka - pro barevné filtry (2x 12 součástí balení)
 • 2 x Držák blesků na stůl
 • 1 x Držák odpalovače do sáněk blesku
 • 2 x Držák blesků do sáněk
 • 6 x Redukční kroužek (52mm, 55mm, 62mm, 67mm, 72mm, 77mm)
 • 1 x Obal pro barevné filtry
 • 3 x Obal na blesk a odpalovač
 • 1 x Transportní brašna
 • 1 x Uživatelský manuál

Hlavní rysy

 • Makroblesk – řídící jednotka a 2× záblesková hlava
 • Pro makro, produkt, detaily, portrét
 • Otočné a výklopné hlavy blesků
 • TTL i manuální nastavení
 • Slave 1 a Slave 2 módy
 • Vysokorychlostní synchronizace 1/8000 sek
 • Asistenční LED dioda pro lepší ostření a přisvícení scény
 • Bezdrátové řízení blesků, frekvence 2,4 GHz
 • Možnost aktualizace softwaru online
 • Odpalovač 16 kanálů + A/B/C skupiny
 • Napájení 2× AA baterie (odpalovač)
 • Zábleskové hlavy - každá 2x AAA baterie
 • USB porty zábleskových hlav i odpalovače

Shrnutí

MEIKE MK-MT24 II Twin Lite představuje blesk vyšší kategorie ovšem s velice rozumně cenově nastavenou hladinou. Makroblesk se vyznačuje vysokým výkonem, dlouhou výdrží, množstvím funkcí i širokých možností využití. Makroblesk MK-MT24 II Twin Lite je k dispozici ve verzi pro fotoaparáty Canon, Nikon, Sony. MEIKE MK-MT24 II Twin Lite je kombinací dvou MK-R200 II blesků a odpalovače MK-GT620 II. Skvěle se hodí pro makrofotografii, kde je v přirozených podmínkách prakticky vždy nedostatečné světlo. Výkon blesků je dostatečný pro detaily ale také odlišné fotografické disciplíny. Stejně úspěšně lze blesky využít například i k produktovému focení nebo na portrétní fotografii. Díky redukčním kroužkům nasadíte adaptér s blesky pohodlně na téměř každý objektiv. MEIKE MK-MT24 II Twin Lite je výborné příslušenství s množstvím funkcí a širokou škálou využití.

Další recenze

Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší výlety
Hodnocení 92%

Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší...

7. 9. 2023
Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0
Hodnocení 95%

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první...

1. 9. 2023
Recenze Zeiss Milvus 21 mm f/2,8: Širokáč, který vás nadchne
Hodnocení 95%

Recenze Zeiss Milvus 21 mm f/2,8: Širokáč, který vás nadchne

24. 8. 2023
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...